Autor Subiect: Mi-e dor de Bucovina!  (Citit de 21494 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Mi-e dor de Bucovina!
« : Duminică, 24 Martie 2013, 06:55 »
Mi-e dor de Bucovina!    articol scris de mihaela1961

De Bucovina ma leaga copilaria! Vacantele mele de copil si adolescent le-am facut acolo, la Cacica, impreuna cu verii mei! N-am sa uit niciodata Obcinile Bucovinei pe care le traversam spre Gura Humorului! Sunt nascuta la jumatatea Moldovei, dar sufletul meu e al Bucovinei! Parca m-as fi nascut acolo!



Imi aduc aminte cum seara urcam impreuna cu verii dealul din apropiere, ne piteam dupa tufe si urmaream sa apara caprioare! Erau sperioase si le zaream traversand in fuga dealurile!
Sunt legata de portul bucovinean, cu catrinta, bunda si bracinar la barbati! Era chiar si un atelier de pielarie la Cacica,  specializat in bracinare si straiti! Iar camesile cusute cu margele…imi dadea bunica ace mici, speciale pentru cusut margelusele pe ii! Iar la gat, salbele erau tot din margeluse! Cred ca singurele oua de Pasti "invelite" pur si simplu in margele, numai in Bucovina se fac.





Ne duceam la strans fanul cu faitoanele! Faitonul era o caruta cu roti de cauciuc. Bunicii mei au avut un fanat intr-unul din locurile unde s-au filmat cateva scene din"‘Ciprian Porumbescu".
"Canta la Stupca o vioara"...am vizitat casa lui Ciprian Porumbescu si mi-a intrat primavara in suflet!
Nu stiu de ce, geniile noastre nascute in Bucovina au murit aproape toate tinere! Labis, Porumbescu, Eminescu (Ipotestiul e undeva la granita, dar multi spun ca Eminescu tot al Bucovinei este).
La Cacica am invatat sa innot la strandul de langa salina! Am invatat la 5 ani. Apa era atat de sarata, incat te tinea la suprafata! Cand ne uscam, ramaneau pe noi mici cristale de sare!
Am vizitat de zeci de ori Salina din Cacica! Pe vremea copilariei mele, era vestita pentru ca era singura din tara cu sare extrafina! Fiind de-ai casei cum se spune, cunosteam toate cotloanele minei (vizitatorii nu aveau acces oriune)! Biserica din sare, sala imensa de bal care intre timp devenise teren de tenis, erau punctele de atractie de la primul nivel al minei. Dar noi coboram cu un lift care scartaia pana la nivelul 3, mergeam de-a busilea in niste coridoare stramte, stiam si cateva izvoare cu apa. Cand haladuiam prin mina, ne simteam un fel de ‘Ciresarii’, eram in plina aventura!
La Cacica sunt trei lacasuri de cult la distanta de 1 km: Biserica ortodoxa, Biserica Ucraineana si Biserica Greco-Catolica-una din cele mai vestite biserici din tara. Cand este Hramul Sfinei Marii, acolo are loc cel mai mare pelerinaj din Moldova. Biserica are o orga foarte pretioasa si un izvor al tamaduirii.



La Solca se face vestita bere de Solca!...odata…
Am invatat sa dansez popular la caminul cultural din Cacica! Cand m-a vazut bunica-mea prima data dansand, a pus mana la gura si a "grait" catre tata: "Copchila aiasta parca-i nascuta aici"!
Numai la Cacica am mancat "alivenci" (un fel de prajitura facuta din malai cu smantana pe deasupra), "tocini"(cartofi dati prin razatoare, amestecati cu ou si prajiti), "chiroste"(coltunasi cu branza sarata, unduiti dupa ce fierb in ceapa), "pampuste"(astea-s banalele gogosi, dar nu rotunde, ci facute ca niste fundite), slaninuta subtire, aproape transparenta de atata afumat, carnaciori si carne puse la borcan in untura, magiunul are un gust special acolo - era un adevarat ritual cand il faceau si tuica de prune! Mama, cand vedea cu cata pofta mancam paine cu untura, ii spunea tatei: "Mai Iliuta, fata noastra nu trage a orasanca" Era oarecum revoltata pentru ca acasa se chinuia sa-mi faca cele mai sofisticate prajituri si eu tot la magiun de prune si untura pe paine "trageam"!
Noi, copiii, ajutam cu ce puteam! Scoteam cartofii din pamant, strangeam fanul; am invatat chiar sa "man caii". Era destul de dificil: haturile trebuiau tinute intr-un anume fel, caii ascultau doar de anumite comenzi - mai mult niste onomatopee! Stateam cocotati pe gramada de fan stransa in faiton si eram fuduli nevoie mare! Asa umblam pe ulitele satului!



"Raneam" la vaci, oile erau duse la un cioban care ne dadea din cand in cand cas, urda si "jintita" (facuta din "zar"). Preparam "husti" pentru "ganste", "despanusam papusoi", aveam ce face!
Dar cel frumos era cand mergeam la padure sa culegem hribi (ciulamaua din hribi cu "maliga" - este cea mai gustoasa pe care am intalnit-o). "Iuteii" (niste ciuperci mari, albe) ii frigeam pe "plinta" - erau minunati! La fel si "galbiorii"!
Sa va povestesc ceva exterm de amuzant despre "ganstele" bunicii! Intr-o dimineata, la "paraul" care trecea taman pe langa gardul nostru, gaseste tata vreo patru "ganste" cu picioarele in sus, nemiscate! S-a speriat toata suflarea, crezand ca toate "ganstele" au vreo molima. Pana sa ne dumirim ce si cum, "ganstele" au inceput sa miste si clatinandu-se s-au varat in parau. Ce se intamplase de fapt? Bunica aruncase seara niste afine ramase din afinata, iar bietele mancaciose inaripate, s-au imbatat zdravan!
Cele doua momente ale vietii se faceau cu mare fast, dar ce nu pot uita eu una, sunt  buciumele de la inmormantare. Nu exista inmormantare fara bucium! Atata plans scoteau buciumele alea...adevarat a scris Eminescu "sara pe deal, buciumul suna cu jale". Puteai nici sa nu-l cunosti pe cel care murise, plangeai pur si simplu numai cand auzeai sunetele buciumelor, te rascolea pur si simplu.



Voronetul, Putna, Manastirea Humorului, Manastirea Arbore (ctitorita de Hatmanul Arbore) erau atat de aproape de Cacica! La Putna, cu mult inainte de 1989 am dat peste un calugar ghid, un om de valoare si cu har! Avea un curaj nemaipomenit. La fiecare grup de vizitatori recita "Doina" lui Eminescu, "De la Nistru pan’ la Tisa"... Avea o harta pusa pe perete cu granitele vechi, incluzand si Basarabia! Omul ala avea doar frica de Dumnezeu!



Frumusetea Bucovinei a fost comparata de multe ori, cu frumusetile Elvetiei. In copilarie, am vizitat multe din locurile Bucovinei, iar unde nu am reusit sa ajung, i-am "batut" drumurile cu pasii gandului.
Acum, "vad" Bucovina cu ochii nepotului meu Silviu, si el indragostit de aceste meleaguri. In tablourile lui, sunt locuri din minunata Bucovina, crampeie dintr-un taram de vis!





"Tara Fagilor’"cum mai este denumita, dupa ce o vezi, ramai cu un dor de reintoarcere, un dor de albastru cum altul nu-i, un dor de bucium si de brad! E dorul de Bucovina si ce frumos a spus Paunescu "eu ies plangand din Bucovina"

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #1 : Luni, 01 Aprilie 2013, 13:17 »
Admin al cui e articolul asta? că văd ca e scris de o ea... (”Sunt nascuta la jumatatea Moldovei, dar sufletul meu e al Bucovinei! Parca m-as fi nascut acolo!”).
Plus că la tine prea e bine înscrisă în ADN - ordinea săseasco-nemțeasco-ardelenească  :kissing:

Frumoase plaiuri si prin Bucovina. Iar cea care a scris are o picătură de suflet presărată prin locurile acelea.  :flori:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #2 : Luni, 01 Aprilie 2013, 13:20 »
Admin al cui e articolul asta? că văd ca e scris de o ea... (”Sunt nascuta la jumatatea Moldovei, dar sufletul meu e al Bucovinei! Parca m-as fi nascut acolo!”).
Plus că la tine prea e bine înscrisă în ADN - ordinea săseasco-nemțeasco-ardelenească  :kissing:

Frumoase plaiuri si prin Bucovina. Iar cea care a scris are o picătură de suflet presărată prin locurile acelea.  :flori:
Imi revendic articolul scris oarecum 'in dulcele grai moldovenesc'!Este cea care ar fi vrut sa te intalnesca la Carnaval, dar tu te duci la Cozia!Poate la Revelion 2014 ne vom intalni!!
Cu mult drag!! :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #3 : Marți, 02 Aprilie 2013, 21:44 »
Felicitări! Până una alta, ne vedem pe forum.  :) :flori:
Nu știu ce să zic  de Revelion. Mai degrabă Maramureșul mă cheamă - dar încă nu pot lua o decizie.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #4 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 11:58 »
V-am mai spus eu ca sunt batran si uituc... :) Acum am trecut autorul. Pe fb il prezentasem, insa aici nu... :o

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #5 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 13:43 »
eu am reținut partea cu bunicul sexy :happy:

Si, am rezolvat si partea cu posibila și aprioric înțeleasă și iertată uitare  (pe principiul dacă te deranjează ceva la altul vezi ce poti tu schimba/aduce nou în comportamentul tău ;D) - las articolul cu autorul gata scris :)
(eventual poate fi trecută în ”regulament”. asta ca si sugestia să nu se comenteze vreun articol aflat in tranzit și filtru la Postarea articolelor, ci doar după ce e dus la locul lui - am vazut că s-a mai intamplat si asta, din notificări).
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #6 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 16:28 »
Se pare ca dintre toate articolasele mele(sorry ca nu-s asa prolifica precum Wonderland), acesta a avut cel mai mare succes!
Mi-am permis sa postez pe Facebook-in grupul nostru un slide dragut cu Cozia!
Are mai mult de 1 Mb si ceva, cat poti pune aici!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #7 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 17:48 »
Așa la o aruncare de ochi, cred c㠔Unde găsim sufletul pereche” e în top. Asta dacă ții să faci unul. Deși cele două sunt de facturi diferite.

De ce și cui să ceri scuze, Mihaela?
Oricum, cred că e doar o impresie că aș fi eu prolifică, cred că dacă am sta să  numărăm, diferența nu e semnificativă.
Eu n-aș sta nici să număr, nici să compar nici să ierarhizez.
 :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #8 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 17:53 »
Așa la o aruncare de ochi, cred c㠔Unde găsim sufletul pereche” e în top. Asta dacă ții să faci unul. Deși cele două sunt de facturi diferite.

De ce și cui să ceri scuze, Mihaela?
Oricum, cred că e doar o impresie că aș fi eu prolifică, cred că dacă am sta să  numărăm, diferența nu e semnificativă.
Eu n-aș sta nici să număr, nici să compar nici să ierarhizez.
 :flori:
E bine sa ai un criteriu de comparatie ca sa poti evolua!  :flori:
Mi-ar mai veni idei cu 'unde poti gasi sufletul pereche', dar mi-am zis ca ce e prea mult strica.De acuma era cam 'rasuflat' subiectul asta, caruia  eu i-am dat o turnura de parodie, nimic filozofic!Eu voiam doar sa starnesc zambete! :)

Offline bog68

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Sunt melancolic, dar mă tratez.
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #9 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 22:01 »
Acum 3 ani, când viața ,,mi-a pus piedică,, am pășit pentru prima oară pe meleagurile bucovinene.
După un an am revenit, la rugămințile proprietarilor pensiunii unde am fost cazat.
Am vizitat tot ce se putea vizita: mănăstiri, schituri, cetăți, muzee. Am bântuit pe coclauri și prin păduri, cumva
pentru a-mi potoli sufletul.
Și pot spune că acele locuri mi s-au lipit de suflet.
Nicăieri nu am mai văzut un așa ,,albastru de Voroneț,, al cerului.
Și Doamne, ce sunete scoteau păsările dimineața acoperind șuvoaiele Moldovei.
Sau seara, când mă întindeam pe iarbă, priveam stelele și cântam la chitară ,,acompaniat,, de corul greierilor.
Off! Ce-mi făcuși Mihaela? Uite cum mă pui tu să mai trag o fugă până acolo de vreo 5-6 zile pe la sfârșitul lunii, căci...
da...mi-e dor de Bucovina.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #10 : Joi, 04 Aprilie 2013, 08:06 »

Off! Ce-mi făcuși Mihaela? Uite cum mă pui tu să mai trag o fugă până acolo de vreo 5-6 zile pe la sfârșitul lunii, căci...
da...mi-e dor de Bucovina.
Am citit despre tine 'sunt melancolic, dar ma tratez'!!Si eu sunt nitel depresiva(uneori mai mult), dar ma tratez!Sa ajung in Bucovina imi e 'peste mana'(sfanta comoditate-imi fac mea culpa)!Am acolo cateva petece de teren ramase mostenire, casa batranesca a bunicilor mei, verii mei din Iasi se duc des acolo, eu nu! Poate intr-adevar, in Bucovina te poti trata de melancolie!
Multumesc din suflet pentru postarea ta!Mi-a mers la suflet! :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #11 : Joi, 04 Aprilie 2013, 09:00 »
Pentru mine Bucovina este un taram de liniste, de regasire si totodata plin de istorie  - cumva rupt de "modernismul" prea existent prin alte locuri. Peisajele de acolo te duc cu gandul la o lume de demult.
Acolo mi-ar place sa hoinaresc pe dealurile verzi si fanete.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #12 : Joi, 04 Aprilie 2013, 09:35 »
Cred că peste tot în țara asta găsești locuri rupte de lume. Dar e adevărat că unele au rezonanță mai mare în sufletul fiecăruia.
Adaug si eu câteva poze  - cam așa era de 1 martie  în Gura Humorului  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #13 : Joi, 04 Aprilie 2013, 16:50 »
De Martisor... :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Mi-e dor de Bucovina!
« Răspuns #14 : Joi, 04 Aprilie 2013, 17:44 »
Ma emotionati cu totii!
Mi se intareste ideea, precum ca moldovenii nu sunt vazuti in nici un caz 'mai altfel' decat restul!
Locuri minunate in tara sunt peste tot, dar oamenii pot infrumuseta-colora un loc! :flori:
Cu voi, cei din Singlescamp cred ca m-as simiti minunat si intr-o pestera!
Imi pare rau doar ca nu pot participa la mai multe actiuni, asta e serviciul!Dar tinem legatura pe forum!!