Autor Subiect: Sauna cu politichie  (Citit de 3948 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Sauna cu politichie
« : Joi, 04 Aprilie 2013, 08:42 »
Sauna  cu politichie scris de wonderland

Acum câțiva ani am descoperit plăcerea de a merge la saună ca mod de relaxare și detoxifiere. La scurt timp am primit interdicția medicală de a mai practica aceată plăcere, pardon, metodă. Mai bine, zic eu acum, deși ar putea părea un soi de ”îs acrii strugurii”. Dar, dacă mă uit pe niște texte din acea vreme, se pare că numai relaxare nu găseam. Vă ofer și vouă unul, spre exemplificare.


Cauţi un loc unde să te rupi de zbuciumul cotidian. Şi ţi se pare că o saună ar fi locul şi un moment de alint potrivit.
Eiii ... dar socoteala din casa minţii tale e dată peste cap de socoteala din mintea altora. Te întinzi frumos în începutul de linişte şi te laşi în voia relaxării prin încălzire globală a trupului tău (ştiaţi că s-a inventat şi criosauna?! Brrrrrr....). Şi, după 5 secunde de linişte începe zumzetul: ce reţete, ce diete, ce chin, de la ce s-au aşezat x şi y kile în plus (la unele se văd cu ochiul liber, la altele se vede clar că doar în mintea lor au un surplus de greutate), schimb de idei şi sfaturi pe care oricum le citeşti şi le auzi zilnic în câte un ziar, revistă, emisiune, ori doar în campania "pentru sănătatea dumneavoastră".....Uffffff, s-a dus ruperea mea de cotidian.

Ține cât ţine, pauză.
Hai că au obosit, poate totuşi îmi iese socoteala iniţială. Da de unde!... Se pare că tăcerea trezeşte anxietăţi. De atâta tăcere s-ar putea să începi să îţi auzi gândurile. Mai bine să faci gălăgie. Şi te demonstrezi o persoană sociabilă şi comunicativă!

Next subject: politica. Îmi vine să plâng. De socoteala mea compromisă. Dar şi de subiectul discuţiei în sine. Cum ne umilesc aştia (guvernanţi, parlamentari, preşedinte) şi ne tratează ca pe nişte dobitoace. Ei se lăfăiesc pe seama noatră, ne sfidează şi cu nesimţire au găsit ca soluţie pentru criză tăierea salariilor, a pensiilor, a ajutorului de şomaj şi, abject de-a dreptul, a alocaţiilor pentru copil!!!
Sigur că par pertinente şi comentariile şi soluţia propusă: SĂ-ŞI TAIE LOR... BENEFICIILE LEGALE ŞI ILEGALE, SALARIILE CU 50 % PE VREO 2 ANI! Mai puţin pertinentă pare situaţia în sine. Cine te aude? Cine te ia în seamă? Tu eşti antifonată într-o cuşcă de lemn, pe care dacă o deturnezi de la scopul ei intrinsec, numai detoxifiantă şi relaxantă nu mai este. Ba dimpotrivă!

Ce o fi mai trist? Că nu ştim să trăim pe deplin un moment de relaxare? Că nu ştim să găsim sau să provocăm contexte adecvate pentru frământările noastre? Că ne păstrăm obiceiul de a ne plânge şi de a ne pricepe la toate, în timp ce înghiţim, acceptăm ne obișnuim cu tot ce ne nemulțumește sau ne revoltă?
Nu ştiu ce să zic. Dacă am păreri sau recomandări politice (nu am, că nu mă pricep!) ori opinii despre cum se pot soluţiona cauze sociale, ma duc la miting, caut o listă publică de dezbateri, apelez la media, scriu pe site-urile primariei, ministerelor, mă înscriu într-un ong de profil şi mai ştiu eu ce.

Dar, când mă duc la saună vreau linişte. Asta înseamnă că îmi lipseşte simţul civic?

silviu

  • Vizitator
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #1 : Joi, 04 Aprilie 2013, 12:28 »
Citat din: wonderland
...au găsit ca soluţie pentru criză tăierea salariilor, a pensiilor, a ajutorului de şomaj şi, abject de-a dreptul, a alocaţiilor pentru copil!!!
pensii, alocatii si ajutoare de somaj taiate? :o ???

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #2 : Joi, 04 Aprilie 2013, 12:37 »
Am scris ca e vechi articolul, silviu.  S-au tăiat demult. Calmează-te, nu crea panică!
Concentrează-te pe mesaj, nu pe ”detalii”:whistle: :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

silviu

  • Vizitator
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #3 : Joi, 04 Aprilie 2013, 16:17 »
aha, am inteles, pe mesaj...ca de fapt pensiile, alocatiile copiilor si ajutorul de somaj nu s-au taiat niciodata. da' nu stam in drum de detalii.
sauna linistita! :thumbup:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #4 : Joi, 04 Aprilie 2013, 18:38 »
Silviu, iar nu ești atent! Nu mai am voie să fac saună  :giggle:  :magic:


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

silviu

  • Vizitator
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #5 : Joi, 04 Aprilie 2013, 22:07 »
da? nici io.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 06:52 »
Sauna cu tristeţi separate

Hai că a fost mai linişte azi. Poate pentru că erau mai obosite doamnele după aerobic, fitnes, cardio, spinning, fiecare de unde venea. Sau, poate pentru că termometrul indica punctul de fierbere.

Aşa molatec, prin aerul fierbinte, un glas a deschis subiectul celulitei. Vai! Monstrul deceniului insinuat şi adăugat la atâtea alte motive de nelinişte şi oprelişte pentru trăiri de relaxare totală în văzul lumii, al celorlalte femei, sau al Lui,oricine ar fi el.

"Mai făceam masaj în timp ce mă uitam la televizor cu un instrument de lemn. Foarte bun. Dar acum ne uităm fiecare la televizorul lui. Aşa e acum. Televizoare separate, calculatoare separate." Cred că s-a topit în cele 100 de grade legătura dintre masaj şi uitatul separat l-a televizor. Eu nu am mai prins-o. Dar şi ea s-a prins că vorbeşte despre altceva decât masajul anticelulitic şi a tăcut. Şi fiecare a rămas cu gândurile în aburii ei.

Nu poţi să nu te întrebi cât şi prin ce te mai poţi îndepărta de cel de lângă tine? Să trăieşti în universuri paralele în acelaşi spaţiu. Pentru care plăteşti aceleaşi facturi. Şi abonamente diferite.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #7 : Vineri, 26 Aprilie 2013, 20:45 »
N-ar trebui să mă mai plâng de experiențele mele la saună. Măcar așa ceva n-am pățit  :2funny:

Sauna in bucatarie - mortal
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Sauna cu politichie
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 27 Aprilie 2013, 23:33 »
Hmm..tot mimica asta pusa de tine la respectivul mascul 'saunat'(am creat un cuvant la ora asta, ce chestie!), ar avea-o si daca ii da de exemplu nevasta-sa o serie de sarcini domestice... ;)
Rautacisme, asa-i? oO :strambatura: