Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359573 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1275 : Marți, 23 Octombrie 2012, 11:30 »
Citat din: caroline
Sursa: blog Floriana Juncan
aratoasa??? oricare dintre femeile de pe acest forum este mai desteapta si mai "aratoasa" decat respectiva. poate n-ati vazut-o in realitate si de-aproape. conditia mea de gentleman de prahova nu-mi permite sa zic mai mult. ;)
e vorba despre Jucan? sau Juncan? ???
jucan e tipa de care se indragostise ambasadorul elvetiei la buc :love: si pe vremuri, intr-adevar, arata bine ^-^

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1276 : Marți, 23 Octombrie 2012, 15:17 »
Ce de discutii despre autoare... sunt o ignoranta!  ;D Eu am pus maximele doar pentru continutul lor de de umor usor satiric.  ::)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1277 : Marți, 23 Octombrie 2012, 19:17 »
"In viata trebuie sa urmaresti doua scopuri: primul, sa obtii ceea ce doresti; si dupa asta, sa te bucuri de el".
Logan Pearsal Smith
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1278 : Marți, 23 Octombrie 2012, 19:17 »
Amenda este o taxa pentru ceea ce ai facut gresit. Taxa este o amenda pentru ceea ce ai facut bine.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1279 : Marți, 23 Octombrie 2012, 22:00 »
eu stiam ca pe duduia de se da mai interesanta decat e o cheama juncan. da' nu e esential sa-i aflu numele.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1280 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 15:01 »
,,Cartile se scriu in singuratate, insa impotriva ei.,, Octavian Paler   

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1281 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 17:56 »
„Cel mai frumos dar făcut cuiva este speranța.” - Anatole France

Spune-i asta românului…

"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1282 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 22:30 »
„Cel mai frumos dar făcut cuiva este speranța.”...

Numai sa nu fie falsa, ca atunci mai bine fara dar. Zise... o romanca.  :strambatura:

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1283 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 22:37 »
Numai sa nu fie falsa, ca atunci mai bine fara dar. Zise... o romanca.  :strambatura:

"l'espoir fait vivre" si asta spune multe, fara sa se specifice daca este falsa sau adevarata speranta care ne face sa traim.

"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1284 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 22:52 »
Ca orice, si speranta este valoroasa daca este in adevar. daca este o minciuna-iluzie, nu face 2 banuti.
ma feresc maxim de creatorii de speranta-iluzie. Aduc cu ei, intotdeauna, si reversul medaliei: dezamagirea.
Prefer sa accept o realitate care nu-mi convine, decat sa traiesc in minciuna unei iluzii (speranta cu valoare de neadevar).

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1285 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 22:53 »
Ma refeream la sperantele false ale "vanzatorilor de iluzii"... astea te fac sa mori.  ;)
Acu' vad ca scriam in acelasi timp cu Mica.  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1286 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 22:57 »
Ma refeream la sperantele false ale "vanzatorilor de iluzii"... astea te fac sa mori.  ;)
Acu' vad ca scriam in acelasi timp cu Mica.  ;D
da, Caro...sunt ucigatoare. Iti pun aripi si apoi ti le reteaza, cat sa te zdrobesti de podeaua realitatii. (ce pansele scot, de oboseala  ;D)

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1287 : Miercuri, 24 Octombrie 2012, 23:01 »
Eu, la oboseala, tac... cu speranta unui somn binefacator. Ca, daca nu mi se implineste (speranta), devine ucigatoare... Noapte buna! :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1288 : Joi, 25 Octombrie 2012, 12:53 »
L'espoir fait vivre era vechiul proverb francez, dupa ce l-am postat m-am tot gandit la el si mi-am amintit ca mai are o continuare : poetul Paul Valery a mai adaugat ceva… l´espoir fait vivre mais comme sur une corde raide, in alte cuvinte ¨speranta te ajuta sa traiesti dar e ca si cand ai merge pe sarma¨(aprox, guvernanta mea englezoiaca nu stapanea franceza prea bine :)).

cred ca aici avem tendinta sa facem o confuzie intre speranta si iluzie. Poate voi va gandeati la lucruri foarte mari… cand am zis speranta, eu ma gandeam la lucruri marunte care ne ajuta sa trecem de la o etapa la alta si ne da posibilitatea, intre timp, sa ne refacem forta interioara si sa mergem mai departe.
un exemplu simplu si banal : daca astazi imi este frig si am o stare mai proasta, sper ca maine sa fie un pic de soare ; numai gandul la asta ma face sa ma simt deja mai bine, in asteptarea zilei de maine.  Si starea asta de bine momentan, ma ajuta sa ma simt mai bine, sa muncesc mai eficient, sa fiu mai dragut cu oamenii, in alte cuvinte, ma intareste.  Si pana maine, chit ca e soare sau nu, imi voi fi gasit puterea sa intampin ziua respectiva asa cum este ea. Poate maine, daca e tot frig, nici nu-mi va mai pasa de acest lucru pentru ca intre timp mi-am cumparat un parpalac mai gros, sau am gasit altceva care sa compenseze frigul de-afara.

suferinta oamenilor vine din asteptari prea mari, din iluzii prea mari: diferenta dintre iluziile / asteptarile noastre si realitate se traduce in suferinta noastra. 

eu vad speranta ca unul din motoarele universului.

daca e vorba de iluzii si deziluzii, e altceva.  dar si aici nu trebuie sa acuzam pe nimeni daca suntem deziluzionati la un moment dat de ceva sau cineva.  In primul rand ar trebui sa fim mai atenti, sa ne iubim si respectam mai mult si sa nu ne incredem in oricine si-n orice.   
sa analizam, sa deschidem ochii bine, sa asteptam, sa analizam din nou.  asta o zic si pentru mine, deoarece de multe ori am gresit pentru ca m-am repezit cu capul inainte (cineva ar zice, vezi daca esti berbec !), fara sa tin seama de nimic altceva decat de primul impuls. mi-am luat-o-n freza, m-am ridicat, mi-am scuturat cornitele berbecesti si mandria ranita etc si-am mers mai departe, incercand sa invat ceva din acea intamplare. mai tarziu, analizand cele intamplate, am inteles ca nimeni nu m-a impins in situatia respectiva, ca cei care m-ar fi atras, nu m-au obligat, am facut-o eu, a fost alegerea mea si-atunci ? trage ponoasele mosule !
pentru mine, de cativa ani buni, increderea in cineva este un lucru sfant. ca si prietenia.
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1289 : Joi, 25 Octombrie 2012, 16:51 »
Matei, subscriu in totalitate. Vroiam doar sa scot in afara regulii pe aceia care vand sperante false in mod intentionat si premeditat. Pentru ca sunt, din pacate, peste tot in jurul nostru, de la poiliticieni si reforma invatamantului pana la vanzatorii de strada.
Ceea ce spui tu se refera la speranta pe care ne-o acordam noi noua insine si asta, intr-adevar n-ar trebui sa fie un lux, ci o obisnuinta.
Cat despre asteptarile prea mari... ce-i prea mult strica. Orice stimulent in cantitati moderate face bine, in cantitati exagerate, e un drog. Asemenea si cu speranta.  :)