Autor Subiect: Impliniri?  (Citit de 5127 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 10 Aprilie 2010, 19:45 »
Si zici ca nu astepti sa deschizi calculatorul sa vevi ce s-a mai scris,daca ti-a raspuns cineva ?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 09:38 »
Nu-i asa ca starea de bine care v-a coplesit sufletul cand v-ati vazut intaia oara copilul nu seamana cu pacea pe care o resimtiti la malul marii, in adierea inmiresmata a brizei? Iar ceea ce parea a fi in copilarie fericirea aduce putin cu bucuriile pe care si le ofera un adult?

Psihiatrul francez Christophe Andre sustine ca exista mai multe tipuri de fericire, iar fiecare dintre noi ne regasim intr-un anumit profil de implinire, pe care vi-l puteti descoperi parcurgand testul de mai jos. Incercuiti in dreptul afirmatiilor urmatoare simbolul din dreptul raspunsului pe care-l agreati.

TEST Si daca exista mai multe forme de fericire?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 11:43 »
Mă simt împlinită când percep fiecare clipă că nu a trecut zadarnic!
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 19:53 »
ma simt fericita uneori, fara nici un fel de motiv :-*

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #19 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 01:16 »
ma simt fericita uneori, fara nici un fel de motiv :-*

        Ma simt fericita din foarte multe motive!! Si asa vreau sa imi fie starea, indiferent de incercarile prin care trec! Eu sa fiu sanatoasa! Nimic nu merita sa pierd nici macar pentru o secunda aceasta stare! Imi gasesc in fiecare moment motive de fericire: in ghidusiile matzei mele, in ciripitul pasarelelor la fereastra, in zambetul unui copil adormit in carucior, in norii de pe cer, fie ei albi si scaldati in razele de soare, fie gri, intr-o zi ploioasa sau geroasa!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #20 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 07:54 »
Vă doresc să împliniţi această minunată zi.... cu îndeplinirea celor mai mărunte.. gânduri!
Bob cu bob se umple sacul!
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #21 : Marți, 04 Mai 2010, 11:53 »
Oamenii vor sa fie fericiti.

Acum, vreau sa facem distinctia intre fericire si implinire sufleteasca.

Sa fii fericit inseamna sa traiesti clipe de bucurie. Din creierul tau pleaca niste emotii de fericire si entuziasm, de bucurie si astfel pentru cateva clipe poti spune ca esti fericit.

Totusi, avem o problema. Din punct de vedere anatomic, biologic, o emotie vine si pleaca. Asa sunt emotiile. Simti o explozie de emotie si apoi te intorci la starea ta de dinainte.

Asadar,cand oamenii spun “ Tot ce fac acum este ca intr-un viitor sa fiu tot timpul fericit” ce se intampla?

Isi propun un scop pe care nu–l vor atinge niciodata. Pentru ca emotia fericirii, ca si oricare alta emotie, nu poate sa existe permanent.

Implinirea sufleteasca in schimb, vine cand traiesti in fiecare zi astfel incat abilitatile tale sa fie pe masura provocarilor. Implinirea sufleteasca inseamna sa fii plin de ceva ce are valoare pentru tine.


Cum se atinge implinirea sufleteasca?

Daca ne imbunatatim abilitatile, daca ne urmam vocatia, daca ne impingem afara din zona de confort, vom dobandi sentimentul de implinire.

•Crearea de legaturi puternice ci cei apropiati ( prieteni,familie)
•Crearea de relatii sociale,
•Sa ne imbunataim in interior si sa evoluam,
•Sa dam iubire neconditionata,
•Sa avem grija de copii si sa ii educam,
•Sa traim experiente in natura,
•Sanatate fizica,nutritie si sport
•Educatie personala,
•Arta.

preluare: www.personalitatealfa.com/

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Răspuns: Impliniri?
« Răspuns #22 : Marți, 04 Mai 2010, 21:15 »
Ma simt implinita atunci cand reusesc sa realizez ceva care altadata mi se parea un lucru imposibil.
Am avut momente frumoase si neasteptate in viata, am trait acesata implinire, intr-o zi de toamna, intr-un oras care imi e tare drag - Cluj Napoca. Doar ca mereu...singura!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.