Autor Subiect: Plante  (Citit de 140626 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Plante
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 18:26 »

Orhidee!


marcutza

  • Vizitator
Re: Plante
« Răspuns #16 : Joi, 29 Aprilie 2010, 09:39 »
Cum plantezi si ingrijesti laleaua

clik aici

marcutza

  • Vizitator
Re: Plante
« Răspuns #17 : Luni, 03 Mai 2010, 09:46 »

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Plante
« Răspuns #18 : Marți, 04 Mai 2010, 14:02 »
mă chinui în fiecare an cu câte o gardenie... şi tot nu trăieşte...
am consultat toate sfaturile... şi nimic..
în schimb am un bambus.... o minune... ne iubim rău de tot...
i-am pus şi piticuţi şi fluturaşi...
nihil sine deo

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Plante
« Răspuns #19 : Marți, 04 Mai 2010, 18:18 »
Folia de aluminiu, cel mai mare ajutor in gradina

In prima instanta, folia de aluminiu nu anunta foarte multe arii de utilizare. Experienta gradinarilor profesionisti, dar si cateva principii simple anunta numeroase intrebuintari in spatiul gospodaresc. Iata cate probleme poate rezolva folia de aluminiu in gradina ta.

1 Indepartarea insectelor si daunatorilor din culturile de gradina

Atunci cand prepari sau cand asterni stratul de mulci in gradina, este bine sa adaugi si bucati mici de folie de aluminiu. Aceasta va indeparta daunatorii, melcii si insectele parazite din jurul plantelor. De asemenea, un alt efect benefic este dat de faptul ca folia reflecta razele soarelui, aducand un plus de caldura plantelor.

2 Protejarea trunchiului copacilor

Soarecii, iepurii si alte rozatoare se hranesc adesea cu scoarta copacilor in timpul iernii. Pentru a impiedica aceasta actiune atat de daunatoare pomilor, infasoara fiecare trunchi in parte in doua straturi de folie de aluminiu groasa. Este bine sa faci acest lucru toamna, insa cu avertismentul ca primavara folia va trebui indepartata.

3 Respingerea pasarilor

Pasarile ataca atat fructele, cat si unele legume sau fructe de pamant. Astfe, este necesar sa montezi sperietori in copaci, dar si pe sol. Folia de aluminiu se dovedeste a fi, si in acest caz, extrem de utila, deoarece indeparteaza pasarile datorita stralucirii foarte puternice.
Pentru copaci este indicat sa folosesti si obiecte care produc zgomot (clopoteii de vant, de exemplu) imbracate in folie de aluminiu. Poti confectiona chiar tu cateva „sperietori” din scoici pe care le vei prinde de crengile copacilor cu ajutorul litei de pescuit.

4 Plantarea semintelor in interior

Realizeaza un mic incubator pentru seminte si vei putea creste cele mai mari si sanatoase rasaduri si flori. Tapeteaza o cutie de pantofi cu folie de aluminiu, pozitionand-o cu partea stralucitoare in sus. Prinde folia bine de marginile cutiei, pentru a evita ruperea acesteia atunci cand adaugi pamantul. Realizeaza cateva gauri pentru drenarea apei si umple cutia pe jumatate cu pamant de gradina.
Planteaza apoi semintele si pozitioneaza cutia intr-un loc insorit. Folia de aluminiu va absorbi caldura si lumina, pastrand in permanenta un mediu cald si umed, perfect pentru incoltirea semintelor. De asemenea, zona superioara a cutiei tapetate cu folie va reflecta lumina direct peste noile plantute care acum se dezvolta. Uda pamantul zilnic, cu putina apa, astfel incat sa il pastrezi in permanenta umed.

5 Cresterea butasilor

Atunci cand vrei sa inmultesti o planta prin lastari, sansele de reusita cresc pe masura ce planta dezvolta radacini intr-un timp cat mai scurt. Pentru a realiza acest lucru, poti plasa lastarul intr-un vas cu apa sau intr-un ghiveci cu nisip sau pamant de gradina. Insa, pentru ca lucrarea sa beneficieze de caldura si umiditatea de care are nevoie, este bine sa acoperi suprafara vasului (pahar, ghiveci etc) cu folie de aluminiu. Realizeaza cate un orificiu pentru fiecare lastar in parte (in cazul in care ai mai multi lastari, eviti ca acestia sa se incurce).

6 Indreptarea plantelor de apartament

In general, plantele de apartament tind sa isi orienteze frunzele sau coroana catre directia din care vine lumina. Din aceasta cauza, multe plante pot capata un aspect neuniform. Repara aceasta problema cu ajutorul unei cutii de carton tapetata cu folie de aluminiu. Decupeaza latura superioara (capacul) si una sin partile laterale ale cutiei. Tapeteaza interiorul cu folie de aluminiu, cu partea stralucitoare orientata in sus. Plaseaza aici ghiveciul plantei, astfel incat planta sa nu depaseasca inaltimea cutiei.

Pozitioneaza cutia cu zona deschisa spre fereastra, astfel incat razele soarelui sa se reflecte in latura din spatele ghiveciului. Astfel, planta va beneficia de lumina din toate partile.

7 Ascutirea foarfecelor de gradina

Infasoara lamele foarfecei in cateva straturi de folie de aluminiu (daca folia este subtire, atunci sunt necesare aproximativ 8 straturi) si incearca sa tai apoi folia. Lamele se vor ascuti instant.

8 Indepartarea animalelor din gradina

Fie ca vorbim de anumiti daunatori, fie ca animalele de companie atenteaza la anumite zone cultivate, se pare ca folia de aluminiu este o solutie sigura pentru a le indeparta. Nu se cunoaste motivul, insa majoritatea animalelor nu o suporta. Tapeteaza o portiune a gardului sau asterne folie de aluminiu in jurul plantelor pe care vrei sa le protejezi si vei scapa atat de pasari cat si de animalele curioase.


Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Plante
« Răspuns #20 : Miercuri, 05 Mai 2010, 14:39 »

maria171

  • Vizitator
Re: Plante
« Răspuns #21 : Miercuri, 05 Mai 2010, 16:00 »
steliana
am intrat aici sa intreb daca stie cineva cum pot face o gardenie sa infloreasca
ca sa vezi cum suntem pe aceiasi lungime de unda
deci, zi si tu ceva

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Plante
« Răspuns #22 : Miercuri, 05 Mai 2010, 17:41 »
chiar zici că sunt desenate atunci când le cumpăr..
am încercat să le ţin în toate punctele cardinale..
tot mor..
nihil sine deo

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Plante
« Răspuns #23 : Vineri, 07 Mai 2010, 08:46 »
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Plante
« Răspuns #24 : Vineri, 07 Mai 2010, 09:53 »
Va recomand un copacel pretentios si simpatic care v-a schimba aspectul caminului vostru.
bonsaiul - prestigiu si aristocratie


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Plante
« Răspuns #25 : Vineri, 07 Mai 2010, 12:04 »
chiar doresc unul...
dar dacă îl pun la birou.... nu are lumină şi aer...
dacă îl pun aks.... nu ştiu cât va rezista fără prezenţa mea....
nihil sine deo

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Plante
« Răspuns #26 : Vineri, 07 Mai 2010, 20:36 »
poti pune niste rotile... si-l iei cu tine... poate primesti si un spor la salariu....
pana te hotarasti, ia d'acilea si alege-ti....

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Plante
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 08 Mai 2010, 06:21 »
vreau copăcelul acela cu flori mov... din stânga...
sau cel din centru cu frunze mici... şi cred că nici nu este pretenţios... :-*
nihil sine deo

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Plante
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 08 Mai 2010, 08:32 »
iti pot da eu ceva de genul asta... dar unde-l plantezi ???

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Plante
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 08 Mai 2010, 09:01 »
În sufragerie...
sau la casa mea de la ţară... :-*
nihil sine deo