Autor Subiect: Scrisul - uitare sau amintire?  (Citit de 2102 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Scrisul - uitare sau amintire?
« : Vineri, 01 Martie 2013, 06:45 »
Scrisul - uitare sau amintire?                articol scris de mihaela 1961

De curand am inceput sa postez cate un articolas pe forumul SinglesCamp, eu cea care nu scrisesem de un sir lung, lung de ani!
Iubirile mele furtunoase, dramatice (sau poate melodramatice la varsta aia?) m-au determinat sa scriu atunci. A trecut atata timp..
Primul articol de pe forum a fost o provocare, apoi am inceput sa simt gustul acela "amarui-dulceag" al scrisului!
Da, mai scriu din cand in cand...oare scriu ca sa-mi amintesc de mine, cea care am fost sau ca sa uit de trecut?



Cand eram studenta, pentru a ne amuza dadeam in carti si mie imi pica intotdeauna ...valet la ‘drum de seara’ ....si ma bucuram.  ‘La drum de seara’ - in discotecile studentesti din "Dulcele Targ al Iesilor", imbibat cu parfum de tei si de Eminescu... poate imi intalnesc..."viitorul". Asa si acum... inspiratia e tot ‘spre seara’ si mai scriu cate ceva…habar n-am de ce o fac! Sa ma regasesc, sa uit!
Pentru voi ce semnifica scrisul? Nu ma refer la scrisul elaborat, la arta adevarata, ci la scrisul ca mod de autocunoastere, de evadare din cotidian, un fel de "Pay it Forward" (filmul asta merita vazut, vi-l recomand!)