Autor Subiect: Tarifele de excursii si calatorie  (Citit de 7198 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Tarifele de excursii si calatorie
« : Luni, 04 Martie 2013, 09:03 »
Excursiile si vacantele pe care le organizez eu si Samiza sunt diferite mult fata de cele pe care de regula le lanseaza ca oferta agentiile turistice. Am sa va explic acum particularitatile actiunilor noastre.

Agentiile tour operator lanseaza in perioada noiembrie - februarie, mai multe tipuri de pachete turistice, pe multe destinatii si in multe variante. Dupa cate stiti foarte bine, doar o parte din acestea se tin, sunt doar lansate, asta nu ofera si garantia ca se tin. Daca exista inscrisi, dar in numar insuficient, acestia vor fi relocati sau pe acelasi tip de excursie dar in alta perioada sau li se ofera posibilitatea de a calatori spre alta destinatie. Cu banii in mana, agentiile fac tot posibilul de a nu-i scapa si incearca tot felul de variante. Pe care de regula, clientul le accepta, chiar daca nu sunt exact ceea ce dorea initial.

Pachetele turistice pe care le gasiti in agentii sunt:
- city break. Adica agentia cumpara la tarife mici si din vreme bilete de avion si camere de hotel, (ieftin nu inseamna neparat ca nu sunt ok calitativ). Cumparand un astfel de pachet, daca esti un om descurcaret si stii sa manuiesti o harta, te orientezi bine cu mijloacele de transport in comun, esti o persoana organizata si cu timp, astfel incat sa ai pregatite toate obiectivele pe care vrei sa le parcurgi, iti place sa calatoresti solitar sau in grup foarte restrans, este o varianta de minivacanta ok. Este ieftina si blitz. Dezavantajul este ca poti avea ghinionul unei cazari proaste, sau departe de zona turistica si n-ai cum sa stii din timp, pt ca locatia nu este anuntata.
- circuite cu autocarul. Exista un numar minim de persoane, altfel excursia nu se tine. Se calatoreste mult, pe distante lungi, este foarte obositor. Autocarul are o viteza limita, se circula relativ incet, de aceea cele 500-600 km/ zi, mananca mult din programul afectat vizitelor. Hotelurile sunt in marea majoritate de 3*, dar sunt sau in afara localitatii, sau centrale dar cu deficiente de servicii. Grupul este eterogen, la un numar de persoane mare, apar si problemele de intarzieri, asteptari, discutii etc. Avantajul este cel al ghidajului permanent, inclusiv in autocar si al unui program bine definit si cunoscut dinainte. Si al tarifului pentru ca in situatia unui grup de 45 - 50 persoane costurile/persoana sunt mici, deci implicit si pretul oferit clientului. Acest gen de pachet il recomand persoanelor rezistente fizic (sunt minim 8 mutari duble de bagaje, cu impachetari si despachetari), care se adapteaza usor si adorm repede, indiferent unde sunt si carora le place mult informatia primita.
- circuite cu avionul. Marea majoritate a acestui gen de pachet, ofera doar transportul si cazarea (de cele mai multe ori in hoteluri diferite, 2 aici, 5 dincolo, 10 in alt hotel). Excursiile zonale sunt optionale si se achita separat. Sunt comode ca si transfer, sunt ok pt persoanele care stiu ce vor dinainte si sosesc pregatite cu ce doresc sa viziteze. Punctele slabe sunt locatiile, care nu intotdeauna sunt bune (se anunta de obicei 2*-3*) si neaprecierea bugetului - te trezesti acolo ca daca vrei sa vezi una sau alta te costa prea mult pt ceea ce aveai alocat pt aceasta excursie
- pachete de vacanta in varianta doar cazare. Aici sunt multe posibilitati, functie de tipul si categoria locatiei unde urmeaza sa-ti petreci vacanta. A lua o excursie ieftina nu inseamna neaparat un chilipir. Ajuns acolo poti avea surpriza de a gasi ceva in care nu se poate sta un interval mai mare de timp. Stiu sute de oameni care au plecat din locatii si si-au inchriat privat altceva. Aici important este sa te informezi de e site-urile de feed back. Fa o medie a ceea ce se scrie despre locatie si doar atunci ia decizia. Si evalueaza corect. Are avantajul flexibilitatii, neavand mese stabilite, te poti misca in zona. Si ai foarte multe optiuni de destinatii si locatii.
- pachete de vacanta cu demipensiune sau all inclusiv. In general te leaga de locatie, pt ca ai mesele deja platite. Este comod, relaxant si odihnitor. Sunt bune pt familii si pt mici grupuri de prieteni. In nici un caz nu este de mers singur.

V-am dat doar formele principale de leisure, evident ca mai sunt si altele, plus combinatiile dintre ele.

Despre excursiile si vacantele Singles Camp

- excursiile sunt in grupuri mici. Exista o intimitate de grup, o flexibilitatea programului, sunt multe avantaje care decurg din asta. Dezavantajul este cel al costurilor de cazare si de transport. Una este sa comanzi unui hotel 25 de camere si alta 5 - 10 camere. Una este sa mergi cu un autocar de 50 de persoane si alta cu 8-20 persoane.
- transportul este mai rapid. Chiar daca nu are comoditatea unui fotoliu de autocar, locul in microbuz este mai intimizat. Intr-un grup mic regulile de "buna convietuire" sunt respectate, ceea ce iti da un confort. Se calatoreste asa cum spuneam mult mai repede. Daca un autocar poate circula cu 80-90/ora, un microbuz ruleaza in medie pe autostrada cu 120 km/ora. Ramane deci mai mult timp la dispozitie. Este evident sensibil mai scump.
- hotelurile pe care le alegem sunt 3* - 4* si va sunt prezentate pe forum, cu poze, facilitati etc. Daca agentiile ar merge in circuitele pe care le organizeaza pe astfel de locatii, tarifele ar sari mult in sus. Ele prefera pentru un tarif competitiv, variantele 2*, maxim 3*. Si nu se cunoasc locatiile! Faptul ca particip impreuna cu voi, este si o garantie ca locatiile sunt ok. Postez hotelurile in care se sta, ceea ce de regula agentiile se feresc sa o faca.
- in tariful pe care il anuntam intra in situatia transportului cu avionul toate taxele, inclusiv cele de aeroport si cele de bagaje. Daca studiati atent o oferta de agentie, o sa vedeti ca in subsol trec la servicii neicluse: "taxe de aeroport". Care pot varia de la cativa zeci de euro pana la cateva sute, in cazul distantelor mai lungi, de exemplu Spania si Portugalia.
- la noi circuitele includ in tarif si excursiile optionale! De regula agentiile vand doar partea de cazare si de transport, urmand ca la destinatie sa va alegeti din oferta unde doriti sa mergeti. O excursie zonala, de exemplu in Spania, pleaca de la 40 EUR in sus. La fel si in Grecia, Portugalia. Deci acolo veti fi obligati sa mai achitati 200 - 300 EUR, daca va doriti sa vedeti obiectivele din jurul orasului in care sunteti cazati.
- asistenta este permanenta. De la imbarcare, pana seara eu va insotesc peste tot, incerc sa va ghidez fara sa va plictisesc cu amanunte si sa va conduc in locurile pe care le consider importante si interesante
- nu introducem nici un comision sau vreo taxa ascunsa. N-am scris niciodata pretul cu "de la...RON" deci ceea ce am scris, aceea si este. Nu s-a intamplat ca cineva sa achite ceva suplimentar fata de ce am cumunicat ca tarif.

Acum referitor la transporturile in interiorul tarii. Poate faceti o comparatie - si este bine sa intelegeti si acest lucru- intre tarifele de transport cu microbuzul inchiriat spre destinatie si un mijloc de transport in comun. Ma refer aici in special la cei din Bucuresti. Evident ca daca luati o cursa publica de exemplu Bucuresti - Turda, veti iesi mai ieftin decat daca veti calatori cu microbuzul inchriat de mine pe acea ruta. Anul acesta am inceput sa organizez si plecarile grupaj din Bucuresti, pt ca asta am inteles din chestionar ca asta doriti. Pentru mine este mai complicat decat daca m-as concentra doar pe destinatie si as inchria de acolo un mijloc de transport local. Nu trebuie sa platesc soferului cazare si masa, omul este de-a locului, imi este mult mai simplu cu ghidajul. Un microbuz care vine din Bucuresti are ca si costuri un tarif de cca 1.8 lei + TVA pe km + cazare sofer + masa sofer. Valoarea transportului am impartit-o proportional, functie de km parcursi local/destinatie pentru cei care vin din alte zone si care au nevoie doar acolo de microbuz si cei din Bucuresti care beneficiaza si pe traseul pana la destinatie si acolo de mijlocul de transport. Pt cei din Bucuresti: faceti intotdeauna o socoteala simpla: cati kilometri sunt dus si intors pana la destinatie, inmultiti cu 1.8, apoi cu 1.24 (cota de TVA) si impartiti la numarul de participanti care vin din Bucuresti. Si obtineti aproximativ costul de transport. Tariful de transport Bucuresti - destinatie este influentat evident de numarul de participanti care folosesc microbuzul. Cu cat numarul este mai mare, cu atat tariful este mai mic. Ceea ce vreau insa sa intelegeti si sa retineti este ca diferenta de tarif.

Am tinut sa va explic toate acestea pentru ca este bine sa intelegeti toate detaliile si particularitatile acestor excursii.