Arhiva > Arhiva

Despre tara mea

(1/7) > >>

admin:
Dedic cel putin o ora pe zi, citind si vizionand cate ceva despre tara in care m-am nascut si pe care nu cred sa o parasesc vreodata. Sunt atat de multe locuri minunate si am atat de putin timp sa le parcurg sau sa le revad...Cu supararea asta si nostalgia unor zone pe care nu stiu daca o sa le mai reintalnesc, postez cate ceva din ce imi place mult...

Muntii Fagaras. M-am nascut la poalele lor, le vad in fiecare dimineata varfurile semete si ori de cate ori am avut ocazia, le-am batut cararile.

România.Turistica part 1

admin:
Vulcanii noroiosi de la Buzau:

Muddy Volcanoes- Romania, Buzau (Berca)- Vulcanii noroiosi

admin:
Muntii Retezat. O zona mirifica, cu lacuri de o frumusete rara, cu rauri pravalitoare, piscuri stancoase, paduri de pini pitici, tufe de bujori de munte. Anul trecut, cu o calauza asa cum este Calin, totul mi s-a parut de-a dreptul nemaipomenit...

Parcul National Retezat - Acolo unde tacerea vorbeste

Lacul Bucura:

Muntii Retezat - Lacul Bucura

Din fericire, Retezatu, nu este un paradis doar pentru noi, ci si pentru animalele protejate din parc. Capra neagra:

Chamois in Retezat Mtns

admin:
Padurea Baciu - Hoia a fost inclusă de revista americană de călătorii ”Travel&Leisure”, într-o listă a celor mai ”bântuite” păduri din lume. O publicatie serioasa, dovada cei 5 milioane de cititori pe care-i are.
 
Faimă nedorită a padurii vine de mai bine de o jumătate de secol in urma. Locuitorii din jurul ei susțin că pădurea – care are în centru o poiană de formă circular㠖 este un portal, iar cei care îl trec nu se mai întorc niciodată. Cine supraviețuiește povestește că pe timpul petrecut în pădure a avut stări de agitație și rău. Cu toate că altădată erau drepți și înalți, copacii sunt acum răsuciți în noduri”, scrie revista americană,

"Padurea Baciu, un Triunghi romanesc al Bermudelor" - documentar RO

almi_gabi:

--- Citat din: admin din Duminică, 13 Ianuarie 2013, 11:39 ---...

Din fericire, Retezatu, nu este un paradis doar pentru noi, ci si pentru animalele protejate din parc. Capra neagra:


--- Terminare citat ---

Eu am vazut capre negre in libertate, prin Bucegi si doar de la mare distanta, cu ani in urma cand mai apareau pe platou. Acum cred ca sunt mai rare pe acolo ( prea multi turisti) , Retezatul nu este atat de circulat deocamdata. Mereu m-am intrebat cum reusesc sa-si pastreze echilibrul pe pante si stanci abrupte. Nu mi-ar place sa le vad in gradini zoologice ci doar in parcuri nationale cum este acesta din Retezat.

Si pentru ca vorbind de capre negre, mi-am adus aminte si de zimbri, ma gandeam ca nu am reusit sa vad nici macar in locuri amenajate zimbri.  Pacat ca nu prea mai avem zimbri prin tara. Erau un simbol pentru Romania, apar ca semne heraldice pe stemele romanesti.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă