Autor Subiect: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?  (Citit de 32226 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #45 : Duminică, 17 Februarie 2013, 20:32 »
A actiona e mai important decat a reactiona, adevarat. Dar a NU actiona e mai important decat a actiona in neconcordanta cu propria vointa.

A alege să nu acționezi este tot o formă de acțiune.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #46 : Duminică, 17 Februarie 2013, 21:06 »
Cred ca e primul meu post  ;D, contul e facut de mai mult timp dar nu am scris nimic... daca scriam atunci cand m-am inscris pe forum cred ca as fi spus ca am fost trista de Sf Valentin, acum spun ca nu sunt motive de tristete in astfel de zile! Acum le consider zile speciale de rasfat in care imi fac singura cadouri!  :giggle:
Anul asta chiar am spus tuturor 'la multi ani' ii intrebam cum petrec, daca eram intrebata spuneam ca petrec si eu cu o sticla de vin (nu sunt alcoolica dar din cand in cand mai beau cate ceva  ;)).
Asa cum s-a spus si inainte, singuratatea (momentele in care nu avem cuplu) este perioada din viata in care putem face absolut ce vrem cu timpul liber! Da, si atunci cand eram cu cineva tot cu familia si prietenii imi sarbatoream zilele importante din viata!
Pentru cei care simt un pic tristetea in suflet, consider ca pasii sunt urmatorii: acceptati singuratatea, fiti deschisi, simtiti-va bine cu voi si restul vine de la sine atunci cand trebuie, cand e dat!
Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #47 : Duminică, 17 Februarie 2013, 21:21 »
Dacă articolul asta t
Cred ca e primul meu post  ;D, contul e facut de mai mult timp dar nu am scris nimic...

Bun venit, Tania. Și, dacă articolul asta ti-a dat curajul sau pur și simplu te-a făcut să simți nevoia să iti faci simțită prezenta, nu pot decat să mă bucur și sa-ti multumesc.  :)

Asa cum s-a spus si inainte, singuratatea (momentele in care nu avem cuplu) este perioada din viata in care putem face absolut ce vrem cu timpul liber! Da, si atunci cand eram cu cineva tot cu familia si prietenii imi sarbatoream zilele importante din viata!
Pentru cei care simt un pic tristetea in suflet, consider ca pasii sunt urmatorii: acceptati singuratatea, fiti deschisi, simtiti-va bine cu voi si restul vine de la sine atunci cand trebuie, cand e dat!

Sfaturile tale sunt foarte bune, mai ales că se simte că, pentru tine, sunt lecții însușite :)
Imi place încrederea ta. Așa cred și eu. Dacă suntem liniștiti și împăcați în sufletul nostru, suntem mai pregătiți și pentru ceea ce e dat să se întâmple.

Totusi, eu cred că și în cuplu putem să facem absolut ce vrem cu timpul liber. Separat sau împreună, dar nu unul împotriva altuia sau împreună împotriva cuplului :happy:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #48 : Duminică, 17 Februarie 2013, 21:40 »
Wonderland multumesc pt primire!
Da, ceea ce am scris am scris din experienta mea!
Ai dreptate cu ceea ce ai spus: 'Totusi, eu cred că și în cuplu putem să facem absolut ce vrem cu timpul liber. Separat sau împreună, dar nu unul împotriva altuia sau împreună împotriva cuplului', doar ca in opinia mea este vorba de cuplul acela ideal!  :angel:

PS m-a inspirat articolul si m-a inspirat si un alt articol, sper sa nu ma prinda noaptea scriind pe aici! Plus ma inspira si excursiile dar vedem!  :yeah:
Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #49 : Duminică, 17 Februarie 2013, 21:58 »
Păi, ce să zic? Spor la citit :) Să ai un timp plăcut.
Eu m-am înscris într-o tabără new entry (Cozia). Ca și tine, sunt de mai mult timp pe forum, dar abia acum m-am simțit...pregătită de acțiune :giggle:

cum spuneai, lucrurile se întâmplă la momentul potrivit. Doar noi să fim deschiși...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #50 : Duminică, 17 Februarie 2013, 22:03 »
Păi, ce să zic? Spor la citit :) Să ai un timp plăcut.
Eu m-am înscris într-o tabără new entry (Cozia). Ca și tine, sunt de mai mult timp pe forum, dar abia acum m-am simțit...pregătită de acțiune :giggle:

 :( :( :( :(
Credeam ca ne vedem la Carnaval!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #51 : Duminică, 17 Februarie 2013, 22:05 »
Nu, Mihaela :). Eu fără mască, la zâne și zmei  :angel:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #52 : Vineri, 14 Iunie 2013, 13:13 »
Nu-i momentul acum, da poate-i bun la anu'  :oops:
http://psihodiagnoza.ro/valentines-day-ne-face-bine/

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #53 : Joi, 13 Februarie 2014, 07:30 »
Ati observat? Toate cataloagele hiper-super-mini-marketurilor au inceput campania de invadare a creierului nostru cu imagini potential generatoare de ganduri romantice - inimioare rosii, ursuleti roșii, portmonee, poșete, cutiute, pompoane, bomboane, mărgele....toate rosii, toate in forma de inimioară. Zici că ar trebui să ne transformăm si noi în ceva în forma de inimioară, să ne înroșim, să mergem cu pleoapele închise de un zambet tamp sa cumpărăm toate cele. Nu vreau sa imi imaginez ce-i prin mall-uri/market-uri - decoruri si oferte de la Cupidon.

mportant e sa nu ne lasam sedusi, ori dusi în panta nefericirii nejustificate de acest tam-tam comercial.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #54 : Joi, 13 Februarie 2014, 10:17 »

Desi n-am primit si nici nu se intrezareste la orizont vreun "My Valentine"  :giggle: eu sunt de acord cu sarbatoarea. Am citit pe undeva c-ar fi o sarbatoare pentru tineri. Parca si Naumovici zice asta pe aici:
"Cred că asta face şi Valentine’s Day, răspunde unei dorinţe a cuplurilor tinere de a sărbători dragostea într-un fel şi a nevoii permanente a femeilor de a primi cadouri. Plus că dacă femeile consideră că au nevoie de un astfel de moment, devine automat o sărbătoare obligatorie pentru ambele sexe, subliniază publicitarul."
"Cine are ceva împotriva Valentine’s Day ori este sărac, ori este zgârcit, ori s-a despărţit de curând şi suferă, pentru că este doar o sărbătoare pozitivă. Până la urmă, să fim serioşi, se sărbătoreşte dragostea în cuplu!, se arată Naumovici amuzat de încrâncenarea cu care privesc unele persoane semnificaţia acestei zile."
http://adevarul.ro/life-style/stil-de-viata/bogdan-naumovici-1_52fc583cc7b855ff564c760f/index.html
Sunt absolut de acord cu ce zice el, dar mi se pare foarte corect si ce spune Alfred Bulai:
„Epoca modernă şi mai ales secolul al XX-lea, prin nebunia capitalismului, a inventat tot felul de modalităţi de a sărbători şi de a exercita asupra oamenilor o anumită presiune culturală. Ideea de bază a marketingului fiind să vinzi lucruri de care oamenii nu au nevoie, care nu au valoare, în sensul în care nu sunt vitale pentru viaţa normală a individului în societate. Cum sunt mare parte din jucării, flori, tot soiul de astfel de lucruri, care nu sunt neapărat utile în funcţionalitatea lor practică. Au o valoare culturală, strict legată de ideea de cadou pe care îl oferi cuiva într-o anumită situaţie. Toată şmecheria este să foloseşti elemente care ţin de un model cultural, care să faciliteze vânzarea. De aici şi ideea de cadou care se face copilului sau îndrăgostiţilor. Este o sărbătoare de marketing, iar marketingul ştie, de asemenea, să se plieze întotdeauna pe tot felul de sărbători care au existat, religioase sau nereligioase, maximizând ideea de achiziţie, de cadou, care înseamnă profit“, consideră Bulai.
Sociologul atrage atenţia că nu toate sărbătorile de acest gen au avut, la origini, o dimensiune mercantilă. „Nici măcar cadouri pentru copii nu se făceau în vechime, acesta sunt pure invenţii ale secolului al XX-lea, cum sunt şi evenimentele pentru care nu există niciun fel de o bază tradiţională, de tipul Ziua mamei, Ziua tatălui“, adaugă Bulai.

Mi se pare, de asemenea, foarte interesanta paralela pe care o face cu martisorul:
"Faptul că, în trecut, femeile îşi puneau ceva roşu în piept, primăvara, căruia îi atribuiau puteri magice, nu avea nicio legătură cu ideea de cadou.
Uitaţi-vă la mărţişorul tradiţional, care costa câţiva bani şi era simbolic! A devenit mărţişorul din aur, cu cristale Swarovski! Acum nici nu mai poate femeia să-l poarte pentru că este ditamai broşa. Ca să nu mai zic că cele mai multe dintre ele sunt inutile. Valoarea simbolică a rămas aceeaşi, dar valoarea utilă nu este foarte mare şi chiar poate sa lipsească cu desăvârşire. Aşa că rămânem cu marketing pur, care se adresează populaţiei tinere, disperată să atragă atenţia, lucru evident mai ales la masculi, şi atunci sigur că este foarte uşor să inventezi o sărbătoare care să genereze consum“, conchide sociologul.
Bineînţeles, nu poate fi ignorat faptul că recunoaşterea femeii de către bărbat prin oferirea unei recompense de natură materială produce o anumită plăcere, atrage atenţia Bulai."


Dupa umila mea parere... sa sarbatorim, de ce sa nu sarbatorim?! Sa ne bucuram, de ce sa nu ne bucuram?! Sa se bucure lumea, fetele, baietii, ca si-asa n-avem prea multe (alte) motive!  :bow:
Si... decat sa ne intristam, mai bine... un cantec frumos sa ascultam!  :)
Paul McCartney's 'My Valentine' Featuring Natalie Portman and Johnny Depp

Mari_a

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #55 : Joi, 13 Februarie 2014, 10:39 »
PS: Ia uitati-va pe yahoo mail, ce v-a aparut langa "Compose"!  ;D  Ati dat clik acolo?  :2funny:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #56 : Joi, 13 Februarie 2014, 10:48 »
De acord cu tine, Mari_a. Să sărbătorim iubirea. Cu două amendamente: 1. că ar fi bine sa o facem în fiecare zi. 2.sa nu lăsăm sa ne conditioneze starea de bine, in orice etapa de viata, ori stare civilă am fi  :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

dianna

  • Vizitator
Re: Chiar trebuie să fiu trist/ă de Valentine`s Day?
« Răspuns #57 : Joi, 13 Februarie 2014, 12:27 »
PS: Ia uitati-va pe yahoo mail, ce v-a aparut langa "Compose"!  ;D  Ati dat clik acolo?  :2funny:

da  ;D eu ma distrez cu asta de azi dimineata  ;D

To someone good,

Roses are dead, and Violets are too... Let's just agree to pretend this day never happened. The good news is that this day won't come around again for another year. I'm going to go buy myself flowers.

At least there's plenty of chocolate,
_____

Made with love by Yahoo Mail Autocompose.


_____

Dear Non-Valentine,

Why does it always rain on me? Ever notice how many love songs are really sad? The good news is, all the chocolate will be on sale this weekend. My heart will go on and on.

Never mind,
_____

Made with love by Yahoo Mail Autocompose.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar trebuie sa fiu trist/a de Valentine`s Day?
« Răspuns #58 : Duminică, 11 Februarie 2018, 18:32 »
Se apropie, nu? Fugiiiiiiiiiti, e o avalansa inimioare, iepurasi, ursuleti, totul e roooooz, rosu, dulce, cleios!

Recunosc, am cautat articolul asta ca sa ma aliniez temei lunii februarie. Cum n-avem unul nou, l-am scos pe asta din praf.
Recitind prima pagina, am mai gasit un motiv bun de a-l dedica si Addei :) De ce? Te uiti tu singura pe prima pagina si ai sa intelegi de ce.   :smitten: :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Chiar trebuie s? fiu trist/? de Valentine`s Day?
« Răspuns #59 : Duminică, 11 Februarie 2018, 18:57 »
Aoleeeeuuu. ..cum le gasesti Wonderland?
Acum daca citesc comentul meu de pe prima pagina mi se pare ciudat. Eu nu am sau nu mai am nicio problema cu Valentine's Day,  nici nu ma intristeaza nici nu ma entuziasmeaza.

Ps: Sper ca nu te refereai la partea a doua , cea legata de articole. :giggle: