Autor Subiect: Cum ne alegem prietenii...virtuali?  (Citit de 4236 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« : Duminică, 21 Martie 2010, 08:10 »
Cum ne alegem prietenii virtuali, cred ca ar fi interesant de aflat .


Ne invartim de cele mai multe ori in vederea consumarii unui timp, considerat a fi de prisos intr-o lume ireala, o lume in care ne aruncam orice masca si ne aratam adevarata fata in spatele anonimatului unui nick fara nici-o legatura cu propria persoana .
Dar nu poti evolua in aceasta lume fara a te atasa sau fara a simtii un sentiment aparte pentru cineva, pentru modul in care imparte cuvintele, sau in care le aduna spre deliciul sau frustrarea celor ce citesc .

Ce anume determina atractia sau respingerea in lumea virtuala ? Ar fi posibila o prietenie virtuala transformata in realitate ?

 :D

noiembrie68

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #1 : Duminică, 21 Martie 2010, 10:16 »
Afinitatile descoperite prin comunicare deschisa . Ecranul in spatele careia ne ascundem ne da posibilitatea sa fim cine vrem , insa felul in care ne expunem ideile , chiar si felul in care scriem , ne individualizeaza , si ii da celuilalt informatia conform careia poate detecta daca avem potential pentru convorbiri virtuale ulterioare . Discutiile seci , de complezenta , nu-si au rostul atunci cand vrei sa iti dezvalui din personalitete .

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #2 : Duminică, 21 Martie 2010, 10:20 »
am cunoscut o persoana printr-un prieten comun, la inceput am conversat virtual...mare dezamagire, nu reusea sa lege dialoguri, nu gasea subiecte.
am incercat tot felul de metode pt a reusi un dialog cat de cat coerent, cursiv si placut, nu am reusit. persoana nu reusea sa comunice. spunea ca virtualul este de vina. okkk
am stabilit o intalnire, o iesire din virtual...ce pot sa spun, esec total la dialog, aceeasi imposibilitate de se exprima...

dar, sunt persoane care sunt la fel in virtual cat si in real si asta e o mare reusita :) !

noiembrie68

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #3 : Duminică, 21 Martie 2010, 10:30 »
Exact ceea ce spuneam . Ma intreb ce te-a facut sa vrei sa il si intalnesti , daca virtual nu ati gasit subiecte comune de comunicare . Era clar ca nici fata in fata nu ar fi fost mai bine , data fiind si emotia intalnirii fata in fata .
Da , se intampla sa se gaseasca astfel si persoane compatibile d.p.d.v. al comunicarii , si sa se deschida astfel noi opotunitati , si nu stiu de ce am sentimentul ca pe acest forum procentul de astfel de intalniri va fi destul de ridicat . Probabil ca si unde il gasesc " mai altfel" , raspunzand si nevoilor persoanelor selective , dar si pentru ca  sunt o optimista .

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #4 : Duminică, 21 Martie 2010, 10:35 »
de ce am dorit? pt ca pot acorda sansa si pt ca sustinea ca in real altfel vor sta lucrurile :)

totusi imi mentin parerea, o persoana care nu poate comunica virtual (nici la telefon nu reusea sa lege un dialog) nu o va putea face nici altfel. poate gresesc....

noiembrie68

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #5 : Duminică, 21 Martie 2010, 10:37 »
Nu , nu gresesti !

Lunaintrestele

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #6 : Duminică, 21 Martie 2010, 17:22 »
Mda depinde si ce isi doreste persoana ....eu cand am descoperit internetul..acum ceva ani in urma ( va amintiti mirc-ul) mi s-a parut ceva fascinant sa pot comunica si cunoaste o persoana , credeam eu din interior si apoi din exterior...un timp a fost destula sinceritate ..apoi a devenit "hai sa ne agatam in seara asta" si mi-a lasat un gust amar.
Asa cum nu pot intelege in viata reala , nu pot intelege nici in cea virtuala cum de omenii nu pot fi sinceri...exista sitte-uri unde poti foarte fain frumos sa spui ce cauti si ce iti doresti...dar din pacate nu se mai respecta aceste reguli nescrise.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #7 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 20:57 »
Pe acest forum am reusit sa-mi fac prieteni - intai virtual, apoi in realitate.
S-a dovedit ca asa cum erau pe forum la fel erau si in realitate.
Un prieten virtual iti poate fi alaturi chiar daca nu-l cunosti in realitate. Te incurajeaza, vorbeste cu tine si te ajuta astfel sa treci peste momentele tensionate.



marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 18:25 »
prieteni am virtuali, prieteni am si in real, de pe acest forum. le multumesc pt ca au acceptat sa-mi fie prieteni :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 19:00 »
prieteni am virtuali, prieteni am si in real, de pe acest forum. le multumesc pt ca au acceptat sa-mi fie prieteni :)


Esti o prietena de mare ajutor pentru noi cei de aici. Te simpatizam , marcu!

 ;D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 19:01 »
sper sa fiu :) iar cand nu voi putea sper sa fiu iertata  :-*

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #11 : Luni, 05 Aprilie 2010, 15:34 »
Cred ca este posibil  ca o prietenie virtuala sa se transforme in realitate, cu cel putin doua conditii: prima ar fi ca cei doi utilizatori sa "se arate" pe forum asa cum sint ei in realitate, neexistind astfel riscul unor dezamagiri la intilnirea reala; cea de-a doua ar fi ca fiecare dintre ei sa faca aprecieri corecte in virtual asupra celuilalt, fara sa-i atribuie calitati imaginare, ceea ce ar duce iarasi la dezamagiri la o intilnire reala. M-am exprimat greoi, intelegeti voi ce am vrut sa spun...........

sile43

  • Vizitator
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #12 : Joi, 08 Aprilie 2010, 22:34 »
Cred ca folositi prea usor cuvantul PRIETENIE. Chiar si in viata reala ,cu greu se poate lega o prietenie adevarata si trainica. In virtual,cel mult,se poate naste o relatie amicala,o amicitie cu perspective de a se transforma in prietenie ,numai dupa intalnirea reala.
Parerea mea :-*

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #13 : Joi, 08 Aprilie 2010, 23:21 »
asta da parere.... ader si eu la ea....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Răspuns: Cum ne alegem prietenii...virtuali?
« Răspuns #14 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 12:28 »
Exista oare prietenie?! Sper ca raspunsul este "DA" doar ca eu am trait momente de prietenie.
Teluri comune, hobby-uri comune si sinceritate pot fi punctul de plecare intr-o frumoasa prietenie.
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.