Autor Subiect: Cele sase elemente  (Citit de 2738 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Cele sase elemente
« : Joi, 07 Martie 2013, 08:24 »
Cele sase elemente                                articol primit de la Anonyma

Nu la a pretinde acelasi lucru in schimb ma refer cand iubesti, ci la a (te) astepta sa reusesti ceea ce vrei sa construiesti.

Pasi necesari (nu dau lectii, asta e ceea ce simt eu acum):
Ca sa construiesti cu cineva, trebuie sa iei in calcul tot ceea ce tine de acel cineva.

In primul rand, trebuie sa tii cont de faptul ca un OM este tridimensional, sau daca vrei, dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, o trinitate (spirit, trup si suflet) si nu doar duh (=spirit).
(Nu sunt fanatica religioasa, dimpotriva, dar nu am gasit alt exemplu mai bun ca sa ilustrez ceea ce vreau sa spun).

Pe langa asta, omul este format de-a lungul vietii de toata istoria de evenimente care il compun (fiind supus timpului, a patra dimensiune). Toate cele 4 dimensiuni ne vaduvesc intotdeauna mai mult sau mai putin de EU-ul ideal, initial, dar ne si formeaza, ne construiesc in ceea ce suntem, acum si aici.
(Aici se da lupta in fiecare din noi, intre Inger si Demon).

Poti sa ignori (voit sau nu) oricare din cele 4 dimensiuni, dar atunci vei construi doar... castele de nisip, precum copiii care, atunci cand se joaca, ignora realitatea si in fapta, nu numai in spirit.

Exemplu, a construi doar in spirit =doar in mintea ta. De asemenea, a fi cu cineva doar intru trup sau doar intru suflet, sau doar intru o coincidenta in timp, e la fel de periculos: ca finalitate, va rezulta doar suferinta, ca frustare de unul sau toate din celelalte trei.

A patra dimensiune este, deci, timpul. (Stiu ca nu spun noutati… dar nimic nu e nou sub soare).

Al  cincilea element este adevarul, care le transgreseaza pe toate celelalte. Conteaza mai putin adevarul de sub "masca", adevarul celorlalti. Conteaza sinceritatea cu tine insuti. Cunoasterea de sine este primul pas, dar nu suficient ca adevarul sa se infaptuiasca. Trebuie sa si actionezi intru impacarea cu sinele, pentru a incepe sa construiesti. (Vezi necesitatea "doliului afectiv" inainte de a incepe o noua relatie.)

Al 6-lea este Iubirea. Care NU se va realiza niciodata decat prin TOATE cele 5 de mai sus… sau deloc.
Asta fiindca poti indeplini primele 4 conditii fata de cineva, dar nu le vei indeplini cu cineva decat daca le vei indeplini in primul rand cu tine (5).



Iubirea nu se teoretizeaza, se simte, imuabila, mai presus de toate celelalte, si nu conditionata de una pana la cele 4 variabile. Iubirea inseamna atunci cand simti cu adevarat ceva pentru acel cineva (dincolo de logica rece), care sa le metamorfozeze pe toate celelalte 5.
Atunci cand 1+1 nu este =, > sau < decat 2, ci cand 1+1=1. O "unitate" noua = NOI.
Exemplu: Este corect: "De cand te-am cunoscut, m-am indragostit de pantofii cu toc, pentru ca te iubesc" si nu "Te iubesc fiindca porti pantofi cu toc, asa cum imi place MIE."

In cazul ignorarii oricarui element (in aceasta ordine), rezultatul va fi intotdeauna un esec.
Reusita o simti (fara sa fie nevoie sa ti-o explici in cuvinte) atunci cand nu trebuie sa ceri nimic nici de la tine, nici de la celalalt, pentru ca totul vine de la sine... relatia creste ca un copil, cu sau fara aport din exterior.

Nu degeaba se spune "Diavolul ni se arata in cele mai frumoase forme".
Cat de nobil ne-a invatat religia (confiscata de oamenii bisericii) ca este sa construiesti doar intru spirit... Si cat de mult mutileaza asta increderea in noi, atunci cand ni se spune ca trupul e doar o pedeapsa pe pamant si ca sufletul nostru va fi fericit doar in Viata de Apoi...
Si cat de mult ne stimuleaza spiritele luminate, cu care incercam mereu sa ne identificam de-a lungul istorie, pacatul vanitatii...

Ei bine, pentru mine, diferenta intre Isus si Lucifer e foarte mica: Isus a fost duh (spirit), intrupare (adevar - fiul lui Dumnezeu) si inima (a adus religia iubirii - al 6-lea element). Lui Lucifer ii lipsesc doar ultimele doua... asa ca se "joaca" linistit chiar cu "instrumentele" bisericii: "pacatele" spiritului, trupului si sufletului nostru, vaduvite de Adevar si de Iubire.
Si care stau, totusi, in puterea noastra!!!

Cam alambicat... cred. Ma mai explic, daca mai trebuie... desi am invatat pe propria mea piele ca, in acest caz, pana nu simti asta in inima ta, orice fel de de cuvinte (instrumente ale spiritului, trunchiate, rupte de celelalte) sunt inutile...