Autor Subiect: Strada copilariei  (Citit de 38268 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #105 : Luni, 06 Iunie 2011, 20:11 »
Jane, aceea nu a fost hotie propriuzisa. erai un copil si, dat fiind contextul, a fost un act de refulare, de "justitie" infantila... abia apoi ai inteles stuatia, cu adevarat.
si optmus sa vorbeasca pentru el   :P, ca eu chiar am scapat o lacrima pentru tristetea ta de copil mare ce esti.
si stii ceva? am avut o intamplare oarecum similara cu fi-miu. sigur, suma nu era atat de mare, dar faptul in sine (acela de a "fura") m-a suparat teribil si l-am certat pe masura. mai tarziu, dupa ce m-am mai calmat, mi-am dat seama ca la varsta lui (avea cam 6 ani) nu intelegea toate implicatiile... si totusi am fost mult timp suparata pe el, din cauza asta...si cand l-am mai prins si cu o minciunica, chestiunea s-a adaugat la mustruluiala... l-am iertat de mult...acum e mare si cuminte. mi-am dat insa seama ca nu i-am spus niciodata ca intamplarea aceea a devenit trecut si ca nu mai conteaza. diseara ma duc sa-i precizez ca l-am iertat, sa nu cumva sa poarte-n sine ce descrii tu acolo.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #106 : Luni, 06 Iunie 2011, 21:08 »

jeanette puiule asta a fost perceptia ei sau a ta ? ca eu nu cred ca nu te-a iertat si nu a inteles o minte de copil. eu cred ca tie ti-a fost greu sa te ierti.



Sunt momente in copilarie pe care acum uitindu-va inapoi le considerati extrem de importante pentru voi? Sau care au schimbat ceva?


nu stiu daca asta a fost raspunsul tau la intrebarea mea de aici, dar eu vreau sa-ti spun MULTUMESC.


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #107 : Luni, 06 Iunie 2011, 21:36 »
 :-* :-* :-*

julia

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #108 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 19:55 »

ma gindeam in maramures ce copilarie frumoasa ar trebui sa aiba copiii de acolo. uite-i ce frumosi sunt.
dar nu pot sa nu ma intreb ce face un tinar ajuns la oras si cum se descurca daca nu are acelesasi resurse cu ale celorlalti: limbi straine, cunostinte pc, abilitati…



Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #109 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 20:31 »
Citat
dar nu pot sa nu ma intreb ce face un tinar ajuns la oras si cum se descurca daca nu are acelesasi resurse cu ale celorlalti: limbi straine, cunostinte pc, abilitati…

se intoarce frumusel in locul unde s-a nascut ( cand locul ala este atat de frumos ca acolo unde ati fost voi ) si traieste fericit pana la adanci batraneti fara limbi straine ( cu vaca te poti intelege si pe muteste ) fara cunostinte pc si doar cu abilitatea de a trai simplu si fara prea multe complicatii .

zic si eu  :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #110 : Duminică, 26 Iunie 2011, 02:40 »
in Maramures - pe multe din casele din zona erau deja "ligheane" pentru TV si internet , cladiri de scoala erau si ele pe acolo - sa apoi nevoia il invata pe om - ca sa spun asa - "pe vremea mea" nu se auzise de internet si metode de management  si prin scoli se facea rusa sau spaniola - si cu toate astea am invatat  (noi din generatia mea si asa ceva) asa ca vor invata si ei cum am invatat si noi si vor deveni oameni cu o meserie la oras si-si vor intretine parinti si se vor intoarce mereu pe strada unde au copilarit ca sa arate copiilor lor de unde vin - si strada va fi fiind  schimbata cu asfalt si case noi si satul intre timp va fi devenit un mic orasel  

sau invata meseria parintilor si devin maestri cum era olarul de la fabrica de ceramica Sacel - avea traditia si "cariera" lui


julia

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #111 : Duminică, 26 Iunie 2011, 08:32 »
se intoarce frumusel in locul unde s-a nascut ( cand locul ala este atat de frumos ca acolo unde ati fost voi ) si traieste fericit pana la adanci batraneti fara limbi straine ( cu vaca te poti intelege si pe muteste ) fara cunostinte pc si doar cu abilitatea de a trai simplu si fara prea multe complicatii .

citi crezi ca mai fac asa? eu ma uit la toti colegii mei veniti din alte parti ca nu au dorit nicio clipa sa se intoarca inapoi.
chiar ma gindeam prin locurile alea ca e cam pustiu.

Offline ancaj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Strada copilariei
« Răspuns #112 : Marți, 29 Iulie 2014, 11:13 »
Strada copilariei mele din Sibiu, acum este pustie, nu mai sunt copii pe strada. Strada nu este schimbata spectaculos, casele au un etaj in plus dar strada este tot pavata cu dale de granit. Bunica mea facea chiftelute pentru toti copii care ne jucam pe strada, sa nu murim de foame ca eram prea preocupati de joaca. Bidonul acela cu chiftele era vesnic alimentat, nu se golea niciodata. Jocurile erau frumoase, povestile erau lungi si parca nu aveau sfarsit, trecea vacanta si noi tot mai aveam de povestit.
Sibiul s-a schimbat mult de cand stiu eu dar nostalgia copilariei ma atrage spre acest oras.