Autor Subiect: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’  (Citit de 37240 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« : Luni, 18 Martie 2013, 08:16 »
Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’            Articolul Anonymei

Nu ştiu cum îşi bea fiecare cafeaua de dimineaţă, dar ştiu că, in genere, femeilor le place mare, tare şi amară, iar bărbaţilor mică, dulce şi fierbinte… Să vă fie ruşine dacă vă ganditi la altceva decat la...cafea.  :giggle:



Eu mă trezesc în fiecare dimineaţă înaintea tuturor, îmi fac singură cafeaua şi o savurez pe îndelete, o oră, în linişte deplină, cu gândurile mele, cu reveriile cele mai ascunse, cu proiectele de viitor cele mai neverosimile… Nimic mai banal, o să spuneţi… dar tocmai aici e farmecul: un banal reflex condiţionat (No life before coffee), integrat în paternul nostru de automatisme, transformat într-un ritual conştient… într-o mică oază de hedonism narcisist… O evadare…

Dar nu (numai) asta m-a determinat să pun azi mâna pe peniţă (adică pe tastatură), în dimineaţa care  s-a produs numai pe la amiaz’… Ci faptul că am constatat ca nu mă regăsesc, desi vreau să mă regăsesc, vreau să fiu din nou copil, nu mă mai recunosc în oglinda din mine, m-am uitat… MĂ VREAU ÎNAPOI. Am promis că nu mai despic firul în patru, aşa că n-o să-mi mai pun, în mod retoric şi deci inutil, întrebarea: oare am descoperit răspunsul, statistic majoritar, la întrebarea, ce căutăm noi pe net?  Sau este vorba doar de unul din efectele crizei celei de-a doua tinereţi între 30 şi 40 de ani?

Cine n-a trecut prin asta? Cine nu a greşit fără voie, ani la rând, otrăvindu-şi cafeaua de dimineaţă cu telefoanele urgente, cu lista de cumpărături, cu incapacitatea de a spune nu… sau cine nu a mai sărit uneori peste cafeaua de dimineaţă, doar ca să mai tragă puţin de somnul dulce, dar care naşte monştri…

Intr-o dimineaţă (cred că îmi ieşise cafeaua prea tare, din greşeală… ;D), am avut brusc o revelaţie: mi-am adus aminte atunci (din biblia copilăriei mele, Ciatdela de Antoine de Saint-Exupery) că a crea înseamnă a greşi. Chiar si un pas în timp ce dansezi… Aşa că, mi-am adus aminte de dans si am început să ma misc pe muzica…

Vă recomand, deci, cafeaua de dimineaţă, cu toată condescendenţa şi seriozitatea unui ritual… indiferent că e mai pe la amiaz’ sau chiar mai spre seară… Nu dăunează nici măcar hipertensivilor. Şi langa cafea un pic de...dans! Muzica o pun eu  :dance:

www.youtube.com/watch?v=Sk9MSeE1l80


Sper că v-a plăcut invitaţia mea la o cafea… si la dans! E luni dimineata, sa incepem saptamana placut!
Un kiss tuturor!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #1 : Luni, 18 Martie 2013, 10:26 »
Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’            Articolul Anonymei



Anonyma , tu pui la mare incercare dependenta mea de cafea !!  :magic:

Auzi "No life before coffee" - iti spun eu ( expert in cafea !!) - "No life without cofffeeee !!"  :yeah:
Cred ca am  postat aceasta melodie in cel  putin 10 variante - si mi-ai dat ocazia sa o mai postez o data !!! :D

N.O.H.A. - Tu Cafe


Apoi - "ce căutăm noi pe net? "- pai, asta e forma vremurilor de acum de a obtine informatii - bunicii nostrii citeau  ziarul - de la prima pagina - pana la cele de mica publicitate.

Si crede-ma, nu exista cafeaua de dimineata, de amiaza, de seara - doar o licoare aromata care iti insoteste ziua plina de telefoane, mail-uri, liste de activitati pe care le ai de bifat.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #2 : Luni, 18 Martie 2013, 17:17 »
... doar o licoare aromata care iti insoteste ziua plina de telefoane, mail-uri, liste de activitati pe care le ai de bifat.  :)

Subscriu! Faina muzica... si pozele!  :yeah:

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 12:54 »
Cafeaua... de obicei o beau dimineata, dupa ce pleaca copiii la scoala... Dar eu nu o vreau amara, ci dulce si cu mult lapte... :)
Azi n-am baut-o, asa ca va invit si pe voi sa o savurati alaturi de mine... O zi minunata tuturor!  :-*

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #4 : Marți, 26 Martie 2013, 09:19 »
Va invit la cafeluta... Nu e la amiaz', dar prinde bine... :)


mihaela1961

  • Vizitator
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #5 : Marți, 26 Martie 2013, 09:36 »
Chiar daca e frig, va ofer o cafea de dimineata sa va incalzeasca!



aaa... sa nu uit sa pun niste versuri- via Marin Sorescu:

'Nu, draga, nu te deranja sa ma iubesti.
O cafea neagra voi servi, totusi
Din mana ta.
Imi place ca tu stii s-o faci
Amara. '

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #6 : Duminică, 31 Martie 2013, 09:18 »
Prea de dimineata sau prea la pranz, derutata de "hopa mitica" al schimbarii de ora,  beau cafeaua cu un ochii pe aici, cu unul la un film si cu urechile pe o muzica in ton.
Cafeaua e gata (... asa spune google translate!!  :D ).
O zi buna tuturor!

Der Kaffee ist fertig


Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #7 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 10:27 »
Buna dimineata!!!! Poftiti la cafeluta! :)


Mari_a

  • Vizitator
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #8 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 16:00 »
Daca ar fi fost blonda, as fi putut sa jur ca o cunosc!  ;)   :)
 

Offline Sunrise

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #9 : Marți, 21 Mai 2013, 17:42 »
asa imi place si mie sa-mi incep ziua, cu o cafea numai pentru mine si gandurile mele! :)

si de ceva vreme cu forumul alaturi, ma documentez, incerc sa va cunosc treptat, deja unele nickuri imi sunt cunoscute si sunt impresionata de ce frumos stiu unele dintre voi sa-si astearna trairile-n cuvinte..

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #10 : Marți, 21 Mai 2013, 20:39 »
asa imi place si mie sa-mi incep ziua, cu o cafea numai pentru mine si gandurile mele! :)
Buna cafeaua..dar recunosc, la mine fara tigara nu merge!
Asterne-ti si tu 'trairile', 'durerile' chiar, propune subiecte-articole, nu e obligatoriu sa fii doar 'observator pasiv'! :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #11 : Marți, 21 Mai 2013, 21:10 »
O 'cafea motivationala'...merge si seara! :)


Offline Sunrise

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #12 : Vineri, 24 Mai 2013, 20:47 »
Oh, sunt doar o newbie cu nici 50 postari:), mai am pana sa ma calific. Au trecut 3 saptamani de cand mi.am facut contul pana m.am hotarat sa incep sa postez... Cred ca am avansat la demi-pasiva, ma incurajez singura:)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 25 Mai 2013, 14:18 »
Oh, sunt doar o newbie cu nici 50 postari:), mai am pana sa ma calific. Au trecut 3 saptamani de cand mi.am facut contul pana m.am hotarat sa incep sa postez... Cred ca am avansat la demi-pasiva, ma incurajez singura:)
Ai simtul umorului!! :)
Pai ai auzit de vreo norma de postari/saptamana?Postezi cand simti nevoia!
Dar revenind la cafea, tocmai am baut a treia cafea pe ziua de azi! :)
Stii cum faci tu acuma?Exact ca mine, care discutam cu Wonderland pe forum, ea are cu mult mai multe articole decat mine(n-am mai scris un articol de o caruta de ani) si voiam sa 'o ajung din urma'! :)
Numai ca Woanderland e 'de nestavilit', iar eu-vorba ta-'atitudine demi-pasiva'! :crazy2:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cafeaua de dimineaţă… pe la amiaz’
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 25 Mai 2013, 18:55 »
Mihaela, cele mai bune sfaturi sunt cele pe care le dăm...altora. :giggle:
Așa că îți spun si eu, preluând sfatul tău:
Ai auzit de vreo normă de articole? Scrie când simți nevoia...
Și nu cu gândul la forum sau la vreo competiție...

 :oops: Cred că sunt  :offtopic: Scuze...

Eu beau cafea doar dimineața. Probabil că sunt dependentă, nu sar niciodată peste cafea și beau două căni - una să îmi limpezesc ochii și creierului, una să îmi adun gândurile pe firul zilei. Simplă, neagră, fără zahăr dacă e la filtru. Ușor îndulcită, dacă e la ibric.

Îmi place aroma cafelei. Leșin de plăcere dacă mă ajunge din urmă, mă întâmpină sau mă învăluie din întâmplare în timpul zilei. Dar știu că dacă beau mai mult de o un strop alunecat pe limbă, somnul din acea noapte e compromis total.
Eiii, poate doar un irish coffee, savurat pe îndelete într-o zi răcoroasă, pe vreo terasă umbroasă,  să anihlieze acest efect de insomnie. Dar și ăsta un răsfăț rar....
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.