Autor Subiect: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora  (Citit de 36691 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« : Joi, 22 Noiembrie 2012, 06:51 »
De multe caut explicatii, informatii despre cate ceva care pentru mine este nou. Traiasca net-ul si nenea Google, ca tare de ajutor mi-au putut fi! Mai greu, mai usor, mai in engleza, mai prin forumurile internationale, mai profesionist sau mai amator explicat, in final am gasit!

Pentru ca forumul nostru este deja foarte urmarit (pentru unul de nisa), incerc sa pun la dispozitia user-ilor, a vizitatorilor si a celor care cauta cu ajutorul motoarelor de cautare, informatiile gasite, cu gandul ca poate or fi utile cuiva, asa cum mi-au fost si mie. Postez (si va invit si pe voi sa o faceti, daca credeti ca informatia este noua si poate ajuta) lucruri poate inutile pt 99,9% din cei care ne citesc, dar sper ca ii ajut pe cei 0,1% care cauta

Bounces rate sau bounce rate este un termen care se refera la statistica de trafic a site-ului. Exprima procentul de vizitatori care intra pe site, dar il parasesc (bounce) aproape imediat, fara a intra si explora paginile acestuia.

silviu

  • Vizitator
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #1 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 12:03 »
România, în premieră la 45° pe Google Maps şi Google Earth
Inaugurat în urmă cu ceva timp, modul de vizualizare la 45° din satelit din cadrul aplicatiilor Google Maps şi Google Earth a primit astăzi un update care ne bucură: Google ne arată acum şi (o mică parte din) România la 45°.

Update-ul de azi aduce modul de vizulizare la 45° pentru 60 de oraşe. România se numără şi ea printre ţările care se bucură de atenţia celor de la Google. Nu veţi putea vedea toată ţara la 45°, dar puteţi survola astfel oraşe precum Bucureşti sau Sighişoara.



Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #2 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 15:12 »
Noua Medicina Germana Episodul 01 intro
merita vazut!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #3 : Marți, 27 Noiembrie 2012, 14:13 »
Daca aveti un smartphone Samsung, trebuie sa stiiti ca pentru descarcarea pozelor facute cu mobilul, aveti nevoie de un program interfata intre aparatul vostru si calculator. Acest soft se numeste Samsung Kies. Il gasiti gratuit pe net, in doua variante, pentru windows si pt MAC. Aveti aici link-ul:
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP
Il instalati pe computerul pe care doriti sa descarcati pozele, apoi conectati prin cablu USB mobilul si calculatorul si va apare interfata kies-ului. Destul de prietenoasa, va veti descurca usor, pt download.

Mai multe explicatii despre descarcarea fisierelor de pe mobil le gasiti urmarind acest link, http://www.teamandroid.com/2012/11/11/samsung-galaxy-note-2-usb-drivers-download/, esentialul insa vi l-am dat eu.
Instalarea acestui soft va dura ceva, pentru ca se face pe module (Netframework, apoi Hotfix pt ca in final sa se armonizeze cu windows). Deci nu va speriati daca vedeti ca dupa 10 minute nu se finalizeaza descarcarea.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #4 : Miercuri, 28 Noiembrie 2012, 11:14 »
Am initiat si eu instalarea lui Kies (ca sa nu mai tot scot cardul din tf), dar... mi-a trantit laptopul (a fost nevoie de reinstalarea sistemului de operare  |o) si apoi cineva mi-a zis ca e probabil depasit laptopul ptr. asa ceva  :o Acum mi-e frica sa mai incerc...
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Mari_a

  • Vizitator
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #5 : Miercuri, 28 Noiembrie 2012, 14:55 »
N-am cautat  :) dar.... am gasit:  un soft ce acceseaza Google Earth fara sa mai fie nevoie sa instalezi nimic pe pc ...
http://showmystreet.com/
Zice ca scrii orice adresa (orasul si strada) de pe glob si te duce direct pe strada cautata!!! Eu i-am dat si "Dambovicioara Arges" si mi-a aratat-o...

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #6 : Miercuri, 28 Noiembrie 2012, 17:23 »
N-am cautat  :) dar.... am gasit:  un soft ce acceseaza Google Earth fara sa mai fie nevoie sa instalezi nimic pe pc ...
http://showmystreet.com/
Zice ca scrii orice adresa (orasul si strada) de pe glob si te duce direct pe strada cautata!!! Eu i-am dat si "Dambovicioara Arges" si mi-a aratat-o...

buna asta...mi-am vazut masina parcata in fata blocului, dar are nr sters...deci eram acas'....la un moment dat...adica acu' fo 2 ani... ???
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #7 : Joi, 29 Noiembrie 2012, 22:32 »
Windows 8 store billing problem

I cannot purchase anything from the Windows 8 store because it says I have provided no billing permission to my Windows Live ID.
I log in to my Microsoft Live account, go to the Billing tab and it says:
This Windows Live ID does not currently have a billing relationship with Microsoft. MSN offers a variety of services that you may subscribe to. For more information, go to http://get.msn.com
I go to the above URL and it wants me to sign up for 59.99 GBP per year, for what?
How do I enter billing information to be able to order Apps from the App store for Windows 8?



Answer:


    First log on to xbox.com
    Create an account with xbox.com linked to your Microsoft Live ID, strange but true!!
    Do not enter billing details, log out of your xbox.com account.
    Now, your PC's location needs to be changed to correspond to your billing location to be able to input billing details.
    So, from the charm bar on the Windows 8 start page, , select "search" type "Location" in the search box at the top and ensure that "Settings" is selected as the search location (click the entry just below "Apps".
    From the list of icons displayed, click on the "Change Location" icon.
    Change your location to the country corresponding to your billing address.
    Now click on the "Store" icon which is the third icon on the top row of the Windows 8 start screen.
    Once the store page opens, go to the charm bar again, and click "settings", the gear wheel at the bottom.  A list of application specific settings will be displayed at the top.
    Click "Your account"
    Now enter payment and billing info.  Note that you cannot change the country, it will assume the country is the same as the one you set under "Change Location" above.
    In the "city" field you may have to enter the "town" of your billing address if there is no major city near you.

Offline ioana

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #8 : Duminică, 02 Decembrie 2012, 10:23 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #9 : Joi, 10 Ianuarie 2013, 11:56 »
Am gasit un site de filme documentare unde au filme din diverse domenii ( istorie, cultura,  arta, sanatate, stiinta, tehnica etc) care pot fi vizionate on line. 

Filme documentare

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #10 : Luni, 14 Ianuarie 2013, 17:53 »
Exista o aplicație android, se numește Google Goggles cu adevărat. remarcabila. O poți folosi cu ușurință deci are o interfața. la îndemână oricui. Dacă ai venit din excursie cu o mulțime de fotografii și ai uitat unde au fost făcute, ce obiective sunt, deschizi GG, și deschizi fotografiile una câte una.  După o scanare simpla și rapida, ți se indica ce reprezintă și mai mult ite trimite la site-urile care descriu obiectivul. Recomand!

http://www.google.com/mobile/goggles/#text

silviu

  • Vizitator
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #11 : Miercuri, 23 Ianuarie 2013, 13:57 »
Ai viruși pe calculator? Poți afla în 60 de secunde

BitDefender a lansat aplicația gratuită 60-Second Virus Scanner, ce furnizează oricărui utilizator protecție suplimentară prin intermediul unei tehnologii bazate pe cloud, ce informează asupra tuturor amenințărilor active.

Aplicația funcționează concomitent cu orice alt program antivirus, permițând utilizatorilor să verifice dacă softul de securitate își face bine treaba. 60-Second Virus Scanner lucrează în mod discret, protejează sistemul în timp ce utilizatorii lucrează sau se joacă și trimite alerte în timp real pe măsură ce detectează viruși. Tehnologia bazată pe cloud nu are niciun impact asupra sistemului din punct de vedere al consumului de resurse.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #12 : Luni, 11 Februarie 2013, 07:05 »
Daca vrei sa faci un screennshot (captura imaginii pe care o ai la un moment dat pe ecran) si sa-l salvezi:


1. Cu imaginea pe care o doresti salvata pe desktop, apasa pe tasta PrtScr sau PrtSc, (depinde de tastatura). Tasta PrtScr are rolul de a copia in clipboard ceea ce era pe ecranul calculatorului in momentul in care se apasa tasta.
Daca ai o parte de ecran inactiva, atunci da click doar pe zona activa, dar apasand simultan pe Alt + PrtScr – este combinatia care copiaza in clipboard doar ce este activ

2. In stanga jos a ecranului ai Start (unde ai meniul calculatorului). Apasa Start, apoi in fereastra care ti se deschide Run si acolo se scrie MSPAINT apoi OK sau Enter. Se va deschide astfel Microsoft Paint

3. Se apasa combinatia Ctrl+V (este practic un Paste). Imediat o sa va apara imaginea pe care ati capturat-o

4. Stanga sus pe bara ai File, click si ti se deschide fereastra, de unde trebuie sa alegi Save sau Save as. Salveaza-ti imaginea jpeg sau Bmp, asta o poti face alegand din fereastra care ti se deschide dupa ce dai save, din ultima linie, setand modul si folderul unde vrei sa o salvezi (atentie, de obicei exista setarea de a salva in dowload, asa ca trebuie sa schimbi locul de memorare). Si in acest fel vei avea salvata imaginea capturata de pe ecran.

5. Daca imaginea ta este paginata intr-un cadru si nu te intereseaza ce este in jur, decat doar o zona, deschide imaginea, intra pe Edit, selectioneaza aria pe care o doresti pastrata (da click si tine apasat pe coltul din stanga sus a ariei, si apoi mareste mergand in diagonala cu indicatorul de mouse, pana cand dreptunghiul inchide perfect cadrul tau pe care-l doresti pastrat). Cu aria selectionata, alege din fereastra deschisa, Cut - area outside of the selection si apoi Auto crop borders. In acest fel vei avea decupata din cadrul mare si centrata imaginea pe care ai dorit-o. Hai ca nu e greu, dupa ce o faci de doua ori sa vezi ce simplu e!

Caroline

  • Vizitator
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #13 : Marți, 12 Februarie 2013, 00:35 »
Gigi, deschidem un topic cu cursuri de operare PC?  ;) Stiam procedura... e deosebit de hazlie cand ii pui unui coleg de birou pe Desktop, poza Desktopului... si el are impresia ca nu-i mai merge mouse-ul! Daca mai si intri din retea pe IP-ul lui si incepi sa misti haotic cursorul, o sa fie convins.  ;D

Offline TORICOSU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #14 : Miercuri, 13 Februarie 2013, 00:19 »
Harta cu evenimente meteo extreme, cutremure, incendii generalizate, fenomene naturale cu efect devastator: uragane, tsunami, eruperi vulcanice.

http://www.tubefun4.com/c/harta-alerte.htm