Autor Subiect: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’  (Citit de 37248 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #60 : Duminică, 11 Februarie 2018, 09:44 »
E bine si asa :) E bine sa avem scenarii pozitive.   Mai molipsesti si pe altii. :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #61 : Duminică, 25 Februarie 2018, 17:35 »




"Viata este ca o cafea buna: jobul, banii, cariera, masina, casa, hainele, pozitia in societate sunt cestile." aceasta este concluzia povestii cu talc de pe link-ul urmator

http://www.povesticutalc.ro/povesti-Viata-ca-o-cafea-buna.html
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de dimineata… pe la amiaz’
« Răspuns #62 : Duminică, 25 Februarie 2018, 19:08 »
Pe asta n-o stiam. (nu ca le-as sti pe toate  :giggle:)
Dar stiam ca, de multe ori nefericirea vine din faptul ca ne dorim...ceasca vecinului. Ca ni se pare ca daca am avea ce are el am fi asa cum pare el - bogat, fericit, implinit...:)  :smitten:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #63 : Duminică, 25 Februarie 2018, 19:13 »
Ok wonderland , am inteles , ma mut sa nu mai fiu vecinul tau  :D
PS daca vroiai ceasca trebuia doar sa spui  :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #64 : Duminică, 25 Februarie 2018, 19:16 »
Eu?  Vreau cafeaua vecinului... Aduc eu pahare de plastic.  ;D
PS - Beau cafea doar dimineata.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #65 : Duminică, 25 Februarie 2018, 19:25 »
Am citit undeva ca te tezesti mult mai repede daca in loc sa bei cafeaua fierbinte , o versi pe tine , cica efectul e instantaneu  :D :angel:
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #66 : Duminică, 25 Februarie 2018, 19:29 »
te cred, te trezesti direct si repede la urgente, sectia arsuri :)
Mie imi place sa ma trezesc incet. Si... povestea aduse de gabi este despre ce conteaza...

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #67 : Luni, 26 Februarie 2018, 18:38 »


"oricât de plina ar parea viata ta, e loc întotdeauna pentru doua cani de cafea, împreuna cu un prieten.”

https://ogopodel.wordpress.com/2014/01/21/povestea-borcanului-cu-pietre/
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Cafeaua de diminea??… pe la amiaz’
« Răspuns #68 : Marți, 06 Martie 2018, 18:50 »


si cum la cafea merge si o poveste ... pentru cine doreste.... ;D

http://www.doctordesuflete.ro/povestea-olarului/
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #69 : Joi, 15 Martie 2018, 08:28 »
Nu stiu cum e cafeaua pe la amiaza. Cu cea de dimineata e cam asa:



Desi, mi-e dor de o cafea... aromitoare :)  :smitten:



Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #70 : Duminică, 07 Aprilie 2019, 05:36 »
Am mai spus, beau cafea doar dimineata. Sa ma trezesc.
Dar, iaca-ta, se pare ca unii au nevoie de cafea, cum au unii de alcool, ca sa prinda curaj. :giggle:

Nu m-am gandit ca persoanele introvertite au mai multe motive sa bea cafea decat cele extravertite.
https://www.inc.com/geoffrey-james/why-introverts-should-drink-more-coffee.html


Voi de ce beti cafea?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #71 : Duminică, 07 Aprilie 2019, 09:38 »
 De placere!!!!Iubesc cafeaua.Ma intreb cum e cafeaua Luwak.
''Kopi Luwak, cea mai scumpa cafea din lume, produsa de un animalut asiatic simpatic ce seamana cu o pisica, numita luwak.Daca  sunteti curiosi ce tehnologie foloseste, bineinteles una bio:boabe inca verzide cafea sunt inghitite de Luwak, fermenteaza de-a lungul tubului digestiv si in momentul in care sunt eliminate datorita aromei speciale, ajung sa valoreze pana la 25 de dolari cupa de cafea"


Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #72 : Duminică, 07 Aprilie 2019, 19:56 »
Cafeaua de dimineata pe la amiaza, dar spre seara ce are?  ;D

De cate ori am drum prin Piata Rosetti din Bucuresti, ma opresc intotdeauna la magazinul de cafea al domnului Florescu si de fiecare data intalnesc acolo persoane din Bucuresti pasionate de cafea  sau chiar venite din diferite puncte ale tarii in mod special pentru a cumpara cafea de la dansul.
Multi oameni vin personal sa cumpere mai mult pentru a conversa cu domnul Florescu, pentru ca de altfel se poate comanda cafea si online.
Da, are si cafea Luwak. N-am cumparat, insa am avut ocazia sa stau de vorba putin cu o doamna venita de pe undeva din tara, care cumpara astfel de cafea. Am indraznit s-o intreb daca a mai cumparat cafea Luwak si cum este. Mi-a zambit intr-un mod misterios si mi-a spus doar ca este deosebita si ca ar trebui s-o incerc macar o data in viata  :) N-am incercat-o inca, este extrem de scumpa si mai ales nu cred ca pot bea o cafea facuta din boabe care au fost mancate inainte  :giggle:

Acum cativa ani am cumparat si prima carte scrisa de dansul "Confesiunile unui cafegiu", pe care am citit-o cu mare placere. Dupa care am pus cartea in geanta si impreuna cu o prietena am plecat la magazin sa cumparam cafea.
Cum am intrat pe straduta, ne-a invaluit parfumul de cafea proaspat prajita, toata strada mirosea a cafea... nimerisem in momentul prajirii cafelei. Domnul Florescu, desi are o varsta inaintata, era acolo si trebaluia la masina de cafea.
Pe langa cafea, am primit si un autograf si am stat acolo mai mult de o ora, la povesti. Ba chiar ne-a servit din partea casei cu putin cogniac Ararat.
Este mult de povestit  :), mai bine va las sa urmariti aceste doua filmulete:

Mic dejun cu un campion: Gheorghe Florescu (@TVR2)

www.youtube.com/watch?v=9VRvDvbR9OU


Cafea la ibric după rețeta lui Avedis CARABELAIAN
www.youtube.com/watch?v=Z2lTzvABW4g
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #73 : Luni, 08 Aprilie 2019, 06:17 »
Eu parca n-as vrea sa incerc aceasta cafea, procesata de pisica, civeta de plamier, mangusta, zibeta sau ce-o fi  si cum s-o fi numind bietul animal. Dar, daca tot vrei sa incerci, MAC, trebuie sa cauti din cea mai scumpa, facuta din excremente produse de animale care traiesc in salbaticie. Cica, aia are aroma cea mai intensa.
https://travelzoom.ro/suferinta-dintr-o-ceasca-cu-cea-mai-scumpa-cafea-din-lume/

Dar, cand ajung la Bucuresti, poate fac o exceptie de la obiceiul meu de a bea cafea doar dimineata si calc pragul Domnului Florescu.
Deocamdata merg la cafeaua mea facuta la ibric. :) O zi aromata va doresc!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.