Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359914 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1035 : Luni, 09 Iulie 2012, 22:32 »
...interesant...de cand teoriile politice  inlocuiesc o masa / platesc facturile ?....se poate merge in excursiile SC platind cu vorbe si texte ...???
Nu stiu de ce unii dintre noi au impresia ca salariile trebuie numai sa creasca. Se pare ca din acestia, cei mai multi sunt angajati la stat. Cei care lucreaza la privat stiu ca pot sa primeasca salariul in concordanta cu performanta companiei, nu poate sa le garanteze nimeni ca daca compania nu mai are contracte sau a aparut alta care face concurenta la preturi mici mai pot lua aceleasi salarii. Cand o mare firma se restrange taie din salarii si da oameni afara, nu ii intreaba daca si-au facut credite sau vor sa mearga in excursii si nu o sa mai aiba bani pentru asta. Eu pana acum o vreme am acceptat si salarii mai mici pentru ca aveam nevoie sa traiesc dar nu am stat mai mult de un contract. Am vrut bani mai multi - am cautat alta companie care platea mai bine. Acum sunt de mai bine de 10 ani aici, dar daca cumva se micsoreaza salariul nu ma apuc sa ma duc pe la birouri cu pancarte si sa strig ca mor de foame. Ma duc si caut alta companie. Presupunand ca nu gasesc, o sa accept un salariu mai mic si am sa fac un downgrade la stilul de viata ca doar n-o sa mor. Situatia noastra nu e nici pe departe disperata, depinde ce criteriu de comparatie alegem. Daca ne comparam cu tari ca Germania o sa constatam ca o ducem prost, insa daca ne comparam cu Africa o sa vedem ca o ducem bine spre nemaipomenit de bine, si in privinta nivelului de trai si in privinta nivelului de libertate individuala.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1036 : Luni, 09 Iulie 2012, 22:41 »
Si ca sa raspund exact la problema pe care ai ridicat-o Marian, daca ti s-a taiat numai tie salariul inseamna ca ti s-a facut o nedreptate si ai toate motivele sa dai cu ei de pamant, dar daca a fost o chestie globala atunci ori iti cauti un loc de munca mai bine platit ori iti iei inca un serviciu. Asta este economia de piata pe care ne-am dorit-o atunci cand am iesit in strada la revolutie.

silviu

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1037 : Luni, 09 Iulie 2012, 22:46 »
Nu stiu de ce unii dintre noi au impresia ca salariile trebuie numai sa creasca.
oare din cauza ca si preturile merg doar in sus? ???

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1038 : Luni, 09 Iulie 2012, 22:51 »
Preturile se duc in sus din cauza economiei de piata. Exista cerere pe piata si de aceea comerciantii ridica preturile. Daca lumea nu ar mai avea bani sa cumpere dupa cum se plange, atunci cererea ar scadea, la fel si preturile. Dar noi suntem campioni la cumparat. Problema nu e ca avem salarii mici. Problema e ca nu sunt salariile pe care le visam si asta e cu totul altceva.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1039 : Luni, 09 Iulie 2012, 23:03 »
urasc politica, da' nu ma lasa indiferenta. in cloaca lor nu m-as baga, insa...

nu te baga, insa diferenta la indiferenta atrage cloaca...
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1040 : Luni, 09 Iulie 2012, 23:05 »
creca incep sa pricep: problema nu ar fi ca se scumpesc produsele, ci ca se ieftinesc salariile. da' asa ne trebe daca am iesit la revolutie sa cerem implementarea economiei de piata :(

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1041 : Luni, 09 Iulie 2012, 23:09 »
las, ca vine acu, cu reforma-n inplementare
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1042 : Luni, 09 Iulie 2012, 23:11 »
Dap! Si mai facem niste credite la creditele pe care le aveam ca sa platim alte credite! (ca ne place F.M.I. le ;D, da` mai ales ei pe noi!)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1043 : Luni, 09 Iulie 2012, 23:30 »
dap! si la iarna maxim a...e-o musca pe perete...  :dance:
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1044 : Marți, 10 Iulie 2012, 12:43 »
   "Există întotdeauna două opțiuni în viaţă: acceptă-ţi condiţiile în care vei trăi sau asumă-ți responsabilitatea de a le modifica."  - Denis Waitley -

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1045 : Marți, 10 Iulie 2012, 19:24 »
   "Există întotdeauna două opțiuni în viaţă: acceptă-ţi condiţiile în care vei trăi sau asumă-ți responsabilitatea de a le modifica."  - Denis Waitley -

 O0

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1046 : Miercuri, 11 Iulie 2012, 07:35 »
Iubesc oamenii ce au capacitatea de a ma face sa rad. De fapt, lucrul care imi place cel mai mult este sa rad. Rasul vindeca o multitudine de afectiuni. Este probabil cel mai important lucru pe care il poate detine o persoana.

Audrey Hepburn

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1047 : Miercuri, 11 Iulie 2012, 11:41 »
Prin dezordinea pe care o promoveaza in cele din afara lui, omul produce si in sine o dezordine si o suferinta...
 Dumitru Staniloae

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1048 : Joi, 12 Iulie 2012, 14:50 »

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1049 : Joi, 12 Iulie 2012, 16:08 »
"Una dintre cele mai mari dovezi de iubire pe care le poti aduce pe lume este să-i lasi pe ceilalti să fie diferiti de tine si să-i eliberezi de pretentiile si asteptările tale. Când întelegi cu bunăvointă că ceilalti îsi au propriile lor legi si că trebuie să-si urmeze propria cale, asa cum trebuie să faci si tu, nevoia de a-i controla sau a le fi superior începe să pălească." - John Welwood
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!