Autor Subiect: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?  (Citit de 32097 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 21:03 »
Mihaela, știi câte cuvinte are (doar) ultimul tău comentariu? 286. Știi care e nr. minim cerut de Gigi pentru un articol? 150. :)

Uite așa transpare moț una dintre tendințele mele - centrarea pe obiectiv.
Mi-am amintit cum spunea Gigi, că unele comentarii au valoare sau potențial de articol. Și, am în minte și rugămintea/provocarea lui de a contribui cu articole pe forum.

Eu mă uitam la ultimele două comentarii, plus încă vreo două postate la alte articole.
Și mă gândeam, centrată pe obiectiv, cum spuneam, că dacă le pui la un loc, le scuturi puțin, le așezi pe una dintre idei...(cum să vezi partea plină a paharului, cum să umpli partea goală a paharului cu diverse preocupări; cum să nu mai visezi fluturi in stomac, vorba tatălui tau, sau despre tabieturi, D, știi tu mai bine) iaca ai material măcar pentru două articole.

Nu vreau să fiu insistentă, dar mi-am zis că, dacă aș fi in locul tău - mi-aș pune comentariile la un loc pe, m-aș uita la ele setată pe ideea de articole, aș extrage ideile și le-aș broda fiecare pe drumul ei :)

Dar, să mă opresc. Ia-o ca pe o părere despre ce aș face eu. Dar, dacă simți că te atrage provocarea....de ce nu?
Ce spun acum e valabil și pentru tine, dar și pentru alții interesați.
 :flori:


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 22:43 »
1.Informatia asta cu 150 de cuvinte nu o stiam(mea culpa) n-am citit eu cu atentie!
2. Eu ma gandeam ca tre' sa fie ceva ce merita postat mai departe('Pay it forward'-mama ce 'dasteapta' am devenit la ora asta  ::)
3. Accept provocarea!
Acuma-s 'centrata'?(adica succinta)?.Oricum, asta stim numai noi doua.. :crazy2: de felul meu sunt cam 'descantrata', drept pt. care 'bat campii cu gratie'!
4. nu stiu cand reusesc 'sa leg' tot ce am scris pana acum, chestie de inspiratie.Io scriu cum imi vine, adica sunt spontana!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 23:09 »
Uite aici poti citi (cu atenție :) ) info privind cerințele de  formă a articolelor, sugestii pentru conținut și modalitatea de postare:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1540.0.html
 ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #33 : Duminică, 17 Februarie 2013, 13:28 »
Draga Wonderland and Gigi!
Aveti articolul promis!!!
Daca acesti srticol trece de filtrul vostru, promit sa scriu si altele! :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #34 : Duminică, 17 Februarie 2013, 13:54 »
SINGURATATEA 'ALERGATORULUI DE CURSA LUNGA'



mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #35 : Duminică, 17 Februarie 2013, 13:57 »
Asta e revizuita!Greseala ca n-am revizuit-o inainte de postare imi apartine!Stergeti postarea dinainte, inclusiv foto care a fost si ea revizuita ;)!
p.s. n-am Word-ul acasa, sa pot insera imagini, de aceea n-am avut cum s-o fac! :'(

Caroline

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #36 : Duminică, 17 Februarie 2013, 15:08 »
Sigur ca n-a fost usor, sigur ca uneori m-am simtit pierdura, dar au trecut anii peste mine, iar acum am ajuns-zic eu-sa gandesc intelept, cu un zambet care-mi aluneca mereu in coltul mintii!
Un pahar pe jumatate plin, in aceeasi masura este si pe jumatate gol, m-am autoeducat sa vad jumatatea plina a lui!Daca ar fi sa dau timpul inapoi, ma indoiesc ca as modifica ceva din conceptia mea despre 'cum ar trebui sa fie un cuplu'!
Nu lasa viata sa ti se scurga printre degete!

Brava, subscriu... 99%! si asta, de la cineva care a spus totusi DA pentru 15 ani din viata. ::)
Restul de 1% se refera la remarca "un barbat te poate trada, o carte niciodata." Sunt de parerea ca femeile, ca si barbatii, pot trada. Cartile pot trada, familia te poate trada, prietenii, colegii, seful... orice. Singurul lucru care nu te poate trada (sau caruia nu ar trebui sa-i permiti sa te tradeze) este tu insati/insuti. Daca tu nu o faci, nimeni nu te poate trada, pentru ca mereu vei avea ceea ce-ti doresti, sincer, adica ceea ce atragi, prin tine, pentru tine insati/insuti. De cele mai multe ori, preferam sa ne simtit "tradati" si sa ne absolvim de partea noastra de vina. Repet: niciun barbat nu te tradeaza, pana cand tu insati nu ti-ai tradat propriile principii in a-ti alege jumatatea, propriul fel de a fi, disponibilitatea de a iubi si dorinta de a fi cu acel barbat. Cand ai inceput sa o faci - chiar si subconstient - nu are rost sa-l mai invinuiesti. TU te-ai tradat prima, si apoi, ca intr-o oglinda, toti ceilalti din jurul tau.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #37 : Duminică, 17 Februarie 2013, 16:15 »
Multumesc Caroline,
Cred ca esti tu draguta si ma incurajezi in 'creativitate'.Un amendament.Tata spunea ca 'O carte nu te tradeaza....etc'Tu spui ca si o carte te poate trada.Cred ca intuiesc la ce te referi:daca traiesti prea mult in lumea cartilor, coborand in lumea reala, poti avea deziluzii pt. ca 'viata nu-i ca si cartea", asta parafrazandu-l pe Basescu cu celebra lui 'Iarna nu-i ca vara'.Asta era explicatia?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #38 : Duminică, 17 Februarie 2013, 16:41 »
Bravo mihaela! M-ai surprins placut! Iti spun cinstit, eram obisnuit cu omiprezenta efervescenta ca reply-er, fara sa te subapreciez (sper ca nu s-a inteles asta), nu m-am asteptat la un astfel te text de articol! Titlu fain, metafora, super! Felicitari!  :flori:

Daca mai doresti sa publici, te rog posteaza textele pe Mozaic, la Publicare articole, acolo sunt abonat si le vad imediat. Eu nu am cum sa citesc tot ce se scrie pe forum si atunci imi poate scapa.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #39 : Duminică, 17 Februarie 2013, 16:54 »
Mda. numai ca am repetat ceva cam suparator(cuvantul mereu, la foto am taiat o parte, stii tu de ce!Dar mie poza mi se pare superba!!
Multumesc de incurajari!
Daca 'dai mai departe', adica share si crezi ca am fost de folos comunitaii, promit sa mai scriu!!
Stii, tata-profesor de matematica-cel mai bun din orasul meu natal, ca si motto avea cuvintele lui Barbilian-matematician, acelasi Ion Barbu-poet 'NU poti sa fii matematician fara sa ai suflet de poet'.Cred ca sunt doar un om sensibil, nascut si crescut cu dragoste si respect pentru carti...e meritul tatalui meu!
Oricum, revenind la oile noastre, ma bucr imens ca ma indemni sa scriu, o voi mai face!PROMIT!!Incurajarile voastre mi-au facut ziua mai frumoasa!
Parca se spune 'you makes my day' daca nu ma insel!
Multumesc din tot sufletul meu pt. aprecieri!

Caroline

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #40 : Duminică, 17 Februarie 2013, 17:38 »
Multumesc Caroline,
Cred ca intuiesc la ce te referi:daca traiesti prea mult in lumea cartilor, coborand in lumea reala, poti avea deziluzii pt. ca 'viata nu-i ca si cartea", asta parafrazandu-l pe Basescu cu celebra lui 'Iarna nu-i ca vara'.Asta era explicatia?

Da, exact! Si, de retinut, eu nu sunt "draguta". N-am facut niciodata complimente gratuite...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #41 : Duminică, 17 Februarie 2013, 18:31 »
Draga Wonderland and Gigi!
Aveti articolul promis!!!
Daca acesti srticol trece de filtrul vostru, promit sa scriu si altele! :)


Precizare importantă:
Mihaela, eu, ca și tine sunt un membru obisnuit al forumului.
Nu am nici un statut special de moderator, sau persoană care avizează ceva.
Am doar privilegiul de a fi cea care a spart gheața cu articolele. :)

Nu ai avut probabil ocazia si timpul sa observi, dar eu, când am un articol îl postez, așa cum e cerința formulată de admin, la http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1540.0.html (MOZAIC, adică de toate, în topicul POSTAREA ARTICOLELOR)

Gigi primește, citește, dacă îi place și consideră că merită/corespunde cerințelor îl publică, cu multumiri. Dacă nu trece de girul lui,  nu se publică, tot cu mulțumiri și fără nici o supărare.  Mai încercăm o dată  :) Așa am înțeles eu.

Am simțit nevoia să te încurajez pe tine, sau pe oricine, pentru că am receptat că e o contribuție importantă pentru SC.

Spontan, m-am alăturat efortului lui Gigi de a încuraja și alte persoane să încerce.
In ce te privește, așa am simțit - că o încurajare și o sugestie - ar putea fi o provocare să descoperi un nou mod de a te exprima. Nu doar răspunzând altora, în comentarii disparate,  ci și adunând gândurile tale într-un articol închegat.
Adică să acționezi, nu doar să reacționezi.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #42 : Duminică, 17 Februarie 2013, 18:38 »
Adică să acționezi, nu doar să reacționezi.

A actiona e mai important decat a reactiona, adevarat. Dar a NU actiona e mai important decat a actiona in neconcordanta cu propria vointa.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #43 : Duminică, 17 Februarie 2013, 19:43 »
Precizare importantă:
Mihaela, eu, ca și tine sunt un membru obisnuit al forumului.
Nu am nici un statut special de moderator, sau persoană care avizează ceva.
Am doar privilegiul de a fi cea care a spart gheața cu articolele. :)

Nu ai avut probabil ocazia si timpul sa observi, dar eu, când am un articol îl postez, așa cum e cerința formulată de admin, la http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1540.0.html (MOZAIC, adică de toate, în topicul POSTAREA ARTICOLELOR)

Indrumata si de Gigi in acest sens!Oricum, iti multumesc pentru incurajari, ai fost 'deschizator de drumuri' intru postare articole, iar sfaturile tale de aseara-noapte de fapt, trebuie sa recunosc ca au fost boamboana de pe tort sa scriu! :love:


mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #44 : Duminică, 17 Februarie 2013, 20:13 »
A actiona e mai important decat a reactiona, adevarat. Dar a NU actiona e mai important decat a actiona in neconcordanta cu propria vointa.
Aici sunt de acord cu Caroline!
Sunt persoane introvertite poate care 'actioneaza' foarte greu, prefera sa fie provocate in sensul bun, sa iasa la suprafata 'interiorul'! :)
Uneori e mai ok sa stai in stand by si sa reactionezi!Firile extrovertite(fac parte din categoria asta)pot sa fie de actiune, DAR apare si partea intunecata-'actiunea' impinsa prea departe poate supara, obosi!Crede-ma, vorbesc din propria experienta!
Pe Caroline nu pot pretinde ca am urmarit-o pe forum in totalitate, dar cand 'apare' puncteaza clar si la obiect ce vrea sa spuna!S-a intamplat sa 'picampe aceeasi lungime de unda' decateva ori, poate fi o intamplare!Sunt convinsa ca ne 'vom si contra' pe aici, mie una imi e clar ca 'ne vom intersecta' destul de des 'prin zona' :)Sunt convinsa ca nu toata lumea poate rezona cu toata lumea!Cu cat suntem mai diversificati in opinii, cu atat mai atractive vor fi discutiile!  Un pic de 'condiment' da savoare mancarii, nu?