Autor Subiect: Farmecul  (Citit de 10519 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Farmecul
« : Vineri, 08 Februarie 2013, 11:46 »
Farmecul

Esenta lucrurilor este farmecul. Cum la gatit, este sarea. Faci o mancare si nu pui sare in ea, n-are nici un gust. La fel cu lucrurile din viata: reteta reusitei este un strop de farmec. Bun, rau, orice faci – e nevoie si macar de o picatura de farmec.
Chiar si pacatele sunt altfel privite daca au farmec, ba chiar, cu un pic de sansa, sunt iertate. Iar despre faptele bune – ce sa mai vorbim! – nu este suficient sa le faci, trebuie sa adaugi farmec pentru a fi vizibile, admirate si primite. Una este sa faci pe samariteanul cu cineva, mecanic si exact si alta e cand pui in gest si ceva din sarmul tau.
Sunt oameni urati, dar care stiu sa fie fermecatori, sunt oameni frumosi care ne apar tare urati. Perceptia de frumos a celor din jur tine de priceperea cu care stim sa ne facem placuti Cautati deci in cutiuta de farmece....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Farmecul
« Răspuns #1 : Joi, 14 Februarie 2013, 09:12 »
Cand un loc are farmec? Cand ne atrage fie prin diversitate, fie prin exotic, fie prin inedit?
Ceea ce remarcam prima data la un loc nou pe care il vedem sunt lucrurile diferite fata de cele cu care suntem obisnuiti, care sunt altfel decat cele de acasa prin obiceiuri, aspect sau printr-o perspectiva panoramica speciala. Uneori locurile pe care le vedem capata farmec pentru ca ne place compania celor alaturi de care suntem in momentul respectiv.
M-am gandit la asta pentru ca uneori gasesc pe diferite site-uri impresii despre un loc destul de contradictorii - unii spun ca este frumos, altii cat de neplacut este acolo.
Sa fie oare cei alaturi de care suntem in momentul respectiv cei care influenteaza perceptia noastra in momentul respectiv?

Caroline

  • Vizitator
Re: Farmecul
« Răspuns #2 : Joi, 14 Februarie 2013, 15:14 »
Farmecul nu apartine locurilor, lucrurilor si, de cele mai multe ori, nu depinde prea mult nici de cei din jurul tau. Farmecul vine din sinele interior, din starea ta de moment. "Apare" atunci cand esti dispus - constient sau nu - sa il vezi, sa devii receptiv la farmec. Altfel, daca usile catre suflet sunt inchise, nu exista farmec. A te lasa fermecat, vrajit, presupune deja intrarea prealabila intr-o stare a constientei diferita de aceea dinainte. Si, cu exceptia hipnozei, starea asta nu vine din lucrurile exterioare.
Mie mi s-a intamplat sa ma intorc la cate un loc care-mi placuse mult si de care-mi fusese dor, in aceleasi conditii (de multe ori si in aceeasi companie) si acel loc sa nu mai aiba niciun farmec. Sau viceversa. Sa fiu uneori intr-o stare de asemenea impacare si beatitudine, incat un loc / lucru /moment banal, pe care l-am mai trait de zeci de ori, fara sa-i dau importanta, sa devina dintr-odata fermecator. Viceversa, mai rar, e-adevarat...  :whistle:
De exemplu, cine ma crede ca un ingrijitor de toalete publice poate fi... fermecator? Ei bine, in niste vremuri in care calatoream mult, la WC-urile din gara Sibiu era un ingrijitor... deloc sictirit de joblu pe care-l face, ba dimpotriva. Deschidea usa cu respect tuturor clientilor si vorbea cu bun simt extrem de politicos (fara sa fie exagerat). Avea aceeasi atitudine cu vanzatorul dintr-un magazin de bijuterii de lux. Asa ca, atunci cand aveam nevoie, alegeam sa dau ocol garii decat sa folosesc toaletele din autogara, cu un automat de monede la intrare, fara niciun farmec...  :giggle:

Offline TORICOSU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Farmecul
« Răspuns #3 : Vineri, 15 Februarie 2013, 01:26 »
Tu ca individ etichetezi daca cineva, ceva are sau nu farmec, restul e....legenda.
Eu de ex. nu dau 2 bani pe munte, paduri,pt. mine sunt fleacuri, banalitati, fiindca  oricand beneficiez gratis de ele (mai mult de o saptamana nu rezist , ma plictisesc) dar la mare as sta din luna Mai pana in Septembrie.
Va las pe voi sa ghiciti, ce consider eu ca-i fermecator  ???

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Farmecul
« Răspuns #4 : Vineri, 15 Februarie 2013, 11:44 »
Dupa parerea mea,nu putem caracteriza  nimic, ca si banal sau fleac doar ca beneficiem de acel lucru fie pe gratis sau nu.

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Farmecul
« Răspuns #5 : Vineri, 15 Februarie 2013, 18:55 »
Buna , numarul asta 53 e ce cred eu, mai pe ocolite ca pt. o doamna (reprezinta diferenta dintre anul nasteri si 2013) sau ....altceva. :flori:
Nu de alta dar sa stiu cat ma pot.....intinde la glume, nu vreau sa sar calul. :slap:
O femeie nu se intreba niciodata ce varsta are,  asta e ca o regula nescrisa. :hammer:
In alta ordine  de idei glume  nu ar trebui sa-ti permiti oricum mai ales cu oameni pe care nu ii cunosti personal.
Cat despre paduri si munti ,nu au cum sa fie gratis decat daca nu ai platit impozit niciodata in viata asta.

Caroline

  • Vizitator
Re: Farmecul
« Răspuns #6 : Vineri, 15 Februarie 2013, 20:05 »
Va las pe voi sa ghiciti, ce consider eu ca-i fermecator  ???

Ceea ce nu poti avea? Sau ceea ce nu ai (inca), pentru ca sa devina nefermecator de indata ce a devenit gratuit?  :giggle:
Sunt curioasa... ce zodie esti? Sagetator? Leu? Gemeni?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Farmecul
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 14:55 »
dar la mare as sta din luna Mai pana in Septembrie.
Va las pe voi sa ghiciti, ce consider eu ca-i fermecator  ???

uite că încerc eu: lenevitul la soare, privitul la femeilor aproape dezbrăcate, nisipul în slip, bălăceala sau înfruntarea tenace a valurilor dincolo de geamandură, apusul soarelui,  viața de noapte în cluburi de fițe de pe litoral, linia orizontului, tipetele pescărușilor, iluzia eternității și nemărginirii scursă din linia orizontului, scuipatul semințelor, aruncatul chiștoacelor, manelele pe plajă. Hodoronc, tronc cu asta am stricat vraja mării :) Dar, cu siguranță, pentru tine farmecul rămâne același. ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Farmecul
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:11 »
Farmecul nu apartine locurilor, lucrurilor si, de cele mai multe ori, nu depinde prea mult nici de cei din jurul tau. Farmecul vine din sinele interior, din starea ta de moment.
Iar sunt de acord cu Caroline. :)
Emoția este filtrul prin care percepem și rezonăm la realitate.
Am și  o poveste. Eram cu un grup de adolescenți, suficienți de mari, dar cu o experiență limitată de viață, undeva la munte. Făcusem un foc de tabără, noaptea, și ne întorceam spre locul în care eram cazati. Distanta era scurtă, dar era întuneric și trebuia să urcăm în pantă,  printr-o fâșiuță de pădure.
Cei mai curajosi au luat-o înainte și au încurcat cărarea. Nu era un bai, oricum aveam două cărări care mergeau în același gard împrejmuitor al pensiunii,  dar numai una ducea spre poarta ;D. I-am lăsat în pace. Și-au dat seama, și au revenit la cărarea bună.
Dar, imaginați-vă cum au povestit, surescitați și entuziasmați - Ce aventură am avut! Ne-am rătăcit prin pădure! Aceste momente, câteva minute în fapt, au devenit elemente adăugate la ce numeau ei - farmecul excursiei.

Dar are dreptate și  admin Gigi (iaca și eu ca rabinul din banc :giggle:). În cele din urmă nu e nici o contrazicere, doar fațete diferite ale aceluiași concept.

La fel cu lucrurile din viata: reteta reusitei este un strop de farmec. Bun, rau, orice faci – e nevoie si macar de o picatura de farmec.

Chiar dacă, unii dintre noi folosim alte expresii - să faci lucrurile cu plăcere, să pui pasiune în orice faci.
Esența e aceeași - să fii prezent și adaugi farmec vieții. Pentru că poți
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Farmecul
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 19:02 »
... scuipatul semințelor, aruncatul chiștoacelor, manelele pe plajă...

 ;D Faina replica! Uite d-aia iubesc eu marea... altora.  ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Farmecul
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 21:11 »
Care altora, Caroline, a acelora din locuri ai muntele lângă plajă? :yeah:

Acum, ca sa nu fiu de tot cârcotașă, mai găsești și la marea noastră locuri liniștite.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Farmecul
« Răspuns #11 : Duminică, 17 Februarie 2013, 13:54 »
Italia, Grecia, Egipt... :giggle:
Daca exista locuri linistite si la noi, chiar as vrea sa le cunosc!

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Farmecul
« Răspuns #12 : Duminică, 17 Februarie 2013, 15:33 »
eu la noi nu am gasit...daca sunt sa-mi spune-ti si mie...si eu sunt un inflacarat fan al marii...

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Farmecul
« Răspuns #13 : Luni, 18 Februarie 2013, 10:23 »
Tu ca individ etichetezi daca cineva, ceva are sau nu farmec, restul e....legenda.
Eu de ex. nu dau 2 bani pe munte, paduri,pt. mine sunt fleacuri, banalitati, fiindca  oricand beneficiez gratis de ele (mai mult de o saptamana nu rezist , ma plictisesc) dar la mare as sta din luna Mai pana in Septembrie.
Va las pe voi sa ghiciti, ce consider eu ca-i fermecator  ???

Se pare ca esti tentat sa evaluezi lucrurile si la propriu si la figurat prin prisma banilor!Argumentez prin spusele tale('te bat cu propriile-ti arme'):'...nu dau 2 bani pe munte, paduri, pt. mine sunt fleacuri, banalitati, fiindca oricand beneficiez gratis de ele).Deci valoarea=suma banilor 'investiti' in vizionarea marii, muntelui si a altor 'peisaje'.N-as vrea sa te superi pe mine, dar se pare ca 'faci parte din alt film', decat 'fimul' celor din SinglesCamp(cel putin, cei pe care i-am cunoscut eu).E parerea mea!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Farmecul
« Răspuns #14 : Luni, 18 Februarie 2013, 23:11 »
Daca exista locuri linistite si la noi, chiar as vrea sa le cunosc!

eu la noi nu am gasit...daca sunt sa-mi spune-ti si mie...si eu sunt un inflacarat fan al marii...

Eu nu am mai fost la mare, ani de-a rândul. Nici la cea Neagră, nici la altele. Cu mici exceptii in ultimii ani.
Am ajuns anul asta la cea Neagră.
Undeva la ieșirea Mamaia, spre Constanța este o plajă pe care o frecventează mai mult localnicii.
Și, acum ceva ani la Eforie Nord, plaja Steaua de Mare mi se părea ok. Chiar avea un farmec aparte, pentru mine :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.