Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359557 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1140 : Luni, 03 Septembrie 2012, 16:29 »
Aaa, nuuu! Everything-s fine, all the people are good and happy...(vorba cuiva, creca de la ceaiul de-aseara mi se trage...)

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1141 : Luni, 03 Septembrie 2012, 16:36 »
De sunatoare?  >:D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1142 : Luni, 03 Septembrie 2012, 16:45 »
Noooo, Pearl Nights sau cam asa...(ca asta era in meniu dupa EarlGreynavem)

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1143 : Luni, 03 Septembrie 2012, 22:57 »
"Sa te schimbi si sa te schimbi in bine sunt doua lucruri diferite"
proverb german
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1144 : Luni, 03 Septembrie 2012, 23:00 »
Cum nu se poate de adevarat. Schimbarea in bine presupune eforturi (si uneori mari, foarte mari. Sau chiar imposibile)

Offline cineva

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 81
  • aut cesar aut nihil
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1145 : Marți, 04 Septembrie 2012, 09:18 »
Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte.

(Kirkegaard)
aut cesar aut nihil

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1146 : Miercuri, 05 Septembrie 2012, 12:37 »
„Sa razi mult si des, sa castigi respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiiilor, sa obtii aprecierea criticilor corecti si sa induri tradarea prietenilor ipocriti, sa apreciezi ce este frumos si mai bun in fiecare, sa lasi in urma ta o lume un pic mai buna, fie printr-un copil, fie printr-o bucata de gradina sau printr-o conditie sociala imbunatatita, sa stii ca macar un suflet a respirat mai usor pentru ca ai trait tu. Asta inseamna ca ai reusit!"
Ralph Waldo Emerson

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1147 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 02:05 »
Binele si raul sunt conceptele pedagogiei lui Dumnezeu fata de oameni. (P. Tutea)

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1148 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 10:16 »
"Faptuieste fapta nefacurta, munceste nemunca, savureaza si ceea ce n-are savoare, fa mult din putin, rasplateste ura cu virtute, pregateste-te pentru greutati inainte ca ele sa vina, cand iti este inca usor sa o faci, recunoaste maretia acolo unde nu este, inca, nimic."
Lao-Tzu (sec. al VI-lea I.Ch.)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1149 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 12:56 »
Binele si raul sunt conceptele pedagogiei lui Dumnezeu fata de oameni. (P. Tutea)
Phiii, e scris adanc!

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1150 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 18:19 »
Phiii, e scris adanc!
Cred ca ambele concepte, bine si rau, fac parte din noi. Cum deosebesti binele, in absenta raului ?
Raul devine o provocare in evolutia fiecaruia, intr-un fel devine necesar. Cum evoluezi tu ca individ sau daca extinzi la nivel macro, cum evolueaza o societate intr-un univers idilic ?
Personal, mi-as dori ca din cand in cand sa ma pierd intr-un univers roz  :)...dar in final  stiu ca m-as plictisi.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1151 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 18:46 »
Aham, dupa cum zisesi matale, Cain fuse necesar. Nu zau! Dar daca binele ar fi echilibrul si nu lipsa raului, cum ar fi?
Cat despre evolutie, vad ca mergi pe modelul natural, unde pradatorii catalizeaza salturile evolutive: te adaptezi sau dispari. Cumva, ai dreptate, facem parte din regnul animal. Insa io sper ca la un moment dat ne vom trezi. Si vom evolua altfel (la constiinta ma refer). Sau nu. Si vom disparea. Insa io as pune pariu ca daca se-ntampla, vom pieri de mana noasta.
(Stii, cumva chestia asta mi-a adus in cap Ouroboros-ul. O omenire care se invenineaza pe sine, ca sa capete imunitate la propriile muscaturi viitoare. Pana cand?)

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1152 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 18:54 »
Personal, mi-as dori ca din cand in cand sa ma pierd intr-un univers roz  :)...dar in final  stiu ca m-as plictisi.

Prea multe verbe la conditional optativ, bit. Prezentul e tot ce avem, asa ca sunt de acord cu Iana, m-as plictisi fara el.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1153 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 19:07 »
Asa-i, cam tot ce-am zis eu e conditional. Si conditionat. Fiindca exact asta e baza filosofiei de 2 lei pe care tocmai o abera subsemnatu` adineauri: daca realizam constienta sinelui (individual intai si apoi sinelui colectiv care e omenirea. Am voie, teacher, sa vad omenirea in ansamblu ca un organism?) atunci vom inceta sa ne mai facem rau si face saltul evolutiv.  Daca nu, ne intoarcem la amibe si parameci din nou. Si tot asa, repetam istoria pana vom fi capabili sa evoluam. Sau vom fi praf cosmic (praful cosmic care am fost :) la inceputul inceputurilor) cu totii. Si cu totul.


L.E. Apropos, doamnelor. Repet: io-s bolnav la ora asta!  :coolsmiley: Si cam tot ce am spus p-aci e rezultatul unei minti febrile (la propriu ;D). Asa ca nu-i musai sa ma luati in seama sau (mai abitir!) sa va puneti la mintea mea.


L.L.E. Asta nu inseamna ca-mi declin responsabilitatea asupra abracadabrismelor pe care le-am debitat, sa nu ne-ntelegem anapoda! Ale mele is, ca-mi place au ba si de mine is clocite, mai mult sau mai putin in toate mintile  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1154 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 19:16 »
Elev, cine ti-a dat tie voie sa vinzi castraveti gradinarului pe-aici?   ;) Pai eu la scoala ce mai predau, daca tu-mi iei, asa, vorbele de sub taste cu lumea ca un organsim etc. etc. ?!  :D