Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 358882 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #975 : Duminică, 08 Iulie 2012, 10:47 »
Spune-mi te rog cum este sa traiesti timp de 6 luni fara 25%din salariu . Ce concluzii "inteligente " a tras acest Basescu pt realitatea romaneasca 100%.Sau aceasta a fost una dintre concluziile (ocluziile ) inteligente de o logica perfecta ???
Cred ca fara 25 la suta din salariu este greu sa traiesti,mai ales ca chiar si cu suta la suta este foarte greu sa traiesti in romania,dar in minciuna ,furaciune,intuneric,fara libertate ,nici macar 25 la suta nu o sa mai fie salariul;si asta o stim foarte bine de  pe vremea altui comunist,care zace acum in ghencea undeva.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #976 : Duminică, 08 Iulie 2012, 10:59 »
Eu am avut de-a lungul timpului colegi mai in varsta care au navigat cu el si toti mi-au spus ca este un om deosebit care tine la oamenii pe care-i are in grija. Asta era un lucru rar in flota la vremea aia cand fiecare era numai pentru el si nu stiai cu cine sa vorbesti sau in cine sa ai incredere.
Acum glumind un pic, e marinar de-al meu asa ca merg cu el pana-n panzele albe  :thumbup:
:) ...cel putin acum am sa uit de traditionala raca dintre ,,carcalaci'' si ,,sobolani" si am sa l sustin si eu pe toate fronturile ,including SC :).Macar de un lucru sunt sigur,nu e tradator de tara ca Ilici si ai lui.Aprops nickyblu ai brevet de cheng?ofmec1 nu se cere pe acolo,m am plictisit aici in desertul asta.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Maxima zilei
« Răspuns #977 : Duminică, 08 Iulie 2012, 11:17 »
Eu am brevet de third si merg pe functie de ofmec2 pe romaneste. La noi locurile sunt ocupate "pe viata" cum s-ar spune, salariul e bun dar ce-i tine cu adevarat aici e perioada scurta (8 saptamani). Nici nu s-ar putea rezista mai mult, nu se sta deloc (nava e RO-RO) si e manevra aproape non stop, iesim un pic in Marea Nordului in rest pe fluviu sau canale. Drept sa-ti spun, mie mi-e cam dor sa ma mai plictisesc prin desert ca altadata :)
On topic: "Buzunarele goale nu au tras niciodata pe nimeni inapoi. Numai capetele si inimile goale o pot face"
               Norman Vincent Peale.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #978 : Duminică, 08 Iulie 2012, 11:26 »
Eu am brevet de third si merg pe functie de ofmec2 pe romaneste. La noi locurile sunt ocupate "pe viata" cum s-ar spune, salariul e bun dar ce-i tine cu adevarat aici e perioada scurta (8 saptamani). Nici nu s-ar putea rezista mai mult, nu se sta deloc (nava e RO-RO) si e manevra aproape non stop, iesim un pic in Marea Nordului in rest pe fluviu sau canale. Drept sa-ti spun, mie mi-e cam dor sa ma mai plictisesc prin desert ca altadata :)
On topic: "Buzunarele goale nu au tras niciodata pe nimeni inapoi. Numai capetele si inimile goale o pot face"
               Norman Vincent Peale.
interesant,si eu tot ropax si ro-ro am avut in ultimii ani,da am facut si eu cateva voiaje de genul asta in aceeasi zona...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #979 : Duminică, 08 Iulie 2012, 11:34 »
... o sa plec ca din pusca sa ma duc la referendum.

Au anuntat ca la asta se poate vota oriunde in tara. Vor putea vota si cei din strainatate (la ei e problema unde! daca doar la ambasada, nu si la consulate, si ei locuiesc la tz km...)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #980 : Duminică, 08 Iulie 2012, 11:35 »
marian 11, da, am trait si inca traiesc cu un salariu micsorat, caci sunt bugetar, si nu-mi e deloc usor...  in ciuda impresiei generale cum ca "la bugetul de stat se sta", muncesc mult pentru acesti bani putini. muncesc pana seara tarziu si chiar noaptea uneori, si in week-end-uri, la cate un studiu, ca sa-mi completez veniturile, insa nu pot sa nu rationez si sa inteleg ca intr-un context economic ca acesta, in care tari mult mai bine situate ca Romania au ajuns pe buza prapastiei, nu se putea supravietui decat cu astfel de masuri nefericite. Ce presedinte, ce om politic si-ar strica imaginea de buna-voie? Era necesar sa se reduca salariile fiindca bugetul e saracit, altfel ajungeam in situatia Greciei care a refuzat masurile de austeritate crezand ca banii vin din cer la nesfarsit.
Am colegi cu profesii liberale care nu prea mai au de lucru de mai bine de doi ani. pur si simplu nu mai au venituri. au ajuns sa traiasca din pensiile parintilor. noi, ca bugetari, avem de bine de rau acest prapadit de salariu asigurat.
Da, imi place Basescu. Il urmaresc cu atentie de foarte multi ani si sunt in totala admiratie fata de dumnealui. Nu-i perfect, a gresit si el, poate ca e chiar dificil sa-i stai in preajma caci are o personalitate puternica si uneori dominatoare, insa cred,  cu regret chiar, ca e singurul barbat politic adevarat pe care il are in acest moment Romania. Imi pare rau ca paraseste politica. E o pierdere pentru noi, caci nu vad cine mai are calitatile si forta necesara sa duca tara asta inainte in ciuda masinatiunilor grupurilor de interese economice obscure.
De ce crezi ca l-au atacat atat (asa cum o faceau si cand era la Primarie si promova chestiuni corecte?)? pentru ca e urat si antipatic? nu. Daca era cu ei, pentru ei, l-ar fi iubit si "chior" si schiop si mut si stramb. Problema e ca nu a fost cu ei, cu un Voiculescu, cu un Patriciu, cu un Vantu etc...
Si da, nickyblu are dreptate, legile pe care le-au promulgat au adus schimbari importante...vad, in zona noastra, cum mafiei bugetare i s-au taiat aripile si ma bucur. A spus ca reformeaza statul si l-a reformat.
Si da, se pare ca in particular e un om inteligent, cu foarte mult umor si, in ciuda duritatii aparente, cu suflet.
Dar chiar scotandu-l pe Basescu din ecuatie (el oricum mai avea putin si pleca la finalul mandatului), caci de fapt nu el este inima problemei aici, ingrijoratoare este "calitatea" celor care au preluat fraiele si ceea ce au facut, in timp atat de scurt. Crezi ca cei care protesteaza, din toata Europa, sunt niste incompetenti care trag concluzii din "zvonuri"? Nu, sunt oameni si institutii serioase, care au instrumente pertinente de analiza si evaluare si daca spun ca nu e in regula ce se intampla, inseamna ca nu e. Chiar crezi ca-n ciuda atentionarilor acelora (o Europa intreaga) si a "ganditorilor" nostri de frunte (Plesu, Liiceanu, Cartarescu, chiar si Pippidi care mult timp l-a criticat pe Basescu), Ponta si crinul sau sunt detinatorii adevarului? Un pic de ratiune, ce Dumnezeu.
Ar fi bine sa gandim putin si in afara perimetrului stramt al buzunarului de la pantalon...

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #981 : Duminică, 08 Iulie 2012, 11:39 »
Moaaama, aci-s 57o la umbra...
Pai atunci hai sa mai pun si io un pic de gaz peste foc.
Deci: mai fratili, tu esti unul dintre cei mai inteligenti oameni pe care-i cunosc (si asa e si normal sa fie, dat fiind faptul ca esti al mai mare, cu minte (mult) mai multa). Ceea ce afirmi (cu exceptia lucrurilor legate de marinar! ca sa incerc sa fiu echidistant) sunt lucruri de foarte mult bun simt si normale (in sensul moral-sanatoase si etice), intr-un context normal si o tara normala. Insa in ceea ce priveste politichia de pe aceste plaiuri, esti taaaaare naiva, nu te supara! Pai uita-te si tu cum se-ntinde puroiul in cercurile inalte ale puterii, indiferent de culoarea politica! (apropos, aci ii dau dreptate dobitocului de Badea, in tara asta nu exista miscari sau partide de stanga, dreapta sau centru, exista haite de hamesiti care abia asteapta sa prade) In timp ce noi credem ca unii (sau altii) sunt rai (sau buni), ei cu totii (sau in majoritate covarsitoare, ca sa nu fiu fatalist) isi incalta baschetii aia la care ii doare de noi si ne umplu fundurile de suturi si spinarile de biruri!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #982 : Duminică, 08 Iulie 2012, 11:50 »
On topic: "Buzunarele goale nu au tras niciodata pe nimeni inapoi. Numai capetele si inimile goale o pot face"
               Norman Vincent Peale.
superb spune tatal "gandirii pozitive".  :)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Maxima zilei
« Răspuns #983 : Duminică, 08 Iulie 2012, 12:07 »
Au anuntat ca la asta se poate vota oriunde in tara.
Asta e o veste nemaipomenit de buna! Nici nu concepeam sa nu ma duc, de cate ori am putut am fost la vot, ca sa nu comentez aiurea cum fac unii. Nu le convine ce se intampla in tara dar daca-i intrebi daca au fost la vot iti raspund ca ei sunt mai "destepti" si "sanctioneaza" clasa politica prin neprezentare  :idiot2:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #984 : Duminică, 08 Iulie 2012, 12:17 »
Moaaama, aci-s 57o la umbra...
Pai atunci hai sa mai pun si io un pic de gaz peste foc.
Deci: mai fratili, tu esti unul dintre cei mai inteligenti oameni pe care-i cunosc (si asa e si normal sa fie, dat fiind faptul ca esti al mai mare, cu minte (mult) mai multa). Ceea ce afirmi (cu exceptia lucrurilor legate de marinar! ca sa incerc sa fiu echidistant) sunt lucruri de foarte mult bun simt si normale (in sensul moral-sanatoase si etice), intr-un context normal si o tara normala. Insa in ceea ce priveste politichia de pe aceste plaiuri, esti taaaaare naiva, nu te supara! Pai uita-te si tu cum se-ntinde puroiul in cercurile inalte ale puterii, indiferent de culoarea politica! (apropos, aci ii dau dreptate dobitocului de Badea, in tara asta nu exista miscari sau partide de stanga, dreapta sau centru, exista haite de hamesiti care abia asteapta sa prade) In timp ce noi credem ca unii (sau altii) sunt rai (sau buni), ei cu totii (sau in majoritate covarsitoare, ca sa nu fiu fatalist) isi incalta baschetii aia la care ii doare de noi si ne umplu fundurile de suturi si spinarile de biruri!

multumesc de complement, Bit. recunosc ca toata viata am defilat cu oareshce naivitate, care-i reversul onestitatii. stii si tu foarte bine (caci avem acelasi aluat) ca omu' cinstit cu greu isi intinde aripile imaginatiei pana acolo unde ajunge magaria celor parsivi... insa, constienta fiind de aspectu', contracarez cu logica. :buck2:
Eu n-am afirmat ca Base si partidu-i sunt palome blanca, rupti de la sf. Petru. Doar ce au arestat in timpul "localelor" trecute cativa primari de la PDL (dovada ca justitia nu-i chiar asa "aservita"). In politica, zice-se, toti se infrupta cu cate ceva. problema este cu cat si cu ce consecinte pentru ceilalti. Cat ia fiecare nush', ca n-au gazeta de perete pentru asta, dar ce vad eu e ca legile care s-au adoptat in timpul ultimelor mandate au avut consecinte pozitive, in timp ce masurile din ultimele 2 luni au incalcat orice regula de bun simtz. si nu-mi spune ca si ceilalti au facut la fel, doar ca in timp mai indelungat, ca nu-i asa. Nu am auzit niciun protest european la schimbarile propuse anterior, semn ca erau in sensul regulilor unui stat de drept.
si tu azi, numai azi, serveste-ti patria si "ciocu' mic", ca daca raman "astia", s-a dus cu libertatea exprimarii!  ;D

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #985 : Duminică, 08 Iulie 2012, 12:25 »
... o lovitura data democratiei nu o dau numai cei care incalca legea ci si cei care stau pe margine si contempleaza la  furaciuni si hoti....

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #986 : Duminică, 08 Iulie 2012, 12:32 »
apropos, aci ii dau dreptate dobitocului de Badea, in tara asta nu exista miscari sau partide de stanga, dreapta sau centru, exista haite de hamesiti care abia asteapta sa prade) In timp ce noi credem ca unii (sau altii) sunt rai (sau buni), ei cu totii (sau in majoritate covarsitoare, ca sa nu fiu fatalist) isi incalta baschetii aia la care ii doare de noi si ne umplu fundurile de suturi si spinarile de biruri!

si am un PS. pai tu mi-l citezi pe badea, acela care oracaie din ograda lui Voiculescu?! de sefu' 'mnealui nu poate afirma ca-i "alb", ca l-ar rade si curcile conlocuitoare, asa ca da cu gaze de confuzionare si zice ca toti si toate sunt mocirla. e exact ca-n bancu cu plagiatu' si universitarii. si aici pot eu sa bag mana-n foc ca nu e deloc asa. exista universitari foarte onorabili si seriosi, desi cei "de doi lei" afirma ca "toata lumea e la fel".

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #987 : Duminică, 08 Iulie 2012, 12:34 »
Au anuntat ca la asta se poate vota oriunde in tara. Vor putea vota si cei din strainatate (la ei e problema unde! daca doar la ambasada, nu si la consulate, si ei locuiesc la tz km...)
....nu ma incanta asa tare ,cum vor avea evidenta ca nu s a votat de mai multe ori de catre aceeasi persoana?comunistii astia de cand au luat prima data puterea(1947) au furat;

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #988 : Duminică, 08 Iulie 2012, 12:35 »
... o lovitura data democratiei nu o dau numai cei care incalca legea ci si cei care stau pe margine si contempleaza la  furaciuni si hoti....
zau ca da. in situatii dinastea indiferenta poate dauna grav...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #989 : Duminică, 08 Iulie 2012, 12:36 »
....nu ma incanta asa tare ,cum vor avea evidenta ca nu s a votat de mai multe ori de catre aceeasi persoana?comunistii astia de cand au luat prima data puterea(1947) au furat;
UE afirma ca va monitoriza foarte atent referendumul. sa speram ca asa va fi.