Autor Subiect: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!  (Citit de 5271 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« : Duminică, 10 Martie 2013, 18:39 »
Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi! articol scris de wonderland

Te-ai schimbat. Nu te mai recunosc. Nu te mai înțeleg.
Fiecare dintre noi la un moment dat, a rostit sau a auzit astfel de afirmații.
Suntem într-o continuă schimbare. Așa se cade, în sensul devenirii noastre, să ne lăsăm modelați de experiențe, să facem alegeri în ce privește modul nostru de a privi, de a înțelege ce ne e dat să trăim, de a ne adapta comportamentul, atitudinile.
Da, când în contextul exterior nu găsești modificări semnificative, care să justifice schimbarea felului tău de a fi în raport cu o situație, o persoană, e clar că în tine, doar în tine,  s-a schimbat ceva.

Devenim de nerecunoscut, cel mai adesea, doar când, de la început celălalt și-a format o imagine deformată despre noi. O imagine la care și noi am contribuit, dacă ne-am străduit, conștient sau inconștient, să-i împlinim imaginea iluzorie, oferindu-i ceea ce dorea să vadă, să audă, să primească.

Sau, urcăm pe un piedestal pe cineva, apoi strigăm că am fost înșelați. Pentru că, brusc nu înțelegem cum de persoana din fața noastră nu se mai comportă după imaginea, cu așteptările din mintea noastră.

Oricum ar fi, vine un moment când totul în tine strigă să te oprești. Poți să te faci că nu auzi semnalele nefericirii și nemulțumirii tale. Și să mergi mai departe cu inima grea, obosit și trist. Sau, poți să începi să te asculți și să înțelegi că ești singurul responsabil de fericirea sau nefericirea ta.

Mă gândesc la relațiile trenante, care par să meargă într-o inerție, în bucle sau cercuri (vicioase din moment ce reiau un tipar repetabil al agoniei și extazului) și care într-o zi sfârșesc brusc. Nu pentru că s-a întâmplat ceva diferit, deosebit, de neiertat. Ci, pentru că nu se întâmplă...altceva.

M-am schimbat?
Nu, nu m-am schimbat. Sau, da.... m-am schimbat.
Pur și simplu am devenit capabilă să mă ascult, să nu mă mai mint, să nu mă mai amăgesc, să fiu eu, în acord cu ceea ce simt, gândesc.  Adică să fiu eu însămi. Să mă eliberez, să te eliberez, să ne eliberăm de această povară de a cere, de a aștepta ca unul să se transforme în sursa celuilalt de siguranță, împlinire și fericire.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #1 : Luni, 11 Martie 2013, 09:40 »
Aceasta schimbare face viata atat de interesanta.... si provocatoare....
Eu vad continuarea celor scrise mai sus astfel: te-ai schimbat, e clar...dar...stii, imi placi chiar mai mult asa cum esti acum...si ma bucur sa constat ca si eu am evoluat frumos... mmmmm...simt ca ne-am putea reindragosti unul de celalt, noi, cei noi... ba chiar, te iubesc acum mai mult decat pe tine, cel vechi....  :smitten:
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #2 : Marți, 12 Martie 2013, 08:38 »
Am o rezervă cu...reîndrăgostitul :)
Mai degrabă agreez ideea de a te îndrăgosti din ce în e mai tare... Nu pentru că unul se schimbă după placul celuilalt. Ci, pentru că...evoluează în aceeași direcție.
Dar sunt de acord cu tine - schimbarea face viața interesantă. :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

silviu

  • Vizitator
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #3 : Marți, 12 Martie 2013, 10:14 »
io ma reindragostesc in fiece zi de mine insumi. moamaaaa... ce ma mai iubesc :smitten:

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #4 : Marți, 12 Martie 2013, 16:00 »

Mai degrabă agreez ideea de a te îndrăgosti din ce în e mai tare... Nu pentru că unul se schimbă după placul celuilalt. Ci, pentru că...evoluează în aceeași direcție.

Da, asa am gandit si eu, poate a fost ciudata exprimarea...
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Caroline

  • Vizitator
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #5 : Marți, 12 Martie 2013, 16:04 »
Pentru ca stiu toata povestea (comunicarea online e vaduvita de cele mai multe ori din multe dintre componentele unei comunicari normale, directe, non-verbale) sunt de acord cu deli_a. Oamenii se schimba. Nu se indragostesc din ce in ce mai tare, ci se indragostesc de ceea ce celalalt vrea si tinde sa devina... daca a existat de la inceput iubire. Daca nu... se dezindragostesc.  ;)

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #6 : Marți, 12 Martie 2013, 16:13 »
Merci, Caro, da, te poti indragosti din nou, din cativa in cativa ani, de acelasi partener, dar care a devenit intre timp putin mai altfel, mai interesant, mai evoluat, mai potrivit...  La 20 de ani mi-a placut asa cum era el la 23, dar la 40 aveam, evident, alte gusturi si....el s-a maturizat minunat, astfel ca m-am reindragostit la 40 s.a.m.d....
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #7 : Marți, 12 Martie 2013, 16:32 »
acceptiunile unor concept abstracte pot fi diferite, ca și realitatea subiectivă a fiecăruia din noi. Până la urmă contează doar ce simte și cum se raportează fiecare la ceea ce simte. Iar dacă, cei doi sunt îndrăgostiți, mai îndrăgostiti sau reîndrăgostiti în fiecare zi, cu siguranță nu le pasă de nici o polemică/dezbatere pe marginea conceptelor. Ei, doar trăiesc și se bucură. Ceea ce ne dorim cu toții. Sau, ca să vorbesc în numele meu. Ceea ce îmi doresc și mie.  :giggle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #8 : Marți, 12 Martie 2013, 16:49 »
Wonderland... pe mine, de la un timp incoace, conceptele ma lasa rece. Vroiam doar sa spun ca, daca imi mai doresc ceva de la Dragoste in viata aceasta, este sa am parte de o relatie pe care sa o pot povesti, prin viu grai, asa cum o face deli_a despre relatia ei (asta nu inseamna nicidecum o relatie idem cu a deli-ei). Pentru ca ai dreptate, faptele concrete, obiective, descriptibile intr-un articol impersonal, iarasi nu conteaza. Conteaza ceea ce am trait, ce am simtit. Cu asta plecam, cand plecam, si cu nimic altceva.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nu m-am schimbat. Sunt eu însămi!
« Răspuns #9 : Marți, 12 Martie 2013, 16:56 »
cu un singur amendament - articol impersonal nu mi se potrivește.  :) Dar pot accepta că asta e percepția ta. Sau oricui rămâne cu această impresie. Doar că e altă...discuție.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.