Autor Subiect: Jumatatea isi gaseste intregul?  (Citit de 13081 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #15 : Marți, 13 Februarie 2018, 10:46 »
Ei, hai ,un pic de optimism .
Este clar ca orice pierdere de orice fel  ne intristeaza , uneori avem nevoie sa parcurgem pasi necesari pentru a o accepta , insa conteaza foarte mult timpul si modul in care ajungem sa ne impacam cu noi dupa , iar asta depinde foarte mult de felul in care ne raportam , in general , la obstacolele din viata noastra , daca suntem optimisti sau pesimisti , daca ne validam interior sau exterior , daca suntem responsabili sau ne place sa aruncam in curtea vecinului ce nu e bun pentru noi , daca avem o personalitate extrovertita sau introvertita , daca , daca ....
Eu zic ca in viata e important sa traiesti nu sa supraviatuiesti , fiecare zi e noua si aduce provocari noi , deci ce e in trecut , nu poate fi schimbat ,asa ca cel mai bine sa ramana in trecut , ca aducere aminte si atat , oricum trecutul e cel care ne face sa fim oameni de azi , prezentul e cel care trebuie trait plin de provocari , viitorului fiindu-i harazite planurile si visele noastre.
Traiti nu supravietuiti , asta e concluzia experientelor mele acumulate pana la aceasta varsta , oricum rasare soarele si maine chiar daca suntem suparati sau veseli , asa ca de ce sa nu alegem sa fim veseli , alegerea ne apartine . :)
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #16 : Marți, 13 Februarie 2018, 11:10 »
Cred mesajul postat mai sus e cumva  :offtopic: insa aici ne-a dus discutia , citind deasemenea un alt mesaj al lui wonderland unde pomenea de asteptarile noastre intr-o relatie , cred ca atunci cand cauti o jumatate care sa te  intregeasca ai anumite asteptari care s-ar putea sau nu sa se indeplineasca , sau care s-ar putea sau nu sa coinicida cu  asteptarile celuilalt, oricum sunt multe necunoscute care trebuie sa se potriveasca , pe cand daca esti  intreg si cauti tot un intreg , simplificand , nu ai asteptari referitoare la intregirea fiintei tale , poate doar la drumul de urmat impreuna.
 Eu cred  ca avantajul convietuiri cu un intreg e faptul ca in fiecare zi ai ceva de descoperit , in timp ce cu o jumatate in fiecare zi ai ceva de bifat in lista cu ..............potriviri.
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #17 : Marți, 02 Octombrie 2018, 21:01 »
Cred mesajul postat mai sus e cumva  :offtopic: insa aici ne-a dus discutia , citind deasemenea un alt mesaj al lui wonderland unde pomenea de asteptarile noastre intr-o relatie , cred ca atunci cand cauti o jumatate care sa te  intregeasca ai anumite asteptari care s-ar putea sau nu sa se indeplineasca , sau care s-ar putea sau nu sa coinicida cu  asteptarile celuilalt, oricum sunt multe necunoscute care trebuie sa se potriveasca , pe cand daca esti  intreg si cauti tot un intreg , simplificand , nu ai asteptari referitoare la intregirea fiintei tale , poate doar la drumul de urmat impreuna.
 Eu cred  ca avantajul convietuiri cu un intreg e faptul ca in fiecare zi ai ceva de descoperit , in timp ce cu o jumatate in fiecare zi ai ceva de bifat in lista cu ..............potriviri.
Foarte frumos spus  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Pisicuța

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 06 Octombrie 2018, 12:44 »
Dragii mei, cei ce postati aici si peste tot pe acest forum!
S-ar putea sa invat mai multe de la voi, de la durerea voastra traita si poate cicatrizata, decat de la psihologul la care dau 100 lei pe sedinta...
 :worship:

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 06 Octombrie 2018, 14:00 »
Dragii mei, cei ce postati aici si peste tot pe acest forum!
S-ar putea sa invat mai multe de la voi, de la durerea voastra traita si poate cicatrizata, decat de la psihologul la care dau 100 lei pe sedinta...
 :worship:
Intr-un timp imi trecuse si mie prin gand sa merg la un psiholog. N-am facut-o.
Tot ce stiu despre psihologi este ce am vazut prin filmele americane. Adica te duci acolo, te asezi, incepi sa vorbesti despre tine, relatii, etc., psihologul asculta, noteaza si pune intrebari. N-am vazut insa nici un psiholog in vreun film american, documentar sau orice altceva, care sa dea si solutii. Te lasa pe tine sa-ti dai seama ce ai gresit si ce trebuie sa faci in continuare. Si cu cat mai tarziu faci asta cu atat mai bine pentru el. Perioade lungi de consultatii inseamna bani mai multi pentru el, nu?  Este adevarat ca habar n-am cum lucreaza psihologii romani. Poate sunt altfel. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Pisicuța

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 06 Octombrie 2018, 15:56 »
După ce m-am dus la avocata și am plâns doua ore în continuu, a spus ca nu are cu cine vorbi și ca am nevoie de ajutor specializat pentru a depăși aceea încercare din viata mea... Am fost și la psiholog si la psihiatru. Fără tratament nu cred ca as fi putut sa... trec ușor peste despărțire.
Depinde peste cine dai și cat poți comunica, lungimea de undă.
Dar ar trebui sa te ajute sa vezi și partea plina a paharului, nu numai cea goala, sa vezi ca ai pentru ce trai, ca exista viata după un divorț, ca viata e un dar și sa fim recunoscători în fiecare zi pentru ce avem. O parte din aceste maxime, mai toate, sunt citite și studiate de mine, de fapt 8)
Acum sunt foarte bine, viata merita traita, ca e scurtă. :giggle: :kissing: :thumbup:

Offline PlusUnu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #21 : Duminică, 16 Decembrie 2018, 17:42 »
Despartirile sunt grele, dar ...   mai bine plangi la psiholog decat sa razi la psihiatru.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #22 : Marți, 18 Decembrie 2018, 19:27 »
Despartirile sunt grele, dar ...   mai bine plangi la psiholog decat sa razi la psihiatru.

:applause:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain