Autor Subiect: Intimitatea - o stare de grație  (Citit de 25525 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Intimitatea - o stare de grație
« : Luni, 11 Martie 2013, 08:55 »
Intimitatea - o stare de grație articol scris de wonderland

Îmi place acest cuvânt. Mi se pare un  cuvânt așa de frumos. De fapt, îmi place starea minunată pe care o simbolizează. Acea stare care apropie, leagă două persoane într-un dans al inimilor împletite, fără a fi legate, într-un spațiu fără limite, dar și fără distanțe, într-un timp ce curge intens, dar pare că stă pe loc...
Un dans ce urmează muzica inimilor legate prin bucurie și desprinse de teamă.
Intimitatea este semnul că relația ta cu cineva este la acel nivel de acceptare și încredere în care te simți liber să fii tu, să te descoperi, de veșminte, dar mai ales de măști,  în fața celuilalt reținere, fără îngrijorări.
Acea stare când simți că nu ai nevoie de cuvinte. Uneori n-ai nevoie nici de privire. Sau de atingere. Și, cu siguranță nu simți nici un impuls să pui la îndoială,  să verifici, să confirmi autenticitatea sentimentelor. Când te simți liniștit să fii tu, fără să fie nevoie să îți cântărești, ori să îți cenzurezi gesturile, cuvintele, aparițiile.
Ea o stare de grație – care se naște din încrederea în sine a fiecăruia și din încrederea în buna credință a celuilalt. De aici încolo te simți liber să îl lași să te cunoască. Și să îl cunoști pe celălalt. Un dans nesfârșit al descoperiri de sine, unul prin celălalt.
Și, când simți că ești pe acest teritoriu magic, energia ta se canalizează firesc pe construcție, nu pe apărări și lupte fără sens.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #1 : Marți, 06 August 2013, 12:18 »
Din aceeași aspirație către starea de intimitate autentică, îmi plac momentele de tăcere liniștită.
Acea tăcere care nu se cere ruptă, spartă, umplută cu subiecte banale sau inventate doar pentru a umple un gol cu rezonanțe neliniștitoare. Acea tăcere în care cuvântul nu se cere rostit, în care gândul nu freamătă a neliniște, nu clocotește sub capacul pus peste ceea ce nu poți, nu știi, rosti.
Tăcerea care îmbrățișează, privirea care vorbește în sunetul emoției, cuvântul topit într-o atingere a sufletelor scăldate într-un vis de iubire.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #2 : Joi, 19 Decembrie 2013, 06:40 »
“Lasati spatii in intimitatea voastra”.  Kahlil Gibran

http://viataverdeviu.ro/6-lucruri-ale-caror-diferente-ar-trebui-sa-le-stii/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #3 : Miercuri, 25 Decembrie 2013, 12:25 »
Frumos spus, draga mea, dar totusi.....
Ce faci cand celalalt iti permite sa patrunzi in mintea lui si constati cu stupoare ca nu iti place ceea ce vezi, cand persoana "dezgolita" de mistere te inspaimanta ? Ii permiti sa vada toate acestea? Faci acelasi lucru ?
Consider ca adevarul nud, creeaza uneori stari contradictorii....
Este o simpla opinie, bazata pe nenumarate exemple concrete, de-a lungul experientei mele profesionale....

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #4 : Miercuri, 25 Decembrie 2013, 16:50 »
Frumos spus, draga mea, dar totusi.....
Ce faci cand celalalt iti permite sa patrunzi in mintea lui si constati cu stupoare ca nu iti place ceea ce vezi,

Pai, daca nu iti place ce vezi, reconfigurezi imaginea si decizi. Oricum, la un moment dat va iesi la iveala ceea ce e imbracat in adevar...poleit. Nu?

Desi pentru mine, intimitatea e mai mult acea stare in care te simt in siguranta langa cineva. si daca taci si daca vorbesti. te simti in regula sa fii tu, fara masti si ingrijorari.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #5 : Luni, 20 Aprilie 2015, 00:12 »

Intimitatea este semnul că relația ta cu cineva este la acel nivel de acceptare și încredere în care te simți liber să fii tu, să te descoperi, de veșminte, dar mai ales de măști,  în fața celuilalt reținere, fără îngrijorări.


Foarte adevarat! Dar cand se schimba totul cand ajungi acolo, ce faci?  Cum il poti ajuta? E totul bine pana cand ajungi in pat si acolo incepi ceea ce simti si ceea ce doresti sa faci, dar el se blocheaza, se opreste, se enerveaza si totul se opreste... Se opreste si pentru tine ca ramai blocata si nu stii ce sa faci si cel mai important este ca tot ce a fost frumos pana atunci dispare... Ai nevoie de dragoste, ai nevoie sa iubesti, dar daca n-ai cu cine, ce faci? Cum il ajuti? Si cat poti continua asa? Chiar daca el te iubeste si ar face totul pentru tine,ce faci tu? Cum rezolvi partea intima? Te duci cu altul si te descarci? Astepti pana data viitoare sa vezi ce se intampla si speri ca va fi mai bine? Le faci toate astea, dar pana la urma stii ce faci? Te feresti sa-l saruti, ca sa nu ajungi mai departe, te feresti sa ramai singura cu el, tocmai de frica unui alt esec, tocmai de frica de a nu pati ce ai patit de fiecare data... :( Faci asta un timp, dar cand vezi ca te distrugi, ca nu te simti bine, ca toata treaba asta iti face rau, termini toata povestea... Chiar daca el e dragut, e indragostit de tine pana peste urechi, te plimba toata ziua de colo colo, te ajuta de cate ori ai nevoie, TU ai nevoie de intimitate. Iubirea creste atunci cand sunteti singuri... 
Dar totusi,cum poti ajuta pe cineva care are astfel de probleme? :( De ce se intampla asta?

silviu

  • Vizitator
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #6 : Luni, 20 Aprilie 2015, 00:42 »
...Cum rezolvi partea intima?...
pentru asta exista prieteni ^-^

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #7 : Luni, 20 Aprilie 2015, 00:47 »
pentru asta exista prieteni ^-^

Ai ales si tu cea mai usoara intrebare...  :tomato: si cel mai usor raspuns...  :fight:

silviu

  • Vizitator
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #8 : Luni, 20 Aprilie 2015, 00:51 »
am ales intrebarea la care am stiut sa raspund :bow:

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #9 : Luni, 20 Aprilie 2015, 00:54 »
Deci raspunsul tau la aceasta intrebare, este: Suna un prieten!!!

Pai da, dar ce faci cu celalalt?

silviu

  • Vizitator
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #10 : Luni, 20 Aprilie 2015, 01:08 »
il schimbi.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #11 : Luni, 20 Aprilie 2015, 01:18 »
il schimbi.

De schimbat, nu l-am schimbat, pentru ca acum chiar nu sunt in stare s-o iau de la capat cu altcineva, dar am avut curajul sa pun punct!

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #12 : Luni, 20 Aprilie 2015, 09:42 »
...dar am avut curajul sa pun punct!

Doar pentru asta, adica asta sa fi fost cauza? Nu cumva doar un pretext? Pentru ca nu-mi pot imagina cum as putea alunga "sufletul pereche"  ::) ... Daca rezonezi, daca esti pe aceeasi lungime de unda, daca omul e om, daca, daca... (daca il iubesti, nah, ca sa zic vorbe mari!) atunci nu! Eu nu as fi renuntat! E adevarat, sunt de luat in calcul foarte multi factori, dintre care cei mai importanti mi se par a fi varsta si istoricul comun... Oricum, asta era motiv de despartire acum o suta de ani, intre timp societatea a evoluat... si ca mentalitate, ca sa zic asa! Omul a evoluat, mijloacele au evoluat etc, etc, nu pot continua! Sunt niste ziceri romanesti crud de adevarate, am vazut si niste caricaturi la fel, nu pot sa pun aici - poate dupa ora 23!  :D

Subiectul asta imi aminteste de un articol din "Adevarul":
http://adevarul.ro/locale/alexandria/familia-romani-secol-doar-lepra-impotenta-erau-motive-divort-femeile-veneau-banii-insa-doar-barbatii-puteau-insela-1_553225dacfbe376e35451b0d/index.html#
(O sa citesc cartea asta, e pe net - "Nunta la romani - Studiu istorico-etnografic comparativ", Simion Florea Marian)

silviu

  • Vizitator
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #13 : Luni, 20 Aprilie 2015, 09:42 »
da' nu am inteles cum s-a ajuns acolo...a fost mai intai o iubire adolescentina, cu plimbari si tineri de manutze prin parcuri, cu pepsi la cofetarie si cam atat? nu ti-ai dat seama din prima ca baiatu' are o jena, ca se blocheaza?
voi ati asteptat mai intai sa va indragostiti lulea si abia apoi sa treceti la chestiuni mai serioase? ??? wrong! :fight:
mai intai verifici: are sau n-are? si ce are de nu are? e o chestie de moment, trecatoare sau e nevoie de "voronetz" permanent? ori poate are alte mijloace prin care te poate duce pe culmile extazului :-\

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Intimitatea - o stare de grație
« Răspuns #14 : Luni, 20 Aprilie 2015, 09:43 »
Nah, uite, silviu, gand la gand!  :2funny: