Autor Subiect: Cartea si noi  (Citit de 5262 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Cartea si noi
« : Vineri, 08 Februarie 2013, 09:32 »
Cartea si noi   - un articol de almi_gabi

Ma uitam zilele trecute peste niste statistici in ceea ce priveste cartea . (cea tiparita sau cea electronica). Cartea tiparita era preferata de aproximativ 66% pe cand cea electronica de 33%.
Cumva neasteptat pentru mine ( sunt o fana a internetului si navigarii in “cascada” cum imi place mie sa spun atunci cand trec dintr-un site in altul) si eu ma regasesc printre cei care prefera cartea tiparita.
De ce? M-am trezit in fata intrebarii fara a avea un raspuns concret. Prima reactie a fost sa spun ca “imi place senzatia pe care ti-o da hartia, sa intorc pagina dupa pagina, sa frunzaresc o carte cand o aleg din rafturile librariei etc”. Si da, asa este, de fapt, pe mai multi i-am auzit spunand asta. Totusi cartea electronica are atatea avantaje. Un e-book e atat de comod, ai posibilitatea de a citi oriunde, cartile se gasesc gratuit in varanta electronica, ai mai mult spatiu in casa avand stocata o biblioteca intreaga pe suport magnetic…si atatea alte avantaje .
Si inca cartea tiparita ma atrage mai mult, parca se creaza un fel de legatura intre mine si autor. Parca simt personajele, parca aud dialogurile.dar (exista ca intotdeauna un “dar” daca nu chiar mai multe) -e mai grea, e incomod de a o avea la indemana oriunde mergi, dupa ce ai citit-o  nu ai ce face cu ea, peste cativa ani hartia care la inceput te atragea atat de mult devine galbena si neplacuta etc. Asa am fost invatata, asa se obisnuia in familia mea – cartea era ceva deosebit. Bunicul meu mi-a lasat mostenire o biblioteca – imensa, din lemn masiv, fara brizbriz-uri, doar rafturi egale, pline de carti – cateva sute - de toate genurile, din toate literaturile (engleza, rusa, romaneasca, americana samd). Si acum am carti, cumpar carti, imprumut carti,  le gasesc prin casa peste tot, pe unde le-am lasat dupa ce le-am citit.

Citeam un reportaj despre arta pe internet si acolo intr-un comentariu cineva  spunea “si eu admir un tablou dar nu umblu cu el in geanta”.  Am inceput sa rad, avea umor intr-un mod elegant si avea dreptate. Si cu toate astea inca car dupa mine cate o carte pe care o citesc in metrou, la coada la ghisee, in statii, la cafeneaua unde ma opresc cand am chef sa savurez o licoare aromata, asezata confortabil acasa pe canapea. Cartile ne trimit intr-o lume a imaginatiei, ne fac sa uitam de realitate si sa intram in rolul personajelor.

Cand citesti este ca si cum ai trai alta viata, poate mai buna, poate mai rea; nu esti niciodata singur...cartile sunt prieteni buni. Dalai Lama spunea : "Dăruiește-i persoanei pe care o iubești: aripi pentru a zbura, rădăcini pentru a se întoarce și motive pentru a rămâne." O sa spuneti ca se referea la oameni dar eu cred ca exista si idei si lucruri si concepte care pot face lucrul acesta pentru noi, iar unul dintre ele este cartea. Ne da aripile imaginatiei, radacinile cunoasterii si multe motive de a o citi. De fapt cand deschizi o carte, pasesti in carte.

Pe internet se scrie mult - pe site-uri, pe retele de socializare, pe bloguri, presa on line, articole de tot felul - dar in varianta electronica pe e-book avem cu noi tot autorii clasici care si-au publicat cartile, care le-au vandut in librarii, care au trecut de testul cititorului clasic de carte tiparita.
Mi-am pus intrebarea, poate si-au pus-o si alti – cine stabileste valoarea unui text scris pe internet?  In mod cert internetul a deschis drumul unei comunicari rapide si posibilitatea de a obtine informatia intr-un timp scurt. Dar cred ca “vechea” carte tiparita va ramane inca o metoda de transmitere a ideilor, asa cum televiziunea nu a inlocuit radioul, automobilul nu a inlocuit bicicleta, cum GPS-ul nu a inlocuit hartile si cartea va rezista testului timpului si tehnologiei pentru ca are un farmec al ei, o caldura care nu se compara cu “rigiditatea” unui aparat, chiar daca peste cativa zeci de ani va deveni doar o raritate vintage.

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Cartea si noi
« Răspuns #1 : Vineri, 08 Februarie 2013, 20:57 »
cartile in formatul clasic sint inca bune (mai ales ca nu absolut tot ce s-a publicat a ajuns si in format electronic), dar ideea de a avea o biblioteca virtuala, accesibila de oriunde si mai ales care nu consuma spatiu si aduna praf e f tentanta  :)