Autor Subiect: Maxima zilei  (Citit de 359617 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1485 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 17:44 »
Si, de aceea, si cel mai greu spre imposibil de realizat, as putea completa. Mie inca nu mi-a iesit...  |o

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1486 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 17:49 »
Poate esti prea exigenta cu tine...uneori sigur iti iese... dupa cum te cunosc  :thumbup:

Offline bog68

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Sunt melancolic, dar mă tratez.
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1487 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 12:36 »
,, Timpul este distanţa dintre chemarea lui Dumnezeu şi răspunsul tău."
(Dumitru Stăniloaie)

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1488 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 13:06 »
,, Timpul este distanţa dintre chemarea lui Dumnezeu şi răspunsul tău."
(Dumitru Stăniloaie)

 :-\

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1489 : Luni, 08 Aprilie 2013, 18:42 »

"Oamenilor le este greu să fie fericiţi deoarece întotdeauna văd trecutul mai frumos decât a fost, prezentul mai rău decât este şi viitorul mai dificil decât va fi.” – Marcel Pagnol
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1490 : Luni, 08 Aprilie 2013, 19:31 »
,, Timpul este distanţa dintre chemarea lui Dumnezeu şi răspunsul tău."
(Dumitru Stăniloaie)

Cre'ca sunt datoare cu o iesplicatie... macar pentru emoticonul nedumerit al lui LiliZ.  ;)

Mie imi place foarte mult maxima asta. Ce am inteles eu de-aici? "Chemarea lui Dumnezeu" este orice provocare pe care ne-o face cadou viata. Spun "ne-o face cadou" si nu "cu care ne confrunta", fiindca, vazand si incercand atata suferinta in viata de zi cu zi, si neacceptand ca aceasta ar putea fi vreodata degeaba, inclin sa cred ca este un cadou spre a putea evolua. Sau nu stiu... dar trebuie sa aiba vreun rost, altfel nu are niciun sens...

"Raspunsul tau" consta in capacitatea ta de a te autocunoaste si de a recunoaste si a-ti accepta (celorlalti, dar mai ales tie insuti/insati) lucrarea pentru care ai cu adevarat chemare. Nu anticipati lucruri mari. Aceasta poate fi, de exemplu, si aceea de a fi mama. Sau om de serviciu intr-un hotel de lux.

Timpul este o variabila subiectiva, de la om la om, care trece cu atat mai greu cu cat nu iti recunosti si accepti chemarea si cu atat mai usor cu cat esti pe drumul cel bun. Exista o maxima care imi place tare: "Cand ziua trece greu, nici nu stii cand iti trec anii."

Bog68, am inteles bine?!  :angel:

Offline bog68

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Sunt melancolic, dar mă tratez.
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1491 : Luni, 08 Aprilie 2013, 20:21 »
Touché, Caroline! Ai înțeles perfect.
Viaţa este chemarea lui Dumnezeu la existenţă şi omul nu o poate refuza pentru că nu este opţională. Nici unuia dintre noi nu i se cere părerea dacă vrea sau nu să se nască, ci pur şi simplu ne trezim în existenţă şi de-aici... începe totul. Viaţa este darul lui Dumnezeu şi, chiar dacă uneori este prea grea, este totuşi, cel mai preţios lucru pe care-l posedăm.
Dar o dilemă tot am...
Dacă timpul măsoară distanţa dintre trup şi suflet, se poate spune că dragostea este distanţa dintre realitate şi durere, spaţiul şi timpul măsurate cu inima?

Caroline

  • Vizitator
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1492 : Luni, 08 Aprilie 2013, 20:50 »
Dacă timpul măsoară distanţa dintre trup şi suflet, se poate spune că dragostea este distanţa dintre realitate şi durere, spaţiul şi timpul măsurate cu inima?

Daca timpul masoara distanta dintre vointa si implinire, se poate spune ce dragostea este distanta invers proportionala dintre realitate si durere. Cu cat dragostea este mai mare, cu atat realitatea este mai putin dureroasa. Parerea mea.  :)

Offline bog68

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Sunt melancolic, dar mă tratez.
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1493 : Marți, 09 Aprilie 2013, 06:50 »
Daca timpul masoara distanta dintre vointa si implinire, se poate spune ce dragostea este distanta invers proportionala dintre realitate si durere.
Și mie care-mi era teamă că la urma urmei, distanţa contează mai puţin sau chiar deloc, timpul fiind responsabil cu trădarea.
Și n-am scăpat... :(

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1494 : Duminică, 14 Aprilie 2013, 13:28 »
" Fii bun, dar fereste-te sa creada lumea ca poti fi numai bun."
                                                             Nicolae Iorga

Offline Soare

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1495 : Duminică, 14 Aprilie 2013, 20:16 »
Fericirea nu inseamna sa faci tot ce-ti place,ci sa-ti placa sa faci ceea ce trebuie.

Offline natalya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
  • Momentul prezent este tot ceea ce avem
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1496 : Duminică, 14 Aprilie 2013, 21:32 »
Esti fericit cand poti spune ca locul cel mai frumos de pe pamant este in sufletul tau!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1497 : Luni, 15 Aprilie 2013, 09:08 »
Oamenii se impart in doua categorii: unii cauta toata viata si nu gasesc, altii gasesc si nu sunt multumiti. Mihai Eminescu
O săptămână în care să găsim ceea ce căutăm și să fim mulțumiți!  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1498 : Sâmbătă, 20 Aprilie 2013, 13:43 »
"Inauntrul nostru se afla vaste teritorii necartografiate si ele ar trebui luate in seama daca vrem sa ne explicam rabufnirile si furtunile." George Eliot
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maxima zilei
« Răspuns #1499 : Sâmbătă, 27 Aprilie 2013, 08:55 »
„Tinereţea nu e o perioadă oarecare din viaţa omului, ci este o stare de spirit.” - Mateo Aleman
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.