Autor Subiect: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013  (Citit de 35904 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #15 : Luni, 03 Decembrie 2012, 12:54 »
Multumim, Gigi, pentru informatiile extrem de detaliate si la obiect !  :bow: atat de frumos ai descris tot ce ai vazut/simtit/gustat  :giggle: pe acolo, ca lista noastra de locuri in care am vrea sa ajungem s-a mai lungit putin...  :)
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #16 : Luni, 03 Decembrie 2012, 13:19 »
Mi-a placut grozav de mult un lucru pe care l-am intalnit la Rocco: la fiecare masa, era cate un album cu monografia ilustrata a orasului Mako. Poze vechi, reproducere de ilustrate, schite, si toate insotite de explicatii in maghiara, germana si engleza. La noi la masa atmosfera era cam galagioasa si n-am putut sa ma concentrez prea mult pe cartulie, dar totusi mi-am facut o imagine despre ce a insemnat asezarea asta. Ceea ce pentru un turist este esential. Cu cat primeste mai multa informatie, cu atat va reusi sa inteleaga mai bine lucrurile ce tin de  destinatia in care se afla. Si automat devine un promotor al locului, pt ca in mod sigur el va transmite cel putin unei persoane ce a vazut si ce a retinut. Cu cat cantitatea de informatie este mai mare, cu atat difuzarea are mai mare efect.

Oare ma aude cineva de pe la birourile (de adormit) municipale si judetene, sa puna mana si ei sa faca ceva de genul asta? In loc de tot felul de fluturasi tembeli si fara efect, brosuri lucitoare dar aproape fara continut, care in cel mai scurt timp ajung din mana turistului la cosul de gunoi? Imi povestea Samiza cum anul acesta, la targul de turism au participat primarii de sate, care nu au nici o legatura cu turismul. Doar ca au avut niste bani de cheltuit si nu au stiut pe ce. Si au ales targul de turism. Nu ai o harta a zonei in care activezi ca locatie, cu repere si obiective, nu gasesti indicatii despre trasee, nu poti oferi turistilor ceva complementar cazarii si mesei. Bai fratilor, wake up! Turismul merge inainte si nu ne asteapta pe noi romanii, pana ne dezmeticim! Am pierdut ca turisti pe toti aceia care ne inundau acum 25 de ani plajele, pe cehi, polonezi, nemti, francezi si suedezi. Muntii care atrageau mii de rdg-isti, de unguri, de slovaci, acum sunt tot mai putin batuti de acestia. Nu am fost in stare sa pastram nimic din ceea ce am avut, daramite sa facem pasi in fata.... Ahh Tepes, bine ar fi sa treci un pic pe la noi....Am promis ca nu vorbesc de politica deloc pe aici, dar ma abtin cu greu sa n-o fac.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
O veste excelenta pentru cei inscrisi si care de asemenea vor sa participe la aceasta actiune: anticipam de vreo 3-4 zile, dar n-am vrut sa scriu pana cand nu am vazut si oferta scrisa, ca directoarea de vanzari de la Hotel Forras 4* o sa ne faca o oferta atat de buna incat sa ne putem incadra in bugetul acestei excursii. Si nu doar a acesteia, pt ca am primit ok-ul si pt excursiile din Austria si Adriatica. Deci o sa fim cazati la unul dintre cele mai frumoase hoteluri cu centru SPA din Ungaria.

Am postat la venirea mea din Ungaria un montaj cu pozele facute la hotel si la baza SPA conectata la acesta: Napfényfürdő Aquapolis Szeged. Aquaparcul are 4400 mp  suprafata de apa!!!!  - va puteti imagina cat este de mare. Site-ul acestuia: http://www.napfenyfurdoaquapolis.com. Poze am postat mai sus, le puteti vedea cu cateva reply-uri in urma.

Forras este un hotel nou, modern, curat, foarte dichisit. Ma bucur tare mult ca Samiza a reusit sa lege excursiile noastre de aceasta locatie. Szeged-ul este un oras frumos cu multe cladiri deosebite ca arhitectura, mult mai mare decat Mako, deci un punct mare in plus pentru cele 3 excursii care trec pe acolo. Plus ca si in cazul celorlalte doua, o sa avem posibilitatea ca in drum spre Viena si Plitvice sa zabovim si sa ne relaxam la SPA!  :yeah:

Am sa transmit un newsletter cu modificarea primei zile de ezcursie, din Mako in Szeged. Pe site si pe forum, dupa cate puteti constata, a fost facuta deja.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #18 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 08:26 »
Am postat cateva fotografii in newsletter-ul pe care vi l-am transmis, o fac si aici, adaugand si altele.

Barul din holul receptiei. Fac acolo o cafea excelenta!



Camerele hotelului Forras 4, acolo unde o sa stam la Szeged:



Imensul centru SPA de la Szeged. Este conectat printr-un hol hotelului in care o sa stam, deci va fi destul de comod sa facem o baie si sa ne retragem in camere, fara sa iesim afara....



Complexul Aquapark din Hajduszoboszlo are sub cupola sa o multime de bazine tematice, cu ape de diferite temperaturi. Favoritul meu este cel numit Baile Romane:



La Budapesta avem de ales intre Baile Gellert si Szekeny. Cele de la Gellert sunt cunoscute pt monumentalitatea lor:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #19 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 08:45 »
Complexul Aqua Palace Hajduszoboszlo. O sa avem 3 zile de balaceala acolo.



Baile tematice din interiorul complexului:

Bazinul mare:




Cromatica:



Relaxare:



Bazinul cu acvariu:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #20 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 08:47 »
Hotelul in care o sa stam la Hajduszoboszlo. Eva proprietara, ne este gazda de 3 ani. Intotdeauna ma intorc cu placere acolo, este un loc cu multe amintiri placute.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #21 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 09:03 »
Si hotelul in care o sa fim cazati la Szeged:

Ansamblul exterior:



Zona de mic dejun:



Restaurantul:



Holul receptiei. In noiembrie cand am vizitat hotelul, semineul din centrul zonei de lounge, avea cateva lemne care ardeau...Atmosfera era superba!



Va spuneam ca hotelul este legat de aquapolis (complexul SPA) printr-un culoar. Prima zona este "Silent area" un loc din care nu-ti mai vine sa pleci...


Offline TONI

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #22 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 18:41 »
NO....dragilor daca nu-s dus in lume dus , p`asta n-o ratez !
1.Cite locuri ?
2.Transportul in ``grupaj`` de la Oradea de exemplu ?
[....decit mersu pina la Bucresi.....~600 km - deja sunt in dincolo de Budapesta....]
3. Daca cu auto perzonal , se poate ?
4. Data max , musai , cind tre sa se stie , cine-citi-cum si bani ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #23 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 19:12 »
O sa plecam cu un microbuz de 14 locuri si loc de bagaje. Daca este cazul pot schimba mijlocul de transport sa cer de la firma unul mai mare. O sa mergem cu firma pe care a gasit-o anul trecut Dana si Angelica, cei care ne-au dus si in Maramures si pe Cheile Nerei. Mi s-au promis aceiasi soferi, sunt amandoi niste baieti excelenti, sunt convins ca vi aduceti aminte.

Toni, pe tine te putem lua din Arad, cred este cel mai bine in situatia ta. Nu-ti recomand masina, pt ca te costa vigneta, parcari, grija ca nu poti bea un pahar, fac tot felul de figuri. Asa cu microbuzul, n-avem probleme. La intoarcere intram prin Oradea. Ca tarif, am sa socotesc si am sa-ti scad ceea ce inseamna transport in tara. Se considera doar partea de la Arad incolo. Acelasi lucru este valabil si pentru cei aflati in zona apropiata de granita.

Aaah ce bine ca am cu cine bea o palinca la csarda de la Hajdu.  :dance: Cei care au fost acolo stiu ce spun! E o atmosfera .... :yeah:
Tare mi-ar place sa strangem iar o gasca faina de vacanta. E un loc tare potrivit pt grup si ai de toate si baie si mancare buna si cazare faina tot. Si csarda, ca era sa uit!

Offline TONI

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Mai Gigi , daca nu cer prea mult te rog :
1. estimare km plimbare , de colo-colo , prin Ungaria
2. localitate / locatia 1 - unde incepe totul
[ De-acolo mai socotesc eu ce si cum , evident cu +++ ]
3. Cost rece , fara transporturi , dar cu toate cele aliniate grupului
4. Daca pot sa vina si alte persoane , chiar neinscrise in SC.
Multumesc mult , Toni.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Iti raspund la intrebari acum, pe Email.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #26 : Duminică, 20 Ianuarie 2013, 09:43 »
Excursia noastra are sa treaca si prin Budapesta si acum va va spuneam, o sa imbinam relaxarea SPA-ului cu vizitarea acestui oras plin de istorie. Am fost cu multi dintre voi acolo, imi amintesc perfect si de primul grup, cu care am facut o croaziera pe Dunare, ne-am plimbat pe Insula Margareta, am haladuit pe strazile metropolei si am avut o seara extraordinara pe o terasa pe malul Dunarii. Multi compara Budapesta cu Viena sau Praga. Sau chiar cu alte capitale europene. Este o mare greseala pt ca fiecare loc are farmecul lui, arhitectura lui, specificul lui. Si Budapesta o intelegi doar vazandu-i frumusetile, bucurandu-te de bucataria lor traditionala, savurand o cafea intr-una dintre cafenelele din Octogon.

Cateva din locurile mai deosebite ale Budapestei:

Castelul Buda



Bastionul pescarilor:



Biserica Sf. Stefan



Parlamentul





Piata Eroilor



Castelul Vajdahunjad


Mari_a

  • Vizitator
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #27 : Duminică, 20 Ianuarie 2013, 10:34 »
Si toate cele de mai sus, dar si altele, stranse intr-un filmulet:
Budapest Timelapse 2012

Place mult Budapesta! Cel mai mult si mai mult traversarea pe jos a Podului cu Lanturi... Sa-i simti leganarea domoala deasupra Dunarii... Ce senzatie!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 02 Martie 2013, 09:13 »
Eiii, mai e un pic si ne balacim in apele calde ale SPA-urilor!!!!!  :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:

Mari_a

  • Vizitator
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 16 Martie 2013, 12:38 »
Scotocind azi prin dulapuri, am dat peste… astia  :D Stateau cuminti acolo, de la Hajdu' de anul trecut!