Autor Subiect: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora  (Citit de 36699 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 30 Martie 2013, 12:19 »
Invatati sa folositi operatorii de cautare pe Google ca sa cautati si sa verificati informatii. Exemplu: Rosia Montana.

1. Operatorul “site:” Testati cautand [ site:gov.ro rosia montana ] pe Google, fara paranteze. Vi se vor lista toate paginile de pe site-ul guvernului care contin cuvintele rosia si montana.

2. Folositi ghilimelele pentru a cauta expresii. Testati cautand [ "Romania nu poate sa stagneze sau sa dea inapoi in lupta anticoruptie" ] pe Google, fara paranteze. Vi se vor lista toate paginile in care aceasta expresie apare intocmai.

3. Operatorul “filetype:” Testati cautand [ fyletype:pdf rosia montana ] pe Google, fara paranteze. Vi se vor lista toate fisierele de tip pdf de pe internet care contin cuvintele rosia si montana.

4. Faceti combinatii. Testati cautand [ site:gov.ro fyletype:pdf "rosia montana gold corporation" ], fara paranteze. Vi se vor lista toate fisierele de tip pdf de pe site-ul guvernului care contin expresia exacta “rosia montana gold corporation”.

silviu

  • Vizitator

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #17 : Luni, 16 Septembrie 2013, 08:41 »
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #18 : Luni, 16 Septembrie 2013, 11:33 »
Ce de cutremure pe TERRA !Ce bine ca nu locuim acolo....! :-\

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #19 : Luni, 16 Septembrie 2013, 11:40 »
dar unde, noiembrie? am fost mutați pe lună și io n-am aflat? :faint:

scuze - e doar de dragul glumei;  multumesc pentru toate semnele lăsate în calea mea in dimineața asta:smitten: :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #20 : Luni, 16 Septembrie 2013, 19:04 »
www.pixlr.com
- bun pentru editarea imaginilor, imitand o parte din functiile oferite de programe
precum Adobe Photoshop

Offline rokos

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #21 : Marți, 17 Septembrie 2013, 23:02 »
Cum pui diacritice unui text în câteva secunde

Începutul verii este momentul lucrărilor de licenţă şi al referatelor de tot felul, aşa că numărul celor care dau buzna pe internet pentru a căuta un editor de text care le pune automat diacritice este destul de mare.

Ne-am gândit să venim în întâmpinarea celor interesaţi cu acest articol, în care prezentăm două moduri de a converti textele: un soft care trebuie descărcat şi un site care oferă un astfel de serviciu.

Siteul este diacritice.com şi pune diacritice unui text de maximum 3.000 de caractere. Desigur, puteţi să modificaţi un text mult mai mare, dar trebuie să îl "spargeţi" în bucăţi de maximum 3.000 de caractere. Acolo unde siteul are dubii în privinţa formei pe care ţi-o doreşti (exemplu: fereastra/fereastră), cuvântul este marcat grafic şi eşti invitat să alegi forma dorită. Siteul este public încă din 2007.

Softul poartă numele AutoCorect, este gratuit şi disponibil pe siteul softset.ro. Programul adaugă, în doar câteva secunde, diacritice unui text de peste 100 de pagini. Softul merge în sistemele de operare Windows 2000 Windows NT, Windows Xp, Windows Vista, Windows 7 şi suportă diverse tipuri de fişiere (DOC Word Office 97-2002, RTF, SUB, SRT, TXT, HTML, UTF-8, UTF-16).

Pentru ca totul să meargă bine, trebuie să aveţi 225 MB RAM liberi şi un procesor mai mare de 500MHz. Pe lângă inserarea de diacritice, softul poate fi folosit şi pentru corecţii ortografice şi de punctuaţie.

Interesant este că autorii softului au decis să pună la dispoziţia utilizatorilor, pe lângă varianta contemporană, cu regulile ortografice în vigoare, şi o versiune care corectează după versiunea clasică, adică după regulile ortografice anterioare anului 1993, când Academia Română a decis revenirea la grafia cu  în loc de Î în interiorul cuvintelor (excepţie fac literele de după un prefix, ca în exemplul: neîntâlnit) şi la formele sunt, suntem, sunteţi în loc de sînt, sîntem, sînteţi.

Sursa:
http://ro.stiri.yahoo.com/cum-pui-diacriti...-120607308.html

http://www.diacritice.com/

http://www.softset.ro/download_ac.html

http://www.download3k.com/Install-AutoCorect.html
Iubirea nu se poate măsura, dar poți s-o dăruiești fără măsură...

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 22 Februarie 2014, 21:43 »
Una dintre cele mai mari carente ale alimentatiei sanatoase este lipsa de gust. Unii oamenii cand se gandesc la o alimentatie sanatoasa, cred ca vor avea la cina doar cateva frunze de gulii si bucati de telina. Nu e deloc adevarat. Diete nutritive sanatoase - inclusiv dietele de detoxifiere- pot si ar trebui sa includa o varietate de ingrediente aromate, in special condimente si ierburi.


Puteti obtine o lume de savoare si o serie de substante nutritive excelenta doar prin adaugarea de condimente si ierburi in dieta voastra.

Condimente sunt realizate din flori, fructe de padure, coaja, seminte, si radacini si de obicei sunt sunt  frunzele plantelor.
Condimentele au mai multi antioxidanti decat fructele sau legumele. Antioxidantii pe care ii puteti gasi in condimente sunt variati, iar contributiile lor la sanatate pot fi substantialae. Pentru a va face o idee de impactul pe care il pot avea condimentele, un studiu recent a aratat ca adaugarea  lamaiei si maghiranului la o dieta ar putea creste nivelul de antioxidanti cu 150% si  respectiv 200%.

Nu exista nici o modalitate mai buna de a imbunatati calitatea retetelor  si a sanatatii tale in acelasi timp! Pentru a va incuraja in aceasta directie, va ofer urmatoarea lista de condimente si ierburi si cateva dintre beneficiile lor pentru sanatate:

 ✓ Piper Cayenne: Contine capsaicina ( un antioxidant puternic ), beta - caroten, si vitaminele A si C.
 ✓ Coriandru: Contine antioxidanti puternici si pot fi utile in eliminarea mercurului din organism.
 ✓ Scortisoara: Actioneaza ca un antimicrobian, care stopeaza cresterea fungilor si drojdiilor. De asemenea, ajuta la prevenirea formarii cheagurilor de sange, iar un studiu recent a demonstrat
aceasta  ajuta la reducerea nivelului de zahar din sange la diabetici.
 ✓ Cuisoarele: Ajuta la reducerea senzatiilor de greata, varsaturi, indigestie, si ulcere gastrice.
 ✓ Coriandru: Ofera efecte antioxidante puternice si contine vitaminele A si C.
 ✓ Usturoiul: Include antioxidanti puternici, scade tensiunea arteriala si colesterolului, si este folosit pentru a preven iraceala.
 ✓ Ghimbir: Ofera antioxidanti si poate ajuta la reducerea senzatiei de greata, varsaturi si raul de dimineata.
✓ Oregano: Ofera de patru ori mai multi antioxidenti decat afinele,  care sunt o sursa puternica de antioxidanti.
  ✓ Patrunjel: Contine antioxidanti puternici (inclusiv beta-caroten), acid folic si vitaminele A si C.
  ✓ Chili: Include capsaicina si a fost folosit pentru a ajuta la reducerea  inflamatilor,curata mucusul, si creste imunitatea  si ajuta la scaderea colesterolului.
  ✓ Sofran: Incarcat cu antioxidanti, a fost utilizat pentru a trata dizenteria  si imbunatateste  sanatatea ochilor.







Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #23 : Duminică, 23 Februarie 2014, 07:33 »
 :thumbup: eu sunt de acord. desi, din cauza unei alergii, cică nu mai am voie la piper, boia, hrean :knuppel2:
uite, am gasit si eu o listă în completarea celei postate de tine, onix :kissing:

http://amira-sanatate.blogspot.ro/2010/04/beneficiile-medicale-ale-condimentelor.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #24 : Duminică, 02 Martie 2014, 17:58 »
un site interesant: http://filme-carti.ro/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora - pantaloni de drumetie
« Răspuns #25 : Luni, 21 Aprilie 2014, 07:24 »
unele oferte chiar merita incursiunea in capcana reclamelor.
Maine, la Lidl - pantaloni de drumetie :))) un articol obligatoriu in  garderoba Single Camps  :giggle:

http://www.lidl.ro/cps/rde/SID-B7D2EE94-8AC8DFDE/www_lidl_ro/hs.xsl/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=13373
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #26 : Marți, 06 Mai 2014, 09:53 »
Cum sa trimiti un fax fara... fax:
http://www.freepopfax.com/

silviu

  • Vizitator
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #27 : Luni, 15 Septembrie 2014, 22:47 »

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #28 : Marți, 16 Septembrie 2014, 19:45 »
util celor ce intentioneaza sa viziteze Turcia :   www.muze.gov.tr 
util iubitorilor de poezie turca :    www.turkishclass.com.

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Am cautat, am gasit si poate fi util si altora
« Răspuns #29 : Marți, 28 Aprilie 2015, 08:28 »
un dictionar englez-roman-englez si german-roman-german excelent : http://www.altadict.ro/