Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359874 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #855 : Marți, 29 Mai 2012, 08:40 »

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #856 : Marți, 29 Mai 2012, 11:32 »
Edison a fost un dobitoc care a incercat sa vanda curent continuu la toata lumea. Singurul lui merit e ca a stiut sa scoata bani din ideile lui. Atat. Sau lucrezi si tu la General Electric? Daca n-ar fi fost Tesla (si vezi ca nu era macedonean, ci sarb), n-ai fi avut cum sa mai scrii astea acum. Mai documenteaza-te. Si nu cred ca e deloc important ca iti place (tie, mie sau oricui) sau nu de teoria lui (chiar, care? aia generalizata sau aia restransa?) sau de Einstein, e important ce a realizat el. Si ca sa o inlocuiasca (relativitatea), trebuie sa-i gaseasca un inlocuitor. Si inca unul viabil. Ori asa ceva nu exista. Trebuie doar sa se gaseasca calea care sa impace mecanica cuantica cu relativitatea, poate asta ai vrut sa zici, sa se gaseasca modelul care descrie fortele fundamentale si proprietatile materiei. Si iti garantez eu ca vor mai trece cel putin 50 de ani pana atunci. Cat despre calitatile lui umane, in raport cu ce a lasat mostenire omenirii...sa fim seriosi. Tu crezi ca intereseaza pe cineva ca DaVinci era homo? Sau  conteaza Mona Lisa?
Si inca ceva: faptul ca Tesla e asa marginalizat (chiar si acum, la 3 sferturi de veac dupa ce a murit) se datoreaza lui edison si banilor lui. Insa, in timp, adevarul va iesi la iveala.

-nu lucrez la general electric
-am spus ca ni l asumam si noi ca fiind macedo-roman sau vlah;bineinteles oficial este sarb
-nu am vroit sa spun despre cum se impaca cu mecanica cuantica ci ..cercetarile care se fac in acceleratoarele de particule europene si americane s ar putea sa schimbe teoria lui Einstein
-imi garantezi ca vor trebui 50 de ani......poate,,,, nu te contrazic ....poate esti o somitate in materie...ne intalnim peste 50 de ani si vedem cine a avut dreptate :)
-nu mi plac homosexualii pentru ca sunt heterofobi 

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #857 : Marți, 29 Mai 2012, 11:35 »
da' stai bine cu acuitatea vizuala, de vezi asa bine tocmai de acolo, din desert...  :)
-mai degraba am imaginatie bogata decat vedere buna :):):)

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #858 : Marți, 29 Mai 2012, 15:48 »
-nu mi plac homosexualii pentru ca sunt heterofobi

Nu, aici te contrazic. Inainte de formarea uneo fobii, intotdeauna exista o respingere, un esec.
Unul dintre instinctele de conservare a speciei este acela de a exclude automat din grup pe aceia care sunt diferiti de majoritate. Selectia naturala asigura astfel perpetuarea speciei. Intr-un trib de maimute, chiar si o simpla fractura de picior, care duce la schiopatat, duce automat si la excluderea accidentatului de la hrana, reproducere si viata de grup.
Deci avem in sange tendinta de a face discriminari... Toti oamenii care ies din standarde si canoane (homosexuali, handicapati, bolnavii de SIDA, bolnavii de cancer, rebelii, artistii, geniile, solitarii etc.) au fost candva, cel putin la inceputuri, exclusi din viata sociala. Chiar daca, moral si constient, am creat pe urma campanii de masa, ani sau poate secole, ca sa-i reintegram, asta nu a impiedicat sa se dezvolte reflexul de fobie a lor fata de efectul dureros al manifestarii instinctului initial.

Durerea, ca si placerea, sunt uneltele reflexelor conditionate. Lucia, Dalai Lama vorbeste tocmai despre acest gen de reflexe nocive...  :coolsmiley:

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #859 : Marți, 29 Mai 2012, 15:57 »
Alatura-te celor care cauta adevarul, dar fugi de aceia care proclama ca l-au gasit.
(Am un lapsus, nu mai stiu cine a spus asta si Mister Goagal nu ma ajuta de data asta... )

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #860 : Marți, 29 Mai 2012, 16:04 »
Andre Gide.

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #861 : Marți, 29 Mai 2012, 16:20 »
Multumesc!  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #862 : Marți, 29 Mai 2012, 16:32 »
 O0


Internetul e cea mai mare biblioteca din lume. Atata doar ca toate cartile sunt asezate pe podea.

John Allen Paulos

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #863 : Marți, 29 Mai 2012, 17:32 »

Unul dintre instinctele de conservare a speciei este acela de a exclude automat din grup pe aceia care sunt diferiti de majoritate.
....da trebuia sa completez...sunt heterofobi cand sunt in majoritate....

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #864 : Marți, 29 Mai 2012, 17:48 »
Ai de-a face cu-asa ceva? (De fapt, cred ca intrebarea devine retorica pe vase de cursa lunga...). Eu n-am avut ocazia sa intalnesc vreunul sau vreuna pe invers in carne si oase pana acum...

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #865 : Marți, 29 Mai 2012, 19:05 »
Important este ca aici pe acest site eu unul nu ma simt exclus  si nu am sa uit asa usor ce primire frumoasa mi ati facut......sa fac asa un tur ce mi vine in minte :Micaela,Aura,Gigi,Caroline,Bianca,Maria-a,Almi -Gabi,samd si toti de la Bran feb2012.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #866 : Joi, 31 Mai 2012, 12:49 »
„Sa razi mult si des, sa castigi respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiiilor, sa obtii aprecierea criticilor corecti si sa induri tradarea prietenilor ipocriti, sa apreciezi ce este frumos si mai bun in fiecare, sa lasi in urma ta o lume un pic mai buna, fie printr-un copil, fie printr-o bucata de gradina sau printr-o conditie sociala imbunatatita, sa stii ca macar un suflet a respirat mai usor pentru ca ai trait tu. Asta inseamna ca ai reusit!"
Ralph Waldo Emerson
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #867 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 14:16 »
"Primul pas pe care trebuie sa il faci ca sa obtii tot ce vrei de la viata este acesta: Hotaraste-te ce vrei!" - Ben Stein

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #868 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 22:14 »
Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie!  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maxima zilei
« Răspuns #869 : Duminică, 03 Iunie 2012, 20:13 »

Fără respirație și fără cuvinte! Așa am rămas după ce am citit textul.  Acum că știm, ce vom face?
 :hammer:


Multumesc, luciaamanta. Imi poti spune unde ai gasit slide-ul? Ai un link?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.