Autor Subiect: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor  (Citit de 18519 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Mai lansasem ideea aceasta de actiune Singles Camp la care sa participe parintii cu copiii lor, doar ca timpul meu foarte limitat nu mi-a permis organizarea si sustinerea unei astfel de actiuni. A revenit insa in actualitate, in primul rand pentru ca va spuneam, mi-a venit un ajutor neasteptat din partea unei persoane si pentru ca simt ca este momentul de a profila tot mai mult actiunile noastre. In 2013 taberele New Entry vor incerca sa mearga pe aceasta linie, iar taberele tematice au rolul nu doar de a oferi cateva zile de "instruire" fun", ci si de a dezvolta niste relatii intre persoane care au hobby-uri si preocupari comune.

Evident ca in primul rand trebuie sa stiu daca exista dorinta si disponibilitatea de a se desfasura astfel de actiuni, daca se pot forma grupuri de cca 10 persoane care sa aiba in comun preocuparile propuse in tema taberelor.

Newsletter-ul comun, pentru cele 3 tabere tematice, are sa fie transmis in cateva zile, urmand sa vad apoi daca sunt suficienti de multi inscrisi pentru fiecare. Urmeaza faza a doua de organizare si pregatire a fiecareia.

Monoparents Camp



Perioada de desfasurare: vacanta de vara
Destinatia: cel mai probabil, Gura Raului, jud Sibiu
Grup 10 parinti si copiii lor (varsta acestora intre 5 - 14 ani)
Invitat: un instructor specializat pe astfel de evenimente
Cost-uri: transport pana la destinatie, cazare, masa, cheltuieli legate de instructor
Program: are sa fie unul combinat: si dinamic, in natura, pescuit, facut foc de tabara, cunoastere de pomi, de plante, dar si unul mai "de interior": pictura pe sticla, invatare pasi de dans standard, etc

Cei care intentioneaza sa participe va rog sa se inscrie aici, pe acest topic. Nu pe Email si nu la Inscriere in vacante, pentru ca nu este o actiune de catalog.

Offline iulia Coros

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #1 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 11:16 »
Foarte, foarte, foarte...bine. Noi o sa asteptam ori pana facem 5 ani ori pana se deschide grupa mica.
Multumim

Offline noryx01

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #2 : Vineri, 23 Noiembrie 2012, 12:18 »
Minunata ideea ! Pacat ca limita de varsta e 14 ani...dar poate organizati si o intalnire cu parinti singuri si copiii lor adolescenti ?!  :D
Domnisoara mea e intereata de tot ceea ce e medieval, cetati, calarie, desen, iar mai nou: trasul cu arcul  :-\

Offline malina dragomir

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 93
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #3 : Miercuri, 28 Noiembrie 2012, 08:04 »
Interesata de actiune...baiatul meu implineste 14 ani in aprilie, deci depaseste in vara limita de varsta... :)si apoi sunt inca multe necunoscute...perioada desfasurarii, avand in vedere ca eu merg si in Apuseni si in Spania (ma gandesc aici la imposibilitatea planificarii concediului la servici,  sa nu se succeada imediat excursiei in Apuseni). Apoi, parerea mea e ca intervalul de varsta e destul de larg, depinde mult de cine va reprezenta majoritatea , cei de varsta prescolara sau adolescentii. De aici probabil si actiunile desfasurate vor fi diferite, functie de capacitatile fizice si interesele specifice varstei. Eu mi-as dori enorm de ex. sa incerc cu el un traseu montan, mai usor, ca pentru inceput, sa-i testez capacitatea de rezistenta la efort si sa-i cultiv dragostea fata de natura si de munte in special. Concluzionand, sunt incantata de idee  si in masura in care perioada va fi una potrivita, iar din participanti vor fi si adolescenti, dornica sa particip... Toate cele bune si felicitari pentru initiativa.. :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #4 : Miercuri, 28 Noiembrie 2012, 08:39 »
In aceasta faza, doresc sa vad daca exista intentii de participare la o tabara in care sa participe deopotriva parinti si copii. In timp am mai tot fost intrebat daca fac asa ceva si pt ca nu mi-am gasit timpul necesar si un ajutor real din partea cuiva sa-i zicem mai voluntar, a trebuit sa aman o astfel de actiune. Acum am gasit persoana potrivita si pot face asa ceva.

Nu luati atat de strict intervalul de varsta pe care l-am postat, este orientativ, in special pentru parinti, nu pentru mine ca organizator.

Actiunea va fi mai mult de outdoor - si asa copiii isi petrec mult timp in fata calculatoarelor si in casa, asa ca o iesire la 1000 m altitudine, intr-o zona ozonificata de padure de brad,  este cadrul ideal pt drumetii.


Offline elena

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #5 : Joi, 29 Noiembrie 2012, 09:04 »
Si eu sunt interesata, cu fetita mea de 8 ani  *|*

Offline ankgratiela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #6 : Vineri, 30 Noiembrie 2012, 23:36 »
Buna tuturor si salut aceasta initiativa  :applause:
Si eu sunt interesata cu baiatul meu de 9 ani.

Offline Carmen_Cris

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #7 : Marți, 18 Decembrie 2012, 15:13 »
Si eu sunt interesata sa merg cu fetita. Face 4 ani abia in luna mai, dar arata de acum de 5 ani. Daca vrea baiatul, de 15 ani, l-as lua si pe el. Daca nu, poate va fi interesat cand se va organiza o actiune cu mai multi adolescenti.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #8 : Miercuri, 19 Decembrie 2012, 09:28 »
Si eu sunt interesata sa merg cu fetita. Face 4 ani abia in luna mai, dar arata de acum de 5 ani. Daca vrea baiatul, de 15 ani, l-as lua si pe el. Daca nu, poate va fi interesat cand se va organiza o actiune cu mai multi adolescenti.

Am citit intai articolul si pe urma m am uitat daca nu a postat cineva in locul meu,si eu am o fetita de 4 si un baiat de 15. :)

Offline Vivian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #9 : Vineri, 11 Ianuarie 2013, 12:22 »
Si pe mine ma intereseaza o asemenea initiativa, am o fetita de 6 ani. Unde si cum trebuie sa procedez ptr. inscriere?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #10 : Vineri, 11 Ianuarie 2013, 12:28 »
Saptamana aceasta urma sa comunic locatia si perioada efectiva. Dar am o gripa care m-a inmuiat de tot si efectiv n-am reusit sa ma ocup de locatie. Azi sunt mult mai bine si maine o sa ma ocup de ce promisesem. Am sa postez aici si am sa transmit Email-uri celor care mi-au comunicat ca vor sa participe. Cel mai probabil duminica sau maxim luni.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #11 : Duminică, 13 Ianuarie 2013, 10:37 »
Am inceput sa lucrez la organizarea acestei actiuni. Care are sa fie pilot pentru acest tip de tabere.
In acest prim an, o sa mergem pe un interval de varsta mai mare, 5 - 15 ani, dar cu fractionarea grupului in doua, functie de varsta. Este imposibil de gandit si pregatit actiuni generale, care sa se potriveasca si pt 5 ani, dar si pentru 14.

Deci o sa fie un numar de locuri pentru intervalul 5 - 10 ani si altul pt 10 - 15 ani, functie de locatia gasita ca potrivita pt aceasta actiune.
Programul are sa fie diferit pentru cele doua grupe, in principu doar cel de masa fiind comun.

Incepand cu anul viitor, o sa organizam mai multe tabere, dupa modelul celei de anul acesta, dar tintite pe intervale de varsta mult mai mici, astfel incat toti copiii sa aiba acelasi program. 


Caroline

  • Vizitator
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #12 : Duminică, 13 Ianuarie 2013, 18:16 »
Am inceput sa lucrez la organizarea acestei actiuni. Care are sa fie pilot pentru acest tip de tabere.
In acest prim an, o sa mergem pe un interval de varsta mai mare, 5 - 15 ani, dar cu fractionarea grupului in doua, functie de varsta. Este imposibil de gandit si pregatit actiuni generale, care sa se potriveasca si pt 5 ani, dar si pentru 14.

Deci o sa fie un numar de locuri pentru intervalul 5 - 10 ani si altul pt 10 - 15 ani, functie de locatia gasita ca potrivita pt aceasta actiune.
Programul are sa fie diferit pentru cele doua grupe, in principu doar cel de masa fiind comun.

Incepand cu anul viitor, o sa organizam mai multe tabere, dupa modelul celei de anul acesta, dar tintite pe intervale de varsta mult mai mici, astfel incat toti copiii sa aiba acelasi program.

De fapt, ideea nu e noua, e un instinct arhetipal. In secolul trecut, cand familiile aveau multi copii, cei mari isi "cresteau" fratii mai mici.

Caroline

  • Vizitator
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #13 : Duminică, 13 Ianuarie 2013, 19:11 »
Scuze, netu' meu "da cu virgula" si mi-a luat numai ultima parte din mesaj...

Era vorba, de fapt, de o sugestieGigi, daca-mi permiti (si daca monoparentalii subscriu, evident): pedagogia moderna spune ca e chiar indicat sa se formeze grupe de copii heterogene, si nu omogene. Copiii de 12-15 ani sunt deja adolescenti, ei nu se mai considera "copii" si se simt flatati cand sunt responsabilizati in organizarea programului celor mici, pe o tema dat, in echipa cu adultii, si nu doar sub supravegherea acestora. Iar copiii de 5 ani "asculta" mai degraba de un alt copil mai mare decat de parinti, mai ales cand nu e acasa.

In cazul separarii pe grupe de varsta, adolescentii tind sa se retraga "in lumea lor", sa cante ei de ei "Eu vara nu dorm" sau sa stea pe sms-uri si Ipod, ignorand cu desavarsire adultii si programul acestora. Iar prescolarii, in lipsa copiilor mai mari, raman "de fusta mamei", iar parintii nu se simt deloc "in vacanta".

Am organizat pana acum doua tabere de copii cu varste intre 6 si 15 ani si am constatat pe viu acest fenomen. Fiind singurul adult responsabil cu supravegherea, initial am fost tentata sa "echilibrez" grupurile si sa-i organizez eu din afara, dar am fost apostrofata ca nu tin cont de "intimitatile" lor.  :whistle: Inainte ca eu sa-mi dau seama, copiii formasera deja grupe ad-hoc heterogene, in functie de afinitatile dintre ei (nu de varsta!), in care isi atribuisera deja "rolurile" singuri. Astfel, cei mari au fost tinuti "ocupati" si departe de telefonul mobil, iar cei mici, mai putin "solicitanti". Pentru mine (si pentru ei) a fost o usurare... si era o incantare sa-i privesti!  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #14 : Duminică, 13 Ianuarie 2013, 20:42 »
Trebuie sa discutam un pic pe marginea propunerii si sugestiei tale. Am sa te sun maine.