Autor Subiect: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013  (Citit de 26804 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« : Duminică, 03 Martie 2013, 09:54 »
Asa cum va spuneam, evaluez acum inscrieriele pentru actiunile lansate pentru 2013. Acolo unde nu am vazut un interes suficient pentru a forma un grup, am anulat si incerc acum sa organizez altceva. In momentul de fata, am inscrierile multora din voi, urmand ca in perioada imediata sa se faca si rezervarile aferente. Majoritatea actiunilor pe care le-am gandit si pt care ati optat in chestionarul transmis in toamna, au toate sansele sa stranga grupuri la capacitatea necesara, asa ca se vor tine cu siguranta. Exceptie Praga - Karlovy Vary, pe care am anulat-o  si in locul ei m-am gandit, pentru ca multi ar mai fi dorit sa mearga in Spania si nu mai sunt locuri, sa organizez inca o excursie acolo: Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2012

Sunt insa doua aspecte foarte importante de care depinde tinerea acestei actiuni:
-  in acest moment, am verificat si mai sunt locuri de avion, dar cum perioada este foarte scurta, oricand poate aparea o crestere sau o epuizare a biletelor. Deci decizia voastra trebuie sa vina urgent, in maxim 2 saptamani, incluzand achitarea biletelor de avion si a taxelor ce tin de bagaje, aeroport etc. - cu totul cca 220 EUR. Deci banii acestia trebuie sa intre in acest timp in contul agentiei, astfel incat la randul ei sa poata rezerva biletele de calatorie
- sa se adune minim 7, maxim 8 persoane. Calculul de tarif la care lucram acum cu Samiza, a luat ca baza participarea a 7 persoane si pentru ca nu mai este timp pentru formarea unui grup mai mare, o sa mergem pe structura de anul trecut, adica cea de microbuz de 9 locuri.

Nu are acelasi program ca cele de anul trecut si cea pe care o organizez in toamna. Este de 7 nopti (8 zile), are o zi in plus de vizita, dar nu are cele de sejur. Deci de data asta este un circuit. In acest moment va pot expune programul in linii mari, urmand sa mai lucrez la detalierea lui, zilele urmatoare:

Ziua 1. Aterizare la Malaga si plecare cu microbuzul din aeroport spre Granada. Cazare si o plimbare scurta in centru, sau servirea cinei la hotelul in care urmeaza sa ne cazam.
Ziua 2. Dimineata dupa micul dejun - vizitarea Alhambrei si Generalife. Dupa amiaza - Catedrala si Capela Regilor. De la 16.00 program de shopping. Cazarea este tot la Granada
Ziua 3. De dimineata se pleaca la Cordoba, unde urmeaza sa ne cazam si apoi sa vizitam Mezquita si zona centrala. In oras in acea perioada este Festivalul Florilor si a Patio-urilor, cea mai frumoasa sarbatoare a lor. Deci vom parcurge zona evreiasca si centrala pt a vedea curtile celor care intra in concurs.
Ziua 4. Ne continuam vizita Cordobei, iar seara o sa mergem impreuna la un spectacol de flamenco. Innoptam tot in oras.
Ziua 5. Plecam la Sevilla, vizitam una dintre cele mai mari 3 catedrale din lume si Palatul Regilor crestini. Dupa amiaza shopping in zona centrala. Daca este organizata corida, se poate merge si vedea una.
Ziua 6. Mic dejun si plecare spre Algeciras, de unde traversam Linea del Conception si urcam pe Stanca Gibraltarului, intr-o excursie in zona unde traiesc maimutele si de unde se vede cum apele Mediteranei se unesc cu cele ale Atlanticului. Apoi shopping in zona de free tax din oras.
Ziua 7. Parasim Algeciras cu destinatia Malaga. Acolo o sa avem o dupaamiza si o dimineata la dispozitie, pentru vizitare si pentru ca orasul este un punct comercial important, o sa petrecem cateva ore si la unul din mall-urile de acolo.
Ziua 8. Imbarcare si plecare spre tara.

Date despre excursie

Plecare: 16 mai 2013
Sosire: 23 mai 2013
Cazare: 7 nopti din care:
• doua in Granada (16/17 si 17/18 mai)
• doua la Codoba (18/19 mai si 19/20 mai)
• una la Sevilla (20/21 mai)
• una la Algeciras (21/22 mai)
• una la Malaga (22/23 mai)
Servicii incluse:
- cazare la hoteluri 3* si 4*- mic dejun inclus
- transport cu avionul Bucuresti - Malaga si retur. Bagajul de cala si taxele de aeroport sunt incluse
- transport cu microbuz de 9 locuri, pe toata perioada excursiei
- ghidaj pe toata perioada excursiei                                                                                               

Ca tarif aproximativ (urmeaza ca functie de evolutia tarifului de zbor si a tarifelor pe care le obtinem de la hoteluri sa putem da o valoare mai exacta) cu aproximatie: 650 - 690 EUR.

Aceasta actiune nu figureaza pe lista celor afisate pe site, nu o cautati acolo. Este o ocazie si o promovez doar aici pe forum, am sa transmit un newsletter (desi este cam apropiat de ultimul, prefer ca informatia sa ajunga rapid la cat mai multa lume) si am sa o postez pe Facebook ca eveniment si ca propunere.

Inscrierile se fac pe office@singlescamp.ro, sau pentru o si mai mare rapiditate pe 0745106501 sau 0745106526. Puteti sa scrieri si aici. Sunt deci 7-8 locuri.



Pentru a avea mai multe informatii despre acest circuit si despre zonele pe care le parcurge, puteti sa va uitati la cele de anul trecut:
(diferenta este doar ca se adauga o zi de Cordoba si nu are partea de sejur)

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1246.0.html
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1203.0.html

sau la cea din toamna, dar pt care asa cum stiiti toate cele 25 de locuri sunt deja rezervate:

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1417.0.html



ESPAŃA CANI

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #1 : Luni, 04 Martie 2013, 09:15 »
Incepem numaratoare inversa:
- un loc s-a ocupat, mai sunt 7!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #2 : Luni, 04 Martie 2013, 12:10 »
6...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #3 : Luni, 04 Martie 2013, 16:13 »
...5...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #4 : Marți, 05 Martie 2013, 07:42 »
Exista deja 3 participanti siguri, practic au mai ramas de ocupat minim 4 locuri, maxim 5. Deci sunt toate premizele ca aceasta excursie sa adune in cele 2 saptamani numarul ne participanti minim comunicat, adica de 7 + mine, 8.

De aceea intru mai mult in amanunte. Tariful este 685 EUR si include servciile pe care le-am postat in primul mesaj si pe site. Azi am sa-l rog pe Bogdan sa-l treaca si pe lista de pe "Rezervari", deci de maine se pot face rezervari si acolo.

Reamintesc, avansul este de 220 EUR, echivalentul biletului de avion si a taxelor de aeroport si bagaje de cala. Luati in calcul ca este foarte important si necesar sa aveti si o asigurare storno + medicala, care imi spune Samiza, ca impreuna ajung la 64 RON.

Pentru masa si bautura, cei care ati mai fost cu mine stiti cam cum procedam, astfel incat sa iesim cat mai ieftin: apa o cumparam de la magazin si o tinem in microbuz, astfel incat sa nu fie nevoie sa cumparam din zonele turistice, unde este de cel putin 8 ori mai scumpa.
Berea nu este scumpa in Spania la local, deci nu e problema daca bem acolo una. Dar se poate si cumpara. Pt femei cea mai cautata bautura acolo este Sangria, care se poate comanda la litru, sau la pahar cca 3 EUR/portie.

Mancarea traditionala andaluza este paella, o combinatie de orez tras la tigaie cu fructe de mare si condimentata cu sofran. Foarte gustoasa si consistenta. O portie este intre 6 EUR - 10 EUR, depinde de local si de modul de servire. In general o masa chiar si de peste nu depaseste 12-15 EUR. Au terase unde se poate manca foarte bine, am sa va recomand unde sa servim masa.

Nu va fi nevoie sa mancam de 2 ori (in afara de micul dejun care-l avem inclus in tarif) pe zi, pentru ca o sa umblam mult si cu un sandvici facut de la un magazin sau cumparat cu 2-3 EUR pe strada, iti domolesti foamea. In mai deja o sa fie cald (eu anul trecut la plaja pe vrea aceea am reusist performanta de a face insolatie), deci importante sunt lichidele si fructele. Care sunt ieftine si le gasesti peste tot. Deci costurile cu mancarea pe zi sunt cam: 15 EUR masa principala + 5 EUR gustare + 2 EUR bauturi = 22, maxim 25 EUR/zi.
Inmultit cu 7, insemana 175 EUR.

O seara la Flamenco va mari cu vreo 10 - 15 EUR, necesarul de buget, iar daca este organizata o corida in perioada in care suntem acolo (anul trecut a fost) si cineva doreste sa participe, un bilet, costa in jur de 16 EUR.

Intrarile la obiective. Cel mai scump este la Alhambra, care alaturi de Mezquita va fi punctul principal de vizitare. Va trebui sa cumparam biletele deja, pt ca programarile de intrare se fac cu 3 luni de zile inainte. Deci dupa ce platim avionul si asigurarea urmatoarea cheltuiala este cea de cumparare a biletului de intrare la Alhambra. Aici avem 2 variante: sa cumparam un bilet simplu doar pt vizitarea complexului, sau sa luam un card, care include mai multe obiective din Granada. Intre 16 - 27 EUR. Mezquita Cordoba este dupa cate tine minte 8 EUR, catedralele sunt multe gratuit, dar sunt in care trebuie achitat 4-6 EUR, deci luati si aici in calcul vreo 12 EUR. Mai avem cateva vizite la palate, gradini, astea in total nu depasesc 25 EUR. Deci pt vizite luati in calcul in jur de 75 EUR.

La aceste sume, se mai adauga extraobiectivele (unde impartim motorina consumata pe traseu la numarul de doritori - anul acesta vreau sa ne abatem de la traseu si sa intram sa vedem Ronda), asta este in jur de 5 EUR total pt 2 extra, si parcarile de oras, la obiective,  (in jur de 8 EUR/pers pe toata perioada). Deci inca 13 EUR.

Excursia va va costa cu totul: 685 (tariful) + 14 (asigurare) + 175 (masa) + 10 (apa) + 15 (flamenco) + 75 (obiective) + 13 (parcari + extra) = aproximativ 950 -1.000 EUR, deci cu tot, transport, cazare, mancare, intrari obiective, entertainement.

N-am trecut aici shopping-ul. Fiecare isi dimensioneaza cheltuielile cum doreste si de cat dispune. In Malaga mergem la Plazza Major, un mall imens, cine doreste sa-si faca cumparaturi are de unde. Alternativa de shopping este plimbarea in zona istorica, eu am sa-i insotesc pe cei care nu doresc sa-si faca cumparaturi. 



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #5 : Marți, 05 Martie 2013, 08:36 »
Detalierea programului:

Ziua 1. In jur de ora 12.00 ne intalnim la Bucuresti, direct pe aeroportul Otopeni. La 14.00 avem zborul, pe la 18.00 suntem la Malaga. Dureaza cam 30 minute pana fac eu formalitatile de preluare a microbuzului, dupa care incarcam bagajele in el si plecam spre Granada.
Sunt pana acolo cam 2 ore de mers cu masina, deci pe la 20.30 ajungem la hotel. Un refresh si iesim in oras, o sa aleg un hotel de unde accesul spre centru este relativ simplu, astfel incat sa ajungem acolo usor. Servim cina in oras sau la hotel.

Ziua 2. Dimineata dupa micul dejun  plecam sa vizitam Alhambrei si Generalife. Ne va lua in jur de 6 ore, deci pana la pranz suntem acolo. Dupa, coboram in centru, servim in spatele Catedralei o paella sau o omleta specifica lor, intram acolo la un renumit magazin cu ceaiuri de tot felul de arome (de acolo puteti cumpara sofran, este cel mai ieftin din ce am vazut in Spania), intram apoi sa vizitam Catedrala, apoi Capela Regilor crestini, acolo unde sunt inmormantati Ferdinand si Izabela. Granada este un oras micut, dar plin de farmec. Putem ramane in continuare pt o plimbare in zona centrala, iar cei care doresc sa-si cumpere amintiri sau alte lucruri o pot face tot atunci. O sa si ramanem undeva sa mancam, asta ca masa de pranz tarziu. Innoptam tot la Granada, in hotelul pe care am sa vi-l comunic dupa ce finalizam partea cu avionul si pot incepe demersurile de prerezervare.

Ziua 3. Luam micul dejun si plecam spre Cordoba, sunt pana acolo in jur de 3 ore de mers cu masina. Mergem direct la hotel si daca putem sa face early check in ok, daca nu, lasam bagajele in camera de siguranta ta si plecam spre Mezquita. O sa vizitam practic cea mai mare moschee, transformata insa, dupa cucerirea orasului de catre catolici, in catedrala. Este impresionanta prin dimensiuni si prin arhitectura cu totul personala. La iesire, trecem Podul Roman, ramanem apoi acolo pe malul Guadalquivir-ului, intr-o plimbare. Ne intoarcem la hotel, un refres de vreo 2-3 ore si iesim sa vedem patio-urile si strazile cu flori. Sunt tot in zona Mezquitei, deci central, asa ca tot acolo o sa si mancam. Cine doreste sa incerce experienta unei bai arabe o poate face, langa restaurante este un astfel de centru ultradotat. O sa fie o zi de relax, mai amestecam cu shopping, sunt in zona o multime de magazine cu tot felul de lucrusoare, de la rochii de flamenco pana la ceramica andaluza. Multe de buna calitate. Seara mergem sa vedem un spectacol de flamenco, cel mai sigur unul in care este si o demonstratie de dresaj de cai arabi.

Ziua 4. Luam micul dejun mai tarziu, apoi vreau sa va duc sa vedeti un cartier de vile superbe, cu arhitectura cu totul specifica si cu niste gradini cu adevarat fantastice. Mergem pana acolo cu microbuzul, apoi o plimbare pe jos. Nu este central, asa ca pt a ne intaorce in centru luam microbuzul. Aici cine doreste sa stea la piscina o poate face, transformandu-si in continuare ziua in una de relaxare, sau poate sa mearga cu mine sa continue vizitarea Cordobei. Masa o luam tot asa undeva in oras.

Ziua 5. Dupa o zi mai lejera, ne trezim mai de dimineata, sa putem ajunge Sevilla. Sunt doua ore pana acolo si vreau ca maxim la 10.30 sa fim acolo. Punctam doar ce este principal: Catedrala, una dintre cele mai mari trei din lume, apoi Palatul Regilor Crestini. Mancam ceva si mergem la Arena de corida. O vizitam, iar daca cineva este interesat de spectacol si daca este unul programat in acea zi isi poate rezerva bilete pt seara. Unde vreau sa va mai duc in Sevilla, pe langa superbul Maria Parque, care o sa-l prindem in toata splendoarea cu toate florile deschise, este Macarena. Este un cartier emblematic pentru Sevilla si ar fi pacat sa nu-l vedeti. Dupa amiaza spre seara, free, fiecare isi face programul cum doreste, eu am sa raman in zona centrala cu cei care doresc sa serveasca cina la una dintre terasele de acolo.

Ziua 6. Mic dejun si plecare spre Algeciras. Avem 2 ore si jumatate de mers, dar in drum intram sa vedem La Cartuja Jerez, o manastire fascinanta, de care am scris aici pe forum un articol. Ajunsi la hotel nu o sa avem mult timp la dispozitie, o sa ne imbarcam din nou in microbuz, asta dupa refresh si plecam spre Gibraltar. Nu avem mult de mers, cca 30 minute. Am sa sun din timp ghidul nostru de acolo, care ne va urca in rezervatie cu microbuzul lui. Costa destul de mult sa urci pe stanca, dar face toti banii. Ceea ce o sa vedeti acolo este mai multe decat impresionant. Mediterana si Atlanticul intr-un loc in care isi unesc apele, maimutele acelea extrem de simpatice, tunelurile sapate in stanca, o pestera cu stalactite. Biletul, incluzand taxa de intrare in rezervatie este in jur de 27 EUR. 
Coboram de pe stanca si am sa va conduc in zona centrala a orasului, acolo sunt multe terase Fish and Chips sau unde se poate servi cunoscutul English breakfast. Sunt si o groaza de magazine, parfumuri tax free, am vazut marochinarie ieftina, incaltaminte. Sa nu mai vorbim de bautura si tigari...
Ne intoarcem spre seara la hotel.

Ziua 7. Parasim Algeciras cu destinatia Malaga. O sa mergem pe soseaua de coasta de data asta, imi va fi mai greu si o sa mergem mai incet, dara asa veti putea vedea toata Costa del Sol, de la un capat (San Roque) la celalalt (Malaga). Pe drum, va spuneam am sa va propun sa intram la Ronda. Este una dintre top 10 destinatii interesante in Europa, ar fi pacat sa trecem la doi pasi si sa nu o vedem. O sa postez intr-un mesaj ulterior cateva poze, pt a stii si intelege despre ce este vorba. La hotel o sa ajungem undeva dupa amiaza tarziu, ne cazam si iesim in oras, in zona centrala, apropiat de Alcazaba. O sa fie o dupaamiza de plimbare, mergem impreuna si la masa, intram in doua-trei obiective pe care le consider mai importante de vazut.

Ziua 8. O sa avem pana la 15.00 cand predau masina si ne imbarcam in avion un pic de timp. Va propun sa mergem in Plazza Major, un mall imens, aflat la intrarea in oras. Puteti acolo gasi o multie de lucruri de imbracaminte, dar nu numai. Cui nu-i place shopping-ul putem merge in oras, in port. La 13.00 - 14.00 sa fim feriti de surprize mergem la aeroport, predau microbuzul, dupa ce initial va las pe voi in aerogara. Imbarcare si plecare spre tara. Ajungem in jur de 23.00 inapoi acasa.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #6 : Marți, 05 Martie 2013, 08:40 »
Am amintit de cateva obiective. Va propun, daca sunteti interesati sa cititi si sa vizionati ce am scris aici:

Alhambra: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1549.0.html

Mezquita: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1544.0.html

Patiou-rile din Cordoba: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1546.0.html


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #7 : Marți, 05 Martie 2013, 08:43 »
Pozele promise cu Ronda:




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #8 : Marți, 05 Martie 2013, 16:37 »
Va spuneam ca perioada de mai este cea in care gasim totul inflorit.



Buganvilla


Jeka - strazile Sevilliei sunt strajuite de acest arbore, care seamana cu un arcat. Toamna avea pastai cu semnite, am luat cateva si am incercat sa le plantez in sera. Sper sa-mi iasa ceva, doar de cateva zile stau in pamant.


Autostrazile au scuarul dintre sensuri decorate cu zeci de mii de arbusti de leandru. Tufe mari pline de flori, albe, rosii, roz. Ai senzatia ca treci printr-o gradina.


O imagine cu care o sa va obisnuiti este cea a portocalilor plini de fructe. Din pacate nu sunt deloc bune...Este o varietate de portocala amara, din care iese o dulceata, hhhhhmmm ....sa te lingi pe degete. O firma britanica colecteaza tot si prelucreaza obtinand suc si gem.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #9 : Miercuri, 06 Martie 2013, 17:46 »
Mi-a spus Samiza, ca s-au ocupat 6 din cele 8 locuri disponibile. Mai sunt doar doua locuri pentru aceasta excursie. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #10 : Joi, 07 Martie 2013, 08:38 »
Azi de dimineata s-a mai ocupat un loc. Deci suntem cu mine 8, numarul minim de participanti s-a atins deci. Astfel ca excursia se va tine 100%. A mai ramas doar un loc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #11 : Luni, 11 Martie 2013, 09:11 »
La Carnaval am primit solicitarea de rezervare a ultimului loc. Urmeaza sa comunic maine si componenta grupului.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #12 : Luni, 11 Martie 2013, 12:43 »
S-a confirmat prin avans si ultimul loc. Deci nu mai sunt locuri disponibile.  Si o erata: asigurarea costa dupa cum v-a cominicat si m-a corectat Samiza, 64 ron, nu 64 eur cum scrisem undeva aici pe topic. Am corectat si acolo.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #13 : Miercuri, 13 Martie 2013, 11:07 »
Lista finala a participantilor la circuitul de Andaluzia si Gibraltar:

1   Florina P    Bucuresti
2   Lucia R C    Bucuresti
3   Eugenia H Bucuresti
4   Constanta S   Bucuresti
5   Liliana Z   Bucuresti
6   Mihnea G   Bucuresti
7   Cornelia D   Sibiu
8   M Viorel   Bucuresti
9   Gigi Cindea Sibiu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 16 Martie 2013, 15:33 »
Am stabilit azi, impreuna cu Samiza hotelurile la care o sa stam in aceasta excursie. Sunt, dupa cum o sa vedeti, hoteluri foarte bune.



Hotel Camino de Granada 3*, unde o sa stam doua nopti.




Ayre Hotel Cordoba 4*, urmeaza sa stam 2 zile in acel superb hotel, din care grupul din toamna, abia se mai dadea dus.


Hilton Garden Inn 4* Sevilla, vom sta in hotelul apartinand celebrului lant, o noapte.



Holiday Inn Express 3* Los Barrios Algeciras, ne va gazdui o noapte. Anul trecut am stat acolo, iar serviciile au fost ireprosabile.



Eurostars Astoria 3* Malaga, excelent plasat, chiar in port. De acolo suntem foarte aproape de zona de promenada si de centrul vechi.