Autor Subiect: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?  (Citit de 32101 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #15 : Vineri, 15 Februarie 2013, 19:10 »
..mie imi plac sarbatorile nu-mi plac ..acum..dar eu am ales..si vorba aia..."prostiile si placerile se platesc",dar nu la infinit...cand esti in .."plati" esti si un pic ..evitat...dar o sa treaca..ce rost are sa fii trist cand tu ai ales sa fii singur?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #16 : Vineri, 15 Februarie 2013, 20:57 »
De acord , raman la...De luat aminte. De felicitat și...atat.

Am spus de urmat referindu-mă la atitudinea Carolinei, care trăiește conectată la sine, nu la racordată la condiționări exterioare.

am scris abuzat in loc de amuzat si altele, dar voi intelegeti din context!  :)

...eu am înțeles din context că n-ai abuzat de sticla de ballantine...

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #17 : Vineri, 15 Februarie 2013, 21:03 »
1. chiar trebuie sarbatorit valentine's day? nu e sarbatoare de-a noastra ...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #18 : Vineri, 15 Februarie 2013, 21:04 »
1. chiar trebuie sarbatorit valentine's day? nu e sarbatoare de-a noastra ...

2. de ce ai fi trist/a in aceasta zi?

Titlul este ironic nu continea nici un bocet, dimpotrivă, după cum se vede pe parcurs. Dacă citești mai mult decât titlul.
Valentine`s Day mi-a ieșit în cale. Ignor cu indiferență (dat fiind că poti ignora si ostentativ :) ) toate sărbătorile obiceiurile importate.

Nu știu pe cine și de ce te temi tu că s-ar putea să superi.
Nu ceea ce spun ceilalti de poate supăra. Doar ceea ce gândești tu despre ce spun ceilalți.  ( Nu-mi apartine. eu un citat inexact, o parafrazare, nu-mi amintesc acum autorul, dar eu mă ghidez după această idee. Ceea ce recomand oricui dorește :) )
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #19 : Vineri, 15 Februarie 2013, 22:47 »
Am priceput, nu si de urmat. Bine, atunci mai precizez ceva: nici cand eram in cuplu, nu eram vesela neaparat de Valentine's day, de sarbatori etc. Sunt vesela sau trista fara ocazii speciale. Restul mi se pare marketing. Asta am vrut sa spun.


Iti pun eu un link mai jos si 'ma risc' pe o sticla de bere la Carnaval, ca-ti revine zambetul pe buze, ba chiar ai sa razi zdravan!Sorry doar ca il pun dupa ce a trecut momentul psihologic cu Valentine..da il adaptam la 8 martie, no pr, tot aia e! :D :flori:

http://www.fashionavecpassion.ro/indragostiti-va-crita/
Iti jur ca e demential!

Offline ceccyll

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #20 : Vineri, 15 Februarie 2013, 23:00 »
Bineinteles ca nu. Valentine's shit n-are nicio legatura cu noi ca si cultura...1 la mana si 2 la mana cred ca n-are nici cu americanii...e marketing pur si prinde la pustani in proportie de 80-90%...si la femei...in general pustoaice. Oricum domnii nu dau 2 bani pe Valentine's bla bla. Cunosc n cazuri in care vin cu flori sau cu vreun cadou doar pentru ca partea feminina a cuplului s-ar isteriza daca ei n-ar da atentie asa zisei sarbatori :)
 Ca poti fi trist ca esti "single" generally speaking...asta...e alta mancare de peste. If you ask me e mult mai greu sa nu fii trist(a) de Craciun, Revelion, de ziua ta....

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 08:35 »
Am spus de urmat referindu-mă la atitudinea Carolinei, care trăiește conectată la sine, nu la racordată la condiționări exterioare.

...eu am înțeles din context că n-ai abuzat de sticla de ballantine...
1.Vis-a-vis de Caroline, perfect de acord cu tine!Se pare ca in privinta 'asumarii singuratatii', avem amandoua cam aceleasi conceptii!Dar un mod de a gandi despre singuratate insusit de unii nu este general valabil!Fiecare are trairile lui, modul lui de a gandi lucrurile astea si nu in ultimul rand, experientele personale ale trecutului!
2. Multumesc ca 'ma poti citi printre randuri si intelege din context'.Ai fost de mare finete si umor 'abuzatul'  :2funny:!Bat cu asa viteza la tastatura, incat recunosc cinstit(am mai spus asta intr-un post de pe forum), am proastele obiceiuri 'sa mananc' sau sa inversez litere(eu asta cu inversatul literelor o numesc 'dislexie de taste', patentul imi apartine!  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 14:14 »
If you ask me e mult mai greu sa nu fii trist(a) de Craciun, Revelion, de ziua ta....

De fapt, asta e ideea, de ce ai fi mai trist de Crăciun, Revelion, de ziua ta decât în alte momente?
Dacă stai și te gândești - ce anume amplifică starea asta? Toată agitația din jurul tău, întrebările îngrijorătoare mamelor, bunicilor (cine mai are), urările prietenilor, de genul - poate începi să ai și tu un pic de noroc (ha!), planurile de ieșiri romantice pe care nu ți le poți face, petrecerile pe care nu-ți vine să le organizezi că nu ai chef să dansezi cu partenerii/partenerele altora....etc. Sunt convinsă că fiecare poate completa lista asta.

Adică lucruri care țin de o convenție - că sărbătorile se petrec într-un anumit mod. Iar tu te simți anapoda că nu ai cum să te aliniezi la modul standard. Și te lași în valul regretelor, resentimentelor, privitului în trecut și hopa inima în gât și cămașa scuturată de plâns sau cu furia trezită.

Cu ce ar fi mai puțin bune aceste zile ca să faci lucruri care te bucură, te relaxează, îți creează bună dispoziție.

Sau, poți, pur și simplu poți să le tratezi ca pe o zi obișnuită.

Zău că se poate. Zău că funcționează. Și nu că spun eu.  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 14:38 »
Si eu iti spun CA FUNCTIONEAZA!, nu pt. ca as fi mimetica, un fel de 'hai sa imit si eu pe toata lumea'!Nici vorba!
Ani in sir, pana la Revelionul de anul asta(2012), facut stim noi cu cine..am zappat(si zapacit) telecomanda ani de zile in sir, imbracata in pijama, pampon in pat, cu ceva rosu si intim(ca asa se spune ca tre' sa te prinda 12 noaptea!), mi-am permis 'realul sa fumez in pat(ceea ce nu fac de obicei, oricat de viciata as fii!), o sticla de sampanie bauta cam jumate pana la 5 dimineata, telefoane, felicitari, etc.Dezavantajul?Eram singura!Avantajul?Pai sa le enumeram:mancare mai putina, numai ce am vrut eu, fara alte dorinte din 'alte parti', nu tu oboseala eventualilor musafiri(ca deh, esti gazda!).In loc de mancare in fiecare an, imi cumparam ceva ce imi doream!Exista o jumatate plina a paharului?Exista! ;)

Offline ceccyll

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 14:47 »
Poate ca treburile astea le vezi intr-un fel la o varsta si in altul la alta varsta. Cred ca mai conteaza si personalitatea. Mie una mi se pare oribil sa stau singura in casa in motul patului de revelion, si nu numai de revelion defapt...

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:11 »
Poate ca treburile astea le vezi intr-un fel la o varsta si in altul la alta varsta. Cred ca mai conteaza si personalitatea. Mie una mi se pare oribil sa stau singura in casa in motul patului de revelion, si nu numai de revelion defapt...
Fiecare cu personalitatea lui si cu viata pe care a avut-o pana in prezent!Vezi tu, sunt foarte multi factori care coroboreaza la 'tema' 'Cum imi petrec sarbatorile', indiferent care ar fi acelea:temperament, varsta(aici ai dreptate), esecuri, DAR(si aici vezi ca exact in cele 4 sectiuni ai sa mai gasesti ce spun eu acum) PENTRU A nu fi SINGURI, compromisul de a avea langa noi pe oricine, sex opus sa fie, mie una mi se pare de neacceptat! Comunicarea, afinitatile isi spun cuvantul in orice relatie, ma gandesc ca astea si multe altele duc la sentimente puternice, felul in care 'rezoneaza' cei doi este de fapt liantul oricarei relatii!OK sa-ti petreci sarbatorile cu rudele, prietenii, e minunat, dar nu e nevoie sa existe UN EL SAU O EA!Vrei o jumatatea goala a paharului(chiar daca imi asum riscul de 'a fi pusa la zid');deci mentionez ca acum relatez o situatie in extremis pt. a fi mai sugestiva:el si ea =iubiti.Au musafiri de sarbatoarea n.Cumparaturi=bani, agitatie cat cuprinde, mancare care ulterior se strica in frigider(tot romanu' de sarbatori gateste cat pentru o armata), dimineata, dupa o noapte petrecuta, storsi de puteri, incearca sa faca ordine prin casa, doar au avut musafiri, vase spalate, aspirat, etc...Asta e inca un scenariu obisnuit, n-am ajuns la extrema situatie, cand el e beat mort(ce vrei, nevasta, beau si eu doar la petreceri, nici atunci n-am voie?).Mai vrei? Acuma zic si eu, ca tot mi-a placut replica celebra:'Dom' Semaca, nu trageti, sunt eu, Lascarica!' :-\

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:29 »
Poate ca treburile astea le vezi intr-un fel la o varsta si in altul la alta varsta. Cred ca mai conteaza si personalitatea. Mie una mi se pare oribil sa stau singura in casa in motul patului de revelion, si nu numai de revelion defapt...

Fiecare își găsește propriile modalități de a nu se simți oribil sau în orice alt fel ceccyll. Suntem diferiți, de aceea frumoși, unici și interesanți. :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ceccyll

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:40 »
La partea cu "suntem diferiti" sunt de acord cu tine :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:47 »
Si frumosi. Asa a zis mama ca sunt. :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 16:07 »
Si aici, ma simt datoare sa fac o precizare, chit ca ma voi repeta nitelus!Nu fac o pledoarie pro domo SINUGURATE! Doar ca indiferent de statutul nostru, important e sa vedem jumatatea plina a paharului!Mie una, asta mi se pare esenta!Nu trebuie sa plangi daca esti singur atat timp cat esti in deplina armonie cu tine insati sau insuti!Daca suferi, in opinia psihologilor(si a mea) ai o problema cu tine, nu te accepti, apar frustrarile gen "ce-mi lipseste, cu ce am gresit, etc), basca soborul de rubedenii care exercita reale presiuni si care, involuntar sau indirect, te fac sa te simti mai vinovat!Sa nu uitam societatea..cunosc suficiente cazuri in care ea s-a maritat fara prea mare tragere de inima pentru a avea un statut civil si pt. ca asa i-au spus parintii, matusile, prietenele casatorite, etc!Dar exista si casnicii super OK si sunt multe exemple(nu fac obiectul discutiilor de aici)!Dar mi se pare ca-ti faci rau de unul singur daca intri in panica pt. ca trece vremea si tot singur esti, intri intr-un cerc vicios, nu mai ai incredere in tine(de ce nu ma vrea nici un barbat sau de ce ma parasesc barbatii?), apar sentimente de culpabilizare inutile, panica, teama de a nu ramane singur!Uitand de lucururi de n ori mai grave pe lumea asta!Si mai cred ceva! Cei care se plang prea mult de singuratate au 'o problema cu timpul liber'.Nu stiu sa si-l foloseasca!Cat esti singur, FOLOSESTE TIMPUL IN FAVOAREA TA!Nu sunt o elitista ca sa consider ca timp lber=acumulari spiritiuale.Iti place sa te ocupi de un animalut de casa?Fa-o!Sa cultivi flori, sa faci martisoare, etc!DAR FOLOSESTE TIMPUL LIBER FACAND CEVA CE-TI PLACE, CE TE ATRAGE!Bietul tata(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!)spunea'O carte nu te va insela niciodata, un sot e posibil s-o faca!')