Autor Subiect: Lipitanii de la Hofburg  (Citit de 2028 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Lipitanii de la Hofburg
« : Vineri, 08 Februarie 2013, 11:50 »
Lipitanii de la Hofburg

Daca strabati drumul de la Opera, pe langa Albertina, spre Piata Sf Michael din Viena, inevitabil treci pe langa Scoala de Calarie Spaniola. Sunt acolo inainte de a intra in piata, doua treceri pe sub boltile cladirii, din care una pietonala. Am trecut de mai multe ori pe acolo, dar de data asta, am avut norocul si sansa sa gasesc deschise usile superioare ale padocurilor lipitanilor. Grajdurile lor sunt in forma de U, formand in centru o curte interioara. Calutii aveau capul scos spre curte si se priveau curiosi, parca s-ar fi vazut prima oara. O imagine pe care imposibil sa o uiti vreodata. Capetele lor albe, coamele sure si ochii aceia mari... Se adulmecau, nechezau usor, de fapt era mai mult un fornait din acela bucuros, isi scuturau coamele...Cu siguranta ca isi povesteau ceva....Am zabovit pret de cateva minute privind la superbele animale. Cu un zambet care nu mi-a disparut o vreme de pe chip, am intrat prin poarta principala a Palatului Hofburg. In stanga este un monitor pe care ruleaza secvente din demonstratiile cailor, in arena Scolii Spaniole. Fermecator si aristocrat se misca lipitanii aceia! Pasesc, defileaza, danseaza, cu o gratie nemaintalnita. Sunt parca constienti de frumusetea lor, de alura lor....Si fundalul superb al arenei, cu balcoane si culori imperiale. Un spectacol intregit de muzica clasica. Extraordinara combinatie de frumos!