Autor Subiect: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă  (Citit de 34239 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #45 : Sâmbătă, 16 Noiembrie 2013, 08:01 »
păi, elenuca,  hai să mai vedem anunțuri amuzante:

Tanar simpatic, frumos, inteligent, bogat, dotat; caut tanara simpatica, frumoasa, inteligenta, bogata, dotata, cu tractor. Trimite-ti va rog poza tractorului !

Blonda, 21 ani ochi albastri picioare 1,2m 90-60-90, aventuriera, dornica de sex, vand camion.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #46 : Sâmbătă, 16 Noiembrie 2013, 08:28 »
si...ceva mai puțin amuzant, dar demn de luat în seamă când încercăm să aflăm ce nevoi stau la baza unora dintre alegerile noastre (nu e neapărat cu...direcție, gabi_nico :blush:, dar m-am gândit că și tie s-ar putea să ti se pară interesant articolul)

http://viataverdeviu.ro/15-lucruri-pe-care-nu-ai-vrea-sa-le-auzi-daca-ti-ai-asculta-subconstientul/

extras:
Cel mai mare obstacol in calea schimbarii este sa nu poti vedea  problema.
Iata 15 exemple de lucruri pe care ai putea sa le auzi daca ti-ai asculta subconstientul.

Nu-mi place suferinta cronica emotionala. Dar imi plac scuzele pe care mi le confera.
Imi exagerez problemele pentru ca acestea sa para imposibil de rezolvat. Atunci , nu mai este nevoie sa ma chinui sa le rezolv.
Pretuiesc haosul pe care l-am creat in viata mea. Este cea mai buna razbunare impotriva parintilor mei ingrozitori.
Sunt plictisit si fara nici un scop, asa ca tot creez drama ca sa ma amuz.
Imi folosesc barbatul pentru sprijin financiar , desi nu pot sa-l suport.
Am crescut cu rusine si acum ma fac de rusine intruna. Fac multe lucruri pentru a-mi da motive sa fiu dezamagit.
Acel sentiment de gol adanc din interiorul meu , il numesc „acasa” caut implinire in lucrurile care nu ma implinesc (mancare,televizor, alcool, droguri, tigari, relatii fara sens, etc… fac toate astea pentru a tine in viata goliciunea din interior. Nu stiu ce as fi fara ea.
Refuz sa am grija de mine pentru ca altii sa o faca.
Sunt enervant si gasesc o satisfactie ciudata in atentia negativa pe care o primesc.
Nu stiu cine as fi fara acest sentiment de inutilitate, asa ca fac in continuare lucruri care sa ma faca sa ma simt fara valoare, inutil.
 Ma tin ocupat pana peste cap pentru a-mi evita casatoria mizerabila.
Imi folosesc nevasta pentru sex si mancare desi nu imi pasa deloc de ea.
Indiferent de ce fac, gasesc o cale de a ma critica, ca metoda de a tine in viata traditia familiei.
Am fost mereu singuratic(a) , asa ca alung toti oamenii de langa mine pestru a pastra asta.
Oops, iar am gresit! Asta o sa-i invete minte sa nu se mai astepte la nimic de la mine.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

silviu

  • Vizitator
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #47 : Sâmbătă, 16 Noiembrie 2013, 10:27 »
salutari,
daca-mi permiti, silviu, cred ca le-ai cam amestecat-si romatic, si iubiri de-o zi si aventuri?Iubirile de-o zi cred ca sunt un fel de aventuri, dar romantismul.............
oricum, din nou sa-mi permiti, ador zicerea ta cu manualul de utilizare pentru cat esti de complexat!
daca-mi permiti, elenuca, io glumeam. este evident ca aventurile si iubirile de-o zi sunt acelasi lucru, iar romantismul nu prea sade la masa cu aventurierul, cu fustangiul...
inca o data, daca imi permiti, ador oamenii al caror simt al umorului se situeaza la nivelul genunchiului broastei; fara ei nu i-am putea aprecia pe cei cu simtul umorului cat arcul de triumf.
 :bow:

Offline elenuca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #48 : Sâmbătă, 16 Noiembrie 2013, 13:49 »
si eu glumeam, silviu,imi pare rau daca s-a inteles altceva.
Citesc un pic de malitiozitate in raspunsurile tale..........
n-as zice ca eu am un simt al umorului chiar pana la genunchiul broastei, dar daca simtul umorului tau se poate situa la asemenea cote,precum arcul de triumf, esti un norocos !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #49 : Duminică, 17 Noiembrie 2013, 08:17 »

N-am ce face, mă amuz, chiar dacă poate ar trebui să mă simt ofensată, din spirit de solidaritate :)
Dar...emotional secure=on medication - e prea tare. Mai sunt si altele dar mă abtin :)))))

Adevărul e că există această tendintă de eufeminizare până la falsificare, în anunțurile de prezentare în căutarea partenerului ideal. Fără prea mult efort, am putea face si un ghid for men's personal adds, cel putin la fel de amuzant :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Gasitorului recompensa
« Răspuns #50 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 11:23 »
Inca unul si ma duc! Adica, inca o postare cu dialog relativ bogat,  scoasa din sertarul usor prafuit si intepenit de neutilizare care tinde sa devina sectiunea Articolele noastre.. Glume, autoironii, confesiuni si povesti de viata. Cam asta gasiti pe aici, daca aveti rabdare sa cititi de la inceput.

on topic: acuma ma gandesc ca daca e pierdut, partenerul ideal nici n-o fi de gasit. Iar daca totusi il gaseste cineva, il pastreaza pentru el, renuntand la recompensa.  ;D

Acu vad ca, intre timp au mai aparut si termeni noi: compatibilitatea dispozitionala.
Si, cica, trebuie sa cauti "partenerul capabil sa lucreze cu tine si sa itii scoata la iveala cele mai bune trasaturi." (de aiurea de pe net)
E ceva adevar in asta. Cred ca fiecare dintre noi are o experienta in care, la un moment s-a oprit si a gandit ca celalalt scoate ce-i mai rau din el. Adica, de exemplu: furia, critica, bombaneala, cicaleala, fite,  daca ar fi sa ma refer doar la femei?

Nu prea-s de acord cu prima parte: in care el tre sa lucreze cu mine. Sau eu cu el. Adica, cum? Nu-mi mai caut partener? Imi caut un coach, un mentor, un guru, un terapeut sau ce?

Eu cred ca fiecare e dator si responsabil sa lucreze fiecare cu sine. Iar, daca din acest lucru individual rezulta ca fiecare scoate la veala si pune in slujba relatiei ceea ce are el mai bun, mai frumos, atunci chiar ca zici ca ti-a pus Dumnezeu mana in cap. Sau partenerul ideal in brate, depinde.



Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Gasitorului recompensa
« Răspuns #51 : Duminică, 11 Februarie 2018, 07:30 »
Pentru ca s-a reiterat, la alt topic tema subiectivitatii perceptiilor, ma gandeam ca si in cautarea partenerului ideal apare aceasta subiectivitate. Intr-un final, fiecare gaseste, sau doar ramane cautand, partenerul ideal pentru sine. Iar asta depinde mult si de nevoile noastre emotionale intr-o perioada sau alta a devenirii noastre si poarta, clar amprenta experientelor anterioare.

Raman la convingerea ca e pagubos sa faci un portret robot.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #52 : Duminică, 11 Februarie 2018, 09:22 »
"Pierdut partener ideal..." hmmm. ..pai dac? l-am pierdut înseamna ca nu era ideal :giggle: sau???

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #53 : Duminică, 11 Februarie 2018, 09:39 »
E un fel de a spune: Pierdut, adica inca nu l-am gasit. :giggle:  :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #54 : Duminică, 11 Februarie 2018, 09:43 »
Era ideal ,,,,,dar nu pentru tine  :angel:
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #55 : Duminică, 11 Februarie 2018, 09:46 »
Asa e! Si reciproca e valabila. Adica si io eram ideala, dar pentru altcineva...
Complicate sunt caile pana la intalnirea ideala!!!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #56 : Duminică, 11 Februarie 2018, 09:52 »
Sau nu s-a nascut inca :giggle: :crazy2:

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #57 : Duminică, 11 Februarie 2018, 09:55 »
Vorbind serios acum , asa putin , eu cred ca si momentul in care il/o intalnesti conteaza , cat de mult vezi in el/ea raspunsul nevoilor, nazuintelor , dorintelor  tale , conteaza varsta la care va intalniti , e clar ca cu cat inaintam in varsta suntem mult mai putin dispusi la compromisuri , deasemenea fiind mai intelepti  :blush: consideram alte calitatii ca fiind importante la partener , cautam altceva decat in tinerete ,acum scriind  chiar ma intreb daca asa o fi ?
Ideal,  de fapt ce inseamna ideal  pentru fiecare , o copie la indigo a ta de alt gen? sau contrastele se atrag ?
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #58 : Duminică, 11 Februarie 2018, 10:04 »
Sa nu confundam "ideal" cu "perfect". ;D
Si nu cred ca trebuie sa fie nici pe departe o copie la indigo a ta,  ci mai degraba sa vina ca o completare ...cred.
Nu stim pana nu îl gasim, constatam de fapt atunci ca este sau nu partenerul ideal, cand chiar simtim acest lucru...

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Pierdut partener ideal. G?sitorului recompens?
« Răspuns #59 : Duminică, 11 Februarie 2018, 10:22 »
Imi cer scuze adda , nu stiu cati ani ai , dar eu desi tanar la cei 45 ai mei , cand ma intalnesc cu cineva simt ca ma dor genunchi de la mersul pe jos , sau capul cand constat ca poza de pe site era cu vreo 10 ani mai tanara decat domnisoara din fata mea , sau mainile , anticipat , cand ma gandesc la trecerea pragului , traditie atat de frumoasa , deoarece ceea ce era sus in poza , a ajuns undeva la mijloc in realitate , gravitatia fiind de vina desigur ,,,,,,,,,,,,,,,, glumesc nu ma luati in seama  ;D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul