Autor Subiect: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă  (Citit de 34041 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #30 : Luni, 08 Aprilie 2013, 14:15 »
Va multumesc pentru incurajari!   :kissing: :flori:

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #31 : Joi, 11 Aprilie 2013, 02:47 »
Oare vi s-a intamplat vreodata sa va treziti dimineata si va puneti intrebarea....Ce caut eu pe lumea aceasta? Ar fi interesant de facut un exercitiu in acest sens...si sa ne notam raspunsurile care ne vin imediat in minte,,,Atunci! odata cu prima tigara si cu prima gura de cafea.Oare ce ar iesi daca le-am reciti dupa un an?Suntem ceea ce gandim.Marea problema a noastra este ca viata merge inainte...si daca nu reusim sa trecem peste acele().....tavalugul vietii v-a trece peste noi. Cami...probabil ca sunt cel mai putin in masura sa iti dau sfaturi dar tu gandeste-te ca ai 5 crengi rasarite din trunchiul tau..acele crengi trebuiesc sustinute, alimentate cu seva  si mai ales ,ele trebuie sa vada ca oricat de arid este in aceste momente pamantul... existi,tu mergi mai departe....asteptand ploaia.Si sa fii convinsa ca ea ...cumva va veni.Ca va fi o furtuna...ca va fi o simpla bura...ceva va fi.Este in natura lucrurilor.Asa este lasat pe pamant ..cel putin eu asa cred ,ca suntem facuti sa cautam apa sau izvorul ei. Citeam pe aici...de la indragosteala sau iubire....pana la urma sunt cautarile noastre in setea de suflet...acea sete de suflet care ne face sa mergem inainte absorbind fiecare firicel de roua aparuta de oriunde.Uneori apare uneori nu....dar asa cum primavara vine dupa iarna...asa este si cu noi.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #32 : Joi, 11 Aprilie 2013, 08:53 »
Oare vi s-a intamplat vreodata sa va treziti dimineata si va puneti intrebarea....Ce caut eu pe lumea aceasta? Ar fi interesant de facut un exercitiu in acest sens...si sa ne notam raspunsurile care ne vin imediat in minte,,,Atunci! odata cu prima tigara si cu prima gura de cafea.Oare ce ar iesi daca le-am reciti dupa un an?Suntem ceea ce gandim.Marea problema a noastra este ca viata merge inainte...si daca nu reusim sa trecem peste acele().....tavalugul vietii v-a trece peste noi. Cami...probabil ca sunt cel mai putin in masura sa iti dau sfaturi dar tu gandeste-te ca ai 5 crengi rasarite din trunchiul tau..acele crengi trebuiesc sustinute, alimentate cu seva  si mai ales ,ele trebuie sa vada ca oricat de arid este in aceste momente pamantul... existi,tu mergi mai departe....asteptand ploaia.Si sa fii convinsa ca ea ...cumva va veni.Ca va fi o furtuna...ca va fi o simpla bura...ceva va fi.Este in natura lucrurilor.Asa este lasat pe pamant ..cel putin eu asa cred ,ca suntem facuti sa cautam apa sau izvorul ei. Citeam pe aici...de la indragosteala sau iubire....pana la urma sunt cautarile noastre in setea de suflet...acea sete de suflet care ne face sa mergem inainte absorbind fiecare firicel de roua aparuta de oriunde.Uneori apare uneori nu....dar asa cum primavara vine dupa iarna...asa este si cu noi.
:) :) Imi place cum scrii!'ai demarat in forta', cum se spune!
Cred ca ai putea provoca chiar tu teme de discutie, postant articole!E doar o sugestie, decizia apartine fiecaruia!  :) :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #33 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 07:15 »
Ia uite, altul cu informații precise despre partenerul ideal
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #34 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 09:29 »
Buna!
Si eu ma intrebam ce rol am, de ce simt ca am atata iubire de oferit si nimeni care sa o primeasca.
Inteleg ca exista frica de suferinta. De ce exista persoane care mimeaza sentimente doar ptr aventuri?

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #35 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 09:45 »
Buna dimineata,Gabi-Nico!
Ei nu mimeaza ,asa sunt,experientele de viata ,mediul in care au crescut si s-au format ca adulti ii determina sa se manifeste astfel.Multi dintre ei nici nu inteleg cu ce gresesc fata de ceilalti si de aceea e greu sa-i judecam.Fiecare dintre noi suntem rodul unor experiente de viata mai mult sau mai putin fericite.Fiecare experienta are si o parte buna indiferent ca vorbim de copilarie ,adolescenta sau viata de adult.Sunt etape ale vietii in care evoluam in functie de ce primim si de felul in care alegem sa stocam pentru a putea sa oferim si noi.Dar toti gresim si atunci cred ca e mai bine sa fim rabdatori unii cu altii,iar cand nu mai avem rabdare sa trecem la indelunga rabdare si sa ne suportam unii pe altii din iubire de aproape.

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #36 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 10:44 »
Buna Frezya!
Da, ai dreptate, fiecare cu experienta lui si cu felul de a iubi al sau.  :'( Am gresit eu ptr ca nu am realizat ca nu e acea iubire pe care o doresc.

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #37 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 15:06 »
Gabi-Nico, nu ai gresit cu nimic...ai trait o experienta de viata cu bune si rele. Acum ,alegere este a ta .Poti sa plangi (daca simti ca iti este de folos) sau poti sa pastrezi ce a fost bun in aceasta experienta si sa privesti spre partea pozitiva a existentei tale.Cu siguranta esti o persoana plina de calitati ,din moment ce iti indrepti privirea inspre semeni, chiar daca unii dintre ei te-au dezamagit la un moment dat. Da cate putin din frumusetea sufletului tau tuturor oamenilor cu care intri in contact sub diverse moduri.Cat daruiesti fiecarei persoane, tu stabilesti ...dar te asigur din proprie experienta ,ca atunci cand oferi vei si primi.Exista o lege a compensatiei de care se ingrijeste  Dumnezeu si conform careia "dupa fapta vine si rasplata",doar ca nu primim cand dorim si de la cine dorim ,ci atunci cand suntem pregatiti sa primim si mai ales de la cei pregatiti sa ne ofere.Sau altfel spus ,unele lucruri nu ni se intampla pentru ca nu suntem pregatiti pentru ele , iar la altele renuntam de buna voie pentru ca nu le consideram potrivite pentru noi.Dar in timp ce renuntam la anumite aspecte ale vietii ,la anumiti oameni care au trecut prin viata noastra ,alegem alte experiente de viata si alti oameni in preajma carora simtim ca putem darui intr-un mod aproape perfect.ZAMBESTE SI DARUIESTE TOT CE AI MAI BUN... :love: :) :kissing:

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #38 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 16:53 »
Multumesc Frezya!
Tot citesc ce mi-ai scris, cu ochii in lacrimi . Ma simt cam pierduta. Nici nu mai stiu daca ce am sunt calitati, desi eu asa le consider. Parca lumea s-a schimbat, sau nu o vad eu cum trebuie. Mereu am considerat ca trebuie sa fim perechi, dar in sensul corect, nu unul sa profite.

silviu

  • Vizitator
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #39 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 17:52 »
sincer, io as vrea si aventuri, da' si iubiri de-o zi :smitten:
creca sunt un romantic ::)

Offline elenuca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #40 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 18:00 »
salutari,
daca-mi permiti, silviu, cred ca le-ai cam amestecat-si romatic, si iubiri de-o zi si aventuri?Iubirile de-o zi cred ca sunt un fel de aventuri, dar romantismul.............
oricum, din nou sa-mi permiti, ador zicerea ta cu manualul de utilizare pentru cat esti de complexat!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #41 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 18:32 »
elenuca, eu cred că silviu s-a încurcat. cred că voia să zică doar că  ce vrea iubit pentru totdeauna, în fiecare zi, și romantic si ca într-o aventură. ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #42 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 18:39 »
gabi_nico, se pare că treci printr-o perioadă confuză.
ce fac altii, aventurieri sau altfel, spune ceva despre ei, nu despre noi.
Stii, era o zicală, dacă cuiva nu-i place o prăjitură nu înseamnă că prăjitura nu e bună.
Așa, că nu lăsa experiențele neplăcute, să te facă să pui la îndoială calitățile și meritele tale.
Doar mai atentă la ce alegeri faci...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline elenuca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #43 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 20:14 »
ce frumos ai amestecat cuvintele, Wonderland,ce inspiratie!!!!!!!!! ce ideal..........
.multumesc frumos de raspuns,incepusem sa cred ca vorbesc de una singura........
a,am ras cu hohote de biletelul postat,mi-a prins foarte bine dupa o zi plina

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pierdut partener ideal. Găsitorului recompensă
« Răspuns #44 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 21:10 »
gabi_nico, se pare că treci printr-o perioadă confuză.
ce fac altii, aventurieri sau altfel, spune ceva despre ei, nu despre noi.
Stii, era o zicală, dacă cuiva nu-i place o prăjitură nu înseamnă că prăjitura nu e bună.
Așa, că nu lăsa experiențele neplăcute, să te facă să pui la îndoială calitățile și meritele tale.
Doar mai atentă la ce alegeri faci...

Multumesc Wonderland!
Sunt confuza rau! La alegeri, am un mare defect, cred oamenii.