Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 358778 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1290 : Joi, 25 Octombrie 2012, 18:55 »
ca sa vezi. de data asta si eu subscriu, ba chiar subliniez ultima afirmatie.
increderea in cineva este un lucru sfant. ca si prietenia.

si e mare lucru sa ai cui sa le acorzi. Amandoua se bazeaza pe onestitate.

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1291 : Joi, 25 Octombrie 2012, 23:51 »
Matei, pentru ca vorbesti de Paul Valery si despre iluzii...tot Paul Valery a scris:
"Cel ce este "iubit" este, prin definitie, intr-o oarecare maniera, necunoscut. Eu te iubesc, deci nu te stiu. Deci eu te construiesc, eu te fac; si tu te desfaci. Eu te fac locul meu, panza mea, cuibul meu, un tesut de imagini pentru a trai, pentru a ascunde ce-am gasit, pentru a ma ascunde de mine. La sfarsit, pentru a ma ascunde in mine"
Uneori nu stii ce iubesti sau ce-ai iubit...poate doar proiectia ta, dorinta ta...
Cred ca trebuie sa fim atenti si la noi insine.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1292 : Vineri, 26 Octombrie 2012, 12:45 »
Matei, pentru ca vorbesti de Paul Valery si despre iluzii...tot Paul Valery a scris:
.......................Uneori nu stii ce iubesti sau ce-ai iubit...poate doar proiectia ta, dorinta ta...
Cred ca trebuie sa fim atenti si la noi insine.

chiar aseara am citit una din povestirile lui Cehov care ar putea exemplifica perfect spusele tale.  sunt de acord cu tine, toti ceilalti sunt niste proiectii ale noastre in functie de perceptiile si dorintele noastre cele mai subiective. momentul cand aceste proiectii sunt puse fata in fata cu realitatea, este momentul decisiv.

in povestirea lui Cehov, autorul este martorul, in fiecare dimineata, al unui spectacol ce se desfasoara in casa de vizavi: o femeie, nici urata nici frumoasa, cu parul pus pe moate de hartie, deschide larg fereastra si incepe sa rasfoiasca presa zilei.  in unele dimineti femeia citeste cu extrem de multa atentie, se bucura foarte tare, rade, chiar topaie.  In alte dimineti, se enerveaza si se supara si face ziarul bucati.  autorul este atras foarte tare de aceste stari si le pune pe seama sensibilitatii femeii in fata stirilor zilei, din política si din alte domenii.  la un moment dat, din cauza expresivitatii  de zi cu zi,  incepe sa o vada chiar foarte frumoasa si foarte vie.  Pana cand intr.-o zi isi face curaj si merge la portarul casei pentru a cere informatii, afla ca este casatorita dar nici acest lucru nu-l impiedica sa fie indragostit de acea femeie.  Intr.-un sfarsit ajunge si la ea, ii saruta mana si-i spune cat de mult o admira pentru felul cum isi exprima sentimentele atunci cand citeste presa.  La care femeia se uita la el si-i spune, ¨pai cum domnule sa nu fac asa ceva daca viata noastra depinde de acest lucru.  Sotul meu este reporter la ziarul respectiv si este platit in functie de numarul de cuvinte pe care le au articolele sale.  Dar cum el este un lenes si-un betivan, uneori scrie mult, alteori foarte putin, alteori nici un pic. ¨

 :)

"Stay hungry, stay foolish"

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1293 : Vineri, 26 Octombrie 2012, 13:04 »
"
Uneori nu stii ce iubesti sau ce-ai iubit...poate doar proiectia ta, dorinta ta...
Cred ca trebuie sa fim atenti si la noi insine.
[/quote]
In primul rand la noi insine. :)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1294 : Vineri, 26 Octombrie 2012, 13:07 »
Scuze, raspundeam la poatarea lui Iana. :)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1295 : Vineri, 26 Octombrie 2012, 13:09 »
 :strambatura: :strong: :hammer:postarea.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1296 : Vineri, 26 Octombrie 2012, 13:45 »
 ;N-ar trebui sa scriem carti decat pentru a spune in ele lucruri pe care n-am indrazni sa le marturisim nimanui.;Emil Cioran

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1297 : Vineri, 26 Octombrie 2012, 21:08 »

eu vad speranta ca unul din motoarele universului.



"cheremul sortii" mi-a demonstrat ca viata e prea scurta incat sa pot avea suficient timp si pentru a privi "insistent" la golul dinauntru  :)
 atunci cand imi este frig - aproape niciodata -  nu sper la cum va fi maine ci ma imaginez arsa de soarele verii; si nu e iluzie!

atunci cand m-am hranit cu deziluzie, am rumegat-o atat de intens incat am ajuns la esenta ei; orice deziluzie, este o dezvaluire a unei experiente! interesul pe care il acord, ii demonstreaza utilitatea ...

nu mai stiu cine a spus ..."daca te intepi intr-un ghimpe, nu inseamna sa urasti toti trandafirii..."  :)
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1298 : Sâmbătă, 27 Octombrie 2012, 18:04 »
"Invata sa-ti scrii tristetile pe nisip si bucuriile pe stanca". Fericitul Augustin
imi place mult  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1299 : Sâmbătă, 27 Octombrie 2012, 20:25 »
chiar aseara am citit una din povestirile lui Cehov...

O, Doamne... ce mult a trecut de cand ma pasionau clasicii rusi... si de cand n-am mai dat iama prin raftul acela de biblioteca.  ::)


Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1300 : Duminică, 28 Octombrie 2012, 17:38 »
"În viața fiecărui om există cel puțin o persoană care îl iubește din tot sufletul în ciuda tuturor celor care l-au făcut să se simtă neiubit."
Iustina Ţalea

Continuarea pe http://momenteinviata.ro/cugetari/

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1301 : Duminică, 28 Octombrie 2012, 20:15 »
"În viața fiecărui om există cel puțin o persoană care îl iubește din tot sufletul în ciuda tuturor celor care l-au făcut să se simtă neiubit."
Iustina Ţalea

Continuarea pe http://momenteinviata.ro/cugetari/



....si cum iti dai seama cine este acea persoana?......

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1302 : Duminică, 28 Octombrie 2012, 23:54 »
mama, tata, fratele, sora, copilu'... o rubedenie, ceva, o prietena/un prieten, un animal (chiar daca nu e persoana)...

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1303 : Luni, 29 Octombrie 2012, 10:17 »
mama, tata, fratele, sora, copilu'... o rubedenie, ceva, o prietena/un prieten, un animal (chiar daca nu e persoana)...

,,,,un animal sau doua :)

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1304 : Luni, 29 Octombrie 2012, 14:00 »
 :applause:, Nicu !!
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."