Autor Subiect: Scrisul poate fi un hobby?  (Citit de 19460 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 20 Februarie 2016, 09:35 »
Scrisul este ca mersul pe bicicleta - la inceput e greu sa-ti mentii echilibrul, ai impresia ca nu inaintezi, ca in ciuda eforturilor ramai pe loc si apoi apare acel moment in care constati ca simti adierea vantului, ca inaintezi, descoperi bucuria de a pedala. La fel si scrisul, la inceput poate fi greu ( cred ca am citit pe undeva de tracul "foii albe" )  apoi apare acea bucurie de a comunica, de a te conecta, de a comunica.  :)

florart

  • Vizitator
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #16 : Duminică, 24 Iulie 2016, 15:59 »
Cu siguranta ca scrisul poate fi un hobby, dar conteaza sa ai si har. Putem scrie kilometri de pagini aiurea, daca nu reusim sa transmitem ceva cititorului. Parerea mea. Este adevarat si faptul ca, (aproape) tot ceea ce faci cu pasiune are impact pozitiv asupra celor care te citesc, mai putin celor care, poate din lipsa de ocupatie (sau chiar ocupandu-se cu asa ceva!) incep sa critice. Dar si critica este constructiva, in definitiv ai nevoie si de pareri combative, ca sa iti imbunatatesti (sau nu) stilul. Altfel cum ar putea exista critici de carte, de film, etc? Totul este sa ramai cu ochii lipiti de partea plina a paharului.
Pe de alta parte, hobby sau nu, scrisul poate fi terapeutic. Te ajuta sa te descoperi, sa te vindeci si, mai ales sa daruiesti celorlati.
Un gand, o poezie, o stare sufleteasca, o amintire.

Offline Balaita Violeta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #17 : Marți, 06 Septembrie 2016, 16:25 »
 Buna ziua, am descoperit aceasta pagina si am si reusit sa o citesc( am avut timp). Sunt incantata de ceea ce am citit dar am ramas totusi cu un semn de intrebare. De ce atat pe putine conversatii, cate 1-2 in 2013, 2014, 2015 si ultimele mesaje in ianuarie 2016, suntem deja in septembrie.
 Va doresc o zi splendida si sper sa ma integrez si eu incet, incet.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #18 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 05:54 »
Cand spui putine conversatii, cred ca te referi strict la acest subiect....
Sunt multe subiecte pe forum, unele mai dezbatute, altele mai putin, in functie de interesul fiecaruia si mai ales, in functie de disponibilitatea celor nou-intrati de a se familiariza cu forumul.
Adica, atunci cand se inscriu sa aloce un pic de timp pentru a intelege cum sunt organizate discutiile pe forum, ce subiecte sunt,  unde pot gasi ceea ce ii intereseaza...

Cine face asta...gaseste macar un subiect care sa-i starneasca interesul, dorinta de a isi exprima propria parere, de a intra in dialog...
Asa cum au facut si  cristinamihaela, florart, cum ai facut si tu... (asta ca sa ma refer doar la comentariile celor nou intrati)
Zi frumoasa si macar un gand de scris, pe zi! Bine, hai, pe saptamana, tot ar fi bine. :giggle:
 :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #19 : Joi, 08 Septembrie 2016, 13:11 »
La fix, a propo de scrisul de mana:
"Arta scrisului de mân? ne stimuleaz? controlul asupra mâinii, ne ajut? s? ne coordon?m privirea cu mi?carea degetelor. Scrisul de mân? exprim? sufletul nostru, stilul sau personalitatea", sus?ine Umberto Eco.


http://www.activenews.ro/cultura/Umberto-Eco-Invatati-copiii-sa-pastreze-vie-arta-scrisului-de-mana.-Arta-scrisului-de-mana-ne-stimuleaza-controlul-asupra-mainii-ne-ajuta-sa-ne-coordonam-privirea-cu-miscarea-degetelor-130487#.VtBJX2GcQ7Y.facebook
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #20 : Miercuri, 12 Octombrie 2016, 21:25 »
Scrierea de mana stimuleaza si exerseaza creierul, ajutandu-l sa se dezvolte corect. Mai mult decat atat, s-a constat ca exercitiile de scriere alunga stresul, grijile si aduc starea de bine,  deschizand fereastra noilor orizonturi (daca va este greu sa comunicati direct, puteti sa va descarcati prin scris).

http://www.ganduridinierusalim.com/scrisul-de-mana-stimuleaza-functiile-creierului-in-timp-ce-tastatura-le-anihileaza/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #21 : Duminică, 23 Octombrie 2016, 14:12 »
Frunzarind ceva pagini de internet am dat si eu peste un articol despre scris. Mi s-a parut interesant si de folos ce scrie aici.   8)  :)

De ce esti mai productiv atunci cand iti scii ideile pe hartie

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #22 : Marți, 13 Iunie 2017, 08:58 »
Mi-as fi dorit ca nu scrisul ci "ascultarea" sa fi fost pentru mine "hobby".

N-am fost un bun ascultator, poate nici acum nu sunt,desi ma straduiesc.
N-am inteles o vreme de ce in viata de obste(ex. in manastiri) celor noi veniti li se cerea sa faca "ascultare". Ea insemna supunere, tacere,intelegere,mai tarziu lupta cu propriul "eu".
Dupa astfel de "botez",cred ca putini mai ramaneau cu aceeasi chemare si greu trebuie sa le fi fost tuturor.

Oare sa gandesc si "casnicia" ca o viata de mica obste...Unele din principii se potrivesc,dar cati stim sa facem "ascultare"...

In grupul nostru pare ca cei mai multi asculta,incearca sa inteleaga, unii mai privesc si in urma "la canoane".Apoi unii se simt pregatiti sa participe, sa simta,sa dea din entuziasm, sa primeasca.
Prea multi tac si noi vrem ca ei sa vorbeasca, sa erupa, Sa Fie !

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 17 Iunie 2017, 15:40 »
Mi-am baut cafeaua de dimineata ascultandu-l pe Dan Puric,pentru mine si el unul din "cei putini".

Tot cautand adevarul si tot mai aproape de Divinitate, cu multa speranta in cei tineri ,pe care-I considera "esalon de salvare".
Spune el asa de frumos ca noi romanii am dat cea mai frumoasa traducere ecumenismului, ca noi am spus cel mai frumos"si ne izbaveste pe noi de cel viclean"
pentru ca cel viclean e mai rau decat cel rau.

Si mai spune el frumos despre rolul femeii,mama,mamaica,femeia pura ce duce mai departe viata,asa  cum "mironositele " nu s-au temut chiar si atunci cand si apostolii au facut-o.

Si cum in grupul nostru majoritare ca numar si ca prezenta in actiuni sunt femeile,ma bucur.
 

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #24 : Miercuri, 21 Iunie 2017, 12:22 »
Sunt un spirit liber...

Nu ma poti tintui intr-un sipet,
Nu-mi poti taia aripile,
Nu-mi poti opri visul,
Nu ma poti opri sa ma inalt,

Dar,
Imi poti atinge aripa ranita
Cu surasul tau.
Imi poti oferi o petala
Pe care sa-mi asez visul.

Ma poti primi
O clipa
In causul palmelor tale,
Omule...!


P.S.Iar tu, Gigi,imi mai poti oferi o lista cu noi excursii,sa nu cad de tot in reverie..

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #25 : Miercuri, 21 Iunie 2017, 13:03 »
Ei, noiembrie, mai e pana la lista cu cele noi.

Dar sunt curioasa daca textul de mai sus iti apartine.
Daca da ...  :thumbup: neaparat trebuie sa facem sa ajunga la Poeziile noastre. :dance:

Daca nu, neaparat trebuie mentionat autorul.

Zi frumoasa!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #26 : Miercuri, 21 Iunie 2017, 13:16 »
E doar o frantura de traire, incerc sa ma smulg...

Si da, Gigi s-a gandit la alte cateva excursii pentru anul in curs, cu toata agitatia , efervescenta si lipsa de timp.
Te imbratisez !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #27 : Marți, 27 Martie 2018, 08:22 »
Ma bucur ca mai multi dintre noi gasesc in scris o bucurie...



PS - poezia lasata aici de noiembrie si-a gasit locul ei la Poeziile noastre. pacat ca poza a disparut...
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2492.msg131171.html#msg131171
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Balaita Violeta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #28 : Miercuri, 25 Septembrie 2019, 18:06 »
Superbe versuri "noiembrie" !
Sunt un spirit liber...

Nu ma poti tintui intr-un sipet,
Nu-mi poti taia aripile,
Nu-mi poti opri visul,
Nu ma poti opri sa ma inalt,

Dar,
Imi poti atinge aripa ranita
Cu surasul tau.
Imi poti oferi o petala
Pe care sa-mi asez visul.

Ma poti primi
O clipa
In causul palmelor tale,
Omule...!