Autor Subiect: Saruta-ma azi, mai mult ca oricand!  (Citit de 2260 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Saruta-ma azi, mai mult ca oricand!
« : Duminică, 24 Februarie 2013, 18:58 »
Saruta-ma azi, mai mult ca oricand!

De ce azi in mod special?
Pentru ca se serbeaza Dragobetele, Valentine's Day-ul romanesc!

La inceput, primeam la fiecare intalnire flori imbracate in zambete. Inhalam plina de bucurie privirile arzande-vapaie, vorba ceea 'love is all around'! Zburam mana-n mana spre zari, pretins a fi stiute numai de noi. Ca noi doi nu era alta pereche, numai noi doi descoperisem ce e cu adevarat iubirea, uitand ca ne jucam de-a v-ati ascunselea cu o notiune absoluta! In DEX, printre varie definitii, dragostea s-ar traduce prin 'atașament sufletesc (simpatie, prietenie, afecțiune) puternic față de cineva sau ceva'. Pentru ca este un cuvant si iubirea asta (vorba lui Baiesu-'Iubirea e lucru foarte mare'), ne transformam si noi in Tanta si Costel din binecunoscutele sketch-uri.
Dar pentru ca mi-au bucurat tineretile toate episoadele cu Tanta si Costel, neuitand sa accentuez-parafrazez cat de mare lucru va sa fie si iubirea asta, daca tot e Dragobete (inclusiv pentru cei singuri, discriminarile nu-si au locul, nu?), redau mai jos un fragment care sper sa va starneasca un zambet:

"- Auzi? Tu vrei neapărat să te îmbraci în mireasă?
- Păi vreau, sigur că vreau… ca să mă vadă și pe mine localitatea și să mă pozez.
- Și rochia vrei neapărat să fie nouă? Că poți să închiriezi una, dacă vrei… e păcat că o porți doar odată…
- A, nu, închiriez una de pe Lipscani. Și tu poți să închiriezi de acolo costum negru.
- Lasă că am unul albastru, aproape nou, l-am folosit la o înmormântare și la un botez. Ce, nu merge și în albastru?
- Păi da de ce să nu meargă? La noi s-a căsătorit unul în gri și ce menaj fericit a avut…”



Cinstita sa fiu, ma indoiesc ca bietul Baiesu facea legatura dintre costumul gri si 'menaj' fericit! Pentru ca eu una, mai degraba ma gandesc la alt sens: acela de conducere a treburilor casnice, adica de gospodina, "comoara" de la casa barbatului. Sau poate chiar asul din maneca oricarei femei, in a determina partenerul sa spuna DA, la Starea Civila.?!

Am sa fac o ghidusie si voi anagrama "menaj"-ul. Si obtinem... "MANEJ"!
Stau si ma gandesc, pana la urma casnicia nu e un fel de manej? Oare faptul ca 'lasam de la noi', doar sa mearga bine relatia, ca facem compromisuri doar ca sa mearga inainte, nu e un manej? Acceptand si obisnuindu-ne cu atatea, nu inseamna ca suntem dresati? Sau poate si mai rau, ca ne autodresam?



Nu ma puneti la zid pentru intrebarea mea.... :worship: Hmm, sunt convinsa ca 'voi  trezi' multe comentarii!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Saruta-ma azi, mai mult ca oricand!
« Răspuns #1 : Duminică, 24 Februarie 2013, 20:04 »
Eu am zambit, Mihaela. Îmi place ”Tanța și Costel”:)

Dar eu prefer menajul în acceptiunea de ”trai în comun al unei perechi, căsnicie, căsătorie”.
Iar manejul doar pentru învățat călăria și, poate, la circ.
Că, eu una, nu pot fi de acord cu o relație așa dezechilibrată - dresor/dresat - între 2 oameni, indiferent de tipul relației.  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Saruta-ma azi, mai mult ca oricand!
« Răspuns #2 : Duminică, 24 Februarie 2013, 21:11 »
Pai si eu am zambit! :) Trebuie sa ne amuzam si noi, cei single de Dragobete(am si spus asta)!Casnicia=compromis in acceptiunea mea, pt. ca doi oameni clonati ca sa ajunga la perfectiune nu exista!Eu am exagerat intentionat..vezi ultima mea fraza.Sunt constienta ca voi da nastere la controverse, asta si vreau, dar, uite, cu tine, un scopo a fost deja atins!Ti-ai adus aminte cu placere de Tanta si Costel?Te-am facut sa zambesti? 8) 8)