Autor Subiect: Scrisul poate fi un hobby?  (Citit de 19455 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Scrisul poate fi un hobby?
« : Luni, 25 Februarie 2013, 10:30 »
Scrisul poate fi un hobby?                            articol scris de wonderland
Aș spune că da, dacă mă iau după câte bloguri personale găsești pe net. Chiar și pagini de facebook transformate și denumite ”blog personal.”,  Chiar și după câte comentarii bine scrise, ca răspuns la postările altora găsești pe forumuri, pe facebook, pe bloguri.
Ce spun dicționarele specializate:
HÓBBY, hobbyuri, s. n. (Englezism) Ocupație favorită a cuiva în afara profesiunii. Sursa: DEX '98 (1998)
HOBBY [pr.: hóbi] ~uri n. Ocupație, îndeletnicire plăcută în afara preocupărilor profesionale.
Sursa: NODEX (2002)
HÓBBY s.n. (Rar) Pasiune, preocupare în afara profesiunii, căreia i se dedică timpul liber ca diletant. [< engl., fr. hobby]. Sursa: DN (1986)
HOBBY s. n. preocupare de predilecție a cuiva, fără legătură cu profesiune sa, pe care o exercită în timpul liber. (< engl., fr. hobby)


Clar, în ce mă privește, treaba asta cu scrisul se încadrează în categoria hobby. Cel puțin ca activitate de exprimare prin scris a unor ”gânduri personale” și așternerea lor în online.
Bine, să zicem ca am și o înclinație spre acest lucru – în adolescență, am ținut un jurnal, am cochetat cu ideea de poezie…

Dar, am convingerea că oricine poate să scrie.
Iar afirmații de genul ”Eu nu pot să scriu/Nu le am cu scrisul/N-am despre ce să scriu/Pe cine interesează ce am eu de spus? / Cum aș putea să scriu fără să fiu profesionist sau cunoscător ale artei scrisului?”... reflectă, mai curând obstacole din mintea noastră.  Iar un obstacol are menirea de a ne determina să căutăm, să găsim în noi soluții pentru a-l depăși, nu-i așa? Merită măcar o încercare.

Sunt de acord cu specialiștii care spun că scrisul  e o formă de dezvoltare a creativității, pentru oricine, la orice vârstă.
Cum mă ajută pe mine scrisul?
  • mă relaxează
    •   mă ajută să îmi pun gândurile în ordine, să îmi fixez idei (nu ca să cresc numărul ideilor fixe ;), ci ca să le ajut să se coaguleze, să capete substanță în mintea mea);
    •   mă ajută să îmi clarific emoții și sentimente legate de o anumită întâmplare, situație, persoană, trăire;
    •   uneori, chiar mă ajută să descopăr și să înțeleg ce și cum mă afectează sau influențează o anumită experiență. Evident și doar simplu fapt că exprim unele emoții poate avea un efect…terapeutic. Că, nu degeaba spun unii că scrisul are un astfel de efect;
    •   mă disciplinează. pentru că gânduri care apar spontan, o dată puse pe hârtie, așa cum îmi vin în minte,  se cer ordonate, organizate în jurul unei idei, te determină să reflectezi și la forma în care redai ideea și o așterni pe hârtie.
    •   îmi menține viu interesul lectură;
    •   în cele din urmă, mă ajută să îmi îmbunătățesc capacitatea de comunicare; mă exprim pe mine, îi las pe ceilalți să îmi cunoască preocupările, interesele, ideile, opiniile despre un subiect, îi provoc, în felul ăsta, pe cei care se simt ”atinși” de subiectul meu , la auto-reflecție, dialog și împărtășire.

Când scriu, îmi las gândurile să curgă așa cum vin.  Dar, am grijă să recitesc, să reformulez, să reorganizez, să renunț la ce pare inutil, repetitiv sau care e din alt….film. 
Acum, îmi dau seama că un mare câștig personal este că am învățat că nu e nevoie să spun tot ce cred, simt, gândesc într-un singur conținut. Că, astfel, învăț să urmăresc o singură idee. Îmi dezvolt în acest fel capacitatea de concentrare și sinteză (dar, da, rămân conștientă că mai am de învățat)
Și orice câștig, odată dobândit, tinde să se generalizeze și în alte aspecte ale vieții tale. În comunicarea verbală, în atitudine, în modul de a privi și înțelege lucrurile.

Evident, dacă scrii și postezi în online, se poate întâmpla să fii și apreciat. Asta face bine la ego și te poate motiva să continui. La fel de bine poți fi și ignorat sau găsit banal, neinteresant. Iar asta nu mă descurajează. Pentru că reacțiile pot fi diferite, de la persoană la persoană.
Pentru că, atunci când scriu, în primul rând pentru mine.  Și pot să păstrez cele scrise doar pentru mine. Pentru că atunci când scriu nu mă gândesc să impresionez, ce furori aș face eu ori ce descoperiri epocale aduc la cunoștință. Nu am nici o fantezie precum că aș fi ori aș putea deveni vreun scriitor sau vreun autor de teorii, filosofii, concepții despre viață.
Doar un om care simte, trăiește, are preocupări și opinii și este dispus să le împărtășească cu alții.

Cred că fiecare dintre noi, oricine ar fi, are ceva de spus, de împărtășit, de transmis din cunoștințele și experiența proprie.
Când scrii despre ceva în care crezi, îți place, ai trăit, cunoști - e mai simplu decât îți imaginezi.
De exemplu – să scrii despre un hobby:
Cum m-am apucat de acest hobby? Ce înseamnă pentru mine? Cum mă ajută? Ce întâmplare, situație haioasă îmi vine în minte și doresc să o fac cunoscută? Ce informații ”tehnice”, ”practice” legate de practicarea acestui hobby  mi-aș dori să împărtășesc ori să aflu de la ceilalți?
Ihmm- cred că fiecare întrebare generează un ”articol”, într-un înțeles să spunem ne-academic.

Dar, despre orice aș scrie, am în minte și întrebările:
Ce vreau să spun? Ce mesaj doresc să transmit (mie și eventualilor cititori)? Ceea ce am scris, felul în care am scris redă, face ușor urmărit, de înțeles ceea ce am vrut să transmit?

Și da, încep să cred din ce în ce mai mult, că scrisul poate fi un hobby. La fel de bun ca oricare altul.

De ce să o fac? Ar putea să replice unii dintre voi…
De ce, nu? – aș răspunde eu, a provocare la dialog  :)

http://scriebine.com/si-tu-esti-creativ-dar-inca-nu-stii/
http://www.nlpmania.ro/cele-mai-simple-10-metode-pentru-amplificarea-creativitatii-tale/#.USrvCKKePto

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #1 : Vineri, 01 Martie 2013, 11:16 »
Scrisul poate fi un hobby?                            articol scris de wonderland


Binenteles ca poate fi si o profesie dar poate fi si un hobby, wonderland. Vad ca scrii mult si iti place.  :) De fapt asta este si rolul unui hobby - sa placa, sa aduca bucurie.
Citeam mai acum ceva timp ca in America exista o propunere ca scrisul de mana sa nu mai fie obliatoriu in scoala. Ei au deja un sistem in care totul se face on line de la declaratii, cereri, aplicatii etc- deci tastatura este de baza. Si ma gandeam - e normal - societatea evolueaza - dar oare unde mai este bucuria de a asterne cateva randuri pe hartie?

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #2 : Vineri, 01 Martie 2013, 20:36 »
americanii sint bolovani ca de-obicei .... daca se renunta la scrisul de mina e grava treaba ... si din proprie experienta spun asta; de ani buni nu mai scriu de mina decit citeva cuvinte, ca mai e nevoie sa completez niste fise pt servici si astea de cele mai multe ori sint scrise pe genuchi la volan - in 90% din cazuri trebuie sa le traduc fetelor ce-am completat acolo!

nici in scoala nu scriam frumos, dar de cind nu mai sint obligat sa scriu de mina, am cam transformat limba romana in chineza pt cei care nu sint obisnuiti cu scris de "doctor"

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #3 : Vineri, 01 Martie 2013, 21:29 »
nu e doar bucuria de a așterne rânduri pe hârtie. Scrisul de mână e o...gimnastică pentru creier, il mentine activ, tânăr, si stimulează o zonă care acționează ca un filtru pentru selectia informatiilor.
Scriu prea putin de mana in ultima vreme, si eu...

In rest almi_gabi nu scriu chiar așa mult.  ;)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 02 Martie 2013, 13:27 »
americanii sint bolovani ca de-obicei .... daca se renunta la scrisul de mina e grava treaba ... si din proprie experienta spun asta; de ani buni nu mai scriu de mina decit citeva cuvinte, ca mai e nevoie sa completez niste fise pt servici si astea de cele mai multe ori sint scrise pe genuchi la volan - in 90% din cazuri trebuie sa le traduc fetelor ce-am completat acolo!

nici in scoala nu scriam frumos, dar de cind nu mai sint obligat sa scriu de mina, am cam transformat limba romana in chineza pt cei care nu sint obisnuiti cu scris de "doctor"

nu cred ca e o optiune - pana la urma societatea evolueaza - cum ar fi sa mai scriem si acum pe peretii pesterilor - cum faceau stramosii nostri ;
eu am apucat mai multe epoci - de la scrisul de mana si la scrisul pe tabla( culmea - existau ore de caligrafie !!  :slap:), la scrisul la masina de scris (intai mecanica, apoi electronica), apoi la scrisul la PC, apoi la laptop - nu le-am inventat eu - le-am preluat - m-am adpatat la ce era nou. 

nu e doar bucuria de a așterne rânduri pe hârtie. Scrisul de mână e o...gimnastică pentru creier, il mentine activ, tânăr, si stimulează o zonă care acționează ca un filtru pentru selectia informatiilor.
Scriu prea putin de mana in ultima vreme, si eu...

In rest almi_gabi nu scriu chiar așa mult.  ;)


apropo de scris ca filtru al informatiilor - il foloseam in facultate - la invatat - asa selectam informatia
povestind despre lucru asta cu o colega de servici care si ea imi spunea ca incearca sa-si convinga fiica sa scrie si de mana , sa nu foloseasca doar tastele de la laptop si cele ale telefonului pentru SMS-uri - am ajuns la concluzia ca spre deosebire de generatia noua noi aveam  memorie vizuala - ei au deja memorie cinetica

PS: eu sper sa scrii mai mult !  O0

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #5 : Luni, 11 Martie 2013, 08:49 »
PS: eu sper sa scrii mai mult !  O0

Sincer, eu sper să scrie mai mulți  ;)  Pe singlescamp și nu numai :dance:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #6 : Marți, 12 Martie 2013, 08:51 »
Sincer, eu sper să scrie mai mulți  ;)  Pe singlescamp și nu numai :dance:

desigur! si mai multi!  :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #7 : Duminică, 24 Martie 2013, 09:17 »
Sincer, eu sper să scrie mai mulți  ;)  Pe singlescamp și nu numai :dance:

Draga mea wonderland!
Ai punctat ce trebuia in ceea ce priveste scrisul!
Mai am ceva doar de adaugat la ce ai spus tu:pe mine scrisul ma echilibreaza si trebuie sa recunosc ca initiativa lui Gigi in a posta articole cu diferite tematici, pentru mine a fost cu mult mai mult decat o provocare! Tineam in tinerete un jurnal, in care 'vorbeam' cu iubirile mele, ganduri asternute pe foi, fara ca ei sa stie vreodata ce am scris!Incetasem demult cu 'ale scrisului'!Odata cu iubirile, s-a terminat si scrisul meu!
Revim dupa zeci de ani aici!
Va multumesc tuturor celor care 'ma cititi' si ma ingaduiti langa voi!
Daca nu postai tu articolul despre scris, poate ca as  refurmula si as pune ca articol 'Scrisul, o metoda de socializare?' Pentru mine, DA, este o metoda de a socializa! :) 'Alergatorul de cursa lunga' si-a redescoperit placerea de a scrie!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #8 : Luni, 01 Aprilie 2013, 09:18 »
Ce să spun, Mihaela?
Important e că ai redescoperit plăcerea de a scrie, că îți oferă un mijloc de canalizare a energiei într-un mod care te face să te simți bine.
Pana la urmă face parte din...formula fericirii (ca sa mă folosesc și de sintagma care face titlul cărții lui Stefan Klein- o carte care merită citită): să descoperim și să practicăm  ceea ce ne crește starea de bine

Ține-o tot așa! :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 21 Septembrie 2013, 08:23 »
scrisul - hobby, artă, pasiune, profesie, dar și terapie

http://hyperliteratura.ro/cum-poate-vindeca-scrisul-traumele-psihice-si-fizice/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #10 : Duminică, 30 Martie 2014, 20:05 »
În 1917, pe când lucra ca reporter începător la ziarul Kansas City Star, Hemingway a deprins 4 reguli de bază pentru scris, despre care a spus mai târziu, în 1940, că sunt „cele mai bune reguli pentru meşteşugul scrisului pe care le-am învăţat.” El a adăugat:

Nu le-am uitat niciodată. Nicio persoană care are talent, care simte şi scrie exact despre ce vrea să spună, nu poate da greş dacă se ţine de aceste reguli.

sursa: http://hyperliteratura.ro/sfaturi-pentru-scris-de-la-un-laureat-al-premiului-nobel-ernest-hemingway/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby? - Încurajare la postare pe forum pentru new-entry
« Răspuns #11 : Marți, 13 Octombrie 2015, 06:59 »
A fost o vreme când pe acest forum se discuta mult, se dezbăteau diverse, era, să zicem forfota. Așa am gasit eu forumul, prin 2012 - animat și dinamic. Știu că mulți dintre cei vechi s-au retras, fizic sau emoțional din SC, ori numai de pe forum. E firesc să fie așa, viața ne poartă pe tot felul de cărări, evoluăm, ne schimbăm preferințele, opțiunile, statutul de single...

Acum ponderea cred că e dată de cei intrați în ultimii 2 ani. Mulți, dacă ne luăm după statistici, destul de ”invizibili” dacă apreciem după activitatea pe forum înainte de excursii sau după impresiile postate la revenirea din excursii în secțiunea (subforumul) Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile și vacanțele noastre.
http://forum.singlescamp.ro/index.php/board,21.0.html
Probabil că asta e cea mai importantă parte - să urmărești topicurile excursiilor, să socializezi cu cei care îți vor fi colegi și, la întoarcerea acasă să pui măcar 1-2 imagini și două rânduri și despre cum te-ai simțit.

Dar, chiar dacă Gigi încurajează socializarea în mediul real, a păstrat și o parte de socializare pe forum. E de ajuns să vă uitați în secțiunea Aici se discută partea de Subiecte generale, unde cred că fiecare poate găsi măcar un subiect la care poate avea ceva de spus, de replicat sau de adăugatȘ
http://forum.singlescamp.ro/index.php/board,9.0.html

Mai este și secțiunea Scrise de noi , cu Articolele noastre, cu
Articole turistice - http://forum.singlescamp.ro/index.php/board,47.0.html - unde putem adăuga impresii din călătorii, din SC sau nu.
și
Articolele noastre - http://forum.singlescamp.ro/index.php/board,36.0.html - reflecții pe diferite teme.
În această secțiune poate că e mai descurajant, pentru că postarea nu se face direct, ci prin intermediul lui Gigi încărcare la Postarea articolelor (în Subiecte generale). Dar, dacă o să intrați pe link și o să citiți o să vedeți că sunt sugerate câteva teme care pot fi abordate cu ușurință de oricine de pe aici, și, mai ales o să înțelegeți de ce e important.
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1540.0.html

Am simțit nevoia să fac acest tur al topicurilor de pe forum, pentru că am observat cât de puțină lume își face simțită prezența prin a scrie pe forum, deși forumul este vizitat, vizualizat, accesat zilnic de un număr suficient de utilizatori.

Motivele pot fi diverse - lipsa de timp, lipsa de interes, comoditatea, timiditatea, lipsa de curaj, lipsa de răbdare, nefamiliarizarea cu exploratul pe forumuri în general, și, da, poate că și lipsa...exemplelor date de cei mai vechi (deși, cum spuneam, impresia mea este că acum cei vechi sunt cei relativ noi).

Sper că această postare să fie percepută ca una motivatoare nu moralizatoare  ::)
Așa că aștept....măcar o replică :) :)





Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cristinamirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #12 : Duminică, 15 Noiembrie 2015, 17:44 »
Multumesc pentru raspuns Wonderland esti o draguta :smitten Postarile tale  (de aici si din topicul cu "scrisul") sunt cu adevarat motivatoare si incurajatoare. Chiar imi doresc sa fac parte din aceasta comunitate desi marturisesc ca mi-ar placea si mai mult sa ma intalnesc cu voi mai des in viata reala(excursia din Dobogea a fost pentru mine un" balon de oxigen") Cu lumea asta virtuala nu ma impac prea bine.  Inca mi se pare ciudat sa vorbesc cu persoane necunoscute, inca mi se pare ciudat  sa-mi exprim parerea atunci cand nimeni nu mi-a cerut-o, sa intru intr-o conversatie neinvitat-a! Asta nu inseamna ca astept invitatii speciale doar ca ,probabil la mine  cei "7 ani de acasa"(traiti doar in lumea reala , cu un tata ofiter )au lasat "sechele" :) Cred ca e o chestie de adaptare! La  varsta mea adaptarea la nou cere timp! Haaa!
P.S Cred ca am inceput sa "deslusesc tainele " forumului astuia dar tehnica bat-o vina e mai grea decat carnea de porc! Haaaaa!
Iaca un exemplu: cica nu pot sa postez si sa dau un refresh !!! de unde? Cum?
Incerc sa-l pun aici mesajul sa vedem daca merge!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #13 : Marți, 19 Ianuarie 2016, 09:22 »
si, ca sa raman in tonul zilei, mai adaug si aici două citate pline de umor:








Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Scrisul poate fi un hobby?
« Răspuns #14 : Marți, 19 Ianuarie 2016, 18:36 »
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.