Autor Subiect: Mana care invata!  (Citit de 7138 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Mana care invata!
« : Duminică, 24 Februarie 2013, 13:29 »
Mana care invata!                 articol scris de mihaela1961

Demult (asta ca sa nu incep cu 'a fost odata'), aveam rabdare sa astept in gara vietii un 'Fat Frumos'. Aveam si tineretea de partea mea! Eram tenace, imi creionasem in minte o tipologie a barbatului ideal, asadar asteptam sa apara 'Alesul' Meu!
Au trecut iubiri peste mine si la fiecare dintre ele imi spuneam, cu stomacul invadat de fluturi 'Ecce homo'!

...Si uite asa, 'anii mei tineri au sunat a cantec, dar am trecut pe langa ei cu dragostea de mana si am ramas cu mana intinsa ca a regelui Lear'!Nu stiu daca Lorelei a iubit mai mult iubirea, eu insa cu certitudine!De fiecare data m-am adunat-cioburi farame,boabe de lacrimi si mi-am zis ca dragostea se poate reinventa, se poate reconstrui.Am cautat din nou..acelasi Fat-Frumos, Alesul meu, nu ma abateam nicicum de la barbatul care exista for ever in mintea mea, acelasi, niciodata altul!

Anii s-au scurs inexorabil, timpul supus Pantei Rei...intai riduri fine la coltul ochilor, apoi profunde in jurul gurii cu colturile lasate a tristete, dar ANII, anii care au trecut peste mine m-au invatat sa nu mai caut, sa nu mai astept!
Mana intinsa in a cersi iubirea a invatat sa puna lumanari la mormantul parintilor mei, aceeasi mana a invatat sa stearga lacrimi alunecande, aceasi mana uneori voia sa se chirceasca in pumn intins catre Ceruri pentru ca ai mei m-au parasit, mana incerca sa-mi incolaceasca trupul chircit de durere, prabusit pe o lespede de mormant!

DAR (intotdeauna exista un DAR) a invatat sa tina tastatura in brate (uneori, ce-i drept-extrem de rar-condeiul), sa rasfoiasca o carte! A devenit mai viguroasa, a invatat sa imbratiseze prietenii, si-a adus aminte chiar cum sa se 'unduiasca' in ritm de dans, cum sa ascunda gura intr-un zambet mijit!



Daca esti un INVINGATOR, orice mana stransa in pumn de revolta si durere, VA INVATA, treptat sa 'infloreasca' cu degetele intinse petale!

SIMONA_ARAD

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #1 : Duminică, 24 Februarie 2013, 14:43 »
Eu cred ca uneori nu trebuie sa analizam foarte mult momentul .Cine a spus ca dragostea e oarba a avut dreptate ,doar ca e bine ca uneori sa faci macar cateva clipiri de geana. Pana la urma toti avem si  bune si rele ... :)

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Mana care invata!
« Răspuns #2 : Luni, 06 Ianuarie 2014, 22:14 »
Mana care invata!                 articol scris de mihaela1961

Demult (asta ca sa nu incep cu 'a fost odata'), aveam rabdare sa astept in gara vietii un 'Fat Frumos'. Aveam si tineretea de partea mea! Eram tenace, imi creionasem in minte o tipologie a barbatului ideal, asadar asteptam sa apara 'Alesul' Meu!
Au trecut iubiri peste mine si la fiecare dintre ele imi spuneam, cu stomacul invadat de fluturi 'Ecce homo'!

...Si uite asa, 'anii mei tineri au sunat a cantec, dar am trecut pe langa ei cu dragostea de mana si am ramas cu mana intinsa ca a regelui Lear'!Nu stiu daca Lorelei a iubit mai mult iubirea, eu insa cu certitudine!De fiecare data m-am adunat-cioburi farame,boabe de lacrimi si mi-am zis ca dragostea se poate reinventa, se poate reconstrui.Am cautat din nou..acelasi Fat-Frumos, Alesul meu, nu ma abateam nicicum de la barbatul care exista for ever in mintea mea, acelasi, niciodata altul!

Anii s-au scurs inexorabil, timpul supus Pantei Rei...intai riduri fine la coltul ochilor, apoi profunde in jurul gurii cu colturile lasate a tristete, dar ANII, anii care au trecut peste mine m-au invatat sa nu mai caut, sa nu mai astept!
Mana intinsa in a cersi iubirea a invatat sa puna lumanari la mormantul parintilor mei, aceeasi mana a invatat sa stearga lacrimi alunecande, aceasi mana uneori voia sa se chirceasca in pumn intins catre Ceruri pentru ca ai mei m-au parasit, mana incerca sa-mi incolaceasca trupul chircit de durere, prabusit pe o lespede de mormant!

DAR (intotdeauna exista un DAR) a invatat sa tina tastatura in brate (uneori, ce-i drept-extrem de rar-condeiul), sa rasfoiasca o carte! A devenit mai viguroasa, a invatat sa imbratiseze prietenii, si-a adus aminte chiar cum sa se 'unduiasca' in ritm de dans, cum sa ascunda gura intr-un zambet mijit!



Daca esti un INVINGATOR, orice mana stransa in pumn de revolta si durere, VA INVATA, treptat sa 'infloreasca' cu degetele intinse petale!



Mi-a placut foarte mult ce ai scris, Mihaela!  :'(

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 11 Ianuarie 2014, 10:39 »
Multumesc, Ludmila!
Am omis sa mai scriu aici, dar mi-am aruncat privirile de multe ori.
Intr-o zi posibil sa ma intorc.
Va pup pe toti!
 :love: :love: :love: :love: :love:

CristianT

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #4 : Duminică, 12 Ianuarie 2014, 00:17 »
Intrebarea e pina cind astepti Fat-Frumosul sau pe Ileana Cosinzeana?
Si mai exista o dilema sa fii realist si sa te opresti cind gasesti un om rezonabil cu care poti sa ai o relatie armonioasa sau sa fii romantic, dupa unii naiv daca nu prost :uglystupid2:, si sa vrei sa te indragostesti.
Cine sa hotarasca sufletul sau ratiunea? Sau hormonii? ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Mana care invata!
« Răspuns #5 : Duminică, 12 Ianuarie 2014, 07:56 »
Toate la un loc  :angel:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #6 : Luni, 13 Ianuarie 2014, 14:57 »
Intrebarea e pina cind astepti Fat-Frumosul sau pe Ileana Cosinzeana?
Si mai exista o dilema sa fii realist si sa te opresti cind gasesti un om rezonabil cu care poti sa ai o relatie armonioasa sau sa fii romantic, dupa unii naiv daca nu prost :uglystupid2:, si sa vrei sa te indragostesti.
Cine sa hotarasca sufletul sau ratiunea? Sau hormonii? ;)
Daca te raportezi la Fat Frumos sau Ileana Cosanzeana, hormonii.
Daca iti doresti pe cel care sta azi langa tine for ever, cred ca trebuie o analiza mai lucida...fluturii din stomac nu supravietuiesc multi ani, in consecinta feromonii actioneaza la inceputul relatiei, liantul unei relatii a la longue nu cred ca il formeaza feromonii, ci comunicarea.
Depinde si cat vrei sa dureze relatia.
Poate ma veti contrazice, dar cred ca depinde fundamental si varsta pe care o ai.
La 25 de ani, iti permiti sa dai rateuri si sa spui cand o relatie se termina 'next one'.La 45 cred ca nu 'te mai avantajeaza' postura 'carpe diem'

silviu

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #7 : Luni, 13 Ianuarie 2014, 16:15 »
datorita vecinei care m-a ingrasat cu sarmale si tuica fiarta, io o astept acum pe ileana osanzeana. haide, haide, fata!, ca deja simt cum fluturii din stomac se transforma in molii si hormonii se culca pe-o ureche :(

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #8 : Luni, 13 Ianuarie 2014, 18:05 »
datorita vecinei care m-a ingrasat cu sarmale si tuica fiarta, io o astept acum pe ileana osanzeana. haide, haide, fata!, ca deja simt cum fluturii din stomac se transforma in molii si hormonii se culca pe-o ureche :(
Silviuleeeeee!!!!
Ilene Cosanzene din astea cu tuica si sarmale sunt cu sutele.Femei 'serioase', care vor 'sentimente sincere si nealterate', precum sarmalele si tuica din dotare, o relatie bazata pe 'respect reciporc obligatoriu in 'celula de baza a societatii' gasesti multe.Pana acum trebuia sa fii insurat si o armata de copii.Esti un mister pentru mine  :(  :crazy2:

CristianT

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #9 : Joi, 23 Ianuarie 2014, 23:40 »
Poate ma veti contrazice, dar cred ca depinde fundamental si varsta pe care o ai.
La 25 de ani, iti permiti sa dai rateuri si sa spui cand o relatie se termina 'next one'.La 45 cred ca nu 'te mai avantajeaza' postura 'carpe diem'

Tu ai dreptate. Dar doar rational. 40-45 este o virsta periculoasa mai ales pentru femei si mai ales daca arata bine. Chiar il asteapta pe Fat-Frumos fara sa isi dea seama ca in citiva ani situatia se poate schimba dramatic de la problemele de sanatate pina la disparitia celor dragi. Si ca asa cum spui de la o virsta nu mai iti permiti ratari, caci nu mai e timp de reparat lucrurile.Femeia devine mai sensibila cu trecerea timpului si barbatul mai nesimtit. Cel mai tare imi place cum o femeie rezonabila si desteapta justifica casatoria cu un golan cu "Lasa ca se schimba el". :uglystupid2: Am auzit-o de atitea ori...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Mana care invata!
« Răspuns #10 : Vineri, 24 Ianuarie 2014, 06:53 »
s-ar putea spune si ca femeia devine mai disperata si barbatul mai blazat.
Sau, si ambii mai tematori, mai critici, ori mai pretentiosi. E greu de generalizat. Cred ca obstacolul adevarat este minimalizarea sanselor de a se gasi, pentru ca fiecare traieste intr-un cerc social limitat.
Ori ca frica de singuratate, ca si frica de un esec presupus ca fiind inevitabil afecteaza disponibilitatea interioara de a intra intr-o relatie.

Dar, mi-ar place sa cred ca, dupa 40-45 ani, macar la atata intelepciune a ajuns fiecare incat sa fie constient de faptul ca nimeni nu se schimba dupa vrerea sau cerinta noastra... :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline lucian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Mana care invata!
« Răspuns #11 : Vineri, 24 Ianuarie 2014, 10:14 »
Ca tot era vorba de Fat Frumos :

Fat Frumos îi zice calului:
-Ba, calule, stai aici pe loc, eu urc în turn la Ileana Cosânzeana, da' daca vine zmeul,
sa sar drept pe tine si sa fugim.
Calul, ce sa zica, asta-i misia lui ingrata..
Fat Frumos urca, dupa un timp aud ciocanituri la usa. Fat Frumos se azvârle pe fereastra,
Ileana se aranjeaza, deschide, când colo, la usa, calul.
-Bai, spune-i lu' Fat Frumos c-afara ploua, asa ca-l astept aici.

Cica Fat-Frumos se duce si el la o mica gargara pe la Ileana Cosânzeana, care devenise nevasta
zmeului...
Calul îl întreaba ce o sa faca daca apare zmeu'
Fat-Frumos îi raspunde ca imediat ce aude batai în usa, o sa sara cu parasuta pe geam...
Zis si facut...Se duce Fat-Frumos la Ileana Cosânzeana, încep ei treaba... iar la un moment dat
se aud batai în usa...
Fat-Frumos sare pe geam iar Ileana Cosânzeana deschide usa... Era calul lui Fat-Frumos:
-Spune-i prostului aluia ca a încurcat parasuta lui cu sacu' meu de ovaz!...


Offline lucian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Mana care invata!
« Răspuns #12 : Vineri, 24 Ianuarie 2014, 10:23 »
Revenind la lucruri mai interesante,doar ce am gasit un articol foarte interesant.

Nu cred în Feţi-Frumoşi, dar cred în femeia care poate inspira eleganţa într-un bărbat!

Am auzit adesea că sunt perimate poveştile în care bărbaţii sunt eleganţi şi manieraţi, aruncând bunele maniere în imaginea şifonată a unui Făt-Frumos leşinat. Este adevărat că am auzit-o mai mult din gura bărbaţilor şi deşi sunt şi femei care susţin asta, eu cred că ele s-au dat după ei, doar de dragul de a fi moderne, independente şi emancipate. Nu cred că există vreo femeie pe lumea asta, care, în adâncul sufletului ei măcar, dacă nu şi pe din afara lui, să nu-şi dorească alături un bărbat atent, prezent şi mai puţin egocentrat pe propria stare de bine.
Eu nu cred că eleganţa îşi pierde farmecul şi nici că mitocănia atitudinală, limbajul condimentat cu înjurături şi bădărănia gesturilor simple fac femeile să jubileze! N-am înţeles niciodată de ce trebuie să scot pe gură o înjurătură atunci când povestesc ceva banal sau de ce trebuie să gesticulez bezmetic atunci când explic ceva sau de ce nu pot avea un dialog elegant şi cu vecina de bloc sau colega de birou, nu doar cu cineva pe care vreau să-l impresionez. N-am înţeles de ce nu putem fi tandri şi cu un cerşetor pe stradă, de ce nu putem mângâia sau ţine în braţe un bătrân străin, de ce nu putem face gesturi simple şi frumoase, fără vreun interes sau fără vreo aşteptare! De ce trebuie să alegem varianta cea mai rapidă, cea mai banală sau cea mai vulgară pentru a ne exprima?
Aşa că eu am decis să aleg altceva! Am hotărât să mă bucur că pot iradia frumuseţe în jurul meu, să-mi port gesturile în ritm de vals, să-mi aşez privirea secunde în şir în zonele umbră ale celuilalt, să transmit emoţie, nu doar cuvânt, să-mi arăt sensibilitatea nu ca vulnerabilitate, ci ca şi curaj de a vibra, să mângâi nu doar cu mâinile, ci şi cu ceea ce sunt! Am făcut şi fac asta în bucuria fiinţei mele… şi nu doar cu bărbaţii!
Prietenele mele m-au “încurajat” spunându-mi că sunt nebună, că bărbaţii generaţiei noastre nu mai au nicio şansă, că este prea târziu pentru ei şi că dacă eu o să aştept ca un bărbat pe lumea asta să-mi tragă mie scaunul la restaurant, este foarte posibil să rămân în picioare!

Dar dacă totuşi eu sunt cea care încurajează asta, prin ceea ce eu sunt, nu prin ceea ce el oferă? Şi da, sunt dispusă să rămân în picioare până el o să se prindă! Iar dacă n-o să se prindă, am să-i spun uşor şi fără reproş, că mi-ar fi mai uşor dacă m-ar ajuta cu scaunul! Sunt dispusă să aştept până când se va naşte frumosul şi în celălalt! Ştiu că există, altfel nu m-aş putea uita în ochii celor care mă înconjoară! Şi-l găsesc acolo de fiecare dată… uneori uitat, chinuit, zdrobit… dar încă viu!
Aşa mi-am dat seama cât de grăbită eram! Mi-am dat seama că nu ofeream suficient timp bărbaţilor, sărind adesea înaintea lor să deschid uşa! Că mă năpusteam să răspund, înainte ca ei să termine, că ştiam eu soluţia, chiar dacă nu mi-o cereau! Aşa am înţeles că refuzam multe gesturi simpatice din teama de a nu fi interpretate greşit, că nu ştiam să primesc şi că-mi înfundam zâmbetul de teamă să nu creadă că flirtez! Aşa am realizat că nu complimentam, ci doar aşteptam complimente din partea lor, că nu eram tandră, dar aşteptam tandreţe, că ofeream cu măsură şi aşteptam necondiţionat!

Şi iată că redescopăr relaţionarea cu bărbaţii! Da, mi se face curte şi o primesc, mă amuz, mă răsfăţ, mă înconjor de ea… în plinătatea feminităţii mele! Şi da, mi se face o curte elegantă, atentă şi rafinată, în ciuda tuturor premiselor negative! Bărbaţii n-au uitat să fie eleganţi, atunci când femeile trezesc asta în ei…

Nu cred în Feţi-Frumoşi, dar cred în femeia care poate inspira eleganţa într-un bărbat!

http://danieladumitrescu.blogspot.se/2013/07/si-daca-fat-frumos-exista.html

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 25 Ianuarie 2014, 19:53 »
De la wonder citire: '...s-ar putea spune si ca femeia devine mai disperata si barbatul mai blazat'
Se poate  intampla(ce-i drept, ceva mai rar) si femeia sa devina mai blazata, 'carand in spate' o multime de tabieturi care ii dau acea senzatie de libertate si la care cedeaza tare greu.
Hotarat lucru, cu trecerea anilor, cred ca atat femeile, cat si barbatii devenim din ce in ce mai carcotasi, inecati in propria suficienta... din pacate   :(
 'Cred ca obstacolul adevarat este minimalizarea sanselor de a se gasi, pentru ca fiecare traieste intr-un cerc social limitat'
Bine punctat;doar ca asta e valabil indiferent de varsta.
Totul este sa cauti...asta daca vrei..iar pentru asta trebuie sa fii 'deschis'.
'Ori ca frica de singuratate, ca si frica de un esec presupus ca fiind inevitabil afecteaza disponibilitatea interioara de a intra intr-o relatie'
Cred ca obsesia singuratatii de face sa actionezi uneori imprudent; femeile in general din acesta teama ajung un soi de 'iedera', iar barbatii fug de chestia asta ca necuratul de tamaie  :)


CristianT

  • Vizitator
Re: Mana care invata!
« Răspuns #14 : Duminică, 26 Ianuarie 2014, 00:37 »
s-ar putea spune si ca femeia devine mai disperata si barbatul mai blazat.
Sau, si ambii mai tematori, mai critici, ori mai pretentiosi. E greu de generalizat. Cred ca obstacolul adevarat este minimalizarea sanselor de a se gasi, pentru ca fiecare traieste intr-un cerc social limitat.
Ori ca frica de singuratate, ca si frica de un esec presupus ca fiind inevitabil afecteaza disponibilitatea interioara de a intra intr-o relatie.

Dar, mi-ar place sa cred ca, dupa 40-45 ani, macar la atata intelepciune a ajuns fiecare incat sa fie constient de faptul ca nimeni nu se schimba dupa vrerea sau cerinta noastra... :)
Perfect de acord! Exista numai cazuri particulare.