Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359616 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #840 : Luni, 28 Mai 2012, 21:24 »
Edison a fost un dobitoc care a incercat sa vanda curent continuu la toata lumea. Singurul lui merit e ca a stiut sa scoata bani din ideile lui. Atat. Sau lucrezi si tu la General Electric? Daca n-ar fi fost Tesla (si vezi ca nu era macedonean, ci sarb), n-ai fi avut cum sa mai scrii astea acum. Mai documenteaza-te. Si nu cred ca e deloc important ca iti place (tie, mie sau oricui) sau nu de teoria lui (chiar, care? aia generalizata sau aia restransa?) sau de Einstein, e important ce a realizat el. Si ca sa o inlocuiasca (relativitatea), trebuie sa-i gaseasca un inlocuitor. Si inca unul viabil. Ori asa ceva nu exista. Trebuie doar sa se gaseasca calea care sa impace mecanica cuantica cu relativitatea, poate asta ai vrut sa zici, sa se gaseasca modelul care descrie fortele fundamentale si proprietatile materiei. Si iti garantez eu ca vor mai trece cel putin 50 de ani pana atunci. Cat despre calitatile lui umane, in raport cu ce a lasat mostenire omenirii...sa fim seriosi. Tu crezi ca intereseaza pe cineva ca DaVinci era homo? Sau  conteaza Mona Lisa?
Si inca ceva: faptul ca Tesla e asa marginalizat (chiar si acum, la 3 sferturi de veac dupa ce a murit) se datoreaza lui edison si banilor lui. Insa, in timp, adevarul va iesi la iveala.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #841 : Luni, 28 Mai 2012, 21:26 »
....mihaela in ploaie.....cu ciorapii rupti ....se vede de la o posta ca s rupti :)))) am uitat sa rad
"Ploaia este un pretext al cerului de a mai veni si el pe pamant."
da' stai bine cu acuitatea vizuala, de vezi asa bine tocmai de acolo, din desert...  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #842 : Luni, 28 Mai 2012, 21:31 »
Edison a fost un dobitoc care a incercat sa vanda curent continuu la toata lumea. Singurul lui merit e ca a stiut sa scoata bani din ideile lui. Atat. Sau lucrezi si tu la General Electric? Daca n-ar fi fost Tesla (si vezi ca nu era macedonean, ci sarb), n-ai fi avut cum sa mai scrii astea acum. Mai documenteaza-te. Si nu cred ca e deloc important ca iti place (tie, mie sau oricui) sau nu de teoria lui (chiar, care? aia generalizata sau aia restransa?) sau de Einstein, e important ce a realizat el. Si ca sa o inlocuiasca (relativitatea), trebuie sa-i gaseasca un inlocuitor. Si inca unul viabil. Ori asa ceva nu exista. Trebuie doar sa se gaseasca calea care sa impace mecanica cuantica cu relativitatea, poate asta ai vrut sa zici, sa se gaseasca modelul care descrie fortele fundamentale si proprietatile materiei. Si iti garantez eu ca vor mai trece cel putin 50 de ani pana atunci. Cat despre calitatile lui umane, in raport cu ce a lasat mostenire omenirii...sa fim seriosi. Tu crezi ca intereseaza pe cineva ca DaVinci era homo? Sau  conteaza Mona Lisa?

DaVinci era homo?! hm. te pomenesti ca Mona Lisa o fi fost vreun june.   :giggle:

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #843 : Luni, 28 Mai 2012, 21:54 »
DaVinci era homo?! hm. te pomenesti ca Mona Lisa o fi fost vreun june.   :giggle:


S-a avansat ipoteza cum ca Mona Lisa ar fi de fapt autoportretul lui Da Vinci in varianta feminizata.  :whistle:

Cat despre Einstein ca om (sau altii ca el), am mai spus parca pe undeva pe-aici ca nu toti indivizii speciei umane au menirea sa procreeze, ca daca era asa, la ora asta eram inca in copac.  :giggle:
In incheierea off-topicului, am gasit doua linkuri interesante, zic eu:

http://www.descopera.ro/dnews/4216101-einstein-si-newton-erau-autisti

http://www.descopera.ro/dnews/4062356-un-baietel-de-6-ani-mai-inteligent-decat-einstein

Revenind la maxima zilei...

Vrei să plictiseşti pe cineva? Spune-i tot ce ştii.
Voltaire

P.S. Teoria relativitatii a lui Einstein a inceput sa fie combatuta din secolul trecut, inca dinaintea descoperirii mecanicii cuantice, un exemplu ar fi Rudolf Steiner, care o inlocuieste cu cu antropozofia si a patra dimensiune.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #844 : Luni, 28 Mai 2012, 21:57 »
S-a avansat ipoteza cum ca Mona Lisa ar fi de fapt autoportretul lui Da Vinci in varianta feminizata.  :whistle:
se spune ca toti pictorii pun in portrete ceva din ei insisi. am remarcat si eu asta in portretele unui pictor pe care il cunosc.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #845 : Luni, 28 Mai 2012, 21:58 »
Bre, da`nu-i mai simplu de crezut ca femeia aia era chiar cine era? Adica sotia lui Francesco de Giocondo si toate cele? De ce sa cautam sensuri unde nu-s?

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #846 : Luni, 28 Mai 2012, 22:09 »
De ce sa cautam sensuri unde nu-s?

Unii din aia care le cauta si le si gasesc sunt critici de arta de specialitate. O teorie este ca toate tablourile Renasterii ar fi fost concepute ca un fel de mesaje codificate prin simboluri-imagine, ale stiintelor oculte si francmasoneriei. Mie imi place sa-i urmaresc pe Discovery...  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #847 : Luni, 28 Mai 2012, 22:13 »
Unii din aia care le cauta si le si gasesc sunt critici de arta de specialitate. O teorie este ca toate tablourile Renasterii ar fi fost concepute ca un fel de mesaje codificate prin simboluri-imagine, ale stiintelor oculte si francmasoneriei. Mie imi place sa-i urmaresc pe Discovery...  :)
hai ca asta este o speculatie care bate campii cu gratie... :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #848 : Luni, 28 Mai 2012, 22:19 »
Io zic ca-s niste hiene care cauta sa se scoata in evidenta intr-un fel. Dap, mai zise unul deunazi ca tipa avea hipercolesterolemie. De parca ar conta. Peste 100 de ani vor fi uitati cu totii, va ramane doar Mona Lisa si zambetul ei.

E adevarat, sunt multe necunoscute, insa unele idei sunt greu de digerat. Greu de tot.

Cat despre autism...eu cred ca un fel de "hai sa dam cu pietre in ciudati". Mai intotdeauna geniile au avut probleme de comunicare cu contemporanii lor.

Si despre combaterea relativitatii: de ce n-a fost inlocuita pana acum? Poate fiindca nu are inlocuitor? O fi corecta, mai stii?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #849 : Luni, 28 Mai 2012, 22:30 »
Io zic ca-s niste hiene care cauta sa se scoata in evidenta intr-un fel. Dap, mai zise unul deunazi ca tipa avea hipercolesterolemie. De parca ar conta. Peste 100 de ani vor fi uitati cu totii, va ramane doar Mona Lisa si zambetul ei.

da, si zau ca desi aveam retineri pe considerente de "pom laudat", cand l-am vazut in realitate, am fost foarte impresionata de forta acelui tablou. transmite foarte mult.
nush' de ce unii se straduiesc sa "striveasca corola de minuni a lumii", de dragul senzationalului...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #850 : Luni, 28 Mai 2012, 22:34 »
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
şi nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,
(...)

Blaga

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #851 : Luni, 28 Mai 2012, 22:36 »
Da, Mica, asa-i, ne simtim mai bine cand demitizam, cand dam cu duhoare de profan in frumusetile pe care nu le suportam. Nu le suportam fiindca ne obliga sa ne vedem cum suntem, mici si neinsemnati. Si rai.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #852 : Luni, 28 Mai 2012, 22:41 »
Da, Mica, asa-i, ne simtim mai bine cand demitizam, cand dam cu duhoare de profan in frumusetile pe care nu le suportam. Nu le suportam fiindca ne obliga sa ne vedem cum suntem, mici si neinsemnati. Si rai.

asa-i. e marea uratenie a oamenilor mici.... si noi, romanii, suntem campioni la manjit ceea ce e frumos, bun, inalt....

(sa nu se inteleaga gresit... nu ma refeream la discutia particulara, referitoare la Mona Lisa si speculatiile din media, ci asa, in general... noi, romanii nu stim a admira onest si cu bucurie ceea ce au altii mai bun ca noi... tot ce depaseste nivelul mediocritatii noastre ne umple de invidie. sigur, din mare fericire, sunt si destule exceptii.  :) )

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #853 : Marți, 29 Mai 2012, 01:15 »
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii...
(...)

Era o vreme cand poezia asta ma obseda, imi devenise un fel de motto personal, care m-a facut sa-l citesc pe Blaga integral, inclusiv diverse biografii despre. Cred ca asta ar trebui sa fie unul dintre efectele frumosului.  ::)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Maxima zilei
« Răspuns #854 : Marți, 29 Mai 2012, 07:35 »
No, fii atenta: le-am scris asa, fiindca asa le-a spus omul. Exact in limba aia si in forma aia. Si am zis io ca e un mod de a arata respect (macar atata, un pic) daca il citez in original. Plus ca exista google translate. Si plus ca merita sa muncesti un pic (daca copy-paste se poate numi munca) ca sa descoperi cat de frumoase sunt expresiile, atata tot.

Lui si lui Tesla le datoram mare parte din ceea ce suntem, incepand de la mentalitate si pana la confort. Ei au fost cei mai importanti oameni din ultima suta (si ceva) de ani si au fost oamenii care au schimbat (cel mai mult si in bine!) soarta omenirii in perioada asta.

maestre, imi pare rau ca v-am dezamagit, eu o biata  muritoare negeniala care nu cunosc limbile native ale acestor genii si nici cum sa folosesc un motor de traducere!
bine ca mai exista oameni culti si inspirati care sa ne lumineze  ???