Autor Subiect: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor  (Citit de 18520 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #15 : Duminică, 13 Ianuarie 2013, 22:53 »
Intamplator, maine dupa-amiaza voi fi in Sibiu. Ne putem intalni la agentie intre orele 17-18.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #16 : Luni, 14 Ianuarie 2013, 08:35 »
Super, te sun si ramane sa ne vedem!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #17 : Marți, 15 Ianuarie 2013, 15:48 »
Si ne-am vazut.  :) Si iata ce a iesit din brainstorming-ul nostru:

Tabara se va tine pe perioada a 4 zile (3 nopti), asta pentru ca week-end-ul este prea scurt, iar mai multe zile ar insemna pt parinti nevoia de zile libere, poate chiar de concediu. Cred ca sunt suficiente pt o minivacanta si posibil de a fi umplute cu program.

Tabara o sa inceapa cu seara de joi si o sa se finalizeze duminica dupaamiaza. Am gandit un program diferit pe zile, astfel incat sa fie cat mai atractiv si mai interesant. Nu o sa intru inca in detaliile legate de program, ramane ca tot cu ajutorul Carolinei, care are experienta unor tabere de copii si a instructorului outdoor care se va ocupa de grup sa le fixam in perioada urmatoare.

Prima seara, cea de sosire, va insemna un prim contact intre copii si parinti, o acomodare. Si ceea ce fac copiii de regula, o avaluare a tovarasilor de tabara... ::) Pentru ca atmosfera sa fie mai dinamica, o sa facem un fel de discoteca, asa incat copiii sa se miste si sa se bucure de o seara placute.

Tema zilei de vineri va fi "Hai sa cunoastem natura!". Echipati de excursie, instructorul va deplasa copiii in zona apropiata satului si le va organiza mai multe activitati ce tin de deprindere de cunostiinte, verificare abilitati, orientare in spatii deschise. Echipele o sa fie mixte, cel putin pe perioada de zi, copiii vor sta cu totii impreuna. Caroline mi-a explicat si am inteles mentalitatea protectoare a copiilor mai mari in astfel de situatii. Totul o sa fie sub forma de lectii si de mici concursuri. Capitanii au sa fie alesi chiar de ei, vom vedea cat de bine s-au evaluat unul pe celalalt. Masa de pranz o sa fie una campeneasca, adica un foc mic de tabara, in jurul caruia se va sta si se va servi hrana rece din bocceluta. O tepusa, cu un carnat in capat, cartofi si porumb copti in jar, spalat la apa de izvor. Igiena, dar una adaptata locului in care suntem, adica in natura.
Parintii au sa aiba parte de un alt program, urmand sa se reintalneasca cu copiii doar dupaamiaza spre cina, cand si copiii si ei au sa se intoarca la locatie.
Seara are sa fie una de cantec. Daca printre copiii care urmeaza sa participe, sunt unii care stiu sa cante la un instrument, am sa-i rog sa si-l aduca. Eu am sa fac tot posibilul sa aduc din Sibiu, sau din sat 2-3 copilasi care stiu sa cante si care pot sa-i ajute sa invete cateva cantece de munte. Stiu ca lor le place mult mai mult si sunt obisnuiti cu ceea ce asculta la tv sau radio, o sa abordam si acele cantece daca vor dori asta, dar tin mult sa invete 2-3 cantece adevarate de tabara de munte. O sa le indicam pe youtube, astfel incat sa fie pana la sosire, familiarizati cu ce se va canta. Chitarile ar fi perfecte acolo, deci daca aveti copiii cu astfel de abilitati, incurajatii sa-si aduca instrumentele.

A doua zi va avea ca tema "traditia la sat". Ne-am gandit ca n-ar fi rau ca si copiii sa aiba un contact cu viata adevarata de la tara, sa mearga sa vada cateva gospodarii, cum se cresc animalele, cum se ingrijesc. Apoi sa vada un port autentic din zona neastra a Marginimii si sa li se explice simbolurile care il orneaza. O sa fie o plimbare in zona de sat, Gura Raului este un sat raspandit pe o suprafata mare, asa incat o sa aiba ce face cateva ore. La revenire, o sa fie o activitate legata de pictura pe sticla, asta pt ca in zona este o traditie de cateva sute de ani. Fiecare va primi o sticla (pe marimi ce tin cont de varsta), pe care o va colora cu culori tempera, astfel incat sa plece cu o amintire din tabara. Seara va fi una de dans. O sa invitam o pereche de dansatori de standard&latino, de preferat nu departe de varsta lor, astfel incat sa invete de la ei cativa pasi si tehnici. Totul sa fie ceva liber, ca intr-o joaca.

Duminica dimineata, dupa micul dejun si inainte de plecare, o sa fie un program special gandit de instructor, ceva de ramas bun tabara draga. Tot atunci o sa se primeasca premiile si diplomele.

Nu m-am tinut de promisiune cu comunicarea locatiei si programului, asta pt ca nu vreau totusi sa grabesc lucrurile. Tin sa iasa ceva super, de care toata lumea si copiii si parintii sa-si aduca aminte cu placere. Am vrut sa va tin la curent cu ce am gandit pana acum si doresc sa fac. Ii multumesc Carolinei pt sfaturi si idei. Adevarul ca doar un profesor, care este zilnic in contact cu copiii, cunoaste perfect mentalitatea, reactiile, nevoile, spiritul lor. Eu sunt un bun organizator si cobor pe multe detalii, Caroline imi explica insa ca nu este cazul. Copiii sunt mult mai inventivi, se orienteaza mult mai bine si au simtul organizarii intre ei bine dezvoltat. Am inteles ca sunt si mult mai independenti decat eram noi, ca nu sunt deloc deranjati si afectati de prezentata parintilor, atunci cand isi fac jocurile...

Instructorul pe care o sa-l aiba copiii este unul foarte cunoscut aici in zona, a fost un sportiv polivalent, cunoaste supravietuire, extreme, tot ce tine de munte...Sunt convins ca o sa placa copiilor, asta face in fiecare zi.

Pe masura ce mai pun o caramida, am sa o postez aici. 

Caroline

  • Vizitator
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #18 : Marți, 15 Ianuarie 2013, 23:06 »
In autobuzul spre casa, eu tot mai "rumegam" la idei...  :)

Pentru ca n-am vorbit deloc de programe comune parinti - copii, duminica dimineata ar putea fi "ziua confruntarii finale"...  ;D
De exemplu, un meci de forbal parinti - copii, iar pentru cei mai putin dinamici, Gigi, sa ai in dotare table, sah, domino, carti de joc etc.
Copiii nu se plictisesc niciodata! Cand se saturau de jocuri, inventau ei altele... Odata, am inceput sa ne ascundeam reciproc lucruri personale din cort (eu dromeam in cort cu ei) si trebuia sa "negociem" ca sa le recuperam... cu audienta, evident. Am ras cu lacrimi!
Am jucat fotbal, badmington, volei, ba chiar si ascunsa cu ei...  ;D
Si mai ales, imi aduc aminte de un baietel de vreo 10 ani care invatase sa joace sah de unul singur pe internet si, cum prima cofruntare cu un jucator real a fost in acea tabara, m-a invitat... pe mine. Dupa ce l-am facut sah mat de 3 ori la rand, s-a ridicat de la masa zambind, mi-a strans mana ca un "barbat adevarat" si m-a felicitat.  :D

La "Hai sa cunoastem natura", ar merge bine jocul cu steagurile, numerele si "vanatoarea"!
La discoteca ar merge un concurs de dans, cu perechile trase la sorti, adulti si copii.
Dupa ziua de simbolistica populara, un concurs de masti desenate cu tempera. By the way, mama mea are un dictionar de arta decorativa, trimite-mi numai pozele cu costumele de la Gura Raului, sa le "descifram".  ;)

Daca-mi mai vin idei, mai scriu.
Cred ca ar fi bine sa vina cu idei si monoparentalii interesati de tabara... ei isi cunosc cel mai bine copiii.



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #19 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 08:05 »
Caroline, ti-am spus eu, te-au sfatuit si altii: lasa catedra si incepe ceva, poate tot legat de educatie, dar de anvergura si mai ales privat. Te pricepi la o mie de lucruri, e tare, tare pacat sa ramai la catedra!

Multumesc de sfaturile pe care mi le dai. Venite din partea unui om cu experienta care a mai facut activitati asemanatoare, sunt foarte importante. Am sa ma ghidez si la discutia cu Feli, instructorul, o sa incerc sa asez propunerile tale si ale lui intr-un program cat mai atractiv si pt parinti si pt copii.

Asa cum discutam la mine, intradevar cea mai complicata parte este cea de interactiune parinti - copii, pt ca nu este asa cum se obisnuieste o tabara doar de copii, ci una combinata. Dar uite asa, din propuneri, discutii, ganduri se poate aduna si apoi filtra ceva bun.

Odata realizata o tabara, va fi mult mai usor la urmatoarele, pt ca se ajunge la o reteta. Prima este grea intotdeauna.

Caroline

  • Vizitator
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #20 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 22:40 »
Caroline, ti-am spus eu, te-au sfatuit si altii: lasa catedra si incepe ceva, poate tot legat de educatie, dar de anvergura si mai ales privat. Te pricepi la o mie de lucruri, e tare, tare pacat sa ramai la catedra!

Pentru copii, nu e pacat!
Da' daca iese bine, poate punem de-un club "Singles Parents" (SP), paralel cu SC...  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #21 : Miercuri, 16 Ianuarie 2013, 23:37 »
De ce nu?  :). Și mai sunt și alte proiecte pe care le am în minte...  Sper doar sa mai am timp sa fac tot ce mi-am propus...

Offline cristinalacatus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #22 : Duminică, 24 Februarie 2013, 20:17 »
buna seara
in ce perioada se va organiza aceasta tabara de 4 zile? am inteles doar ca este la gura raului, sibiu; si cred/sper ca este dedicata parintilor singuri impreuna cu copii lor (fam monoparentale).
sunt interesata sa ma inscriu la o astfel de actiune si am nevoie de mai multe detalii de: locatie, perioada, cost etc
multumesc anticipat
cristina (mama lui andrei)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #23 : Duminică, 24 Februarie 2013, 20:46 »
M-am oprit cu organizarea, nu pentru ca nu se va mai organiza, ci pentru ca as dori sa ma ocup totusi eu personal de aceasta, considerand-o pilot. Si pentru ca mi-e foarte greu sa pun degetul pe calendar si sa gasesc o perioada in care sa am liber de la actiunile Singles Camp, am decis ca in primul rand sa astept inscrierile la vacantele anuntate in calendar.

De aceea o sa trimit un newsletter care imi va indica numarul de persoane care doresc sa participe la fiecare actiune si daca din cele de vara (Transfagarasan 19 – 21 iulie, Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 25 – 28 iulie, Transalpina 2 – 4 august, Retezat,
Maramures 7 – 11 august) sunt care nu aduna un grup suficient de mare, am sa le anulez si in locul lor am sa organizez altceva. Vreau asa cum am spus sa tin toate actiunile pe care le-am lansat, dar daca anii trecuti mi-am permis financiar sa acopar diferente, anul acesta din pacate nu o sa o mai pot face si sunt nevoit sa anulez.

Daca se va intampla  asa cum imi doresc insa si sper, ca toate actiunile sa se desfasoare, o sa vad ce solutie gasesc. Am sa anunt din timp, oricum.

Offline Acsella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #24 : Marți, 12 Martie 2013, 20:05 »
Ideea de tabara monoparentala mi se pare absolut extraordinara.
Copiii mei au 12 si 7 ani. Ma intereseaza mult aceasta tabara, dar depinde foarte mult de perioada aleasa si de categoriile de varsta ale copiilor inscrisi. Abia astept sa se contureze aceasta actiune. Astept cu interes noi detalii. Urez multa inspitratie organizatorilor.
Nu s-ar putea lua in calcul ca perioada de desfasurare sfarsitul lui iunie, cand termina copiii scoala si intra in vacanta?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #25 : Miercuri, 20 Martie 2013, 08:24 »
Gata! Am stabilit si perioada si locul in care are sa se desfasoare aceasta tabara. Va avea loc in vacanta de vara a copiiilor, in iulie, intre 14 - 18, iar destinatia este Cisnadioara, un sat aflat la 2 km de Cisnadie si 8 km de Sibiu. Locatia am s-o aleg astazi, am cateva in vedere, urmeaza sa le vizitez si sa va comunic asupra careia m-am oprit. Imi place tare mult una dintre ele, sper ca si tariful sa fie ok.

Despre satul Cisnadioara, puteti citi in articolul meu de azi: Cisnadioara (Michelsberg) - satul canarilor cantareti http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1601.0.html

Am avut in vedere mai multe destinatii din jud Brasov, Mures si Sibiu, dar pana la urma m-am oprit tot la... doi pasi de Sibiu. Sunt locuri pe care le cunosc foarte bine, am totul la indemana aici, lucru ce ma ajuta mult in organizare. Doream ca partea de orientare, sa se desfasoare intr-o zona fara nici un risc, iar Valea de Argint, pe langa ca este exceptional de frumoasa, este un astfel de loc.

Deci azi urmeaza sa comunic si locatia, iar maine programul si tariful excursiei. Dupa care pot incepe inscrierierile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #26 : Miercuri, 20 Martie 2013, 18:48 »
M-am intors acum de la Cisnadioara si trebuie sa va spun ca sunt entuziasmat de ce am vazut. Am sa postez si fotografiile facute acolo, astept insa mai intai o confirmare de tarif, la ce am solicitat proprietarei. Locatia arata super, are piscina, o gradina mare, amenajata cu banci, cu balansoare. Este undeva pe un deal, de acolo se vad si Fagarasii si Muntii Cibin, Cetatea, e mai mult decat superb. Cu siguranta ca o sa avem mai multe actiuni acolo, ma gandesc chiar si la o tabara new entry, pana sa incep cu plecarile. Zilele acestea s-au inscris foarte multi noi si poate ar fi potrivit sa le organizez ceva. Urmeaza insa sa ma mai gandesc la asta. Deocamdata am inceput planurile pentru tabara de monoparentali si vreau ca in doua - trei zile sa pot definitiva programul, tarifele, toate detaliile. O sa fie doar 14 locuri de parinti si 16 de copii, aceasta este capacitatea locatiei.
Revin!

Offline miki7250

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #27 : Joi, 21 Martie 2013, 14:28 »
Buna .Ma numesc Mihaela ,am o fetita de aproape 8 ani si dorim sa mergem in tabara de monoparentali.
Asteptam cu interes toate datele ,pentru a ne putea inscrie la aceasta actiune.
Multumim,o zi buna!

Offline Don

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #28 : Joi, 21 Martie 2013, 19:05 »
Hello. Am o fetita de 7 ani si am dori sa participam .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Monoparents Camp 2013 - tabere pentru monoparentali si copiii lor
« Răspuns #29 : Luni, 22 Iulie 2013, 15:04 »
Acum ca prima tabara de monoparentali s-a tinut si a fost un succes, dupa ce exista un istoric si un program verificat a fi bine primit de parinti si copii, va fi mai usor, cu urmatoarele. In curand am sa lansez urmatoare 3!!!! tabere: una de toamna, una de iarna si una de vacanta de primavara. Dupa care evident va veni una de vara!!! :yeah: