Autor Subiect: Prezentarea unui poet: Florina Dinu  (Citit de 6049 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Prezentarea unui poet: Florina Dinu
« : Joi, 04 Aprilie 2013, 20:12 »
Am ajuns nu stiu cum, intr-un grup literar online, pe facebook, "Noduri si Semne". Nu am eu prea mult timp de citit si dupa cate vedeti, in ultima vreme, nici de scris. De obicei cand sunt invitat intr-un grup incerc sa vad cam ce persoane sunt acolo si daca are rost sau nu sa activez. Asa am intrat pe "Noduri si semne". Mi-a sarit in ochi o poezie, Singuratatea se numeste, a unei adolescente. Mi-a placut mult si am tinut sa aflu cine este si ce a mai scris. Asa am ajuns la Florina Dinu, pentru ca asa se numeste autoarea versurilor.

I-am cerut acordul de a-i prezenta si publica pe forum poeziile, astfel incat o sa le puteti citi si voi. Si bucura de ele. Zic eu ca tineri ca ea trebuie incurajati sa ramana in tara, sa publice, sa picteze, sa creeze, sa construiasca, sa compuna, sa proiecteze...Sunt atat de mahnit si resemnat la gandul ca tara asta saraceste in valori, ca o sa ramanem aici doar o mana de batrani, care nu stiu de ce o sa ne mai putem bucura...

Continui prezentarea Florinei:

S-a nascut la 1 aprilie 1993, Slatina, jud. Olt, este absolventa a Colegiului Naţional „Ion Minulescu”, Slatina, iar in prezent studiaza Literele la Facultatea din Craiova.

Apariţii în reviste:
•   literare: „Singur”, „Plumb”, „Oglinda literară”, „Moldova literară”, „Bucovina”, „Armonii culturale”, Boema”, „Bogdania”,
•   şcolare: „Symbol”, „Eco-Tehnic”,
•   ştiinţifice: „Terra Magazin”
•   pentru copii: „Draga mea pentru copii”, „Cutezătorii”, „Luminiţa”

Cărţi:
•   "GÂNDURI PE RÂNDURI", Editura Didactic PRES, Slatina, 2010 - proză
•   "RĂZBUNAREA IUBIRII", Editura Alutus, Slatina, 2010 – proză
•   „VIPERA”, Editura Stef, Iaşi, 2013 (prefaţă de Valentina Becart) - versuri

Antologii:
•   „Artă sfâşiat㔠– antologie de poezie, Editura „ARHIP ART” Sibiu 2011,  Coordonator: Valentina Becart
•   „Leagănul lirei” antologie colectivă de creaţii literare (poezie, proză scurtă, eseu, teatru, umor), Editura „InfoRapArt”, 2012
•   „Dincolo de cuvânt” (confesiunea poetului, prozatorului), Editura „ARHIP ART” Sibiu 2012, Coordonator: Valentina Becart

Colaborări:
•   2010 - redactor la revista „Cutezătorii”
•   2012 – redactor la revista „Luminiţa”

Realizări literare (premii)

•   Diplomă de excelenţă pentru merite în creaţia literar-artistică şi publicistică de la Liga Scriitorilor din România, Filiala Iaşi - Moldova, 2013

•   Menţiune la Concursul Judeţean „Tinereţe fără margini”, ediţia 1, iunie 2010, Teleorman, secţiunea poezie
•   Menţiune la Concursul Naţional de Creaţie „Mereu mai aproape de Tine”, ediţia a VII-a, iunie 2011, secţiunea creaţie literară
•   Premiul al III-lea la Concursul Interjudeţean de creaţie literar㠄Cetiţi-le noaptea”, mai 2010, secţiunea poezie
•   Premiul al III-lea la Concursul Interjudeţean de creaţie literar㠄Cetiţi-le noaptea”, mai 2011, secţiunea poezie
•   Premiul I cu lucrarea „Trăsnetul prieten sau duşman” din cadrul proiectului „Armonia naturii”, ediţia a II-a 2010-2011, secţiunea referate
•   Premiul al II-lea la Concursul Internaţional de Creaţie Plastică şi Abilităţi Practico-Aplicative „Sărbătoarea Învierii – Lumina sufletelor noastre” – ediţia a III-a, Iaşi, mai 2012, secţiunea creaţie literară

Din partea mea o mie de aplauze!

Am sa-i public aici pe forum poeziile si am sa le distribui si pe facebook, astfel incat sa ajunga la cat mai multi cititori. Merita tot efortul!

Daca stiti exemple similare de copii, de tineri, de adolescenti talentati, haideti cumva sa le dam o mana de ajutor sa devina cunoscuti. Sa-i prezentam, sa aratam ce fac!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Prezentarea unui poet: Florina Dinu
« Răspuns #1 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 18:03 »
Am primit si o poza a Florentinei Dinu. O postez aici: