Autor Subiect: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?  (Citit de 32110 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« : Joi, 14 Februarie 2013, 11:48 »
Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?           articol scris de wonderland



Sau de Dragobete, sau de Crăciun sau de Revelion, sau de 8 Martie sau......
Să recunoaștem, când ești single, dacă nu ești atent, orice sărbătoare vine la pachet cu o stare de exacerbare a gândurilor și trăirilor negative. Dacă ai reușit să dobândești un echilibru pentru zilele obișnuite, în preajma unor sărbători începi să te simți zgâlțâit, răscolit.



Eu am ales să schimb perspectiva și să încetez să mai fiu o ”victimă”. Sau măcar să nu mă auto-victimizez.
Mă ajută să gândesc că toate trăirile de tristețe, sentimentul de singurătate și de ....anormal, inadecvat al unei persoane fără partener, nu sunt...obligatorii. Mai pe scurt că depresia de sărbători este condiționată social.
Pentru că lăsăm în mintea noastră se așează această convenție, preconceptie socială cu care am crescut, de care suntem înconjurați sau cu care suntem bombardați prin toate canalele de marketing, precum că TREBUIE să petreci sărbătorile în familie, cu cei dragi, să te pupi sub vâsc, să oferi și să primești ursuleți și inimioare de pluș sau obiecte din metale prețioase, sau mai știu eu ce alte manifestări și fluturări prin lume a imaginii, sau chiar a realității, după caz, de cuplu fericit.
Că, altfel, cică, nu ești în rândul lumii, că nu ai cum să fii fericit, împlinit, să te bucuri de viață!

Ce știu sigur este că TREBUIE mă condiționează și mă constrânge, în orice context l-aș folosi.
Că dacă încerc să mă port după cum așteptările colective sau chiar după unele proprii dar iluzorii, mă voi așeza pe drumul sigur al dezamăgirilor și autodistrugerii stării mele de echilibru.

Da, sigur, mi-aș dori, mi-ar plăcea, aș prefera,  să petrec aceste momente altfel decât singură, dar dacă situația prezentă nu face posibil acest lucru, chiar trebuie să fiu tristă?



Aleg, pot și vreau să mă bucur de ceea ce este!

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #1 : Joi, 14 Februarie 2013, 12:26 »
LIKE!
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #2 : Joi, 14 Februarie 2013, 13:07 »

Eu am ales să schimb perspectiva și să încetez să mai fiu o ”victimă”. Sau măcar să nu mă auto-victimizez.
..............
Că, altfel, cică, nu ești în rândul lumii, că nu ai cum să fii fericit, împlinit, să te bucuri de viață!
.......................
Ce știu sigur este că TREBUIE mă condiționează și mă constrânge, în orice context l-aș folosi.
Că dacă încerc să mă port după cum așteptările colective sau chiar după unele proprii dar iluzorii, mă voi așeza pe drumul sigur al dezamăgirilor și autodistrugerii stării mele de echilibru.

Da, sigur, mi-aș dori, mi-ar plăcea, aș prefera,  să petrec aceste momente altfel decât singură, dar dacă situația prezentă nu face posibil acest lucru, chiar trebuie să fiu tristă?

Aleg, pot și vreau să mă bucur de ceea ce este!

Punct ochit ...punct lovit... :thumbup:
Cred ca majoritatea de pe acest forum simt asa...
Eu personal, de vreo doua zile incoace ma lovesc de perceptiile si prejudecatile celor din jur, dar incerc sa ignor si sa ma gandesc ca nu trebuie sa imi traiesc viata dupa asteptarile lor. E viata mea si o traiesc asa cum simt.

In alta ordine de idei, vreau sa spun ca e un articol frumos si foarte reprezentativ pt. comunitatea SC, Wonderland a vorbit cumva in numele multora care nu au inspiratie sau talent in ale scrisului (exemplu EU  :giggle:).

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #3 : Joi, 14 Februarie 2013, 13:12 »
Adda, tu scrii bine, nu stiu de ce te subapreciezi. Uite, doar intre noi doi, iti transmit pe Email un subiect, care as dori mult sa apara aici. Si tu este cel mai in masura sa-l scrii, pentru ca il cunosti cel mai bine. Iti promit deja ca o sa fie un articol foarte bun!  :thumbup:

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #4 : Joi, 14 Februarie 2013, 13:16 »
Gigiiii...asta e provocare curata   ;)
Trebuie sa recunosc ca imi plac provocarile, si ma ambitioneaza  :D , numai ca na.....
OK, sper sa ma descurc.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #5 : Joi, 14 Februarie 2013, 13:47 »
Yes!!!! :yeah:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #6 : Joi, 14 Februarie 2013, 14:27 »
Multumesc dauina, adda. Lui admin i-am multumit deja :)

Adda, obstacolele sunt în mintea noastră. 
Iar, când e vorba de scris eu obișnuiesc să spun: mâna mea e mai deșteaptă decât mine :)
Adică mă conectez la ceea ce simt, la gândul care s-a trezit, îndepărtez ”paraziții” precum grija că nu voi respecta nu știu ce cerințe, că voi mai uita niște virgule sau că voi pune altele în plus, că poate nu interesează pe nimeni, că poate o să mă trezesc criticată sau luată-n balon....

Las mâna pe creion, de fapt, mai nou,  mâinile pe taste să scrie.
Da, bine nu o să fac pe mironosița, sigur că mă gâdilă ego-ul și îmi place să văd că ceea ce scriu e apreciat și bine primit și de alții.
Totuși scriu în primul rând  pentru mine (asa cum Caroline a sesizat scriu pentru entitățile care mă bântuie, vizitează sau cu care conviețuiesc).

Am un minim de grijă la formă,  dar îmi urmăresc ideea, emoția, gândul și uneori asta e tot ce am nevoie.

Gigi știe! - când scrii despre ceva în care crezi, îți place, ai trăit, cunoști - e mai simplu decât îți imaginezi.

Sunt curioasă și abia aștept să aflu despre ce subiect este vorba în articolul tău  :thumbup:
Nu îți urez succes. Îți urez spor și călătorie plăcută în orice alegi să scrii :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #7 : Joi, 14 Februarie 2013, 15:41 »
Cred ca e inutil sa mai spun ca eu NU sunt trista de Valentine's Day... De ce-as fi? Ce, americanii single sunt tristi pe 28 februarie, de Dragobete?  :giggle:
Acuma... fara gluma. Nu sunt trista nici de ziua mea, nici de sarbatori... Nu stiu cum se face, dar si acum, ca si atunci cand nu eram single, imi fac sarbatorile cu aceeasi familie, cu aceiasi prieteni... si, indiferent daca sunt single sau nu in acel moment, ma rasfat mereu de ziua mea pe aceeasi eu. :P

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #8 : Joi, 14 Februarie 2013, 16:51 »
 :thumbup:
Fără cuvinte. De luat aminte. De felicitat și de urmat. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline TORICOSU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #9 : Joi, 14 Februarie 2013, 23:00 »
De acord , raman la...De luat aminte. De felicitat și...atat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #10 : Joi, 14 Februarie 2013, 23:05 »
Am priceput, nu si de urmat. Bine, atunci mai precizez ceva: nici cand eram in cuplu, nu eram vesela neaparat de Valentine's day, de sarbatori etc. Sunt vesela sau trista fara ocazii speciale. Restul mi se pare marketing. Asta am vrut sa spun.

Offline TORICOSU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #11 : Vineri, 15 Februarie 2013, 00:55 »
Citat din: Caroline link=topic=1552.msg93247#msg93247 date=1360875901
........ Restul mi se pare marketing. ....
[/quote

Ai prins ideea, un pic de prefacatorie, meschinarie nu ne omoara. :magic:
Chiar daca facem un mic infarct , il facem cu zambetul pe buze pt. a nu strica armonia si buna dispozitie a celor dragi din jurul nostru. oO
Macar  le lasam in urma o amintire frumoasa :angel:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #12 : Vineri, 15 Februarie 2013, 10:04 »
Am priceput, nu si de urmat. Bine, atunci mai precizez ceva: nici cand eram in cuplu, nu eram vesela neaparat de Valentine's day, de sarbatori etc. Sunt vesela sau trista fara ocazii speciale. Restul mi se pare marketing. Asta am vrut sa spun.
De acord cu tine, Caroline!
Ieri pt. mine a fost o zi cum nu se poate mai obisnuita si zau daca mi-a venit a 'da apa la soareci' pa motiv ca n-are cine sa-mi daruiasca ursuleti de plus, etc de Sf. Valentin!Apropos de asta, am gasit o poza haioasa pe Facebook, un joc de cuvinte 'Balllantine's day'.Sigur ca m-am abuzat!Nus- betiva, dar poza m-a inspirat, drept pentru care mi-am facut o cana de vin fiert cu scortisoara si..uite asa am serbat eu Valentine's day!  :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #13 : Vineri, 15 Februarie 2013, 10:10 »
Urmare: se pare ca se resimte cana de vin bauta: am 'scapat niste greseli' dupa bunele mele obiceiuri, am scris abuzat in loc de amuzat si altele, dar voi intelegeti din context!  :)
Apropos tot de 14 februarie, iar o completez pe Caroline, la noi e Dragaica dupa cate stiu, asta cu Valentin e preluata de la americani ca si Halloween! de unde si deviza: hai sa-i imitam pe americani, adicatelea romanu' n-are personalitate!Ma opresc aici, nu vreau sa par frustrata si malitioasa, chiar nu sunt defel! :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #14 : Vineri, 15 Februarie 2013, 11:00 »
Un mesaj de Valentine's Day 'retroactiv' sa zicem!