Autor Subiect: Strada copilariei  (Citit de 38290 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #15 : Marți, 05 Aprilie 2011, 23:46 »

ba nu trebuie. si adultul poate fi copil citeodata.


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #16 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 10:18 »
atunci cand incetam sa mai fim copii suntem deja morti. - c. brancusi
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/HqvC-RscfMU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Strada,
Cu un tei inflorit,
Numai ea a stiut
Visul,
Juramantul soptit
Si intaiul sarut.
Strada
Ce-a purtat intr-o zi
Pasii nostri pe-asfaltul ei,
Astazi,
Cand tu nu esti aici
Si-o strabat singuri pasii mei,

Te-asteapta-n serile lungi,
Nostalgia s-alungi
Din inima mea
Din nou sa fim fericiti,
Doar un semn sa trimiti,
Atat ar vrea!

Strada,
Strada ce ne-a pastrat
Amintirile-ntregi
Stie,
Stie ce ne-a legat
Si vrei azi sa dezlegi.

Strada,
Cu miresme de tei,
Ma intreaba dac-ai venit...
Vede
Ca tot farmecul ei
Fara tine s-a risipit...

Te-asteapta-n serile lungi,
Nostalgia s-alungi
Din inima mea
Din nou sa fim fericiti,
Doar un semn sa trimiti,
Atat ar vrea!

Strada
A-mbracat strai de flori
Si-a primit randunici.
Poate
I-a soptit teiu-n zori
Ca vei trece pe-aici.
Strada
Parca stie ceva
Ce eu inca nu am aflat...
Oare,
Oare azi noapte o stea
Te-a vestit ca eu ne-ncetat,

Te-astept in serile lungi,
Nostalgia s-alungi
Din inima mea
Din nou sa fim fericiti,
Doar un semn sa trimiti,
Atat as vrea!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #17 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 10:41 »
strada pe care am copilarit eu s-a schimbat atat de mult incat nici n-am mai recunoscut-o cand am trecut pe acolo ~ erau case si curti frumoase cu flori si pomi ( ca cei ai marcutzei) si acum sunt niste uratenii de blocuir ~ gri si inalte fara verdeata si imbacsite

pe mine ma intristeaza cantecul lui Dichiseanu ~ s-au dus randucnicile pe care incercam sa le prindem cand eram copii si zburau aproape de pamant, cand saream garduri si furam flori, cand atatam cainii din curti ....

au ramas doar amintirile

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #18 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 10:45 »
strada copilariei mele e un trotuar in jurul unui bloc...

ma rog, acum e estetizata de edilul sectorului...in rest...nu pot spune prea multe despre ea, mai mult despre casa bunicilor de la munte unde imi petreceam vacantele de vara.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #19 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 12:05 »
....., mai mult despre casa bunicilor de la munte unde imi petreceam vacantele de vara.


Casa  bunicilor mai exista ?
Bunicii mei erau din Bucuresti. Ce bine ar fi fost sa am acum o casuta (chiar batraneasca) undeva pe un colt de deal ( munte)!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #20 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 12:11 »
casuta de la munte exista, e refacuta de ai mei, livada e aranjata. acum e cu mult mai dichisita. acum, acolo, isi petrece catalin vacanta de vara si cea pascala.

casuta bunicilor din bucuresti nu mai exista, acum sunt blocuri dar imi amintesc strada lor...plina de castani care atunci cand infloreau miroseau ..pffff...super...iar toamna cand se scuturau de fructe (castane) strada era pliinaaaa, pliinnaaa de ele - ca un covor de bilute.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #21 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 14:18 »
super casuta de la munte
ai un loc de popas , o oaza de verdeata pentru tine si Cata.

apropo de castani ~ si eu imi aduc aminte de ei pe strada bunicilor ~ de ce oare ne distrau atat de mult  ~ ne umpleam buzunarele pana la refuz


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #22 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 14:22 »
super casuta de la munte
ai un loc de popas , o oaza de verdeata pentru tine si Cata.

apropo de castani ~ si eu imi aduc aminte de ei pe strada bunicilor ~ de ce oare ne distrau atat de mult  ~ ne umpleam buzunarele pana la refuz

din pacate sunt mari probleme cu terenul care a devenit tot mai instabil, deja este evacuat 1/2 din sat....in fine.

si duceam la scoala castane, iti amintesti ca trebuia sa ducem plante medicinale.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #23 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 14:26 »
da, imi aduc aminte ca ne cereau tot felul de plante - musetel, castane, roscove etc

mai aveam ca tema si ierbarul ( ca m-am mai catarat prin toti copacii si am jumulit toate plantele de prin curte pentru frunze si flori ;D

si aveam gaini si catel si rasaduri de rosii si ciresi si corcodusi, si dud

eram oare mai fericiti decat copii din ziua de azi cu internet si mall-uri?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #24 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 14:29 »
sunt colegi de-ai lui catalin care nu stiu de unde vine laptele, oul - nu stiu cum arata o vaca, o gaina...nu mai zic ca nu stiu ce e aia "merg la tara la bunici".

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #25 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 16:51 »
laptele vine de la fabrica. lapte praf + apa. ouale vin de la real, cora, carrefour...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #26 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 17:21 »
laptele vine de la fabrica. lapte praf + apa. ouale vin de la real, cora, carrefour...

si laptele praf de unde vine ? de la vaca aruncata din avion?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #27 : Miercuri, 06 Aprilie 2011, 21:22 »
sunt colegi de-ai lui catalin care nu stiu de unde vine laptele, oul - nu stiu cum arata o vaca, o gaina...nu mai zic ca nu stiu ce e aia "merg la tara la bunici".

nu-i de mirare...nici eu nu am rude la tara si de aceea tanjesc dupa rural, dupa colbul unei ulite, dupa gradina si ograda cu gaini, porci, oi, curcani, porumbei etc....
greu fac distinctia intre gasca si rata.  :D
un amic de-al nostru m-a pacalit odata cu punctul razei de laser (cu dispozitivul pitit in pumn) spunand ca e licurici. 10 minute m-am extaziat urmarind jucausul bob de lumina prelingandu-se prin iarba, catarandu-se pe stalpi...mai ca bateam din palme de fericire: " licuriciul! licuriciul!"...... ce fraiera!  :D :D :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #28 : Vineri, 08 Aprilie 2011, 00:04 »
Cioran: "Acest blestemat, acest splendid Răşinari". FOTOREPORTAJ din locurile unde filosoful şi-a petrecut tinereţea

"Cea mai mare ruptură pe care am trăit-o a fost aceea din 1920, când a trebuit să-mi părăsesc satul natal, din Carpaţi, ca să merg la liceu, la Sibiu. Au trecut mai bine de patruzeci de ani de-atunci şi tot nu pot uita sfâşierea înstrăinării pe care o simţeam atunci şi pe care, sub altă formă, o simt şi azi". (EMIL CIORAN, Caiete, notă din ianuarie 1962)

"Tot ce priveşte satul nostru mă tulbură profund; în acelaşi timp am un sentiment de irealitate, de ceva vag, îndepărtat, ca dintr-o altă viaţă". (EMIL CIORAN, scrisoare către Bucur Ţincu, septembrie 1971)

"Cât aş vrea să revăd străduţă de străduţă, colţişor de colţişor, acest blestemat, acest splendid Răşinari, şi să încheiem ziua în vreo cârciumă, dacă mai există aşa ceva!"(EMIL CIORAN, scrisoare către Bucur Ţincu, martie 1973)

"Cu timpul, dragostea mea pentru Sibiu şi împrejurimile lui, pentru Răşinari în primul rând, e în creştere. E ca şi cum din viaţă n-ar merita să se păstreze nimic în afară de tinereţe, de copilărie vreau să zic"(EMIL CIORAN, scrisoare către Bucur Ţincu, august 1975)

"Pe 18 ale lunii, moartea tatei. Nu ştiu, dar simt că îl voi plânge altă dată. Sunt atât de absent pentru mine însumi, că nu găsesc putere nici măcar pentru un regret, şi-am căzut atât de jos, că nu mă pot ridica la înălţimea unei amintiri sau a unei remuşcări"
(EMIL CIORAN, Caiete, notă din decembrie 1957)

"Am primit azi scrisoare cu fotografia tatii. În cea mai mică, l-am găsit aproape neschimbat, doar puţin îmbătrânit; în cealaltă, luată la catedrală, l-am regăsit cu greu, căci trăsăturile exprimă seninătatea teribilă a veşniciei"
(EMIL CIORAN, scrisoare către mama sa, Elvira Cioran, la o lună după moartea tatălui, ianuarie 1958)


iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Strada copilariei
« Răspuns #29 : Vineri, 08 Aprilie 2011, 01:27 »
sunt colegi de-ai lui catalin care nu stiu de unde vine laptele, oul - nu stiu cum arata o vaca, o gaina...nu mai zic ca nu stiu ce e aia "merg la tara la bunici".


povestea cineva ca fiul sau cind a vazut prima oara o vaca pe cimp a spus ca e imposibil sa fie vaca, ca nu e mov...