Autor Subiect: Despre tara mea  (Citit de 22155 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ceccyll

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
Re: Despre tara mea
« Răspuns #15 : Marți, 29 Ianuarie 2013, 22:27 »
Da, Gabi, asa e... gandurile mele au plecat de la acele discutii despre "acasa".  O0

Nu vreau sa dau dreptate unui punct de vedere sau altuia... Curiozitatea mea era daca acest sentiment de apartenenta determina sau nu ceva anume in personalitatea noastra la maturitate. Este benefic sa il cunoastem sau malefic, sau nu conteaza?

Intr-adevar, sentimentul de apartenenta este gradual: apartenenta la propria familie, la un anumit cerc de prieteni/colegi/cunostinte, la un anumit oras/sat/regiune istorica, la o tara sau la... Univers. In extremis, cred ca exista un fel de sentiment de apartenenta si la Sinele propriu: a te simti sau nu "al tau", a simti ca duci viata pe care ti-ai dorit-o dintotdeauna, ca faci ceea ce vrei si simti ca trebuie sa faci, ca esti tu insuti.

Eu am constatat subit, intr-una din zilele trecute, ca eu nu am cunoscut (inca?) acest sentiment.  :uglystupid2:
Nu ma simt (si nu m-am simtit niciodata) legata indisolubil de o casa, de o familie, de un sot, de o societate anume, de traditiile unei anumite zone istorico-geografice din Romania sau de Romania. Dimpotriva, tot "noul" acela coplesitor pentru alti "venetici", pentru mine a fost o provocare, o iesire benefica din rutina, ori de cate ori am plecat (evident, nu in excursii). Singurul caz in care imi amintesc sa fi simtit vreodata ca mi-e dor se intampla doar atunci cand earm indragostita (si asta NU are nimic de-a face cu sentimentul de apartenenta). Ba mai mult, m-am bucurat de fiecare loc, cerc de oameni sau orice alt fel de "acasa", traite din plin. 

Cred ca, cel putin in ce ma priveste, "Unde mi-e bine, acolo mi-e tara...", nu tine de conditiile de trai mai bune si cu atat mai putin de locul absolut aleatoriu (si pe care nu eu l-am ales, ci altii l-au ales pentru mine) unde s-a intamplat sa ma nasc sau sa-mi intemeiez o familie... sau o cariera. Si mai cred ca asta nu mi se intampla numai mie. De ce suntem legati, de exemplu, in cazul amintirilor din copilarie? Nu de un loc arbitrar, nu de o familie (la fel de arbitrar aleasa), ca sa nu mai zic de o tara? Ceea ce ne leaga afectiv este, de fapt, altceva: nostalgia fericirii de a fi copil.. Ceea ce ramane imuabil nu este tara, familia, traditiile... ci doar trairea.

In schimb, singurul sentiment de apartenenta pe care il incerc in prezent este... unul spiritual, legat de Univers. Probabil am citit prea multe carti in domeniu, cel putin in ultimii ani...

As avansa chiar ideea ca, daca lipsa unui sentiment de apartenenta te face sa te simti "ca o frunza in vant" (pierdut sau liber, asta depinde de perceptie), totusi, un sentiment de apartenenta prea pronuntat duce la inertie, redundanta, incapacitate de unlearn si rezistenta crescuta la schimbare. Adica... un patriot e un capsoman?  :fight: Nu dati...   ;D

Am pus intrebarea la modul cel mai serios... fiindca nu stiu daca e tocmai normal ceea ce simt.  :crazy2:
Si ma intrebam daca asta are sau nu vreo legatura cu... statutul de single, in general. Cand nu stii cum este sa "apartii" de cineva sau de ceva anume, rezulta ca implicit nu stii ce sa iti doresti, ce sa cauti, iar daca totusi gasesti (sau esti gasit) nu esti prea sigur daca sa te declari sau nu fericit "apartinand" (in sensul cel mai larg, nu doar unui cuplu).   ???

Eram curioasa daca se intampla ca si altii sa simta la fel... sau doar Eu-ul meu e defect.  :idiot2:

  In opinia mea nu e defect ... Uneori poate fi neplacut sa constati lipsa totala a acestui sentiment , dar mai ales vis-a-vis de o persoana sau  mai multe...de "patrie" in  niciun caz :)) Si da, mai suntem si altii care simtim la fel . Om fi toti defecti ? :))

Caroline

  • Vizitator
Re: Despre tara mea
« Răspuns #16 : Miercuri, 30 Ianuarie 2013, 18:05 »
Poate ca e un "defect" colectiv, specific natiei romane... mai stii?  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Despre tara mea
« Răspuns #17 : Miercuri, 10 Aprilie 2013, 08:35 »
despre tinerii nostri...vorbim prea des cu dezamagire. ne plangem ca "nu sunt cum eram noi"... ba sunt, sunt destui tineri de ti-e mai mare dragul sa-i ai in preajma. Iata o fata, desteapta foc si frumoasa foc, care este "a noastra".

http://www.realitatea.net/mi-am-vazut-un-vis-implinit-povestea-olimpicei-care-a-fost-admisa-cu-bursa-la-princeton_1154837.html

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Despre tara mea
« Răspuns #18 : Marți, 16 Aprilie 2013, 12:45 »
Poate acest "defect" cred ca apare mai frecvent cei singuri, single, fara urmasi, cei fara proprietati...caci toate astea leaga, conditioneaza. Si pana la urma de ce ar fi un "defect" libertatea vine la pachet cu avantaje si lipsurile ei.  ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Despre tara mea
« Răspuns #20 : Duminică, 16 Iunie 2013, 12:49 »
Si pe la noi se mai renoveaza cate ceva.  :) In satul Dealu-Frumos exista cea mai bine pastrata biserica fortificata saseasca. Majoritatea cetatilor asemanatoare din Valea Hartibaciului nu mai au turnurile de aparare si anexele... aceasta este singura unde se mai pot vedea inca pana si camarile de alimente si sala de arme. Recent, o organizatie non-profit a castigat un proiect finantat de Ministerul Culturii si acum este in restaurare completa.

http://www.uauim.ro/cercetare/dealufrumos/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dealu_Frumos,_Sibiu

Gigi, de la anu' cred ca poti sa o incluzi in circuitul bisericilor fortificate din Transilvania.  ;)

Offline hana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Unde esti Iubire?
Re: Despre tara mea
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 13 Iulie 2013, 11:19 »
Ce spuneti de Slanic Prahova, oare mai exisa undeva in frumoasa noastra tarisoara atata nepasare? Atat salina cat si muntele de sare sunt lasate in paragina, doar sa produca bani rapid. Ce pacat! :(
Avem nevoie de IUBIRE

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Despre tara mea
« Răspuns #22 : Marți, 10 Septembrie 2013, 08:42 »
Mi-e dor de tara mea...ea e la fel,cu aceleasi splendori imbracate de noi
in gunoaie...sunt prea putini oameni cu suflet de ecologist, ar trebui sa invatam asta ca pe un crez..!
Daca strabunii nostrii ar fi facut la fel, noi am fi trait azi ca intr-un film S.F. cautand un petec de pamant !
Prea multi ne-am contaminat...e epidemie de nepasare...si urmeaza pandemia, daca nu luam ATITUDINE !

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Despre tara mea
« Răspuns #23 : Luni, 07 Octombrie 2013, 19:06 »
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despre tara mea
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 04 Ianuarie 2014, 14:10 »
Locuri Misterioase Din Romania - Documentar RO 2013
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despre tara mea
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 18 Ianuarie 2014, 20:24 »
Calea ferata Oravita - Anina, una din primele din Europa. Anina - cea mai veche gara din Europa. Gasiti informatii si in filmulet. Iar imaginile...merita vazute pe viu!!!!!!
Calea Ferata Oravita Anina
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Despre tara mea
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 18 Ianuarie 2014, 23:23 »
Un utilizator Youtube a postat, în urmă cu câteva zile, unul dintre cele mai frumoase filmuleţe de prezentare a frumuseţilor României. Filmarea postată de Laurenţiu este însoţită de muzica celebrului Ciprian Porumbescu
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

silviu

  • Vizitator
Re: Despre tara mea
« Răspuns #27 : Duminică, 19 Ianuarie 2014, 11:12 »
da, avem o tara frumoasa, cu peisaje si multe cladiri faine. dar exista si cateva kitschuri: casa poporului, turnurile de sticla gen bancorex... :(

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Despre tara mea
« Răspuns #28 : Duminică, 19 Ianuarie 2014, 22:11 »
Pentru ca radacinile mele sunt din Tara Vrancei, as vrea sa va impatasec  cate ceva si despe aceste locuri minunate...
Vatra permanenta de locuire inca din preistorie, pe pamantul Vrancei au existat toate culturile materiale intalnite pe teritoriile locuite azi de romani. In zona Vrancei s-a dezvoltat cea mai veche cultura neolitica– Cris (circa 5000 i.Hr.), identificata intr-un mare numar de localitati, dintre care amintim: Candesti, Bontesti, Muncelu, Barsesti etc. si urmeaza culturile Boian, ce apar in neoliticul timpuriu (Gugesti, Candesti) si Cucuteni (neolitic), prezenta pe teritoriul judetului Vrancea in peste 43 de statiuni arheologice (Padureni, Manastioara, Domnesti, Bontesti, Carligele, Tifesti, Barsesti). Cultura Monteoru (epoca bronzului) este si ea prezenta in aproximativ 30 de statiuni arheologice (Fitionesti, Padureni, Straoane, Crucea de Sus, Satul Nou, Vizantea etc.). Epoca fierului, Hallstatt si La Tene este atestata in asezarile de la Padureni, Bontesti, Candesti, Barsesti si Manastioara. Triburile Carpilor sunt prezente pe pamanturile de azi ale Vrancei prin descoperirile de la Vartescoiu, Padureni si altele. Descoperirile arheologice de tip Dridu (sec. VIII-XI) de la Martinesti, Oreavu, Dragosloveni, Campineanca, Budesti confirma continuitatea in aceasta vatra de locuire. Crestin-ortodocsii de la formarea intregului neam, locuitorii acestor meleaguri au facut fata expansiunii catolicismului de pe vaile Putnei si Milcovului, Episcopatul Cumanilor (infiintat aici in 1227, cu resedinta in “Civitas Mylcoviae”) fiind distrus de tatari in timpul invaziei din 1241.
Legenda Babei Vrancioaia!
Conform legendei care circulă în ţinut, numele ar veni de la Tudora Vrâncioaia, bătrâna care ar fi găzduit, ospătat şi încurajat în casa ei pe domnitorul Moldovei-Ştefan Cel Mare. Legenda spune că locuinţa bătrânei Tudora Vrâncioaia s-ar fi aflat pe teritoriul actual al comunei Bîrsesti, pe Dealul Dumbrava şi atunci când marele Ştefan Cel Mare rătăcea descurajat prin coclaurile munţilor, bătrâna româncă, vrednică şi cu mare dragoste de neam , îşi trimite pe cei şapte feciori ai ei (Bârsan , Bodea, Pavel, Negrilă, Spulber, Nistor şi Spânea) să adune toţi flăcăii ce păzeau oile pe plaiurile Vrancei. Mica ceată luptând cu mult eroism, îl ajută pe Ştefan să-i înfrangă pe duşmani, iar domnitorul drept răsplată,dăruieşte celor şapte feciori eroi, cei şapte munţi ai Vrancei pe care să-i stăpâneasc㠓din neam în neam”, fără vreun amestec şi tulburare din partea cuiva.Vrâncenii susţin că marele voievod pentru a întări această danie, ar fi dat vrâncenilor un uric, scris cu litere de aur pe piele de viţel, semnat şi întărit cu pecetea domnească. Cei şapte feciori au întemeiat gospodării vrednice, formând adevărate sate cărora le-a dat numele lor: Bîrsesti, Bodeşti, Păuleşti, Negrileşti Spulber, Nistoresti şi Spineşti. După această legendă întemeietor al satului Bîrseşti, ar fi acela dintre feciorii babei Tudora care poartă numele de Bârsan.

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despre tara mea - Satul cu forma rotunda
« Răspuns #29 : Marți, 21 Ianuarie 2014, 21:33 »
Charlotteburg - Satul Rotund. Recunosc, habar nu aveam.


Charlottenburg a fost conceput şi clădit în secolul al  XVIII-lea, la fel ca majoritatea satelor din comuna Bogda, de către şvabii bănăţeni. Unicitatea sa este dată de formă circulară, nemaintalnita în zona vestică.Din acest motiv, întreaga localitate a fost declarată monument istoric de către Ministerul Culturii şi Cultelor.
pentru articolul intreg click pe link
http://frecventa-sufletului.ro/2014/01/21/una-dintre-frumusetile-romaniei-despre-care-nu-ai-auzit-singurul-sat-de-forma-rotunda-din-tara/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.