Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359838 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1020 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:02 »
urasc politica, da' nu ma lasa indiferenta. in cloaca lor nu m-as baga, insa...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1021 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:06 »
nu-si mai plimba burtihanul
Nu ca zic, dar vreau sa spun: ba da.

Da, Mica, si eu te-as vota!  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1022 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:08 »
Nu ca zic, dar vreau sa spun: ba da.

Da, Mica, si eu te-as vota!  :)
mai e Ritzi in Parlament?!! :o

Mari_a

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1023 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:10 »
Pai ma uitai si io pa net....  :angel:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1024 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:12 »
Pai ma uitai si io pa net....  :angel:
ia sa ma informez si eu, ca nu-s actualizata de la etapa in care era cercetata penal.


Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1026 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:28 »

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1027 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:32 »
o mai fi, nu spun ca nu, doar ca eu n-am mai zarit-o si credeam ca a disparut de pe scena politica.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1028 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:35 »
nici eu nu am mai vazut-o, dar probabil sta in umbra pana cand se solutioneaza dosarul ei

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1029 : Luni, 09 Iulie 2012, 10:43 »
m-am  uitat in graba peste articol si vad ca sustine ca n-a semnat ea si ca documentele au fost la madame Placinta, al carei fiu tocmai a luat 6 ani de inchisoare pentru buna-purtare. "bietul copil"...creca s-a revoltat pe societatea care nu-i "ofera" >:D

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1030 : Luni, 09 Iulie 2012, 12:57 »
urasc politica, da' nu ma lasa indiferenta. in cloaca lor nu m-as baga, insa...

Ma uitam zilele astea la un documentar foarte interesant din punct de vedere al concluziei pe care a demonstrat-o: toate popoarele de "barbari" cucerite si stapanite de Imperiul Roman erau, de fapt, culturi mult mai evoluate si mai pasnice decat acestia. Si au fost cuceriti si stapaniti tocmai pentru ca erau prea inteligenti si prea culti ca sa lupte fara scrupule. Nu stiu de ce, dar mi se pare ca, desi suntem multi astfel de "barbari" in Romania, dar tot de "soldati romani" suntem condusi... 

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1031 : Luni, 09 Iulie 2012, 15:01 »
Refuzul de a alege este tot o alegere, sau: Cand doi se bat, al treilea castiga.
Hai sa vedem si actorii. Cei care se bat sunt politicienii si nu se bat degeaba, se bat pe dreptul de a i-o "trage" lui cel de-al treilea, adica noi. Acum noi putem alege macar sa castige cel care are "socoteala" mai mica........sau ma rog, daca suntem masochisti, mai mare.  :) Dar daca nu mergem sa alegem inseamna ca nu mai avem dreptul sa vociferam, avem dreptul doar de a tacea si a strange din dinti pana la urmatoarele alegeri.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1032 : Luni, 09 Iulie 2012, 17:18 »
...interesant...de cand teoriile politice  inlocuiesc o masa / platesc facturile ?....se poate merge in excursiile SC platind cu vorbe si texte ...???
iti doresc sa ti le platesca copy-paste, dar tare ma tem ca nu se va intampla asta...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1033 : Luni, 09 Iulie 2012, 17:40 »
marian, sigur ca lipsurile financiare nu-s o bucurie, dar spuneam ca lucrurile trebuie privite si in anasamblu, si in context (de data asta unul prost, la nivel mondial). Situatia economica va fi aceeasi, indierent cine va veni la putere, dar sunt toate sansele sa se deterioreze si mai rau, foarte rapid, daca cine vine actioneaza cum vedem deja.

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1034 : Luni, 09 Iulie 2012, 20:17 »
Hai sa vedem si actorii. Cei care se bat sunt politicienii si nu se bat degeaba, se bat pe dreptul de a i-o "trage" lui cel de-al treilea, adica noi. Acum noi putem alege macar sa castige cel care are "socoteala" mai mica........sau ma rog, daca suntem masochisti, mai mare.  :) Dar daca nu mergem sa alegem inseamna ca nu mai avem dreptul sa vociferam, avem dreptul doar de a tacea si a strange din dinti pana la urmatoarele alegeri.

Eu ma refeream la al treilea partid, cred ca noi nu suntem (si ne complacem sa fim) decat carne de tun. Si, subscriu, suntem o gramada in situatia in care nu alegem si pe urma ne plangem ca au ales altii pentru noi. Insa nu ma refer aici numai la alegerea liderilor politici, ci si la alegerile pe care (nu) le facem in fiecare zi, pentru noin insine. 80% dintre oameni fac ceea ce li se cere (chiar si atunci cand li se cere sa se arunce cu capu'inainte in fantana) si 20% fac ceea ce vor. Nu o sa incetez niciodata sa spun ca daca fiecare dintre noi si-ar face treaba acolo unde este si ar face astfel incat sa-i fie bine in limitele normalitatii si legalitatii - de la politicieni la bugetari sau de la elevi la parintii lor care lucreaza in strainatate, ne-ar fi tuturor mai bine. Atata vreme cat ne plangem de altii ca sa ne justificam propriile actiuni deficitare, fara a face nimic ca sa ne fie mai bine in coltisorul nostru de influenta, barfa merge, leafa trece si vremurile raman la fel, pot sa treaca si 50 de ani de la revolutie... daca mai supravietuim ca Stat pana atunci.