Autor Subiect: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...  (Citit de 52964 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #45 : Sâmbătă, 16 Noiembrie 2013, 07:36 »
Unul dintre cele mai grele lucruri, când treci printr-o despărțire e să depășești acest sentiment greu de vinovăție, că ai greșit, că poate n-ai făcut suficient, că n-ai știut să schimbi ceva la tine... Să înțelegi că responsabilitatea se împarte la doi. Și, mai ales să pricepi, în modul cel mai profund, că asta nu te face mai rău, mai lipsit de merite, mai puțin valoros.
Ci, doar că ai fost într-o alegere nepotrivită, din motive și nevoi înțelese greșit, sau la care n-ai avut acces în acel moment. Și ce te poate duce într-o alegere greșită? Asta ar fi următoarea întrebare. Și, poate că răspunsurile la această întrebare sunt cele care te fac mai înțelept și mai pregătit pentru...acea alegere care te duce în singura poveste de iubire care merită trăită - împărtășită, de doi oameni care nu doresc să-și hrănească unul pe seama celuilalt, temerile și nevoia de siguranță.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #46 : Miercuri, 19 Martie 2014, 06:31 »
cat dureaza doliul dupa o despartire?
mi-a venit aceasta intrebare tangent la discutia cu raportul-numeric. se pare ca pentru barbati dureaza mai mult, din moment ce tot amintesc de teama de "a nu se frige", "lega la cap din nou". Nu, nu vreau sa mut discutia. Doar mi-am amintit cum e. Separarea, despartirea se petrec cu adevarat cand in mintea ta nu te mai simti legat - nici prin vinovatie, nici prin furie, nici prin durere, nici prin dorinta sau nostalgie. As adauga acum, nici prin teama sau dorinta de a evita sa te confrunti din nou cu toate aceste stari.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #47 : Miercuri, 19 Martie 2014, 14:18 »
Nu-i sfirsitul Lumii, dar nici inceputul ei...  :) Interesant subiect, va trebui sa citesc de la capat, cu litera mare !  :P

Offline Alex andra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #48 : Miercuri, 19 Martie 2014, 15:00 »
Nu-i sfirsitul Lumii, dar nici inceputul ei...  :) Interesant subiect, va trebui sa citesc de la capat, cu litera mare !  :P

In definitiv, orice sfarsit e un inceput. Subscriu, o sa citesc si eu postarile!  :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #49 : Miercuri, 19 Martie 2014, 19:45 »
Intradevar nu e sfarsitul lumii, chiar uneori descoperirea ei !!

cat dureaza doliul dupa o despartire?
mi-a venit aceasta intrebare tangent la discutia cu raportul-numeric. se pare ca pentru barbati dureaza mai mult, din moment ce tot amintesc de teama de "a nu se frige", "lega la cap din nou". Nu, nu vreau sa mut discutia. Doar mi-am amintit cum e. Separarea, despartirea se petrec cu adevarat cand in mintea ta nu te mai simti legat - nici prin vinovatie, nici prin furie, nici prin durere, nici prin dorinta sau nostalgie. As adauga acum, nici prin teama sau dorinta de a evita sa te confrunti din nou cu toate aceste stari.

Cat dureaza doliul? - Diferit de la situatie la situatie. De cele mai multe ori el este mai lung pentru cel care si-a dorit mai putin sa "rupa" casnicia - probabil el/ea a "investit" mai mult, a fost mai atasat, se simte nedreptatit.


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #50 : Miercuri, 19 Martie 2014, 19:58 »
Na, vedeti. E inceputul altei lumi.

Doliul  n-ar trebui sa depaseasca un an de zile. Din pacate, uneori, din doliul dupa o despartire ne revenim chiar mai greu decat din doliul dupa plecarea in eternitate a cuiva drag...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #51 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 19:00 »
Despartirea de sot/partener presupune un doliu multiplu - te desparti si de rudele lui precum si de prietenii lui si/sau prietenii comuni pe care vi-ati facut impreuna (despartire totala sau partiala). Te desparti si de proiectele si visele facute impreuna...  Si de acea e mai grea si mai indelungata.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #52 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 20:43 »
Mai ales de cele din urma. Ca si de de gandul ca ai investit atata timp si sentimente crezand ca ele vor prinde viata... Dar asta tine de alegerea personala, nici macar nu poti spune ca celalalt e vinovat pentru asta...

Suferinta e fireasca si necesara. Ca si vindecarea. Refuzul sau neputinta de a intra in etapa de vindecare nu face decat sa prelungeasca o suferinta inutila.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #53 : Duminică, 01 Iunie 2014, 07:10 »
Am gasit un articol lung, un interviu cu Aurora Liiceanu, care merita citit. Si eu cred ca, daca s-a ajuns la despartire, inseamna ca relatia e deja moarta.

O sa dau copy paste, desi nu e o practica preferata de mine, pentru ca, dupa cum spuneam, articolul e lung si abordeaza mai multe teme care tin de relatie, parentalitate, educatie.

O relatie, ca si o planta, nu trebuie lasata sa se usuce. Ca nu mai inverzeste. Timpul inapoi nu se intoarce. Degeaba incerci sa animezi o relatie cand ea este moarta.

Marea Dragoste / Tango: Dar se poate pune problema asa: se spune ca nu pleaca nimeni daca e bine acasa, daca e indragostit si daca relatia functioneaza si daca cei doi sunt fericiti. Ca intre doi oameni fericiti nu poate interveni nimeni... Poate sa vina Angelina Jolie, nu poate sa imi ia sotul cat timp noi ne iubim si suntem fericiti impreuna.
Aurora Liiceanu: Da. Dar asta tine, in general, doar o perioada. Eu cred ca omul e foarte aparat de ispite si nu e vulnerabil la schimbare in perioada in care este indragostit. Indragostirea, insa, nu dureaza prea mult, iar in momentul in care relatia se stabilizeaza intr-un fel de rutina, de acolo inainte incepe sa devina amenintatoare prezenta unei persoane de sex opus care poate sa sparga acea rutina si sa dea senzatia unei alte relatii, a ceva nou, atractiv. Insa noul, in general, este ambivalent. Pe de-o parte atrage si, pe de alta parte, te sperie. Pentru ca nu poti sa stii unde duce. Si niciodata o relatie noua nu iti aduce suta la suta siguranta ca ea va ramane incremenita in timp.

Marea Dragoste / Tango: Si atunci apar tentatii, chiar si intr-o relatie care functioneaza bine? Chiar daca eu si sotul meu suntem fericiti si ne iubim inca? Sigur ca am intrat intr-un fel de rutina, ca nu putem trai numai in intalniri romantice. Avem copiii, ii ducem la scoala. Dar cat relatia, cel putin in mare, functioneaza bine, e posibil sa te indragostesti de altcineva?
Aurora Liiceanu: Nu. Eu cred ca atunci cand se intampla lucrul asta, deja o parte dintre cele doua parti implicate sau chiar amandoua nu mai muncesc la relatie. Si daca nu mai muncesc, daca nu o cultiva in continuare, ca sa nu poti sa fii vulnerabil la atractiile de pe tusa, de alaturi, atunci cred ca relatia nu poate sa ramana vie mlta vreme. Eu compar foarte mult relatia cu o planta. Daca uzi acea planta, nu se va usca. ...

Dar daca nu ai grija ca s-o cultivi – nu ma refer la cactus – atunci planta, care este relatia, o sa traiasca, altfel se usuca. Problema este ca foarte multe persoane cu care am discutat ajung intr-o criza disperata atunci cand planta e uscata - uscata si nu mai inverzeste, orice ai face. O relatie, ca si o planta, nu trebuie lasata sa se usuce. Ca nu mai inverzeste. Timpul inapoi nu se intoarce. Degeaba incerci sa animezi o relatie cand ea este moarta. Daca vrei sa dau un exemplu concret, este exact situatia aceea cand vezi in filme ca-i pune un fel de fier calcat pe inima si ala se zbate, inca putin, adica face o incercare sa-si revina, dar pana la urma renunta, moare. Altii isi revin. Ei, cine poate sa te traga de maneca si sa-ti spuna ca mai e putin si relatia ta moare? Ud-o! Pentru ca daca o faci la timp, s-ar putea sa mai gasesti un moment cand celalalt este inca sensibil sau vulnerabil la ceea ce exista in relatie. Dar sunt situatii in care atunci cand cineva depune eforturi si vrea sa animeze o relatie nu mai are cum, nu mai exista nimic, nimic. Relatia e moarta. E rigida. Acel barbat sau acea femeie nu mai are senzori care sa poata fi animati sau miscati de celalalt.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despărțirea nu e sfârșitul lumii...
« Răspuns #55 : Sâmbătă, 09 Ianuarie 2016, 08:26 »
când se topește orice urmă speranța din mintea ta, când ai oprit orice tentativă de a ”repara”, ”relua”, ”continua”, ”încerca încă o dată”... etc, când încetezi să te gândești după tiparul dar dacă..., totuși..., poate de data asta..., cum ar fi....
Când nu te mai răscolește nici nostalgia după cum ar fi fost daca...
Când nu te mai întrebi nimic.
Când nu mai ai niciun regret și niciun resentiment.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despartirea nu e sfarsitul lumii...
« Răspuns #56 : Duminică, 04 Septembrie 2016, 10:39 »
Cand cele mai negre, si aparent irationale si 100% improbabile ganduri se adeveresc.  Paradoxal te simti eliberat. si mai aproape de ceea ce spuneam in postarea initiala: pana nu se incheie in mintea ta, in sufletul tau, nu s-a incheiat!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Desp?r?irea nu e sfâr?itul lumii...
« Răspuns #57 : Marți, 28 Martie 2017, 08:48 »
Nu vreau sa cred ca ne despartim de Sibiel...Oare pentru comunitatea noastra va fi un alt loc pe care sa-l numim acasa ? Va gasi oare Gigi un alt colt de rai?
Si susurul izvorului si soarele rasarind de peste deal si mirosul de paine rumenita si amintirile noastre...
Sibielul m-a vindecat de alte despartiri.
Rana despartirii de Sibiel oare cine o va vindeca ?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Despartirea nu e sfarsitul lumii...
« Răspuns #58 : Marți, 28 Martie 2017, 13:16 »
noiembrie, apreciez mult stilul tau duios. Dar, eu, azi sunt un pic cinica. Sau poate doar realista.

Daca cineva ar avea o rana de vindecat, ar fi Gigi si Samiza. Desi cred ca e o decizie cantarita si un pas spre un viitor asumat :)

Amintirile raman. Dar lumea e intr-o continua schimbare si evolutie. Sibielul, de fapt actiunile la Sibiel au fost niste jaloane emblematice pentru tot ce inseamna SCT.
Sunt convinsa ca Gigi s-a gandit deja la alte jaloane.
Deci, eu sa ne bucuram de ceea ce avem (amintirile momentelor minunate petrecute acolo) si sa ne pregatim de ceea ce ne ofera prezentul si viitorul, cu inima deschisa.
Si apoi, gandeste-te, cei care au intrat recent sau care vor intra curand in comunitate, se vor bucura de fiecare actiune, vor gasi propriul colt de rai, nici nu vor sti, deci nu vor putea sa se raporteze la un trecut necunoscut.
Asa e in viata...nimic nu se repeta. Nici noi nu mai suntem la fel. Si, in cele din urma asta poate fi o binecuvantare.

Imbratisare...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Desp?r?irea nu e sfâr?itul lumii...
« Răspuns #59 : Duminică, 04 Februarie 2018, 09:29 »
Gigi, cati membrii spuneai ca sunt in SCT? Vreo 2000 au intrat doar in ultimul an...Basca, cei care erau deja si inca n-au iesit din statutul de single.
Am putea spune ca suntem tot atatea dovezi ca exista viata dupa dupa o despartire. Ba chiar ca, in unele cazuri, exista o viata mai buna, sau macar una in care descoperim ca putem sa o luam de la capat, cu noi obiceiuri, noi moduri de a gandi si de a trai si de a ne raporta la noi si la lume.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.