Autor Subiect: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013  (Citit de 26798 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #30 : Luni, 15 Aprilie 2013, 21:48 »
Gigi, as avea nevoie de orele exacte de plecare si sosire a avionului la Bucuresti, ca sa-mi fac cererea de concediu si sa stabilesc varianta de transport Sibiu - Bucuresti si retur.
La plecare, este foarte probabil sa aiba fratele meu delegatie la Bucuresti in data de 15 mai (cu o zi inainte). Daca se confirma, atunci spunea Samiza ca ai putea veni si tu cu noi (am inteles ca nu mai sunt alti participanti din zona noastra).
La sosire, e foarte important pentru mine sa fiu in 24 mai dimineata deja acasa, pentru sedinta de validare a unui proiect la scoala. In cazul in care nu ajungem in 23 in timp util la Bucuresti ca sa prindem un tren/autobuz, trebuie sa fac cuiva procura notariala, ca sa ma inlocuiasca. Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #31 : Marți, 30 Aprilie 2013, 10:05 »
Sa recapitulam si aici, mai sunt doar doua saptamani si ceva pana la plecare !   *|* *|* *|*

Intalnirea va fi pe Aeroportul Otopeni, in 16 mai, cade intr-o zi de joi, ora 12.00. Punct de intalnire: Plecari, cafeneaua din dreapta intrarii.

Plecarea se va face la Malaga la ora 14.40, zborul dureaza cca 4 ore si 5 minute, in jur de ora 17.45 (ora destinatiei) vom fi acolo. Puteti urmari programul de zbor: http://www.blueairweb.com/destinatii/orar-de-zbor

Despre conditiile de calatorie a zborurilor cu Blue Air puteti citii si va informa de aici: http://www.blueairweb.com/Conditii-De-Calatorie/

Noi avem inclus in biletul de calatorie bagajul de cala, deci se poate merge pana la 32 kg. Oricum la plecare va sugerez sa va incadrati in 16 - 20 kg maxim. Veti mai face cumparaturi si o sa aveti nevoie de spatiu si greutate. De asemenea este incomod si inutil sa duceti dupa voi bagaje voluminoase si grele. Avem mai multe check-in-uri si check out-uri de hotel, asa ca limitati-va la un troler de dimensiuni minime. Pt 7 zile nu aveti nevoie de foarte multe lucruri, temperatura in aceasta perioada a anului este de 19 - 25 de grade, dar putem prinde si varfuri,- pana la 30 de grade, deci nu aveti nevoie de haine mai groase. Circulam cu un microbuz care are un spatiu limitat de bagaj, deci si din acest punct de vedere este important sa nu va luati cu voi trolere mari, pt ca va fi imposibil sa le aranjam in porbagaj.

Este indicat, indeosebi cei care inca nu ati avut contact mai lung cu soarele si pielea si organismul nu sunt invatate cu caldura, sa aveti haine deschise la culoare, ceva de pus pe cap si o crema pt zonele expuse. Atentie sa nu puneti crema in bagajul de mana, este posibil sa v-o refuze la poarta. La fel nici apa, nu sunt permise recipiente cu lichid mai mari de 500 ml.

Sa aveti cu voi un rucsac mic in care pe timpul zilei sa puteti purta o sticla cu apa, un fruct si daca o sa cumparati ceva sa puteti transporta usor, mainile sa va ramana libere.

Nu uitati sa aveti activat roaming-ul, sa va luati actele de identitate, verificati valabilitatea acestora, sa nu va treziti acolo cu probleme de permisune.

Pt piscine - costum de baie, un slap sau o sanda usoara, iar pt plimbari imbracaminte usoara pe cat posibil de bumbac. Culori deschise evident! Aparat foto, cu memorie suficienta si baterii reincarcabile!

Va sugerez sa va listati hotelurile si adresele la care o sa stam, eu le-am postat. Intr-un caz limita, daca va pierdeti, nu va merge telefonul, este imposibil sa va pot recupera, este bine sa stiti unde stam, pt a ne reintalnii acolo.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #32 : Miercuri, 01 Mai 2013, 16:10 »
La fel nici apa, nu sunt permise recipiente cu lichid mai mari de 500 ml.

Pana la 100 ml, stiam eu, altfel platesti 5 EUR pentru ambalare in pungi speciale de plastic in aeroport sau renunti la produs. Apa e voie numai dupa check-in, din aeroport. Valabil si pentru flacoane de parfum, ruj lichid etc. S-a schimbat ceva de cand stiam eu?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #33 : Miercuri, 08 Mai 2013, 14:08 »
Turul virtual al Marii Moschei, Mezquita de Cordoba. Fabulos!

http://www.catedraldecordoba.es/visita/

Caroline

  • Vizitator
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #34 : Joi, 09 Mai 2013, 21:28 »
Gigi, pana acum n-am avut timp sa citesc decat in diagonala... urmeaza sa mai citesc o data pe indelete duminica, dupa ce scap de alte deadline-uri. Ce presupune "urcarea pe stanca Gibraltarului" in ziua 6, trebuie sa-mi iau cu mine ghetele de trekking?! Tenisi sau mocasini e ok?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #35 : Vineri, 10 Mai 2013, 07:45 »
Nu urcam pe jos, nici cu funicularul, o sa inchiriem un ghid cu mictobuz care ne va conduce in cele 4 puncte importante ale stancii. Are acelasi tarif cu urcarea cu funicularul, dar se evita deplasarea pe cativa km. Deci ca in fiecare zi este buna o incaltaminte usoara.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #36 : Vineri, 10 Mai 2013, 16:17 »
Mersi! Ce bine... mi-ar fi ocupat un sfert din valiza.  :)
Buletin sau si pasaport?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 11 Mai 2013, 00:31 »
Doar buletin.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #38 : Marți, 14 Mai 2013, 09:27 »
Mi-am facut bagajele :yeah:, mi-am adunat notitele, care in minte  :), care pe hartie  ??? si ma pregatesc de plecare. Maine seara voi fi in Bucuresti, am preferat sa plec odihnit pe drum, mai ales ca 16 va fi pentru mine o zi lunga - lunga. Cu avion si condus apoi de la Malaga pana la Granada.

Sper ca toata lumea a citit si s-a informat cu tot ce tine de excursie si ne vom vedea, fara intarzieri, joi 16 mai ora 12.00 pe Aeroportul Otopeni Bucuresti. Locul de intalnire, asa cum am stabilit, cafeneaua de la Plecari. Pe o parte va cunosc pe o parte urmeaza, deci uitati-va dupa o figura cu ochelari si fara par... ;D Eu am sa fiu acolo, asteptandu-va.

M-am uitat pe vreme, este putin neobisnuita pentru aceasta perioada a anului. In primele zile nu depaseste 14-16 grade, deci ca si aici acum dupa ploi. Mai mult, se anunta si ceva precipitatii, cel putin in primele doua zile.

La Granada este posibil sa ploua chiar cand suntem in Alhambra, undeva spre dupaamiza, poate ca scapam totusi... Dar ca orice persoana prevazatoare, va sfatuiesc sa aveti ceva la voi care sa va fereasca de apa (umbrela, haina de ploaie, pelerina - ce considerati ca va este mai usor de transportat si va ajuta mai mult). Nu avem posibilitatea sa iesim de acolo, sau sa ne intoarcem la hotel sa va schimbati deci considerati sfatul meu.

Sa aveti deci si ceva de ploaie, dar si ceva de temperatura mai mica, un pluover, o geaca, ceva de genul acesta. Sa nu tremurati seara...Urmatoarele zile am vazut ca se incalzeste si temperaturile ajung la normal la 24 grade. Eu sper insa la norocul din Singles Camp care ne ajuta intotdeauna si nu va fi nevoie sa ne ferim nici de ploaie, nici de frig...Doar suntem in Andalucia!

Nu uitati de buletine, sa le aveti valabile si la voi! Bagajele sa nu fie mari, pt ca va fi destul de greu de gasit loc in microbuz si de asemenea de manevrat pe aeroport de doua ori si de zece, la hoteluri...Nu uitati si de un rucsac de mana, sa-l aveti pregatit pt iesirile noastre.

Locurile au sa va placa cu siguranta, Andalusia este poate cel mai frumos si mai incarcat de istorie loc din Europa. Am sa incerc sa va arat cat mai multe, ferindu-ma insa sa va plictisesc. Asa cum va spuneam, poate ca ajungem si la Ronda, deci mai apare si cate ceva suplimentar.

Incercati sa va rupeti de activitatile si problemele pe care le aveti, intrati in atmosfera de Spania. Si pentru ca mergem acolo unde s-a nascut flamenco, poate reusiti mai usor sa pasiti in vacanta, ascultand:

www.youtube.com/watch?v=1cVKdLr_3vo


si un paso doble: Espana Cani:

www.youtube.com/watch?v=jQ8_6Su9xGc


Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #39 : Marți, 14 Mai 2013, 10:05 »
Drum linistit si distractie faina voua, asteptam poze si impresii! :)

Offline nuska

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #40 : Marți, 14 Mai 2013, 11:49 »
foarte frumos pe unde va duceti.va trebuie o zi plina numai pt Alhambra.drum bun.
fericire

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #41 : Miercuri, 15 Mai 2013, 13:14 »
Gata de drum? Vesel grupul?  :) Atunci sa ne vedem cu bine la aeroport.  :flori: Peste o ora plec spre Bucuresti...ne revedem pe forum, la intoarcere! 

Caroline

  • Vizitator
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #42 : Miercuri, 15 Mai 2013, 13:21 »
Eu abia de maine incep sa ma inveselesc... Doua saptamani am lucrat ca nebuna, inclusiv sambata si duminica, sa le las pe toate in ordine pentru urmatoarele 10 zile... azi-noapte pe la 3 mi-am terminat bagajul. Maine e o noua zi!  :yeah:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #43 : Vineri, 24 Mai 2013, 22:18 »
Acasa. Dupa o saptamana petrecuta pe taramurile maurilor, sunt din nou in fata calculatorului, in biroul meu. Gata sa va povestesc cate ceva din ce am vazut acolo. Pentru ca despre multe v-am scris deja pe forum, am sa ma opresc doar la ce a fost nou si diferit fata de excursiile anterioare in Spania.

Pentru ca sunt un mare iubitor de flori, pentru mine, orele petrecute in patio-urile cordobeze, cu ocazia fiestei, au fost de departe cele mai frumoase. Am nimerit, asa cum scriam inainte de plecare, in mijlocul festivalului patio-urilor, zilele cand cordobezii isi deschid portile pentru ca admiratorii de frumos sa le poata vedea curtile. Au un adevarat cult pentru aranjament, iar delicatetea cu care se ocupa de fiecare detaliu floristic este absolut impresionanta. Nu vreau sa va plictisesc prea mult cu cuvinte, cred ca cel mai bine si mai mult spun pozele...



Am selectionat mai multe poze si urmeaza ca zilele urmatoare sa le postez. Intrerup acum pt ca am promis celor cu care am petrecut cele sapte zile de excursie ca o sa le transmit fotografiile facute de mine, imediat ce ajung acasa.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ocazie! Andaluzia si Gibraltar 16 - 23 mai 2013
« Răspuns #44 : Sâmbătă, 25 Mai 2013, 09:36 »
Sa continui cu postarea fotografiilor facute in patio-urile cordobeze: