Autor Subiect: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013  (Citit de 71361 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #255 : Marți, 25 Iunie 2013, 19:36 »
O imagine din intrarea in Cheile Galbenei, dinspre Poiana Florilor. Este acolo la pod peste Galbena si o intersectie de trei drumuri din care unul duce la Arieseni. Noi am intrat pe Chei, am trecut de prima escalada pe lanturi si cabluri.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #256 : Marți, 25 Iunie 2013, 19:44 »
Intorsi de pe chei, am luat drumul inapoi spre Poiana Florilor. In varianta in care am fi intrat din Izbuc pe Chei, drumul ne-ar fi condus fara traseu dublu, acolo. Dar am apreciat cu grad de risc prima trecere, cea din fotografia cu Izbucul Galbenei si nu am vrut sa expun grupul. Anul viitor o sa ne intoarcem altfel pregatiti pentru aceasta traversare si cu siguranta o sa o facem, cu grupa care va alege sa faca cheile.

De la Poiana Florilor, drumul o ia pieptis la un unghi destul de mare spre Focul Viu, o pestera in care se afla un ghetar fosil. Cam o ora si jumatate de urcare aproape continua, ceea ce solicita muschii picioarelor si articulatiile destul de mult. Dar cu pauze si cu calm, se trece peste efort si ...te trezesti sus admirand minunatia de ghetar. Ideal este sa ajungi acolo la orele amiezii pentru a prinde efectul luminii "scanteiata" de stalactita ghetarului.




Focul Viu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #257 : Marți, 25 Iunie 2013, 19:52 »
De la Focul Viu, drumul de intoarcere este usor, se coboara lin spre Glavoi. In cca 40 minute se ajunge in locul de campare de acolo. Cand am ajuns noi era o atmosfera adevarata de munte. Sunt locuri in care manelistii, fitosii si taraitoarele de genti urase de firma nu sunt atrasi de nimic. Asa ca ne lasa, pe noi cei care iubim natura, sa ne bucuram de ea, fara sa fim tulburati de stridenta lor....

Multa lume era stransa in jurul unui chitarist, Raul parca il chema, era din Bihor care acompaniat si aplaudat de cateva din fetele noastre din grup umplea valea de cantecele lui de munte. Au fost doua ore care mi-au adus aminte de anii adolescentei cand ne strangeam in fata cabanelor la un foc si cantam pana tarziu in noapte...Ne-am ridicat cu parere de rau din iarba, lasand in urma un peisaj de vis si o atmosfera cum in putine locuri din tara mai gasesti. Apusenii....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #258 : Marți, 25 Iunie 2013, 20:06 »
Ultima zi, o escapada la o pestera de care din pacate nu am auzit pana acum. Nu am stiut ca noi romanii avem cea mai bogata pestera in oseminte de urs, este acolo am inteles, in Onceasa, un strat de 7 metrii...Am intrat cu lanterne si frontale si ne-am minunat efectiv. A fost locul in care am tresarit de uimire. Nu am crezut sa vad asa ceva. Si sentinentul acela ciudat de a intra in burta pamantului. Vedeam doar luminitele celor din grup cum se miscau. Si pt ca ni se ceruse liniste deplina si vorbit doar soptit, se auzeau doar pasii ....Grozav sentiment! Nu stiu cati oameni au trait senzatia asta, dar trebuie macar o data in viata sa vezi cum este....

Am gasit acolo tot felul de oase, mandibule, vertebre, femururi, coaste...Am facut si fotografii, dar nu mi-au iesit tocmai grozav. Poate din cei carora le-a iesit pot ajuta un pic forumul cu fotografiile lor. Si cu detalii, pt ca fiecare a ascultat cate ceva de la Nicu, de la cei de pe acolo...

Pe drum, din nou flori, flori, flori....



Am plecat apoi cu microbuzele spre Rachitele. Nu, nu sa vedem unde s-a nascut Boc, ci sa admiram Cascada Valul Miresei. La 5 km, la capatul unui drum forestier ce se face din Rachitele se afla superba cadere de apa. Imi povestea Nicu, ca anul trecut a vazut 3 mirese nemtoaice care au venit imbracate in alb si dupa ce s-au dat pe tiroliana montata deasupra cascadei si-au rupt rochiile. Un obicei care se practica acolo si care inseamna ..."ultima data intr-o astfel de rochie"...

Nu am plecat pana nu ne-am dat, desi incepuse ploaia si noi pe tiroliana. Evident ca nu in rochii de mireasa ci inveilti bine in pelerine...


Cascada Valul Miresei



Asa s-a sfarsit si ultima zi de excursie. Evident nu inainte de a mai face o baie in piscina pensiunii...care ne-a mai detensionat si relaxat muschii, atat de incercati in cele 3 zile...

La plecarea spre casa .. ne-am luat ramas bun si de Flu, catelusa gazdelor...




Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #259 : Marți, 25 Iunie 2013, 20:20 »
io spui de pe acum....oricare ar fi statutul meu la anul, sunt pe lista!!!! :ban:
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #260 : Marți, 25 Iunie 2013, 20:29 »
Deci:

1. Dauina
2....

 :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #261 : Marți, 25 Iunie 2013, 20:33 »

Deci:

1. Dauina
2. wonderland
.............

 :whistle: ;D
ce frumusețe de locuri....iar felul în care le descrii sunt ca aromele unor mâncăruri apetisante pentru mâncăcioși... :2funny:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #262 : Marți, 25 Iunie 2013, 22:07 »
Si de data asta,mai aproape de natura,am intalnit oameni frumosi.Ma gandesc la gazda noastra,cea cu zambetul pe buze,
la cei doi tineri care ne-au insotit in cele trei zile,cu rabdare si as spune cu mult bun simt.Grupul a fost de nota maxima   :worship:,cu un SUPER GIGI la ....fluier.
Despre Muntii Apuseni,nu am talentul necesar sa spun ceea ce cu siguranta a ramas in memoria mea astrala.Trebuie pasiti,
si sper...
       1. Dauina
       2. wonderland
       3. MAC

Tatiana

  • Vizitator
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #263 : Marți, 25 Iunie 2013, 22:35 »

Dragii mei care va stiti,

totul a fost minunati: munti si oameni, peisaje si atmosfera!...Intalnirea din Apuseni m-a apropiat inca o data de Munte si mi-a demosntrat ca nu e niciodata prea tarziu sa te indragostesti de El. Va multumesc tuturor pentru ca mi-ati oferit inca o data ocazia sa ma bucur de viata cu tot ce are mai frumos: natura si oameni!
va tzuc cu drag si dor si ne ma vedem pe acolo cu siguranta :)

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #264 : Marți, 25 Iunie 2013, 23:24 »
of . ce-am pierdut !  :slap:

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #265 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 09:05 »
Doamne, ce minunat a fost !!!!!!
Apusenii au urcat vertiginos in topul meu personal de preferinte  ;) sper din suflet sa facem impreuna reluare la anu' !!  :thumbup:
am facut febra musculara si la muschii obrajilor, de atata ras  :2funny: :applause:
gazdele, ghizii...totul la superlativ  :smitten:  ...si evident drumetele  :yeah:
...iar muntii...  :thumbup:
Multumiri tuturor !!!! :flori:
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline murandra

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #266 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 11:44 »
Dupa ce am revazut pozele si am citit povestirile lui Gigi, am retrait clipele minunate petrecute in Apuseni. Cu oboseala, cu febra musculara, cu tot efortul depus a fost de "n" ori mai placut decat statul la birou, dar ... asta ne asteapta, din pacate  :(. Pentru mine, care sunt printre norocosii care mai beneficiaza de o excursie, statul la birou este doar pentru azi, pentru ca maine "fug" in Retezat. Am incalzirea facuta in Apuseni, deci sper sa fie cel putin la fel de frumos.
Imi este deja dor de grupul nostru de fete, de povesti, de glume, a fost o atmosfera extraordinara care, asa cum a spus Gigi (dar referitor la episodul Raul din Glavoi) mi-a adus aminte de studentie, de atmosfera aia tinereasca, plina de voie buna, distractie, lipsita de griji cotidiene.
Fetelor, sper din tot sufletul sa ne revedem curand intr-o noua excursie, sa reinviem "spiritul" muntelui, care vorba Tatianei, scoate ce e mai bun din oameni  :D. N-as fi crezut acum vreo 2-3 luni in urma ca voi apuca clipa sa retraiesc acele momente ale studentiei  :yeah:, dar am trait-o din plin cu fetele in Apuseni si imi este deja dor de ea  :'(
Va pup pe toate si abia astept sa ne revedem  *|*

Offline andre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #267 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 12:23 »
Trasee montane superbe...mai ales Poiana Florilor...mi s-au lipit de suflet, totul a fost minunat ...!!!  :applause:
Cateva zile voi retrai  fiecare clipa pe unde am urcat si coborat ...pana cand vanataile vor disparea !!!

Offline paulette

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #268 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 15:29 »
Of, of, of, ce rau imi pare ca s-a terminat !!A fost superb totul, chiar daca eu am ramas cu un sentiment de neimplinire oarecum, pentru ca nu am reusit sa facem Cheile Galbenei de la inceput pana la sfarsit, si pentru ca pe lanturile alea nu m-am descurcat atat de bine pe cat ma asteptam... Macar am inventat un nou dans, "dansul motanului pe perdea"  :yeah: . Sper sa ma aflu si pe lista de anul viitor.

Desi mi-e somn de pic, cand am citit rezumatul facut de Gigi si comentariile fetelor, am retrait in cateva clipe toate momentele minunate cu toata incarcatura lor afectiva....
Multumesc tuturor si sper sa ne revedem cat mai curand..

Offline paulette

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Drumet in Muntii Apuseni 21 – 25 iunie 2013
« Răspuns #269 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 15:30 »
Aaa... uitasem, astept poze pe mail...