Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 360143 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #870 : Duminică, 03 Iunie 2012, 22:17 »
Fără respirație și fără cuvinte! Așa am rămas după ce am citit textul.  Acum că știm, ce vom face?
 :hammer:


Multumesc, luciaamanta. Imi poti spune unde ai gasit slide-ul? Ai un link?

   :) Cu placere, wonderland. Nu as vrea sa se interpreteze intr-un mod nepotrivit, in sensul ca as face reclamă vreunui site; slide-ul respectiv exista pe un site de cultura, nu as dori sa il menţionez aici. Adresa mea de mail este: luciamanta@yahoo.com. Vorbim pe mail, te rog frumos.   :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maxima zilei
« Răspuns #871 : Luni, 04 Iunie 2012, 08:23 »
Sigur, vorbim pe email. Dar, eu cred că, site-urile de cultură merită promovate.  :kissing:

Și, pentru că, pe mine, obstacolele, mă provoacă, pana imi trimiti pe email, am descarcat ca jpeg :strong:

Si, ca sa fiu on topic:

Fiecare obstacol este şi o oportunitate potenţială şi te poate împiedica să ai succes doar dacă îi dai voie. autor necunoscut.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #872 : Luni, 04 Iunie 2012, 16:02 »
Sigur, vorbim pe email. Dar, eu cred că, site-urile de cultură merită promovate.  :kissing:

Și, pentru că, pe mine, obstacolele, mă provoacă, pana imi trimiti pe email, am descarcat ca jpeg :strong:

Si, ca sa fiu on topic:

Fiecare obstacol este şi o oportunitate potenţială şi te poate împiedica să ai succes doar dacă îi dai voie. autor necunoscut.

Wonderland, citind maxima redata mai sus de tine, am inteles ca fiecare obsatacol este un frumos pas inainte, care ne propulseaza spre implinirea aspiratiilor noastre.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maxima zilei
« Răspuns #873 : Luni, 04 Iunie 2012, 21:17 »
Da, cam așa. În traducere liberă: orice sut....e un pas înainte! ::) Eu cred în asta.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #874 : Luni, 04 Iunie 2012, 21:19 »
   "Arta este o aventură într-o lume necunoscută, care poate fi explorată doar de cei dispuşi să îşi asume riscurile". (definiţie de Mark Rothko)

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #875 : Luni, 11 Iunie 2012, 21:36 »
Cand zilele trec greu, anii trec repede.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #876 : Luni, 11 Iunie 2012, 21:39 »
"Cea mai grea povara este sa traiesti fara se existi". (V. Hugo)

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #877 : Luni, 11 Iunie 2012, 21:54 »
Lucia, exact asta inteleg si eu din maxima precedenta! Da'... nu cumva e "sa existi fara sa traiesti"?

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #878 : Luni, 11 Iunie 2012, 22:13 »
   :) Caroline, maxima am redat-o ad litteram, insa gandindu-ma la ceea ce ai scris mai sus, e posibil să fie o povara si mai grea "sa existi fara sa traiesti".  ;) Dar ce inseamna  a trai? A lupta, a spera, a iubi, a cladi o familie frumoasa, a fi intelept, a cauta binele, a lasa ceva in urma ta?

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #879 : Luni, 11 Iunie 2012, 22:16 »
Nu stiu pe care sau cate din lista putem realiza fiecare intr-o viata. Eu as zice mai simplu: este orice te face sa simti. De cele mai multe ori, nici macar nu depinde de ceea ce faci sau nu in viata.

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Maxima zilei
« Răspuns #880 : Marți, 12 Iunie 2012, 00:06 »
Important nu este ceea ce fac altii din noi, ci ceea ce facem noi insine din ceea ce altii au facut din noi (J. P. Sartre)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #881 : Marți, 12 Iunie 2012, 11:26 »
"Totdeauna sa ai in minte acest adevar că un  barbat nu este, ca o femeie, suma tuturor insusirilor si cusururilor vizibile. În el rămâne ceva imponderabil şi impenetrabil. " (G. Călinescu).

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #882 : Marți, 12 Iunie 2012, 14:04 »
„Dintre toate zilele noastre, cea mai irosită este aceea în care n-am râs” - Nicholas Chamfort   


Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #883 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 10:22 »
Am învăţat că fiecare om este responsabil de viaţa lui, de cât de mult există, cât de puţin trăieşte şi invers; că este penibil omul care aruncă vina pe destin mai mult decât pe propria persoană.
Am învăţat că întunericul din viaţa oamenilor nu poate sfârşi decât dacă nu decid ei înşişi să lumineze atât cât pot ei mai mult.
Am învăţat că trebuie să-mi asum viaţa cu plăcutul şi neplăcutul ei şi că în tot ce trăiesc există o forţă divină ce mă conduce spre ce am ales să trăiesc.
Am învăţat că nu pot fi centrul întregului Univers, ci doar a propriei lumi interioare.
Am învăţat că nu poţi impune credinţă, bunătate, iubire sau blândeţe, dar poţi demonstra lumii prin propriul exemplu că ele se ţin mănă-n mână cu fericirea.
Am învăţat că împlinirea înseamnă depăşirea scopului.
Am învăţat că nu defectele fac pe om urât, ci încercarea acestuia de a le ascunde sau masca.
Am învăţat că poţi fi nefericit atunci când întorci spatele trecutului pentru a trăi un viitor glorios, şi că totuşi nu e nevoie să fii fericit ca s-o iei de la capăt.
Am învăţat că oricât n-ai vrea să intri în esenţă, lucrurile tot două feţe vor avea (rău/bine, urât/frumos etc.).
Am învăţat că dacă găsesc de ce-ul, ar putea să nu mă mai intereseze cum-ul.
Am învăţat că nu pot iubi pe cel de lângă mine fără a mă iubi pe mine întâi de toate.
Am învăţat că viaţa trebuie să ne o trăim ca la Paşte, dând lumina tot mai departe… până când se amplifică.
Am învăţat că dincolo de un te iert sincer respiră libertatea.
Am învăţat că nu trebuie să fiu doar drăguţă atâta timp cât pot fi memorabilă.
Am învăţat că până la ultima bătaie de inimă, omul are responsabilitatea de a-şi transforma suferinţa în realizare.
Am învăţat că prejudecăţile ne distrug relaţiile, prieteniile, iubirile, iar până la urmă …vieţile.
Am învăţat că este mai bine să inspiri invidie decât milă.
Am învăţat că există ceva mai rău decât suferinţa – frica de suferinţă.
Am învățat că viața se exprimă prin gesturi calde de iubire.
Am învățat că trebuie să am propriul vis ca să nu trăiesc în coșmarul altcuiva.
Am învăţat că fiecare zi o pot transforma într-o poveste de dragoste sau una de groază, într-o poveste fantastică sau una banală.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #884 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 11:58 »
Paler, nu?  ;)